|
|
Słuchaj radia
|
|
|
|
Jak oszczędzać na eksploatacji mieszkań na wynajem?
Wymiana doświadczeń inwestycyjnych z Bartoszem Dolinkiewiczem. Rozmawiamy o tym, jak w głupi sposób nie tracić pieniędzy, obniżyć rachunki i pozbyć się wielu problemów występujących podczas wynajmu mieszkania.
KOMENTARZE
2
2016-01-16
@darek - traktuj lokatora jak źródło zarabiania zamiast źródło problemu; a zmieni się świat, na który patrzysz - perspektywa. Możesz pomóc najemcom ograniczać wydatki montując w mieszkaniu np. perlator, czy kabinę prysznicową zamiast wanny - o czym mówiliśmy z Damianem. Problem polega na dokładnym rozliczaniu lokatorów z wykorzystanych mediów (gaz, ciepło, prąd, woda). Ale i na to jest sposób. Ja od ok 2002 r. wykorzystuję do tego celu excel i w zasadzie od tego momentu skończyły mi się problemy z niedopłatami. Możesz np. skorzystać z mojego programu System Rozliczania Wynajmu v2 lub znaleźć inne rozwiązanie dokładnego rozliczania najemcy.
3
2016-01-16
rozwiązaniem kwestii mediów przy kawalerkach lub mieszkaniach wynajmowanych jako całość jest przepisanie liczników na najemcę, wtedy on realnie odczuwa i martwi się o zużycia. Natomiast przy pokojach sensowne jest wprowadzenie ryczałtu za media od pokoju aby nie zarachować się w nieskończoność co miesiąc, bo i tak takie wyliczenia nie będą precyzyjne względem każdej osoby. Nikt przecież nie nosi ze sobą miarki czy licznika tego co zużywa kiedy wszystko jest wspólne. Ryczałt rozwiązał problem. Ewentualne nadpłaty są rozdzielane na wszystkich po równo i tyle. Ewentualnie fundujesz najemcom pizze na swój koszt jak nadpłata jest 25 zł :)
4
2016-01-16
Wszystko ma swoje plusy i minusy. Gdy wpływa na Twoje konto kwota czynszu wraz z kosztami mediów i eksploatacji mieszkania, to dla Twego banku będzie to przychód, dzięki któremu uzyskasz lepszy wynik finansowy w oczach potencjalnego kredytodawcy :)
5
2016-01-17
O ile wiem przepisanie licznika na najemcę wcale nie jest wyjściem - bo jeżeli najemca nie zapłaci zakładowi energetycznemu to ten wyłączy prąd - i wtedy będziemy mieli problem z włączeniem go ponownie - chyba za to będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
6
2016-01-17
@darek - więcej optymizmu! Zamiast gdybać, warto dowiedzieć się u źródła. Z tego co mi powiedziano w Enei, to umowa jest podpisywana na lokatora i nawet gdy nie opłaci rachunków, to dług jest jego. Natomiast właściciel może podpisać umowę na siebie lub na innego lokatora i będzie traktowany jako nowy klient, z czystym kontem.
7
2016-01-17
nie ma złotych reguł. W obecnym systemie prawnym, który bardzo uszczelnił przepisy na korzyść lokatorów, każdy przejaw odcinania mediów będzie traktowany jako "inny" rodzaj przemocy wobec najemcy, co może skutkować blokadą mieszkania (dziki lokator) i procesem sądowym dla właściciela. Media na najemcy dają pole manewru, bo ściągają z właściciela brzemię. Jeśli faktycznie by delikwent nie płacił za nie to on ma problem. Właściciel mu nic nie odcina, tylko na własne życzenie traci do nich dostęp, tym samym nie może już oskarżyć właściciela.
8
2016-01-17
z kolei jeśli rzecz dotyczy gazu i zdejmą licznik to dodatkowy koszt podłączenia to protokół od kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów kominowych i szczelność instalacji - taka zabawa kosztuje ok 200zł, jeśli winę za brak podłączenia gazu ponosi najemca to tenże płaci koszty przeglądu kominiarskiego
9
2016-01-18
Jak widać, sposobów na inwestycje jest wiele, a im lepszy pomysł, tym większy dochód, a co za tym idzie, tym większa oszczędność.
10
2016-01-18
Jeżeli ktokolwiek miałby jeszcze jakieś pytania odnośnie najmu i oszczędności, zapraszam na facebook.com
11
2016-01-24
Jest coś co mnie naprawdę irytuje w takich audycjach. To fakt niewiarygodnej niekompetencji i nieuctwa połączony z niezwykła wiara w to, ze się ma coś do powiedzenia. To niezwykle obskuranckie i to jest niestety P. przypadek.
12
2016-01-24
witam, Szanowny Panie Wiesławie, przyjmuję krytykę i dziękuję za czujność. Fakt, wymienione przez Pana wątki mogłyby być przez nas lepiej omówione merytorycznie. Co do całości jednak nie uważam by treści miały komuś zaszkodzić. Cel audycji jest jasny: oszczędność i myślę, że wśród wielu opinii (pozytywnych), których tutaj brak, bo niewielu je zamieszcza (a szkoda), audycje są w pełni wartościowe. Jesteśmy ludźmi i błędy w przekazie się zdarzają a nie uważam, by te wymienione były tak rażące, by umniejszać gościowi i mi wiedzy z zakresu inwestycji. Jeśli tak błahe rzeczy miałby decydować o jakości całego przekazu, to może Pan wejść w polemikę z innymi słuchaczami, którzy cenią sobie ten kanał i nie sądzę by ucieszyły się te osoby na wieść, że zawieszam nadawanie, bo kogoś uraziłem dwu(tlenkiem). Nikt nie czuje się urażony jeśli rozumie całość przekazu a cieszy fakt, że potrafią słuchacze wyłapywać takie detale, bo wiem, że po drugiej stronie jest człowiek myślący. Sugeruję jednak, jeśli uważa Pan mój głos i treści za irytujące przestawić się na audycje godne Pana zainteresowań, no chyba że odsłuch moich mimo, że irytujący, ma na celu szukanie masła w maśle i udowodnienie, że tu i tu jestem w błędzie, że to jest słabe i płytkie a sól jest słona. Przyznaję się do tych kilku pomyłek, biorę na klatę i przepraszam a Panu dziękuję za naświetlenie tematu. Pozdrawiam uprzejmie :)
13
2016-01-24
Szanowny Panie Kleczewski,
14
2016-01-24
Szanowny Panie Wiesławie,
15
2016-01-24
Panie Wiesławie, dziękuję za poprawki co do kwestii technicznych. Dla wnikliwych słuchaczy pewnie będą przydatne. Myślę, że celem tego kanału nie jest generowanie pod audycją emocjonalnych komentarzy wylewających żółć na kogoś, lecz skupienie się na treści. Oceniając cały kanał poprzez 3 wg Pana bardzo istotne kwestie techniczne uważam za bezzasadne, podobnie jak obrażanie w pewnym sensie mojej osoby przez pryzmat niedouczonego eksperta. Wszystkie komentarze są widoczne i nic nie jest usuwane bo to domena radia. Sądzę jednak, że idziemy zbyt daleko w psychologię, analizy słowne i utarczki niż w kontekst tematu i wsparcie osób, którym ma się ta wiedza przydać. Z Bartkiem przekazaliśmy część swoich doświadczeń na swój sposób i tyle. Nie wszystkim musi odpowiadać styl czy nieraz jakaś wyłapana pomyłka, która zdarza się największym tego świata. Wydanie książki, szeroka promocja pozycji - czy ja na tym zarabiam? Zarabiam na nieruchomościach, materiały edukacyjne to są dodatki, które mają pomóc innym w stawianiu pierwszych kroków w branży. Z punktu widzenia psychologa pewnie przepuszczając wszystko przez filtry intelektualne itp może to generować odmienne zdania. Psychologiem nie jestem, jestem praktykiem. Myślę, że zakończmy ten spór słowny i nie wnoszący już wiele do tematu poza Pana doprecyzowaniem informacji technicznych. Podaję Panu rękę i zachowajmy względem siebie szacunek oraz wolność tej audycji od emocjonalnych komentarzy, które nakręcają negatywny obraz. Pozdrawiam D.Kleczewski |
Życzenia na 2021 rok z wnioskami za 2020 - 3 tygodnie temu
Lokatorzy w kamienicach i problem kredytów frankowych - 5 tygodnie temu
Moje podejście do szkoleń - 6 tygodni temu
Remonty kamienic - wywiad z Przemysławem Tułowieckim - 8 miesięcy temu
Negocjowanie kamienic - Krzysztof Tułowiecki - 8 miesięcy temu
Komfortowy dom (4) - 9 miesięcy temu
Wywiad z Pawłem Albrechtem o inwestowaniu w Polsce i poza nią (5) - ponad rok temu
Program sponsorują:
Rzeczoznawca Emun
- - 20.00 |
Z mojego doświadczenia to często problemem są lokatorzy - to znaczy lokatorzy wietrzą ciągle mieszkanie i robią różne inne rzeczy, które nabijają koszty, a potem udają głupa - że to nie oni i nie chcą płacić
Najlepiej byłoby wprowadzać jakieś sposoby rozliczeń zależne od zużycia i opomiarowanie wszystkiego co się da. Każdego grzejnika, każdego litra wody, każdej kilowatogodziny energii, każdego metra gazu itd. Niestety nie zawsze jest to możliwe.