Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-08-12

Jak inwestować w garaże?

Nadający:

KOMENTARZE

Marek 2015-08-12

Dziękuję za ciekawą audycję.  
Drobna uwaga: skoro w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka ma przeznaczenie budowlane (pod zabudowę usługową, inną), to nie ma podstaw do mówienia, że jest to działka rolna, jak i do tego, że rozmówca - jak nabył działkę po uchwaleniu tegoż planu - przekształcił z rolnej na budowlaną.

Marcin 2015-08-12

Witam serdecznie.  
 
Działkę nabyłem z uchwalonym MPZP. Mówiąc, ze była to działka rolna sugerowałem się tylko i wyłącznie roczną wysokością podatku od nieruchomości, która wynosiła 120 zł/rok - decyzja UM dotycząca podatku od gruntów rolnych. Natomiast po realizacji 1 szeregu i inwentaryzacji przez geodetów, grunt automatycznie został zakwalifikowany jako grunt budowlany, a tym samym wzrósł podatek od nieruchomości do kwoty ok 0,44 PLN/m2. 
 
Pozdrawiam

HueHue 2015-08-13

A to ciekawe co mówicie. W mojej mieścinie mam garaż. 
Właściciel ziemi, poprostu kazal sobie zapłacić za ten fragment ziemi i samemu sobie ten garaż postawić.  
Kupiłem zwykły garaż blaszany z montażem, tylko musiałem wyrównać i utwardzić pod niego teren. 
Dlaczego te garaże stawiasz sam, skoro można zrzucić koszta budowy na klienta?

Marcin 2015-08-13

Witam. 
 
Bardzo często słyszę to pytanie. Jest kilka powodów, które uniemożliwiły mi realizację inwestycji w ten sposób (a taka opcja też była brana pod uwagę). Po pierwsze w moim przypadku nie było możliwości realizowania inwestycji bez projektu, który dokładnie określa parametry jakie musi spełniać każdy garaż. Po drugie nie każdy najemca stawiając swój garaż na wyznaczonym stanowisku dostosowałby się do tych wytycznych - tj. kolorystyka garażu - np. ocynk lub paleta RAL / spad dachu - np. bok prawy lub lewy, przód, tył / wymiary od 3x5 do 6x7 (a to też jest związane z wysokością podatku od nieruchomości)/ wysokość garażu - od 2,13 do nawet prawie 2,70 metrów - bo ktoś ma wysoki samochód. Ktoś założy wymaganą instalację elektryczną, a inny nie. Kolejną rzeczą jest to, iż w taki sposób jaki przedstawiłeś, można postawić kilka sztuk u sąsiada w zakamuflowanym podwórku, ale na pewno nie ma większej możliwości przy ilości docelowej 70 sztuk w moim przypadku. Ponadto tak jak mówiłem w wywiadzie, aby móc wynająć garaże muszę uzyskać pozytywną decyzję PINB, a w powyższej konfiguracji marne były by szanse.To są takie podstawowe problemy, a jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy do zweryfikowania. Aczkolwiek w przypadku realizacji zabudowy garażowej przez któregoś ze słuchaczy, warto się dowiedzieć w urzędach czy pomysł kolegi HueHue da radę w danym miejscu wprowadzić w życie, bo interpretacja przepisów jest naprawdę bardzo różna.  
 
Pozdrawiam

HueHue 2015-08-14

U mnie akurat, każdy garaż jest inny xD 
Jest parę murowanych, jest parę blaszanych, a wszystkie są pomieszane ze sobą. Wysokości też są różne. Tak to jest jak się ludzią daje wolną rękę :P Jedyny wymóg właściciela był taki, by było trochę wolnego miejsca między nimi (do pół metra). Na długość są raczej podobne. 
A tych garażów łącznie jest ze 30, po 10 w rzędzie. 
W mniejszych miastach pewnie idzie się dogadać z władzą xP Dzięki za odpowiedź i audycje!

mgg 2015-08-20

Audycja rewelacja. Same konkrety, dawno takiej dobrej nie słuchałem

Marcin 2015-08-22

Serdecznie dziękuję. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych wskazówek oraz rzeczy do omówienia, jednak ograniczony czas audycji nie pozwolił poruszenie wielu kwestii. Jednak może kiedyś jeszcze będzie okazja. Z mojej strony ogromne podziękowania dla Damiana za propozycję udziału w audycji. Pozdrawiam

Robert 2015-08-24

Damian, Marcin świetna, konkretna i merytoryczna audycja. Bardzo dziękuję za informacje, które rozszerzają pogląd na inwestowanie w wynajem garaży. 
Pozdrawiam i czekam na następne Twoje audycje Damian.

Konraś 2015-09-15

gdybym kiedys przeczytal "jak inwestowac w garaze" to chyba poplakalbym sie ze smiechu:) teraz, dzięki mojemu doradcy Panu Pyffel dobrze wiem, że inwestować można w naprawde z pozoru błahe produkty i usługi, a do tego każdą kwotę! dlatego pomysł garaży uważam za świetny, przedyskutuje to z moim doradca przy najblizszym spotkaniu:) powodzenia

Tomasz 2015-10-10

Cześć Marcin,tez kiedyś interesowałem się taką inwestycją,ale niestety grunt był za drogi dla mnie.Mam za to na swoim podwórku 4 garaże i wynajmuje z powodzeniem.Jednak mam pytanie,jak uregulowałeś kwestie związane z włamaniami i kradzieżami.Czy odpowiadasz w jakiś sposób jako właściciel gruntu i nieruchomości za ewentualne szkody?

Rafał Łucki 2015-10-23

BARDZO CIEKAWA AUDYCJA, SPOTKAŁEM SIĘ Z MARCINEM, ABY ZOBACZYĆ CAŁĄ INWESTYCJĘ NA ŻYWO. MARCIN UDOSTĘPNIŁ MI CAŁĄ DOKUMENTACJĘ. NAPISAŁEM ARTYKUŁ, KTÓRY STANOWI UZUPEŁNIENIE NINIEJSZEJ AUDYCJI. ZAINTERESOWANYCH ORAZ PLANUJĄCYCH PODOBNĄ INWESTYCJĘ ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG. 
Dzięki Damian. Cykl audycji jest świetny. Gratulacje.

Marcin 2015-10-24

Witam Tomku. W kwestii odpowiedzialności - ogranicza się ona do tego, iż teren jest ogrodzony, posiada bramę wjazdową na klucz, jest oświetlony, a każdy garaż mimo zamka posiada po 2 uszka - które pozwalają zamontować 2 kłódki (góra i dół drzwi). Ubezpieczenie terenu jak i garaży (jako całego kompleksu) z mojej strony obejmuje tylko zdarzenia losowe oraz wandalizm, natomiast każdy użytkownik może we własnym zakresie ubezpieczyć swoje stanowisko garażowe. Jako właściciel nie odpowiadam za powstałe szkody co jest zapisane wyraźnie w umowie, a do tego do każdej umowy dołączany jest regulamin.

Marcin 2015-10-24

Rafał ogromne dzięki za miłe słowo.

shoko 2015-11-13

Po pierwsze gratuluję pomysłu i wykonania, bardzo dobra robota. 
Po drugie mam pytanie, wiele czytałem, że osoby z 3-5garażami były ścigane przez US, że taka ilość garaży ma przesłanki DG i nakazał zapłatę zaległego podatku. 
W związku tym, jak to się stało, że Ty, Marcinie, nie masz takich problemów? 
Po trzecie, jeśli masz miesięcznie ok 3000 zł dochodu, a zainwestowałeś 270k, to zwrot z inwestycji zajmie ok 10 lat... Nie za długo? 
 
Niemniej i tak gratuluje :)

Marcin 2015-11-15

Witam serdecznie. Obecnie prowadzę DG i jestem na skali podatkowej (18/32%). Taką sama formę opodatkowania przyjąłem przy najmie garaży (zamiast ryczałtu 8,5% od przychodu). Na chwilę obecną nakłady spowodowały, że podatek jeszcze nie wystąpił :-). Co do przychodu, to na chwilę obecną posiadam 28 sztuk, lecz docelowo teren ma być zagospodarowany 70 sztukami, gdzie przy 80% wynajmie stopa zwrotu wynosi ok. 11%, a przy 100% nawet w granicach 18%. Efekt skali powoduje wzrost rentowności inwestycji. Pozdrawiam

Karol 2016-02-19

Witam, wcześniej chciałem postawić garaże blaszane jednak z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ziemia, na której chciałbym postawić garaże ma oznaczenie MW. Jednak w urzędzie usłyszałem, że nie mogę postawić na niej garaży, chciałbym abyś mi pomógł rozwiązać ten problem. Z tego, co mówiłeś poradziłeś sobie z tym problemem. 
 
pozdrawiam,

Marcin 2016-02-21

Witam. Karol szczerze mówiąc to odpowiedź na twój problem jest w audycji ;-). Napisz do mnie na priv na: [email protected] to postaram się z Tobą przeanalizować sytuację. Pozdrawiam

Rafal 2017-04-25

witam, mam pytanie: jaka musi być szerokość przestrzeni - drogi między garażami zwróconymi do siebie drzwiami (garaże ustawione prostopadle do drogi)? Tak aby auta sfobodnie wjechały do garażu.

Marcin 2017-04-25

Rafał, na podstawie przepisów prawa budowlanego min. odległość to 5,5 metra, natomiast wytyczne z zakresu przepisów p.poż. od 7,5 metra. Dla swobodnego manewrowania samochodami pomiędzy szeregami garaży, szerokość pomiędzy czołami wjazdów to 8 metrów

Dodaj komentarz...Od 2010 roku inwestor na rynku nieruchomości, autor książki: 'Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości', pasjonat zdrowego odżywiania i dobrej kuchni.
Więcej o nim: zrozumiecnieruchomosci.pl


Prowadzi audycję Zrozumieć nieruchomości


Inne audycje tego autora:Moje podejście do szkoleń - 6 tygodni temuKomfortowy dom (4) - 9 miesięcy temu


Więcej audycji...

Potencjał gruntów rolnych (5) - 2 lata temu

Życzenia Świąteczne - 2 lata temu


Książki i edukacja dzieci (1) - 2 lata temuJak wyposażać kawalerki? (6) - 3 lata temu

Subiektywna analiza rynku (2) - 3 lata temu
ROZRUCH INWESTYCYJNY - 4 lata temu

Amortyzacja nieruchomości (20) - 4 lata temu
Księgi wieczyste (12) - 4 lata temu

Inteligentne domy (8) - 4 lata temu
Kamienice (5) - 4 lata temu

Umowa dożywocia - 4 lata temuProgram Mieszkanie Plus (2) - 5 lata temu

Profesjonalny home staging (1) - 5 lata temu
Jak inwestować w strychy? (5) - 5 lat temuJak inwestować w garaże? (20) - 6 lat temu

ABC home stagingu (4) - 6 lat temuPodcast powitalny (9) - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzeczoznawca Emun - - 20.00
Pożyczka pod zastaw mieszkania - - 20.00
Japonia - - 30.00
Okapy kuchenne Toflesz - - 20.00
Jacek Kopa - - 20.00
meble na wymiar wrocław - - 15.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt