Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2010-12-09

Prawo spadkowe

Nadający: Jan Fijor

Na specjalną prośbę słuchacza poruszamy dzisiaj prawo spadkowe i ubezpieczenia na życie.

KOMENTARZE

dorota 2010-12-11

Panie Janku, może jakiś szerszy komentarz w sprawie Pan kontra pracownik IPN?

Podpis 2010-12-11

@Jan Fijor - szkoda, że nie wspomniano w audycji o tym, że długi też się dziedziczy. Chętnie dowiedziałbym się też jak to w USA sobie zorganizowali. 
 
Co do słuchacza z tymi działkami, to nieuświadomionym powodem chęci sprzedaży jest ta współwłasność z siostrą. To może w przyszłości znacznie utrudnić biznes. "Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć."

JA 2010-12-11

Ciekawa audycja konkrety i konkrety tak powinno być zawsze :) 
Pozdrawiam

jan M Fijor 2010-12-11

Opowiem o sprawie IPN w radio. 
Wspolwlasnosc mozna sniesc i skorzystac na tym. 
O dziedziczeniu dlugow wspominalem. Mozna jednak oglosic bankructwo i nie dziedziczyc - jeśli kgoś nie stać. 
czolem 
jmf

wicehrabia de Bragelonne 2010-12-11

Trochę chaosu się wkradło w rozważania więc ja tak chciałem parę słów w celu uporządkowania... 
1) jak ktoś nie napisał testamentu (bo zapomniał, czy coś...) wtedy następuje dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z prawem osoba fizyczna posiada jeden majątek. To czy jesteśmy właścicielami samochodów, domów, papierów wartościowych, gotówki w skarpecie, (czy samej skarpety oczywiście...) to państwa nie interesuje (w tym sensie, oczywiście, bo w innych, zwłaszcza podatkowych interesuje i to nawet bardzo...), masa majątkowa, w omawianym przypadku -spadkowa jest jedna. Konkretne składniki majątkowe tej masy majątkowej, dziedziczy się w taki sposób, że uzyskujemy odpowiednie ułamkowe części tych elementów (tzn. np. 1/2 samochodu, 1/2 domu, 1/2 skarpety itd.). Są tam oczywiście wyjątki np. tzw. "Ustawowy zapis naddziałowy" z artykułu 939 kodeksu cywilnego, który polega na tym, że małżonek zmarłego i ci co z nim mieszkali przed śmiercią, dzidziczą ponad swój udział przedmioty urządzenia domowego, z któych korzystali wspólnie ze zmarłym, albo samodzielnie.  
 
Spadkobranie ustawowe przebiega wg 4 a w zasaadzie to niestety 5 grup.  
 
a) Do pierwszej wchodzą małżonek spadkodawcy, jego dzieci i ich zstępni (dzieci dzieci, albo wnuki dzieci itp.). Udziały dzieci i małżonka są równe (ale małżonek zawsze dostaje co najmniej 1/4), tzn. np. mamy żonę zmarłego i 2 dzieci - no to wszyscy dostają po 1/3, a jak jest żona i 4 -ro dzieci to żona dostaje 1/4, a dzieci po 1/4 z pozostałych 3/4, tzn. po 3/16 całości. Jeśli jedno z dzieci nie żyje a pozostawiło po sobie np. dwójkę własnych, to jego udział dzieli się na jego dzieci - każde z nich dostanie więc po 3/32 całości. 
b)Do drugiej grupy, która jest brana pod uwagę w przypadku braku zstępnych spadkodawcy (dzieci i ich dzieci itd.) należy małżonek (jak jest) i rodzice. Udział każdego z rodziców wynosi 1/4. chyba, że nie ma małżonka to rodzice dostają wszystko, po 1/2. 
Małżonek (jeśli jest) dostaje 1/2. 
To jest model, teraz parę szczegółów: 
Jeśli nie ma ojca spadkodawcy, bo ojcostwo nie zostało ustalone, to żona i matka biorą po połowie. 
Jak jedno z rodziców umrze, to dziedziczy rodzeństwo zmarłego (a jak brat lub siostra nie żyją to ich dzieci wnuki itp. - dzieli się na nich po równo udział jaki przypadłby temu bratu lub siostrze). Np. na siostrę zmarłego przypada powiedzmy 1/8 całości, a ona nie żyje i pozostawiła po sobie 3 dzieci, to dostaną one po 1/3 z tej 1/8, czyli po 1/24 całości. 
c) jak nie ma rodziców rodzeństwa i ich zstępnych, ani małżonka, wtedy mamy 3 krąg - obejmujący dziadków (i babcie też oczywiście!) Każdy z dziadków dostaje po 1/4, jeśli któryś dziadek (lub babcia) nie żyje, dziedziczą ich zstępni - tzn. dzieci dziadków (inne niż rodzice spadkodawcy naturalnie), ich wnuki itd. Jeśli ten spośród dziadków, który umarł nie ma zstępnych to udział "przyrasta" do udziału pozostałych dziadków tzn. - pozostała trójka dostaje swoją 1/4 i po 1/3 z 1/4 nieżyjącego, czyli dostają po 1/3 z całości. 
d) jeśli tych wszystkich osób nie ma to mogą otrzymać spadek pasierbowie - dzieci małżonka spadkodawcy, tzn. np. facet (spadkodawca)miał żonę, która miała dodatkową 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa, to one na tym etapie są dopuszczane do spadkobrania. Co ciekawe, to zastosowano tu dodatkowe rozwiązanie, wprowadzone chyba tylko po to, żeby to celowo skomplikować, według którego obydwoje rodzice pasierbów muszą nie żyć, tzn. nie tylko ta żona spadkodawcy (to logiczne bo wtedy dziedziczyłaby jak wyżej), ale także jej poprzedni mąż, z którym te dzieci miała... 
e) piąty stopień (najważniejszy!!!) - gmina lub Skarb Państwa. U anglosasów szukają krewnych w zasadzie w nieskończoność, a u nas takie swoiste prawo kaduka... 
 
2) to co opisałem wyżej następuje dopiero w sutuacji w której nie ma testamentu, albo jeśli jest on nieważny (zerknijcie do art. 945 kc).  
Testament działa na takich zasadach jak powiedziano w audycji, tzn. wskazujemy ułamek z całej masy majątkowej, a nie konkretne elementy -("zapisuję synowi Janowi 1/4 mojego majątku, a żonie Basi 1/3, a resztę na Kongregację Nauki i Wiary" np.), a nie "synowi Janowi samochód o wartości..., a żonie dom...). W audycji nie powiedziano jednak nic o tym co sie dzieje jak ktoś jednak napisze "niepoprawnie" i określi konkretne przedmioty. Otóż testament jest ważny!!! Określa się wtedy wartość elementów i przelicza na ułamki. Co ważne ma to wszystko trochę sensu, bo jakbyśmy zapisywali taką rzecz temu a taką tamtemu, to prawie na pewno zapomnilibyśmy o długach!!!. Udział w masie spadkowej to bowiem nie tylko udział w aktywach, ale i w pasywach, zatem jak dostajesz większy ułamek aktywów, to i więcej długów spadkodawcy musisz pokryć (oczywiście proporcjonalnie) - spadkodawca otrzymuje 2/3 spadku to oznacza że dostanie 2/3 aktywów, ale musi pokryć 2/3 wartości długów spadkodawcy). 
Ponadto można umieścić w testamencie, w postaci tzw. zapisu - "rozrządzenie" (tym słowem operuje kodeks - naprawdę...) w taki sposób, że określony spadkobierca jest zobowiązany do określonego "przysporzenia majątkowego" na rzecz oznaczonej osoby. W taki sposób można np. dokonać przysporzenia, przeniesienia własności tego, wspomnianego w audycji "złotego pióra". Jest to dziś możliwe, nie wiem jednak dokładnie o jakiej to nowelizacji mówiono w audycji i co ona miałaby wnosić, ale pewne jest to, że w ograniczonym stopniu, rozrządzanie własnością konkretnych przedmiotów jest możliwe już dzisiaj. Co ważne zapisobiorcy żaden udział w długach nie obchodzi. 
 
3) I ostatnia rzecz, z tym wydziedziczeniem...  
Na początek, ustawa stanowi o tzw. niegodności dziedziczenia. Trzy kategorie osób są wyłączane od spadkobrania ustwowego z mocy ustawy - ci którzy dopuścili się "ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy", oczywiście umyślnie; ci którzy podstępem lub groźbą nakłonili spadkodawcę do sporządzenia testamentu, odwołania go, lub przeszkodili w sporządzeniu; i ostatnia grupa - ci którzy umyślnie ukryli, zniszczyli, przerobili lub podrobili (no i świadomie wykorzystali) testament spadkodawcy. 
Czymś innym jest legalne wydziedziczenie. Jak słusznie zauważono w audycji, jak ktoś zostanie pominięty w testametcie, a dziedziczyłby ustawowo, to ma zagwarantowany zachowek, wynoszący równowartość 2/3 potencjalnego udziału w dziedziczeniu ustawowym, jeśli jest to osoba małoletnia lub... trwale niezdolna do pracy. Natomiast połowę wartości potencjalnego udziału w dziedziczeniu ustawowym wynosi zachowek wobec osób nie należacych do tych dwu kategorii, którzy w razie braku testamentu dziedziczyliby ustawowo. Nie będę wdawał sie w szczegóły, ale warto to sobie samemu przejrzeć, bo wyskość zachowku zależy także np. od wysokości darowizn, których spadkodawca dokonał w ciągu 10 lat przed śmiercią (dostałeś darowiznę, powiedzmy 9 lat temu, a tu nagle przychodzi do ciebie jakiś koleś i mówi dawaj kasę bo ten co udzielił darowizny na twoją rzecz był moim ojcem i przekazał mi w spadku za mały udział, więc muszę sobie z twojej darowizny wyrównać do wysokości zachowku!!!).  
Wydziedziczenie (deklaracja o nim musi być expressis verbis wyartykułowana w testamencie) umożliwia ominięcie tego wspomnianego zachowku, osoby które: uporczywie wbrew woli spadkodawcy postępowały wbrew zasadom współżycia społecznego (proszę nie pytajcie co to znaczy...), które dopuściły się wobec spadkodawcy lub osób mu bliskich umyślnego przestępstwa, przeciwko ich życiu, zdrowiu i wolności (to kategorie przestępstw z kodeksu karnego - art. 148 - 162 i 189 - 193 k.k.) lub dopuszczały się wobec tych osób rażącej obrazy czci oraz na koniec takie, które uporczywie nie dopełniały wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych (tu podpadałby ten syn, który się 17 lat nie opiekował ojcem). 
 
Polskie prawo spadkowe ma trochę absurdów, ale daje nam też trochę ważnych uprawnień, więc warto je znać. To co przedstawiłem to oczywiście tylko parę ogólników, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Warto się zapoznać z przesłankami przepisów Księgi Czwartej Kodeksu Cywilnego, ale są one czasem niedookreślone, więc może Kontestacja pomyśli o zaproszeniu kiedyś jakiegoś prawnika-praktyka, znającego nie tylko literę prawa (jak piszący te słowa), ale i sferę jego realizacji, żeby opowiedział jak mamy swojej własności bronić, żeby po naszej śmierci trafiła do tych, którzy byli dla nas za życia ważni i którym chcielibyśmy nasze dobra przekazać. 
 
PS. mam nadzieję, że niczego w powyższych rozważaniach nie pomyliłem, ale proszę pamiętać, że konstatacje powyższe nie są (broń Boże!) profesjonalną (nieprofesjonalną w sumie też nie...) poradą prawną, tylko dywagacjami studenta na rok po egzaminie...

Vulgarny 2010-12-29

Jak sie nazywa ta frma finansowa ? W googlach nic nie wyswietla na ten temat

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 10 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt