Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2009-12-28

18 lat? Co to, do cholery, za granica?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Martin obchodzi 33 urodziny. I chyba z tego powodu rozmawiamy o tym, co wolno od 18 lat, a czego nie wolno.

KOMENTARZE

SA 2009-12-29

Co do prawa jazdy :] 
Ogólnie jestem za zniesieniem egzaminu. Szkoły jazdy są OK - każdy powinien się uczyć, ale nie powinny być obowiązkowe. Teraz jestem w takiej sytuacji, że 3 razy nie zdałem egzaminu. Za pierwszym razem przy wyjeździe z parkowania zahaczyłem trochę o krawężnik, a w pozostałych dwóch miałem pecha i nawet nie wyjechałem z placu - najechałem na linię na łuku (instruktor w szkole mówił, że takiej sytuacji jak łuk normalnie nie ma) a później silnik mi zgasł na wzniesieniu dwa razy (mróz, samochód ze zjechanym sprzęgłem, na co nie byłem przygotowany). 
Jestem teraz w takiej sytuacji, że wydałem sporo pieniędzy na naukę. Tuż przed drugim podejściem, później przed trzecim instruktorzy mówili, że jestem dobrze przygotowany. Na egzaminach stres, pech i nie zdaję. Wszystko zrobione tak, żeby wydać jak najwięcej pieniędzy. 
Jeździłem z instruktorem i radziłem sobie OK, za kierownicą dobrze się czuję, a mimo to muszę teraz płacić ponad 250zł, żeby instruktor posiedział sobie koło mnie, gdy będę jeździł 5 przymusowych godzin, a później jeszcze będę musiał płacić za egzamin 200zł (teoria + praktyka). 
A na koniec jeszcze opinia mojej nauczycielki angielskiego. Powiedziała, że zdała za czwartym razem, za każdym razem jechała tak samo i po 10 latach doświadczenia może stwierdzić, że nie umiała jeździć jak zdała.

Cienki 2009-12-29

Czemu 18??  
Jesteś w liceum przykładowo jak większość polaków w tym wieku. 
Każdy wymaga od ciebie odpowiedzialności. 
Chyba nie widziałeś różnicy pomiędzy 16 latkiem ( gimnazjum ) a 18latkiem. 
 
Pozdrawiam.

EstEst 2009-12-29

@Cienki 
 
Do niedawna 16-latki chodziły do liceum. Stały się mniej dojrzałe po reformie? 
A poważnie - jakby granica wieku była niższa, to odpowiedzialności uczonoby wcześniej. A wcale niemało znam niedojrzałych 18-latków i dojrzałych 16-latków, więc nie tylko od wieku to zależy. Kiedyś 12-latkowie całkiem niegłupio władali państwami, nie mówiąc o zawieraniu małżeństw. Nie jestem pewien, czy społeczeństwo aż tak zgłupiało od tego czasu, by nie móc nauczyć nastolatka odpowiedzialności - co najwyżej jest pytanie, czy warto? 
 
Ogólnie: 
 
Z drugiej strony, nie zgadzam się, że limit wiekowy odpowiedzialności prawnej jest bez sensu. Co do tego, że jest to 18 lat można się spierać, ale tak samo możnaby się chyba spierać co do każdej wybranej liczby. Jednakże, gdyby każdy od urodzenia miał pełną odpowiedzialność prawną, stałoby się to żyłą złota dla oszustów. Dzieci do pewnego wieku są zbyt naiwne i podpisanie z nimi nieuczciwej (a legalnej) umowy dla średnio rozgarniętego dorosłego byłoby banalne. A potem za skutki umowy płaciliby rodzice (chyba, że dopuszczaliby karę prawną dla dziecka) , którzy w 6-7 lat zazwyczaj nie byliby w stanie nauczyć dzieciaka o wszystkich pułapkach, w jakie może wpaść bez wzbudzania psychozy strachu przed całym światem i paranoicznej podejrzliwości wobec każdego, kto chce jakąś umowę zawrzeć. Śmiem powiedzieć, że nawet jakby się dało ostrzec dziecko przed wszystkimi problemami, to wychowano by tak nowego zwolennika socjalizmu - przerażonego światem i szukającego kogoś, kto go przed nim obroni. 
 
Naturalnie, najlepiej i najlogiczniej by było, gdyby pełną osobowość prawną zdobywało się, tak jak mówił Hugo, po zdobyciu niezależności finansowej. Jednak jest to bardzo trudne do zdefiniowania. Wg. mnie na tyle trudne, że praktycznie nie do zrobienia. Czy np. niezależny od rodziców jest student, który mieszka gdzieś na kwaterze w mieście, wieczorami gdzieś dorabia, żeby tę kwaterę opłacić, ale co weekend jeździ do domu, żeby porządnie się najeść i coś na tydzień wziąć ze sobą? A jeśli człowiek mógłby się utrzymać, ale jakieś ma wsparcie od rodziców np. na remont, czy na kupno jakichś sprzętów? A jeśli, wzorem niektórych premierów, niby zarabia na siebie, ale mieszka z rodzicem z jakichś przyczyn? A jeśli jest chwilowo bez pracy i utrzymuje go ktoś z rodziny? 
 
Jest milion tego typu problemów i, żeby je rozwikłać, trzeba by stworzyć skomplikowane prawo, które od razu pewnie prawnicy przerobiliby na coś niezrozumiałego i dającego możliwie duże pole do przekrętów. Przepis o 18 latach jest o tyle cenny, że jest rzadkim w polskim prawie przypadkiem przepisu jasnego i nie do zepsucia przez żadnego prawnika: albo ktoś ma 18 lat, albo nie. Nie jest idealny, warto o nim dyskutować, ale zastąpienie go jakimś mglistym kryterium nie będzie dobrym rozwiązaniem. 
 
Co do prawa jazdy: przyznam, że nie mam wyrobionego zdania. Uczyłem się u niezłego, poleconego przez znajomych instruktora, za w miarę uczciwą cenę, całkiem podobał mi się komfort pierwszych jazd pod opieką kogoś kontrolującego hamulec (myślę, że parę stłuczek bym bez tego zaliczył), zdałem bez szczególnych problemów za pierwszym razem (w Krakowie, więc nie szedłem na łatwiznę), tak, że nigdy nie miałem okazji poważnie się zastanowić nad sensem tego procesu. Oczywiście, nie twierdzę, że nauczyłem się jeździć podczas tego kursu, ani że umiałem jeździć po zdaniu egzaminu, ale dało mi to przyzwoity wstęp. 
 
I teraz tak: z jednej strony, o prowadzeniu samochodu decyduje kierowca. To jego decyzja i niby nikomu nic do tego. Tylko, że zazwyczaj jeździ on wśród innych ludzi i to przede wszystkim im, a nie sobie może robić krzywdę - a jak wiadomo, wolność tego człowieka powinna być ograniczona wolnością innych. Np. wolnością innych kierowców do tego, by móc założyć, że każdy kierowca na drodze nie musi być mistrzem kierownicy, ale przynajmniej nie pomyli gazu z hamulcem i wie, do czego służą lusterka i kierunkowskazy: a tyle w zasadzie gwarantuje papierek prawem jazdy zwany. 
 
Oczywiście, bzdurą jest wymaganie przejeżdżenia jakiejś ilości godzin z licencjonowanym instruktorem, czy w ogóle chodzenie na jakiś kurs - jeśli ktoś jest w stanie zdać egzamin bez tego, to szkoda marnować jego czasu. Bzdurą jest też większość manewrów placowych (acz nie wszystkie - np. umiejętność ruszania pod górę jest warta sprawdzania, bo jej brak jest dość wkurzający dla kierowców stojących za delikwentem), oraz konieczność jeżdżenia autem z ośrodka. Ale ze względu na wolność postronnych osób sam egzamin uznaję za dość sensowną ideę. 
 
To tak wstępnie, ale jak już wspomniałem, nie jest to opinia wielce przemyślana, więc jestem otwarty na kontrargumenty. 
 
Co do narkotyków sprawa jest jasna: każdy, kto akceptuje legalność alkoholu i papierosów, a nie akceptuje legalności innych narkotyków, tylko dlatego, że alkoholu i papierosów nikt narkotykami nie nazywa (a podpadłyby pod zapewne każdą definicję, z wyjątkiem prawnej) jest po prostu hipokrytą. Nie mówię już o państwie, które z papierosów i alkoholu czerpie korzyści... A jeśli dorosły człowiek, w pełni rozumny, zażywa narkotyki i nic mu nie jest, to po co robić aferę? A jak się narkotykami wykończy, to tym lepiej dla społeczeństwa, bo średnia inteligencja wzrośnie. Czyli znów powodu do afery nie ma. Zastrzegę na koniec, że sam narkotyków, poza kawą, alkoholem i czasem niektórymi lekarstwami, nie używam, więc nie jestem chyba tendencyjny. 
 
PS Kwestia techniczna: Jak piszę komentarz bez logowania się, to nie wysyła mi maila na konto w celu potwierdzenia i co za tym idzie komentarz się nie pojawia.

Michael 2010-01-02

@EstEst 
Wszystkie te problemy jakie wymieniłeś są właśnie stworzone przez przymus licencjonowania wszystkiego i wszystkich. Nastolatkowie są nieodpowiedzialni bo wiedzą że mogą sobie na to pozwolić bo prawo i tak im nic nie zrobi. Co do prawa jazdy jest ta sama sytuacja. Dzisiejszy człowiek po zdaniu egzaminu uważa że już umie jeździć wspaniale i dlatego nie zastanawia się czy umie czy nie. To jest problem stworzony tylko przez ten system. Gdyby nie było żadnego prawa jazdy człowiek zasiadający za kierownicą samochodu zastawił by się czy wyjeżdżając na drogę nie zabije siebie i innych osób. Całym tym komentarzem zdejmujesz całą odpowiedzialność rodzicom. To rodzice powinni decydować o losie dziecka jak i chronić go przed niebezpieczeństwami. Jeśli masz dziecko to to jest twoje dziecko a nie państwa i urzędników. Ty masz zapewnić mu bezpieczeństwo a jeśli uważasz że to jest rola jakichś idiotów w urzędzie to nie powinieneś być rodzicem. Co do niezależności finansowej to chyba nie wiesz co to jest. Jest to moment w którym człowiek za własne, uczciwie zarobione pieniądze jest w stanie się utrzymać i przeżyć. Jeśli nie może przeżyć bez tych "weekendowych obiadów" to nie jest niezależny. Jeśli może przeżyć to jest. Czy to jest takie trudne?

shark 2010-01-03

@Michael: napisz tekst prawny, który to zdefiniuje. Kiedy taki gość jest niezależny finansowo? Jak odwiedza rodziców raz w miesiącu to jest a jak raz w tygodniu to już nie? 
To może inaczej.. Uzależnijmy to od zarobków.. ale tu też jest problem.. Mogę nic nie zarabiać na etacie i mieć 2 mln zł na koncie.. Też odpada.. Od posiadanego majątku też odpada bo żebrak który nie ma nic mógłby robić co mu się żywnie podoba.. To może od wzrostu? wagi? samodzielnego mieszkania? Jak zdefiniować moment w którym rodzice nie ponoszą już odpowiedzialności za swoje dziecko? 
Granica wieku ma wiele wad ale ma też jedną ogromną zaletę - jest niezwykle prosta do zdefiniowania. Albo masz 18 lat albo nie i kropka. 
Zaproponuj jakąś lepszą regułę to być może zmienię zdanie.

Michael 2010-01-03

Niezależność finansowa jest to moment kiedy człowiek jest zależny tylko i wyłącznie od własnych środków finansowych. Mieszkając we własnym domu jest w stanie go utrzymać, utrzymać siebie i ewentualną rodzinę. Według mnie nie ważne czy te pieniądze zarobił czy np wygrał w totolotka. Jeśli zdobył je własnymi rękami (pomijając kradzież) to są to jego pieniądze. 
Do do tej granicy to według mnie ona w ogóle nie jest potrzebna i każdy człowiek powinien być tak samo traktowany czy ma on lat 15 czy 90. Rodzice nie są od ponoszenia odpowiedzialności za dziecko ale po to żeby tej odpowiedzialności uniknąć wychowując je na porządnego człowieka.

SA 2010-01-03

Niezależność finansowa jest zdefiniowana. Przecież w Polsce można wystąpić o alimenty od rodziców, np. gdy ktoś nie może się sam utrzymać - sąd zwykle przyznaje na czas studiowania jednego kierunku (do ok. 25 lat chyba), albo dłużej, gdy z winy rodziców, dziecko nie może znaleźć pracy (bo źle wychowali). 
Rodzice mogą też wystąpić o przedłużenie rodzicielstwa, gdy dziecko, które skończyło 18 lat dalej mieszka z nimi, nie pracuje itp.

shark 2010-01-04

@SA: Dzięki - nie wiedziałem o tym 
@Michael: A 7latka jak będziesz traktował? Tak samo jak 15latka? Inaczej? A 5latka?

Michael 2010-01-06

5latek i 7latek raczej nie są w sanie popełnić jakiegoś poważnego przestępstwa. Na pewno kara powinna jakaś być niezależnie od wieku, bo jak nie ma żadnej to nastolatkowie uczą się tylko być bardzo długo nieodpowiedzialnym, tak jak jest teraz. Poza tym przestańcie myśleć że, to państwo ma wychowywać nasze dzieci bo tak nie jest. Wychowanie dziecka zależy tylko i wyłącznie od rodziców a nie od urzędników.

EstEst 2010-01-06

@Michael: 
 
Spokojnie, zdaje się, że w ogóle nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi, bo imputujesz mi jakieś zupełnie obce mi poglądy o tym, że się umie jeździć po prawie jazdy, czy, że się nie da wychować. Sam napisałem, że skoro dało się z 12-latka zrobić władcę, a po zrobieniu prawka ma się co najwyżej podstawową wiedzę o prowadzeniu samochodu, którą rozwija tylko doświadczenie. 
 
Twój zarzut nt. dawania władzy urzędnikom jest w tym kontekście absurdalny, a powiedziałbym, że samobójczy ;). Dla mnie właśnie jedynym powodem dla którego popieram limit wiekowy pełnej osobowości prawnej(niekoniecznie 18 lat, ale to inna sprawa) jest to, że to kryterium absolutnie obiektywne i żaden urzędnik się do tego nie wtrąci. A dreszczem grozy przejmuje mnie wizja kolejnych urzędników sprawdzających, czy jestem niezależny finansowo, czy może jednak nie, bo sąsiad widział, że rodzic pożyczył mi wiertarkę.Dlatego Twoja definicja niezależności jest poprawna ale kompletnie bezużyteczna i nawet groźna, jeśli stałaby się prawem w rękach państwa.  
 
Po co zaś w ogóle jakieś ograniczenie? Przykład jeden podałem: wiarygodność zawieranych umów. Drugi również jest w miarę jasny: wyobrażacie sobie proces sądowy nt. tego, że jeden przedszkolak przezywał drugiego? A kto niby miałby przedszkolakowi takiego procesu odmówić? Przykład z umową jest lepszy, ale mniej groteskowy, więc mniej osób go zauważa. 
 
Natomiast mam (być może sensowną) propozycję rozwiązania problemu: 
 
Skoro zgadzamy się, że rodzice najlepiej wiedzą jak wychować własne dziecko, to może niech rodzice deklarują, kiedy dadzą mu niezależność prawną? Plus dorzucamy (jako opcję przeciw nadopiekuńczości), kiedy dziecko może samo sobie taką osobowość zadeklarować (niechby i granica wiekowa) i po kłopocie. Trzeba jeszcze rozwiązać wtedy prawny problem dzieci bez rodziców, ale poza tym sądzę, że sprawa wygląda sensownie. 
 
@SA 
Przepis o którym mówisz nie do końca o tym mówi o co nam by chodziło. W sumie chyba niewielu ludzi z tej opcji korzysta, a procent osób naprawdę niezależnych finansowo w wieku lat 18 jest chyba znacznie mniejszy, niż z tej prawnej definicji by wynikło.

BolekMisiak 2012-04-13

zaznaczam że nie przeczytałem komentarzy ale sądze że wszystko co ogólniejsze zostało wymienione... . 
a moja pozycja jest taka: niechciałbym żeby moje 18----letnie nadal dziecko wzieło kredyt na 50tys i przejebało w disneylendzie "bo może" , dowód od 18 popieram , zakaz alkoholu/tytoniu/prawa jazdy ,nie, (od 16 roku życia spokojnie można auto prowadzić i sądzić ludzi)

Janek 2018-01-05

Granica, choć sztuczna, mniej więcej wyznacza to, co wolno, a czego nie. Choć dobrze wiemy, że w różnych krajach jest różnie z wyznaczaniem tej granicy. Wolałbym jeździć samochodem w wieku 15-16 lat, pojechać sobie na lotnisko, zaparkować przy parking balice, polecieć do ciepłego kraju i wrócić, niż w wieku 18-tu, ale tak niestety jest i tyle.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 3 tygodnie temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 5 tygodnie temu

Unikaj szpitali (7) - 6 tygodni temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 8 tygodni temu

Nauczyciele uciekają (6) - 8 tygodni temuNiskie podatki już były (15) - 3 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 3 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 4 miesiące temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 4 miesiące temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 4 miesiące temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 5 miesiące temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 5 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 5 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 6 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 6 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 6 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 6 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 6 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 7 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 7 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 7 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 7 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 8 miesięcy temu


Jestem na kwarantannie! (1) - 8 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 9 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 9 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 9 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 9 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 10 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 10 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 10 miesięcy temu


Bezpłatna komunikacja może być droga (4) - 11 miesięcy temu


Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - 11 miesięcy temu

Idzie drożyzna (2) - 11 miesięcy temu

Polacy nie zasługują na prywatność? (1) - 11 miesięcy temu

Muzeum z najwyższej półki (1) - 11 miesięcy temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - ponad rok temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - ponad rok temu

Kiedy można zabić intruza? - ponad rok temu

Magiczne szable i tarcze (1) - ponad rok temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 2 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 2 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 2 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 2 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 3 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 3 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 4 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 5 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 5 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 5 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 5 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 6 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 6 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 7 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 7 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 8 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 9 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 9 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 9 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 10 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00
Przemyslaw Teterycz - - 20.00
Blog technologiczny Wirtualny wojownik - - 20.00
wypełnianie płatnych ankiet na eankiety.pl - - 20.00
Agencja pracy Gorzów - Praca jako opiekun... - - 20.00
wypożyczalnia samochodów victoria nowy sącz - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt