Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-05-14

Rekrutacja - case study w sieci sklepów

Nadający:

Okazuje się ze kandydat na pracownika a pracownik to...dwie rożne osoby. Co z tym zrobić?

KOMENTARZE

RAdesign 2015-05-14

Może niewłaściwie określono motywację dziewczyny do pracy.... 
 
Ideologia jest 100% motywacją do pracy zarobkowej tylko w przypadku...przedsiębiorców ;> 
 
W przypadku pracowników motywacja na ogół jest prosta - w sytuacji polskiego rynku pracy i zarobków - najpierw kasa. 
Potem motywacje mogą być inne, wielkie idee, cuda na kiju.

brat 2015-05-14

@RAdesign Ten wykład to tylko połowa. W tej części było pokazanie rożnych problemów, druga część(której tu nie ma) przedstawiała rozwiązanie - czyli jak osobowość wpływa na pracę.  
 
O ile kwestia wysokości wypłaty jest bardzo ważna - to w tej (tych) konkretnej sytuacji chodziło o pokazanie że osobowość człowieka wpływa na sposób pracy. Ot chociażby na dynamikę pracy. U tej konkretnej pracownicy to była bardzo mała dynamika. I nie była to kwestia pieniędzy. Ona zawsze i u każdego by tak pracowała. 
 
Gdybym wcześniej znał temat osobowości to wiedziałbym że nie potrzebuje pracownika z tak mało dynamiczną osobowością. Jakkolwiek sam osobowość i osoba bardziej nadawała by sie w innych czynnościach.

andrew 2015-05-15

Nie zgadzam się z tym :) Mysle, ze rowniez mialbym problemy z dynamicznym i kreatywnym podejsciem do zadan w takim sklepie dlatego, że: 
 
1) ta praca jest slabo oplacana czyli nie uwazam, zebym mial wykraczac poza podstawowe obowiazki oraz specjalnie sie wysilac gdzie na rynku jest mnostwo ofert tak samo albo podobnie platnych (umiejetnosci sprzedazy sa bardzo uniwersalne) Natomiast na to moznaby zaradzic w ten sposob, zeby motywowac do zglebiania wiedzi na temat produktow/konkurencji/zaangazowac w ulepszenie systemu np znalezienie tanszych rozwiazan itp nawet danie takiej mozliwosci poza godzinami pracy ale oczywiscie odpowiednio wynagrodzone jesli sie powiedzie.  
 
2) w takich sklepach nie bardzo jest mozliwosc awansu czy rozwoju, wiec dosc trudno patrzec na te prace jako inwestycje w swoja przyszlosc. // tutaj mozna zapewnic jakies szkolenie np ze sprzedazy/negocjacji ale wiadomo ze to wszystko kosztuje wiec moze byc ciezko 
 
3) do takich sklepow trafiaja przewaznie osoby z lapanki, ktore nie nauczyly sie zadnej specjalnej umiejetnosci i ida do sklepu/gastronomii/ do prac fizycznych wiec cale zycie maja problemy z motywacja zeby cos osiagnac/czegos sie nauczyc 
 
Generalnie fajny odcinek :)

brat 2015-05-18

@andrew  
 
Jestem fanatycznym wyznawcą roli osobowości w życiu człowieka :) Dlatego ja podtrzymuję swoja opinię, zgadzając sie jednocześnie że kasa ma niebagatelną role w motywacji do pracy...ale nie jedyną i niekoniecznie najważniejszą.  
 
Trudno jednak w komentarzu opisać dokładnie wszystkie myśli. Dlatego poświęcę następną audycje o motywacji pracowników. I jak to się ma do kasy i osobowości. Zainspirowałeś mnie :)

Bullshit 2015-05-18

@brat 
 
Super :) Chetnie poslucham bo akurat tematyka motywacji jest dla mnie bardzo interesujaca. Zgadzam się oczywiście, że są ważniejsze motywatory i lepsze patrząc długoterminowo. Czepiam się tylko dlatego, że z rozmów z różnymi osobami zarządzającymi wywnioskowałem, że byc może ze względu na wszechobecne szkolenia z motywacji, które bazują na ośmieszaniu i negowaniu "kija i marchewki" oraz podnoszenia płacy/bonusów zapominają, że rzeczywiście tak to dziala ale od pewnego poziomu wynagrodzeń, gdzie nie liczy się już tak bardzo czy dostaniesz 200-400zl wiecej tylko bycie uznanym czy miec możliwości awansu a we wspomnianym sklepie wydaje mi się, że zarabia się dość słabo. Domyslam się, że to wszystko doskonale wiesz ale od czego są komentarze :) Pozdrawiam

RAdesign 2015-05-25

Wszystko pięknie, tylko zastanawiający jest znaczący wzrost "dynamiki osobowości" w przypadku osób, które wyjeżdżają za granicę, gdzie siła nabywcza ich pensji nagle rośnie 3-4 razy. 
 
Powiedziałbym , że efekt kasy w "nadawaniu dynamiki" w Polsce to widełki 2400 - 6400. Na rękę. Poniżej ten efekt raczej nie występuje, bo każdy wie, że to i tak beznadziejna praca za beznadziejne pieniądze. 
Powyżej efekt dominują inne rzeczy, np czas wolny, chujowość kierownictwa/współpracowników/benefity/ciekawe projekty/szkolenia/awanse. 
Oczywiście w widełkach te efekty też są, ale IMHO mają mniejsze znaczenie. 
Oczywiście zależy, czy kredyt/wynajem. Jak nie ma - to dynamika może być w granicy 2400-4400. 
 
I żeby nie tak na sucho - przykład z życia. Spawacz Grzegorz. Pracuje w Niemczech, blisko granicy. Zarabia 5500 na rękę. 
Z jego umiejętnościami mógłby zarabiać i 9000. 
Ale dalej od granicy. A tak - w piątek wsiada w samochód i za 2 godziny jest w domu. Spędza czas z rodziną. 
Ale nie zawsze tak było. 
Jak był jeszcze na dorobku, to jeździł za najlepszą ofertą pieniężną - nawet tak daleko, że w domu był 2 razy w roku.na święta. 
 
Nie oczekiwałbym "dynamizmu" od osoby poniżej 2400 na rękę. 
Co najwyżej oczekiwałbym wykonania obowiązków. I żeby nie kradła. 
Cokolwiek ponadto to miłe zaskoczenie.

Moneetor 2015-05-26

Nie ma nic gorszego, niż nawiedzony HRowiec uznający bzdury w LM za ważniejsze, niż rzeczywiste umiejętności delikwenta. Później gdy okazuje się, że puszczeni przez HRowca goście nie znają się na rzeczy, to jest płacz, że kalifikacje niskie przy kosmicznym bezrobociu. PARADOKS? Nie, to HRówcy puszczają typków, z kiepskimi kwalifikacjami, na podstawie ich cech charakteru i współpracy z ekipą.

brat 2015-05-26

@RAdesign 
 
Zgadzam sie z Tobą, choć nadal uważam ze nie tylko kasa sie liczy :) 
Ale myślę że inaczej rozumiemy osobowość i "dynamikę osobowości" Osobowość rozumiem jako coś spójnego z każdym człowiekiem co sie nie zmienia. Tzn może sie zmienić ale na to potzreba lat. Wpływ na tą zmianę ma świadomość człowieka, środowisko w którym sie przebywa czyli tez i praca. W przypadku o którym piszesz nie wiem jaką osobowością jest ten człowiek. To przykład który rozumiem, ale nie ma nic do tego jaką jest osobowością. 
 
Dynamika danej osobowości (posługuję sie tu klasycznym przykładem: choleryk, melancholik, flegmatyk, sangwinik) to uwarunkowanie naturalne nie mające nic wspólnego z dynamizmem fizycznym. To raczej mentalność i wpływ jej na sposób zachowania. Nawet za 1200zł "klasyczny" flegmatyk i "klasyczny" choleryk zachowają sie totalnie odmiennie w tej samej sytuacji. I o takie rozróżnienie osób mi chodzi.  
 
Więc nawet jeśli jak piszesz "Nie oczekiwałbym "dynamizmu" od osoby poniżej 2400 na rękę. Co najwyżej oczekiwałbym wykonania obowiązków. I żeby nie kradła. Cokolwiek ponadto to miłe zaskoczenie" to te "cokolwiek ponadto" można świadomie wybrać - wybierając pewien typ osobowości. I tym właśnie zajmuję sie na codzień - Wyszukuję i rozróżniam "typy" :)

brat 2015-05-26

@Moneetor 
 
Nie wiem jak podejść do twojego komentarza :) Nie wiem czy mam sie uważać za szalonego hr-owca :) Chyba na wizytówce sobie tak napiszę.  
Ale poważniej: zgadzam sie że LM to za mało. Jeśli ktoś posługuje sie tylko takim weryfikatorem to...współczuje. Ale w ten sposób (mówię z doświadczenia mojego) postępują właściciele małych i niedużych firm. A takim byłem - jeszcze kilka lat temu -wiec przykład w audycji to moje błędy. Mędrcem się stajesz nie rodzisz.  
 
Teraz sam pomagam takim właścicielom właściwie ocenić pracowników lub zatrudnić pracowników - by nie robili choćby podstawowych błędów o jakich piszesz. 
 
Choć nie do końca sie zgodzę z czymś co nazywam "dopasowanie a umiejętności" Przez wiele lat miałem pozytywne doświadczenie zatrudniania osób z małymi umiejętnościami ale dopasowanymi charakterologicznie. Sa takie umiejętności które można nauczyć w miarę szybko - charakteru i osobowości (to dwie różne rzeczy) nie zmienisz tak łatwo i nie zalecam pracodawcą taką "wersje do zmian na kilka lat".  
 
Fakt że to bardzo indywidualna sprawa związana z konkretna firmą. Wiec komentarze nie nadają się do przekonywania w tym temacie. Tu potrzeba stanąć twarzą w twarz z konkretną firma i pracownikami by móc określić rzeczywiste problemy i jakie jest faktyczne rozwiązanie.

RAdesign 2015-05-26

Dobrze wiem, co to ta "dynamika", dlatego też piszę to z przekąsem. 
 
Stosowanie uproszczonej klasyfikacji z bardzo długą brodą to trochę jak łapanie komarów poprzez zrzucanie muszli klozetowej z 5 piętra. 
 
Już w wiekach ciemnych rozbili ten podział na 12, ponadto podzielili "osobowość" na części-funkcje. Co zresztą badał wnikliwie Jung. 
 
O ile ten podział może mieć sens co do tego "jak" ktoś pracuje, to jednak poziom zabezpieczenia egzystencji ma każdy. Jeden mniejszy, drugi większy - ale ma. 
 
Człowiek z przykładu to wg. starożytnej klasyfikacji - choleryk. 
Nadmiar żółci i skłonność do apopleksji. Temperament Marsa - suchy i gorący. 
Puszczać krew tylko na Księżycu ubywającym w znaku powietrznym, ale nie po św. Marcinie. ;> 
W skład grupy kontrolnej - tego samego zawodu - weszło jeszcze 2 choleryków, 2 sangwiników, 3 flegmatyków i 2 melancholików. 
Zawód ten sam lub pokrewny. 
Pracują, bo kasa jest dobra, a w kraju takiej nie zarobią. 
Oczywiście - pracują różnie. Ale motywację mają taką samą - pieniądze.

brat 2015-05-26

@RAdesign 
 
Nasze komentarze weszły na poziom "moja racja jest bardziej mojsza niż twoja twojsza" :) Co oznacza że nikt nikogo nie przekona do swoich racji a każdy upewnia sie do swojej.  
 
Więc zostaje nam: dalej ciągnąć ten dialog albo sobie darować i dalej każdy nich robi swoje. Ja wybieram drugie :) Niemniej zachęcam do słuchania kolejnych audycji i dyskusji na ich temat. Houk

Dodaj komentarz...


Krzysiek Burzyński Wieloletnie doświadczenie w branży handlowej przekuwa na HR w innych branżach. Swoje doświadczenie w rekrutacjach, szkoleniach i doradztwie dokumentuje na swoim blogu www.krzysztofburzynski.pl
Autor poradników, artykułów, twórca know-how sklepu zoologicznego – strefazoo.info .

Ania Burzyńska — z zamiłowania pstrykacz zdjęć i nakręcacz video.
Z zawodu grafik. Żona, matka, właścicielka strony FOTOGRAFISTICA. Wywołać i utrwalić wartość człowieka, to jej życiowa, nie tylko fotograficzna misja.

Prowadzą audycję Jasna Strona Mocy

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...
Jak się nie znasz to... - 4 lata temu


Budowanie marki w rekrutacji (2) - 5 lata temuJak rozpocząć biznes? (7) - 5 lat temu


Znaleźć wspólnika! Wstęp (4) - 5 lat temu
Po co jeździć na SLOT? (1) - 5 lat temu

Nie chce mi się pracować! (1) - 6 lat temuCzym wysyłać newsletter? (2) - 6 lat temu

Wybierz mnie! Wybierz mnie! (1) - 6 lat temu


Uczciwy bank (2) - 7 lat temu

Rozgadany Mim (3) - 7 lat temu

Wstań i jedź (2) - 7 lat temu

El Grelus Rowerus (3) - 7 lat temu
AgroPUNK z Rzepczyna - 8 lat temu

Jezus przyjedzie na harleyu (1) - 8 lat temu


Państwo trzeba zlikwidować (1) - 8 lat temu


ARCI ciekawy człowiek (2) - 8 lat temu

Jestem Bibliofilem (4) - 8 lat temu

Kontestacja Kontestacji (4) - 8 lat temu


Gwizdek na niedźwiedzie (4) - 8 lat temu

WrocLOVE (2) - 8 lat temu

Ślimaczy biznes na poziomie (10) - 8 lat temu


Efekt motyla? (4) - 9 lat temu

SLOT, sex i chrypka - 9 lat temu

MADE IN HEAVEN BAND (5) - 9 lat temu


Robaki w głowie (2) - 9 lat temu

Nowa Nadzieja Koszalina (3) - 9 lat temu

Powrót Wigry 3 (3) - 9 lat temu

Gangster kontratakuje (5) - 9 lat temu

Jasna Strona Mocy (21) - 9 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antalya - - 30.00
CNpietrzak.pl - nasiona traw - - 20.00
Rumcajs_długobrody - - 50.00
Faks - - 50.00
Magda z Poznania - - 20.00
Likwidator Państw - - 50.00
Maks - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt