Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
Hemikryptomonokaidialog
Przez ok. pół odcinka zamówiona próbka ByteEatera gadającego bez głębszego przygotowania na różne tematy, jak to w audycji z założenia „luźnej”. Potem dzwoni Grzesiek (ten od pizzy) i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2016-01-16

Jak oszczędzać na eksploatacji mieszkań na wynajem?

Nadający:

Wymiana doświadczeń inwestycyjnych z Bartoszem Dolinkiewiczem. Rozmawiamy o tym, jak w głupi sposób nie tracić pieniędzy, obniżyć rachunki i pozbyć się wielu problemów występujących podczas wynajmu mieszkania.

KOMENTARZE

darek 2016-01-16

Z mojego doświadczenia to często problemem są lokatorzy - to znaczy lokatorzy wietrzą ciągle mieszkanie i robią różne inne rzeczy, które nabijają koszty, a potem udają głupa - że to nie oni i nie chcą płacić 
Najlepiej byłoby wprowadzać jakieś sposoby rozliczeń zależne od zużycia i opomiarowanie wszystkiego co się da. Każdego grzejnika, każdego litra wody, każdej kilowatogodziny energii, każdego metra gazu itd. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Bartosz Dolinkiewicz 2016-01-16

@darek - traktuj lokatora jak źródło zarabiania zamiast źródło problemu; a zmieni się świat, na który patrzysz - perspektywa. Możesz pomóc najemcom ograniczać wydatki montując w mieszkaniu np. perlator, czy kabinę prysznicową zamiast wanny - o czym mówiliśmy z Damianem. Problem polega na dokładnym rozliczaniu lokatorów z wykorzystanych mediów (gaz, ciepło, prąd, woda). Ale i na to jest sposób. Ja od ok 2002 r. wykorzystuję do tego celu excel i w zasadzie od tego momentu skończyły mi się problemy z niedopłatami. Możesz np. skorzystać z mojego programu System Rozliczania Wynajmu v2 lub znaleźć inne rozwiązanie dokładnego rozliczania najemcy.

Damian Kleczewski 2016-01-16

rozwiązaniem kwestii mediów przy kawalerkach lub mieszkaniach wynajmowanych jako całość jest przepisanie liczników na najemcę, wtedy on realnie odczuwa i martwi się o zużycia. Natomiast przy pokojach sensowne jest wprowadzenie ryczałtu za media od pokoju aby nie zarachować się w nieskończoność co miesiąc, bo i tak takie wyliczenia nie będą precyzyjne względem każdej osoby. Nikt przecież nie nosi ze sobą miarki czy licznika tego co zużywa kiedy wszystko jest wspólne. Ryczałt rozwiązał problem. Ewentualne nadpłaty są rozdzielane na wszystkich po równo i tyle. Ewentualnie fundujesz najemcom pizze na swój koszt jak nadpłata jest 25 zł :) 
W Anglii montują liczniki przedpłatowe, w Polsce staje się to niszowym trendem.

kamienicznik.wordpress.com 2016-01-16

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Gdy wpływa na Twoje konto kwota czynszu wraz z kosztami mediów i eksploatacji mieszkania, to dla Twego banku będzie to przychód, dzięki któremu uzyskasz lepszy wynik finansowy w oczach potencjalnego kredytodawcy :)

darek 2016-01-17

O ile wiem przepisanie licznika na najemcę wcale nie jest wyjściem - bo jeżeli najemca nie zapłaci zakładowi energetycznemu to ten wyłączy prąd - i wtedy będziemy mieli problem z włączeniem go ponownie - chyba za to będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

kamienicznik.wordpress.com 2016-01-17

@darek - więcej optymizmu! Zamiast gdybać, warto dowiedzieć się u źródła. Z tego co mi powiedziano w Enei, to umowa jest podpisywana na lokatora i nawet gdy nie opłaci rachunków, to dług jest jego. Natomiast właściciel może podpisać umowę na siebie lub na innego lokatora i będzie traktowany jako nowy klient, z czystym kontem.

Damian Kleczewski 2016-01-17

nie ma złotych reguł. W obecnym systemie prawnym, który bardzo uszczelnił przepisy na korzyść lokatorów, każdy przejaw odcinania mediów będzie traktowany jako "inny" rodzaj przemocy wobec najemcy, co może skutkować blokadą mieszkania (dziki lokator) i procesem sądowym dla właściciela. Media na najemcy dają pole manewru, bo ściągają z właściciela brzemię. Jeśli faktycznie by delikwent nie płacił za nie to on ma problem. Właściciel mu nic nie odcina, tylko na własne życzenie traci do nich dostęp, tym samym nie może już oskarżyć właściciela.

Damian Kleczewski 2016-01-17

z kolei jeśli rzecz dotyczy gazu i zdejmą licznik to dodatkowy koszt podłączenia to protokół od kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów kominowych i szczelność instalacji - taka zabawa kosztuje ok 200zł, jeśli winę za brak podłączenia gazu ponosi najemca to tenże płaci koszty przeglądu kominiarskiego

Bartłomiej 2016-01-18

Jak widać, sposobów na inwestycje jest wiele, a im lepszy pomysł, tym większy dochód, a co za tym idzie, tym większa oszczędność. 
 
Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, confronter.pl

Bartosz Dolinkiewicz 2016-01-18

Jeżeli ktokolwiek miałby jeszcze jakieś pytania odnośnie najmu i oszczędności, zapraszam na facebook.com 
Jak mówiłem pod koniec audycji, jest to miejsce, gdzie wpadają aktualnie artykułu odnośnie inwestowania i wynajmowania nieruchomości. Pozdrawiam. 
Bartosz Dolinkiewicz

Wiesław Borczon 2016-01-24

Jest coś co mnie naprawdę irytuje w takich audycjach. To fakt niewiarygodnej niekompetencji i nieuctwa połączony z niezwykła wiara w to, ze się ma coś do powiedzenia. To niezwykle obskuranckie i to jest niestety P. przypadek.  
 
Po pierwsze proszę Pana: grzyby nie roznoszą się przez bakterie, 
po drugie proszę pana w ramach okien nie ma próżni, która mogłaby zniknąć po ich nawiercaniu, 
po trzecie dwutlenek węgla nie stanowi dla ludzi zagrożenia. (Chyba, ze w starych kopalnianych sztolniach) Problemem jest tlenek węgla bardzo groźny ponieważ uniemożliwia transport tlenu w organizmie poprzez zablokowanie funkcji hemoglobiny. 
 
Mam 50 lat a ta wiedza pochodzi z początków gimnazjum. 
 
Prosze przygotowywać się do audycji. Albo niech je Pan przestanie robić. Albo proszę wrócić do szkoły i nadrobić zaległości. W przeciwnym razie w dalszym ciagu te audycje bedą miałkie i irytujące. Trochę szacunku dla inteligentnych słuchaczy mogłoby zaradzić sprawie. 
 
Pozdrawiam 
Wiesław Borczon

Damian Kleczewski 2016-01-24

witam, Szanowny Panie Wiesławie, przyjmuję krytykę i dziękuję za czujność. Fakt, wymienione przez Pana wątki mogłyby być przez nas lepiej omówione merytorycznie. Co do całości jednak nie uważam by treści miały komuś zaszkodzić. Cel audycji jest jasny: oszczędność i myślę, że wśród wielu opinii (pozytywnych), których tutaj brak, bo niewielu je zamieszcza (a szkoda), audycje są w pełni wartościowe. Jesteśmy ludźmi i błędy w przekazie się zdarzają a nie uważam, by te wymienione były tak rażące, by umniejszać gościowi i mi wiedzy z zakresu inwestycji. Jeśli tak błahe rzeczy miałby decydować o jakości całego przekazu, to może Pan wejść w polemikę z innymi słuchaczami, którzy cenią sobie ten kanał i nie sądzę by ucieszyły się te osoby na wieść, że zawieszam nadawanie, bo kogoś uraziłem dwu(tlenkiem). Nikt nie czuje się urażony jeśli rozumie całość przekazu a cieszy fakt, że potrafią słuchacze wyłapywać takie detale, bo wiem, że po drugiej stronie jest człowiek myślący. Sugeruję jednak, jeśli uważa Pan mój głos i treści za irytujące przestawić się na audycje godne Pana zainteresowań, no chyba że odsłuch moich mimo, że irytujący, ma na celu szukanie masła w maśle i udowodnienie, że tu i tu jestem w błędzie, że to jest słabe i płytkie a sól jest słona. Przyznaję się do tych kilku pomyłek, biorę na klatę i przepraszam a Panu dziękuję za naświetlenie tematu. Pozdrawiam uprzejmie :)

Wiesław Borczon 2016-01-24

Szanowny Panie Kleczewski, 
 
Widzę, ze Pan wciąż nie rozumie. Chyba nie byłem zbyt konkretny w ostatnim poście. Otóż nie sadze aby był Pan ekspertem od nieruchomosci nie rozumiejąc czym jest grzyb i na czym polega jego ekspansja, ze zabija tlenek a nie dwutlenek węgla, jak są zbudowane okna... 
 
Podczas audycji 'wysylaŁ' Pan mnie i innych słuchaczy po detektor sławnego dwutlenku :-) Więc jeśli ktoś potraktował Pana wynurzenia poważnie to zmarnował własny czas... o przepraszam Pan go zmarnował.  
 
Kiedy występuje Pan publicznie i przyjmuje pozycje eksperta to zobowiązuje to Pana do szacunku wobec słuchaczy. Do dolozenia należytej staranności w przygotowanie edukacyjnej audycji. W przeciwnym razie to hucpa i naruszenie zaufania słuchaczy do innych wypowiadających się w danej dziedzinie.  
 
Ponadto narusza rownież zaufanie do rozgłośni. Rozumiem, ze chce Pan zarabiać na sprzedaży książki i promuje Pan własny wizerunek jako eksperta. Ja proszę o to by robił Pan to rzeczywiście kompetentnie. Sytuowanie się w pozycji eksperta niesie ze sobą pewne obowiązki. Jednym z tych obowiązków jest wnikliwość w wypowiedziach.  
 
Jeśli Pan pozwoli pomogę Panu w jeszcze jednej kwestii dotyczącej wentylacji, budownictwa i okien: 
 
Badania ITB dotyczące problemów wentylacji w budownictwie z 'wielkiej płyty' ale i zdrowy rozsądek podpowiadają, ze przyczyna tych kłopotów nie jest (jak sugeruje Pana wypowiedz w audycji) "niedopasowanie" nowoczesnych okien do tego budownictwa lecz nagminne zakrywanie kratek wentylacyjnych i uszczelnianie i tak już szczelnych okien przez użytkujących lokale. W zamyśle w celu ochrony przed ucieczka ciepła.  
 
Zgodnie z wytycznymi ITB nawet nowoczesne okna nie mogą być (chociaż technologicznie istnieje taka możliwość) w pełni "szczelne". Producenci okien osiągają taka "technologiczna nieszczelność" miedzy innymi wykrawając pewna cześć uszczelki. Nieświadomi lokatorzy reklamowali tą "wadę". Kiedy okazało się, ze to nie jest wada. Na własna rękę źle pojmując czym jest oszczędność uszczelniali uszczelniają własne lokale. Właśnie poprzez zakrywanie kratek i 'doszczelnienie" okien. Niestety powoduje to, ze stezenie toksycznych substancji wzrasta w atmosferze tych lokali wielokrotnie ponad dopuszczalne normy. Narażając zdrowie mieszkańców. Może gdyby Pan o tym wiedział mógłby Pan przestrzec innych przed zagalopowywaniem się w oszczędnościach. Zamiast coś mowić o "niedopasowaniu" 
 
Na koniec. Z całym szacunkiem dla Pana słuchaczy. Jestem jednym z nich. To, ze ktoś ceni Pana kanał. Nie czyni go ani merytorycznym, ani wartym realnej uwagi. Tym bardziej nie czyni to wartościową tej konkretnej audycji. To mizerny, histeryczny i niegodny argument jak na kogoś kto publicznie pozycjonuje się w roli eksperta.  
 
Moim zdaniem Pana postawa i komentarz wobec poprzedniej krytyki jest jeszcze jednym powodem abym ponowił mój apel z poprzedniego postu. Zanim to zrobię chciałbym jednak aby Pan wiedział, ze jestem tylko psychologiem a nie ekspertem od nieruchomosci. Pewnie nie rozumiem ich tak dobrze jak Pan. Odważył się Pan napisać książkę na ten temat. Ja nie wydałem dotąd żadnej z własnej dziedziny. Bo po prawie 30 latach praktyki wciąż się uczę. Chce Panu przez to przekazać mój optymizm co do Pana: jeśli ja mogę się merytorycznie odnosić do treści nagranej przez Pana audycji. To wierze, ze i Pan może być do niej merytorycznie przygotowany. A teraz mój apel: 
 
Prosze przygotowywać się do audycji. Albo niech je Pan przestanie robić.  
 
Dziękuje Kontestacji, ze jesteście uczciwi i nie kasujecie postów. 
 
Pozdrawiam Pana, Słuchaczy i Kontestację 
 
Wiesław Borczon

ezhome.pl 2016-01-24

Szanowny Panie Wiesławie, 
 
Audycje takie jak nasza, są na żywo. Tzn. są nagrywane, ale nie przerabiane. Tematem przewodnim naszej dyskusji była możliwość oszczędności na mieszkaniu pod wynajem. Grzyb w mieszkaniu to problem również finansowy - uporać się z przyczynami, a później ze skutkami jest dość ciężko i kosztuje. Warto byłoby zrobić osobną audycję o bezpieczeństwie lokatorów; być może w końcu sam przysiądę i dokończę kilka artykułów na swoim blogu właśnie odnośnie bezpieczeństwa. W budynku z wielkiej płyty mieszkałem ponad 20 lat. Doczekałem się wymiany okien na nowe i widziałem problemy z wentylacją grawitacyjną. Napisałem do spółdzielni kilka pism z prośbą o zbadanie problemu cofania się spalin właśnie z kratek wentylacyjnych. Zakrywanie kratek jest karygodnym posunięciem, tak samo jak wpinanie się w nie (zamiast w komin spalinowy) z termą. Jednak tego zarządca budynku nie sprawdzał, za to zawsze pisali, że ludzie mają zbyt szczelne okna, co było jedynie połowiczną prawdą. Rozszczelniając okna, czy nawet je otwierając - spaliny wciąż zdmuchiwały płomień świeczki/zapalniaczki. Opary wchodziły do pomieszczenia zamiast je opuszczać. Później okazało się, że zrobione kominy są ... krzywe, ale budynek stoi, odbiór był, ludzie mieszkają ... 
Na pewno z Damianem nie omówiliśmy wielu kwestii dotyczących oszczędzania, ale jest tego zbyt wiele jak na 1 audycję. Moim założeniem było pokazanie słuchaczom, iż można na niektórych rzeczach/sprawach oszczędzić i mam nadzieję, że zrozumieli w pełni jak to zrobić. Oszczędzanie jest pojęciem względnym. Jak Pan już wspomniał, oszczędzanie na bezpieczeństwie jest głupotą, ale również maksymalne oszczędzanie na materiałach, jak Damian wspominał, również jest niezbyt dobre dla inwestycji, bowiem właściciel będzie narażony na ryzyko licznych usterek, których naprawa może kosztować bardzo dużo i rozbić oczekiwany zysk w pył. 
Na koniec chciałbym dodać, że lepiej słuchać rad praktyka, choćby mówił niechlujnie, niż teoretyka, który wysławiałby się elokwentnie - takie moje przemyślenie :) 
Pozdrawiam 
Bartosz Dolinkiewicz

Damian Kleczewski 2016-01-24

Panie Wiesławie, dziękuję za poprawki co do kwestii technicznych. Dla wnikliwych słuchaczy pewnie będą przydatne. Myślę, że celem tego kanału nie jest generowanie pod audycją emocjonalnych komentarzy wylewających żółć na kogoś, lecz skupienie się na treści. Oceniając cały kanał poprzez 3 wg Pana bardzo istotne kwestie techniczne uważam za bezzasadne, podobnie jak obrażanie w pewnym sensie mojej osoby przez pryzmat niedouczonego eksperta. Wszystkie komentarze są widoczne i nic nie jest usuwane bo to domena radia. Sądzę jednak, że idziemy zbyt daleko w psychologię, analizy słowne i utarczki niż w kontekst tematu i wsparcie osób, którym ma się ta wiedza przydać. Z Bartkiem przekazaliśmy część swoich doświadczeń na swój sposób i tyle. Nie wszystkim musi odpowiadać styl czy nieraz jakaś wyłapana pomyłka, która zdarza się największym tego świata. Wydanie książki, szeroka promocja pozycji - czy ja na tym zarabiam? Zarabiam na nieruchomościach, materiały edukacyjne to są dodatki, które mają pomóc innym w stawianiu pierwszych kroków w branży. Z punktu widzenia psychologa pewnie przepuszczając wszystko przez filtry intelektualne itp może to generować odmienne zdania. Psychologiem nie jestem, jestem praktykiem. Myślę, że zakończmy ten spór słowny i nie wnoszący już wiele do tematu poza Pana doprecyzowaniem informacji technicznych. Podaję Panu rękę i zachowajmy względem siebie szacunek oraz wolność tej audycji od emocjonalnych komentarzy, które nakręcają negatywny obraz. Pozdrawiam D.Kleczewski

Dodaj komentarz...Od 2010 roku inwestor na rynku nieruchomości, autor książki: 'Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości', pasjonat zdrowego odżywiania i dobrej kuchni.
Więcej o nim: zrozumiecnieruchomosci.pl


Prowadzi audycję Zrozumieć nieruchomości


Inne audycje tego autora:Moje podejście do szkoleń - 6 tygodni temuKomfortowy dom (4) - 9 miesięcy temu


Więcej audycji...

Potencjał gruntów rolnych (5) - 2 lata temu

Życzenia Świąteczne - 2 lata temu


Książki i edukacja dzieci (1) - 2 lata temuJak wyposażać kawalerki? (6) - 3 lata temu

Subiektywna analiza rynku (2) - 3 lata temu
ROZRUCH INWESTYCYJNY - 4 lata temu

Amortyzacja nieruchomości (20) - 4 lata temu
Księgi wieczyste (12) - 4 lata temu

Inteligentne domy (8) - 4 lata temu
Kamienice (5) - 4 lata temu

Umowa dożywocia - 4 lata temuProgram Mieszkanie Plus (2) - 5 lata temu

Profesjonalny home staging (1) - 5 lata temu
Jak inwestować w strychy? (5) - 5 lat temuJak inwestować w garaże? (20) - 6 lat temu

ABC home stagingu (4) - 6 lat temuPodcast powitalny (9) - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzeczoznawca Emun - - 20.00
Pożyczka pod zastaw mieszkania - - 20.00
Japonia - - 30.00
Okapy kuchenne Toflesz - - 20.00
Jacek Kopa - - 20.00
meble na wymiar wrocław - - 15.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt