Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Jutro
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Audycja odwołana z powodu wyjazdu
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (4)
przedwczoraj
Janek walczy z bankami i swoim komputerem
Opowieści o niedawnych i bieżących problemach Janka i nauki z nich płynące oraz odpowiedzi na pytania od słuchaczy
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Opowieści z Zambii - Agnieszka Goleniowska |#485
Agnieszka Goleniowska Ukończyła wydział lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na co dzień pracuje jako lekarz rodzinny. W sierpniu 2015 roku dzięki Fundacji ASBiRO Agnieszka...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-09-14

Jak dobrze zainwestować?

Nadający:

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie potrafią odnaleźć okazje inwestycyjne na ulicy? Marcin Osman wraz z Damianem Kleczewskim udzielają porad w jaki sposób zainwestować niewielki kapitał, który wypracowałeś oszczędzając podczas pracy na etacie. Filmy dotyczą tego w jaki sposób szybko i efektywnie rozwijać biznes, przy użyciu minimalnego wkładu lub w oparciu o kapitał zewnętrzny. Więcej materiałów, które pozwolą Ci rozwijać swoje umiejętności biznesowe znajdziesz na stronie: www.osmpower.pl

KOMENTARZE

jan M Fijor 2015-09-17

Ludzie, którzy inwestują skuteczniej od innych nazywają się przedsiębiorcami. Więcej wiedzą, uczą się, są odważniejsi, myślą logicznie, nie udają, są pracowici, skromni, gospodarni etc. Ot i cała tajemnica. pozdr Jan M Fijor

MikeD 2015-09-22

Wyszło krytykancko, ale na koniec też posłodziłem :) 
 
Moim skromnym zdaniem wynajem, adaptacja i podnajem mieszkania (a kilku mieszkań to już w ogóle) w takiej kwocie jest niemal niemożliwa. Co więcej niesie za sobą niesamowite ryzyko i trudności.  
 
Wybaczcie, ale dopóki nie poprzecie tego jakimiś wyliczeniami to pozostanie to dla mnie absurdalną propozycją (oczywiście nie wykluczam, że jakoś mnie przekonacie, ale tego nie widzę...). 
 
Powiedzmy, że chcesz wynająć dwa mieszkania (a mówiliście nawet o kilku) w takim celu. Zakładam, że nie ma sensu robić tego w małym mieście (niski popyt na wynajem, a na pokoje to już w ogóle), więc w grę wchodzą miasta akademickie.  
 
No i teraz: 
1. Nie czarujmy się, że z mieszkania wynajętego za 1000 zł zrobicie podnajmy na 2000 zł. Dla mnie to po prostu nie jest możliwe i nie wiadomo jakim ignorantem (i frajerem) musiałby być właściciel takiego mieszkania. 
 
W większym mieście wynajem za 1000 zł mieszkania jest trudny (a w niektórych praktycznie niemożliwy). 
 
Jak dla mnie realistycznym scenariuszem byłoby: podnajem 3-pokojowego mieszkania za 2000 zł i potem podajem pokoi za jakieś 2800 zł. A i taki scenariusz nie byłby łatwy do realizacji. 
 
2. Poza czynszem dla właściciela, trzeba od razu wpłacić mu kaucję, zwykle równowartość czynszu. To przy 15 k jest po prostu zamrożeniem znacznej części kapitału na dłuższy czas. 
 
Tak, wiem, że od podnajmujących też weźmiemy kaucję, ale to jest kwota, którą musimy trzymać cały czas i co najwyżej zarobi dla nas kilka złotych na lokacie. 
 
3. Możliwości adaptacyjne w takiej kwocie są minimalne. Pierwszy pomysł - rozdział większego pokoju na dwa mniejsze (w ten sposób można zgarnąć więcej za ich wynajem) - nie powiecie mi chyba, że w takiej kwocie (po wynajmie, kaucji itp.) są fundusze na ściankę działową i futryny.  
 
A wyobraźcie sobie jeszcze, że stawiacie taką ściankę, malujecie pokoje, a właściciel wypowiada wam umowę. Fajne, że zrobiliście mu dobrze... 
 
Co więcej, z tego co się orientuję, to właściciele mieszkań wynajmując je komuś niechętnie pozwalają na ich modyfikacje. 
 
Problemem będzie nawet wstawienie nowych (względnie nowych - np. z gumtree ikea w przyzwoitym stanie, bo jak rozumiem z takimi funduszami tylko to wchodzi w grę; kilka razy sam tak domeblowywałem mieszkanie) mebli, bo starą kanapę pamiętającą lata 60 trzeba by wyrzucić (zwykle nie ma jej gdzie przechować...), a właściciel się nie zgodzi. 
 
4. Wielu właścicieli od razu zastrzega sobie w umowach zakaz podnajmu. Oczywiście jest to kwestia negocjacji, jednak podejrzewam, że mogą podchodzić do tego niechętnie i po prostu wynająć lokal komuś bez takich planów. 
 
5. Ryzyko jest ogromne i moim zdaniem niewspółmierne do zysku. Jest spora szansa, że pierwszych wynajmujących uda nam się znaleźć dopiero w pierwszym miesiącu naszego wynajmu (a więc zapłaciwszy kaucję i pierwszy czynsz). To już oznacza dla nas spory koszt, który się nie zwróci. (oczywiście można się pogimnastykować i poszukać od razu chętnych, ale wtedy nie mamy czasu na adaptację no i nie śmieszkujmy - ja bym nie podnajął mieszkania od kogoś, kto nawet jeszcze nie jest głównym najemcą) 
 
Zawsze możemy trafić na nieuczciwych lokatorów, migających się od płacenia etc. 
 
Jeżeli współlokatorzy zniszczą coś ponad kwotę swojej kaucji (którą sami też od nich oczywiście pobierzemy), to odpowiedzialność ponosimy my, a jak trafimy na ludzi nieuczciwych, to dochodzić roszczeń możemy chyba tylko sądownie, a koszta sprawy będą wyższe niż nasza strata w wyniku zniszczeń... 
 
PUFF. Wybaczcie, ale pomysł, który opisaliście wraz z liczbami jakie padały (1000 zł wynajem, 70 mk, podnająć za 4000? WTF?) po prostu nie pozwoliły mi tego nie zakwestionować.  
 
Nie mówię, że taki sposób na zarobek i inwestycje jest całkowicie bez sensu, ale zdecydowanie nie polecałbym go osobie, której cały kapitał wynosi 15k PLN i która prawdopodobnie nie chce ponosić aż tak dużego ryzyka. 
 
Może się mylę, jeżeli mnie przekonacie, to upierał się nie będę. 
 
ŻEBY NIE BYŁO: 
 
Zgadzam się z tym co mówiliście dalej. Inwestycja w rozwój zawodowy jest jak najbardziej spoko opcją, zwłaszcza dla kogoś młodszego. Zgadzam się też z pomysłem na garaże blaszane, zwłaszcza, jeżeli masz gdzie je postawić. Rozsądnie też o kredytach hipotecznych. 
 
Jeżeli chodzi o moje pomysły na zainwestowanie 15k... nie ukrywam, że nie ma lekko. Zastanowiłbym się na przykład nad zakupem miejsca parkingowego na nowo powstających osiedlach mieszkaniowych (które są jeszcze budowane) w większych miastach. W takiej kwocie można dostać oczywiście tylko miejsca pod chmurką, jednak są one na własność, zabezpieczane rozkładanym słupkiem.  
 
Wydaje mi się, że po ukończeniu osiedla takie miejsca będzie można korzystnie wynająć lub odsprzedać z zyskiem (przykład: Warszawa, osiedle w dobrej lokalizacji, w połowie budowy - miejsca pod chmurką przy samej klatce za 9,900 PLN). Oczywiście nie jest to inwestycja krótkoterminowa i na jakikolwiek zwrot trzeba poczekać (do końca inwestycji do momentu, gdy będzie popyt na takie miejsce), więc też bym jej jakoś super nie polecał. Co więcej, deweloperzy mogą nie chcieć sprzedawać miejsc osobom, które nie kupują mieszkania, więc też takie oczywiste to nie jest... ale wątpliwości rozwiejemy jednym telefonem do biura sprzedaży. 
 
Pzdr!

andrzej 2015-09-22

15000 zł to już lepiej zainwestować w jakiś malutki ale jakościowo dobry fastfood bo te wyliczenia z podnajmem też moim zdaniem się kupy się nie trzymają.

kontes 2015-10-05

JARTOM ma wolne biurowce, wolne hale magazynowe - to są dopiero inwestycje na których teraz można zarobić,lecz docelowo zarobienie dobrych pieniędzy wymaga przede wszystkim odpowiednich fachowców, których jednak na rynku brakuje.

Dodaj komentarz...


Marcin Osman
Przedsiębiorca, szkoleniowiec, podróżnik, autor książki "Biznes ci ucieka".

Zajmuje się rozwiązywaniem wyzwań i problemów biznesowych, które wymagają szybkiego i niestandardowego działania. Więcej o nim na osman.plProwadzi audycję Biznes Ci ucieka


Inne audycje tego autora:Jak skutecznie sprzedawać? (7) - 4 lata temu

Więcej audycji...
Po co tworze vloga? - 4 lata temu
Czym jest follow-up? - 4 lata temu


Siła upadku - 4 lata temu
Jak dobrze zainwestować? (4) - 4 lata temuJak się rozstawać? - 4 lata temu

Jak być asertywnym? - 4 lata temuCzym jest JCI - 4 lata temu

Amerykańscy nauczyciele (3) - 4 lata temu


Skup się na robocie! - 4 lata temu


Jak dopieścić klienta? - 4 lata temu


Słuchaj siebie - 4 lata temu

Jak być konektorem? - 4 lata temuMost samobójców - 4 lata temuJak zarobić tysiąc złotych? (3) - 4 lata temu

Po prostu vlog - 4 lata temu

Jak wycenić produkt? - 4 lata temu

Jak założyć startup? (5) - 4 lata temu


Najważniejszy jest klient (7) - 4 lata temu
Wywiad z Kamilą Kruk (7) - 4 lata temu


Jak działać błyskawicznie? (16) - 5 lata temu

Jak Goliat smial sie z Dawida (3) - 5 lata temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

moneyo - - 20.00
Praca przez internet - Pracawsieci.net - - 20.00
zarabianie na ankietach - - 20.00
Szkolenia dla firm - superszkolenia.pl - - 20.00
Praca przez internet - - 20.00
Kursy zawodowe - - 20.00
Szkolenia dla firm - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt