Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
Wydanie Główne
Jutro
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
7 dni temu
Jestem na kwarantannie!
Słuchacz relacjonuje. Zakaz sprzedaży najważniejszych artykułów. Gdzie kupić maseczki. Czy będą wybory? Dlaczego nie można się badać? Czy chorych jest więcej? Tarcza antykryzysowa....
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
dziś
Firma technologiczna w sektorze IT - Marcin Ruman |#525
Marcin Ruman Przedsiębiorca. Prowadzi nowoczesną firmę technologiczną o nazwie Emersoft. Jako dziecko trafił do domu dziecka w Krakowie, gdzie zaangażował się w edukację i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: W głąb siebie 2015-05-29

Podróż w dal, by odnaleźć siebie

Nadający: Arkadiusz Naruk

O rozwoju osobistym przez podróże

KOMENTARZE

Arek Naruk 2015-05-29

Ten odcinek jest trochę nietypowy i wierzę, że otworzy trochę drogę do dyskusji. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami - twórzcie audycję ze mną!

Hunter 2015-06-01

Nazwa audycji to "W głąb siebie" i w związku z tym mam pytanko: interesowałeś się psychoanalizą Freud`a i jej rozwinięciu przez współcześniejszych psychologów ?

Arek Naruk 2015-06-02

Hej, dzięki za pytanie, Hunter. 
 
Tak, interesowałem. Mam wykształcenie spoza tej działki, więc czytałem hobbistycznie o różnych zagadnieniach i siłą rzeczy, część spraw, które tu poruszam będzie o to zahaczać.  
 
Masz jakieś swoje doświadczenia w tym temacie?

Ala 2015-06-03

tak się tylko zastanawiam, na pewno podróżować warto, tylko hmm ja mam ten problem, że ciężko mi wyjść z tej strefy komfortu- chciałabym bardzo wyjechać gdzieś, zwiedzić mnóstwo miejsc, tylko się boje, nie mam też za bardzo z kim...wiem, że na pewno warto, tylko obecnie ten strach jest jednak silniejszy, więc moje pytanie- jak zacząć, skąd wziąć siłę, motywacje? 
 
co do ćwiczenia z uśmiechaniem się, na pewno jest to świetne ćwiczenie, tylko jak uśmiechnąć się na prawdę szczerze do kogoś obcego, jeśli się nie jest przyzwyczajonym do tego, a i reszta ludzi siedzi np w autobusie pogrążona we własnych sprawach, naburmuszona itd.

Arek Naruk 2015-06-03

@Ala! 
Dzięki, to świetne i ważne pytanie! I do tego, heh, akurat kończę pisać o tym artykuł do pewnej gazety.  
 
Jasne, dla WIELU osób nie jest to łatwe. I standardowo obowiązuje stara znana zasada, że na wszystko jest sposób. Jeśli jeszcze go nie znalazłaś, to nie znaczy, że go nie ma - tylko, że go nie znalazłaś. :) 
 
A pozwolisz, że odpowiem tym artykułem, kiedy (i jeśli) będzie opublikowany? Dam o nim znać na blogu - może się zapiszesz, to wtedy na pewno Cię nie ominie? Rozstrzygnie się to lada moment. 
 
Co do uśmiechania - tak, jest to trudne. Wiem jak jest to trudne. I właśnie w tym tkwi wartość ćwiczenia! Kluczem jest chyba ta myśl pomocnicza - cokolwiek Cię __szczerze i uczciwie__ rozbawi.

Jacek_vel_Blacha 2015-06-03

Mnie w dużej mierze zawiodła ta audycja.Nie rozczarowała bo to by było zbyt mocne i nie adekwatne tylko właśnie zawiodła . Jestem absolutnym przeciwnikiem używania parametrów związanych z wydajnością czy produktywnością, efektywnością podczas podróżowania gdziekolwiek i jakkolwiek. Wtłoczyłeś jakieś korporacyjne nawyki w swoim pobycie w Azji , jaki to pobyt jest jednym z moich marzeń, do krainy w jakiej bardzo cenni się lekkość bytu mimo ciężkiej pracy.Szczerze mówiąc gdybym ja miał podróżować w takim charakterze jak to opisałeś wolałbym dopłacić ludziom jacy byli by tam ze mną żeby na lotnisku w Polsce zapomnieli o mnie i wogóle mnie tam nie brali ze sobą. 
Dla mnie każda podróż nawet taka wewnątrz krajowa była zawsze delektowaniem się innym środowiskiem , innym klimatem i nowo poznanymi ludźmi. a nie chęcią zobaczenia i doświadczenia wszystkiego - co i tak najczęściej jest nie możliwe. To jest też coś o czym wspominał Jacek Walkiewicz w swoim słynnym wystąpienia na TED, które jak się domyślam widziałeś, gdzie ludzie pytani o wrażenia po swoim pobycie w Egipcie odpowiadają ,że jest ciepło lub mówią o tym jak to bardzo niskie są piramidy i to jest ich cała żenująca konkluzja z pobytu. Co więcej już na etapie szkolnym jak pamiętam budziły moje obrzydzenie wycieczki z przewodnikiem ,który reprezentował podobny sposób myślenia do Twojego i ten sposób myślenia narzucał zazwyczaj wszystkim terroryzując ich zarazem. Jeszcze się jeden dzień nie skończył a już cała grupa wiedziała ,że następnego dnia zaczynamy o godz. 5 rano po posiłkach dokładnie o 6.00 jest zbiórka tu i tu a o 7.30 mamy dojść tam i tam bo o godz.9 pójdziemy zobaczyć to i to . W konsekwencji takich działań wszyscy byli sparaliżowani piętnem czasu i zestresowani co kompletnie odbierało im przyjemność z podróży . Stosując taką matrycę zachowań powinienem się kochać czy też całować z kobietą z zegarkiem w ręku no bo przecież życie jest krótkie i koniecznie trzeba znaleźć w harmonogramie dnia miejsce na inne rzeczy - przeraża mnie to. 
 
Na podsumowanie dodam ,że w kategorii podróżowanie jestem wielkim fanem tego co robi np: Mac Walen ( wywiad z nim dostępny w jednej z audycji Kamila C ) lub twórca kanału na YouTube o wiele mówiącej nazwie "Ucieczka do Raju" lub nawet tego w jaki sposób podróżuje Sławek Muturii . Podróż życia i na budowanie go na nowo na terenie Niemiec Maćka Binerta również daje mi pewien horyzont , krajobraz miejsc i ludzi , ich zachowań , mentalność 100 krotnie większy niż , wybacz mi to określenie, bełkot turysty jaki dorwał się do skutera w Tajlandii i wyciąga z tego "bardzo głębokie" przemyślenia.  
Lepiej opowiedz mi Arek pchało Cię do kariery naukowej i robienia doktoratu oraz co z tego może zafascynować i przydać się osobą jakie się nie znają na tej dziedzinie zupełnie , wierzę że na tym poziomie wiedzy byłbyś w stanie wskazać takie aspekty. Lajf stajlowy mem z "podróżowania" z jakiego nic nie wynika i służy do wykładu o przesuwaniu strefy komfortu jest słaby a dla mnie osobiście gwałcący wszystko to za co tak bardzo podziwiam całą kulturę azjatycką  
 
Jest to moje subiektywne zdanie więc .... 
 
Z wyrazami Symaptii do Ciebie Arku jako osoby i w poczuciu radiowego entuzjazmu JacekVelBlacha . Pozdrawiam ..

Arek Naruk 2015-06-03

@Jacek_vel_Blacha 
Heh, nie pomyślałem, że tę audycję można tak zinterpretować - a zupełnie nie miałem takich wrażeń, jak napisałeś i nie taka była intencja. :D 
 
Osobiście nie jestem zadowolony z tej audycji i chyba chciałem za dużo w niej upchnąć; zrobić jednocześnie o podróży, i o rozwoju, a na to jest za mało czasu. Wiem, że samo opowiedzenie części przygodowej z Tajlandii zajmuje minimum 3 godziny...  
Z kolei rzeczy o których mówię w audycji zostały mocno przycięte ze szczegółów, żeby zdążyć powiedzieć __suchą teorię dotyczącą rozwoju__. I tu był zasadniczy błąd. Dobra audycja ma jednak dobre story, a nie tylko suchą teorię ze skróconymi przykładami. Lesson learned. ;) 
 
Wnioski "korporacyjne" wyciągnąłem dopiero... w domu (o czym zreszta mowie!). Więc to nie jest tak "łał, jestem w Bangkoku i jestem efektywny", tylko raczej po powrocie do domu poczułem się po prostu rozleniwiony. Po drugie, taka hiperaktywność (o czym też mówię, może za mało to podkreśliłem) NIE dotyczy pracy i jakichś przykrych obowiązków, tylko rzeczy, które chcę robić. MAKSYMALNIE pozytywne uczucie! Podobnie mam własnie w tym momencie, kiedy wiem, że jutro lecę do Izraela, mam do przygotowania audycję (skrypt, nagranie, montaż), masę poprawek na blogu, skończenie wpisu, artykuł do gazety, załatwienie miliona spraw na mieście i spakowanie się. I właśnie TO mnie niesie. Tak jak w Tajlandii. ;) 
 
Wniosek: za bardzo zafiksowałem się na tym, żeby opowiedzieć suche rzeczy "jakie wnioski rozwojowe przywiozłem" i jeszcze widzę, że zrobiłem to w mało atrakcyjny, mylnie interpretowany sposób. Mam lepsze story z wyjazdu i tam BYŁA ta magia Azji, o której mówisz. ;) 
 
Dzięki za komentarz. Jak pisałem, uczę się przez robienie. Właśnie się czegoś nauczyłem.

Piotrek 2015-06-05

Witam Wszystkich, 
Dla mnie OK, audycja o rozwoju osobistym a nie program " Boso przez Tajlandię czy Egipt ". Pewnie że są ludzie, którzy jedyne co zauważą podczas wycieczki do Egiptu to myśl że piramidy są duże, pełno kurzu dookoła wraz z ludźmi i ogólnie za gorąco a piwo do bani. Ale są też ludzie którzy z wielką przyjemnością podejdą żeby dotknąć, przyjrzeć się im z bliska, próbować ogarnąć jak najwięcej wrażeń z tego miejsca zwłaszcza gdy ktoś jest ograniczony czasowo. A potem na spokojnie kiedy jest na to czas, wracać do tego miejsca mentalnie i zastanowić się, po co człowiek zadał sobie tyle trudu... To tylko moje skromne zdanie, dzięki Arek ;)

Ania 2015-06-08

Cześć Arek! Mimo wszystko audycja ciekawa, od strony rozwoju i podróży do Tajlandii także. Wcześniej nawet nie chciałam myśleć o ok.16-godzinnym locie, ale teraz się zastanawiam. Chyba ten kokos mnie przekonał;) To twoja trzecia audycja, więc Ty sam się uczysz i rozwijasz, także, cytując Ciebie z poprzednich audycji - zapomnij o tym, co wg Ciebie nie wyszło i działaj dalej. Pozdrawiam!

Arek Naruk 2015-06-17

@Ala 
Dostępny jest już artykuł o przełamywaniu lęku: 
podprad.pl 
 
@Piotrek 
Dzięki za komentarz, podoba mi się jak to ująłeś! 
 
@Ania 
Oo, to bardzo budujące słowa, dziękuję! :D Po udanym wyjeździe nikt nie pamięta lotu. A jak się przygotujesz (laptop/książki/audycje), to jest nawet przyjemnie!

Dodaj komentarz...

Arkadiusz Naruk


Trener intelektualnego rozwoju osobistego, motywator, inżynier, podróżnik.
Niegdyś otyły, leniwy, nieszczęśliwy palacz z kompleksami, bez perspektyw na przyszłość. Teraz: szczęśliwy, wolny, żyjący rygorystycznie zdrowo łowca sukcesów. Wyróżnia się dociekliwym umysłem, który rozwiązania problemów opiera na ich źródle, a nie objawach. Działa w myśl zasady "jeśli coś nie działa, to znaczy, że coś robisz źle" - i znajduje CO nie działa. Po trzech latach porzucił doktorat z automatyki i robotyki, by móc w całości oddać się pomaganiu ludziom zainteresowanym rozwojem siebie.


Prowadzi audycję W głąb siebie i bloga anaruk.pl, w których dzieli się technikami pozwalającymi ludziom wykorzystać ich potencjał jeszcze więcej i jeszcze lepiej. 


Inne audycje tego autora:


Twoja praca marzeń (1) - 4 lata temu

13 książek (6) - 4 lata temu

Piękne ciało bez wysiłku (4) - 4 lata temu

Noworoczne zmiany (2) - 4 lata temu

Progresy i postoje (2) - 4 lata temu


Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Kody swift - - 30.00
Kraina Doznań - - 15.00
Bookowski Grzesiek - - 50.00
Adam Wasilczuk - - 40.00
MIND-SPA - psychoterapeuta - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt