Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
Wydanie Główne
Jutro
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (9)
5 dni temu
Jak poprawnie oszczędzać
Na początku o bezspadkowym mieniu pożydowskim a potem temat główny - czyli jak oszczedzać a co za tym idzie jak się dorobić.
Wydanie Główne
7 dni temu
Zabił świnię, a odpowie...
...prawie jak za człowieka. Mniej grania dla Chińskich dzieci. Blizzard dał ciała? Kiedyś to było - Internet przez TPSA. Emerytura Tuska. Po co Ci małżeństwo? Podatek od pustego...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2016-02-08

Jak oszczędzić na kosztach utrzymania domu?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Maciej Turski opowiada o nowoczesnych domach oraz tym, dlaczego może to być wygodne lub oszczędne rozwiązanie. I ile kosztuje. I promuje swoja książkę '10 mitów inteligentnych domów'.

KOMENTARZE

Tomasz Tofil 2016-02-09

pozdrawiam https://www.youtube.com

Maciej Turski 2016-02-09

Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w audycji. Zachęcam do zapoznania się z moją książką pt. "10 mitów inteligentnych domów" na 
www.odpalprojekt.pl 
 
Odniosłem się tam Tomku również do tego nagrania. Przykro mi, to jest bajka. Kilka zaworów grzejnikowych już przekracza kwotę 500 złotych. Zrobienie inteligentnego domu wg. tego przepisu za 500 zł porównam do samodzielnego zrobienia pralki ze starego silnika od fiata i blachy kupowanej na metry. Niby się da, ale po co?

Sofronoff 2016-02-10

2...3 dychy No ładnie :-) Zainwestowanie 20-30 tys.zł NIC NIE ZAŁATWIA zważywszy na rachunek ekonomiczny. Utrzymanie 200m2 domu kosztuje mnie 600zł miesięcznie (wraz z podatkiem od nieruchomości, abonamentem za ochronę, prąd, wodę z własnego ujęcia, ścieki itd...). Jeśli ogrzewałbym się drewnem a nie gazem, koszt utrzymania zatrzymałby się na poziomie 400zł. Za 30 tys. mam więc c.a. 4 lata mieszkania niejako JUŻ TERAZ (i to przy komfortowym ogrzewaniu gazem) a jedyna automatyka, to pogodowe sterowanie kotłem gazowym. Czyli 4 lata mieszkania mam w prezencie od samego siebie, w nagrodę, że nie wpadłem na pomysł uzbrojenia domu w "inteligencję" ;-) 
 
Poza tym, rozmówca zakłada absurdalnie wysokie szeroko rozumiane finansowe oszczędności (na poziomie do 50%, jeśli dobrze usłyszałem) i nie podaje ŻADNYCH konkretów, wyliczeń, kalkulacji. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej największym kosztem (od którego nie ucieknie się) jest OGRZEWANIE a następnie PODATEK (od nieruchomości). 
 
Słowem, inteligentny dom jest dobry. Ale analiza kosztowa powoduje, że dom inteligentny będzie póki co dobry, aby zrobić tzw. dobre wrażenie na zorganizowanym przez siebie, w swoim domu, party. Nie o oszczędnościach myśli właściciel takiego domu. Ale podstawowe kluczowe oszczędności można załatwić bez jakiejkolwiek inteligencji. Poza swoją i wydatkiem kilkudziesięciu złotych na sterowniki czasowe ;-) A wygoda ? Być może. Tylko, czy aż o taką "wygodę" nam chodzi za 20-30 klocków, na które... trzeba wcześniej ZAPRACOWAĆ.

Maciek Turski 2016-02-10

Sofronoff - dzięki za Twój komentarz. Audycja, to nie miejsce, by prezentować wyliczenia i kalkulacje - te znajdziesz w mojej książce. Link powyżej. Oszczędności dzięki automatyce mają kilka źródeł i - zgodzę się - ogrzewanie jest jednym z istotniejszych.

Sofronoff 2016-02-10

Audycja to nie miejsce ???? Miałeś pan 78 minut żeby sprzedać ideę. A ta od początku do końca nie trzyma się ekonomicznej kupy. Poza brakiem ekonomicznego uzasadnienia dla instalacji z audycji zapamiętałem jakiś garnitur za 10.000 zł, jakiś biokominek, wiatraki - nie a fotowoltaika - tak ALE PO DOFINANSOWANIU, czyli też nie ma ekonomicznego uzasadnienia poza przepuszczeniem kolejnych milionów przez urzędniczą machinę. Nic więcej sensownego w mojej pamięci nie utkwiło. NA PEWNO nie sięgnę po książkę.

Piter 2016-02-12

Sofronoff sorry ale mnie rozbawiłeś tymi kosztami rzędu 600 zeta ) Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło trzeba wydać 1000 zeta na samo ogrzewanie gazem. Powtarzam "jako tako" bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą.  
 
Generalnie ogrzanie domu na poziomie do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w mieszkaniach w bloku z CO to mega wydatek i wielu ludzi na to nie stać. I wcale nie mówię o starych domach tylko tych zrobionych z najnowszych materiałów, z wysokiej jakości oknami, ociepleniem itp, itd. Kłania się tutaj termodynamika ; oddzielny budynek jakim jest dom to obiekt otoczony przez dużo niższą temperaturę czyli jest to "pompa cieplna" gdzie ciepło z domu jest stosunkowo szybko wyrównywane przez temperaturę otoczenia. 
 
Co do samej audycji to nie za bardzo widzę jakieś oszczędności jeśli na dzien dobry zainwestujemy 20 czy 30 tys zeta. Owszem jest to fajny gadżet a naturą gadżetu jest to że ma być fun a nie oszczędność ) Z samego sterowania elektryką nie uzyskamy większych oszczędności. Pozostaje inteligentne sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją np w nieużywanych pomieszczeniach. Ale do tego wystarczą pokrętła w grzejnikach które są za free no i trochę fatygi. Ale pewnie ten biznes ma swój "target" a są nimi zamożni klienci dla których oszczędność mediów nie jest decydująca.

Sofronoff 2016-02-12

"bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą" 
No właśnie... 
Szanowny panie termo-teoretyko-dynamiku! TO WIESZ, CZY NIE WIESZ??? Mój dom jest wykonany z Ytonga 40cm, 2x 10cm polistyrenu na podłodze i 30cm wełny w połaci. Żadnych pomp, żadnych rekuperacji. A koszt budowy OBIEKTU zamknął się w kwocie 360.000zł. Zatem nic szczególnego. Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło MOŻNA WYDAĆ I 10.000zł. Pytanie co do za obiekt. Nie ważne. Z zasady unikam JAKIEJKOLWIEK dyskusji ukierunkowanej na osiągnięcie poziomu: "kto ma dłuższego", ale tym razem zrobię wyjątek i zapytam tylko: masz pan dom i doświadczenie w tym obszarze, czy tak sobie tylko dywagujesz ? A potem przejdziemy do kalkulacji. Swoją drogą: gratulować konstrukcji która pożera 1000zł (zakładam na miesiąc). I tak to z naszym budowaniem jest: najpierw "zaoszczędzimy" a potem "kombinujemy".

RAdesign 2016-02-13

Oczywiście że podstawą oszczędności jest samo rozsądne rozplanowanie bryły budynku, położenie i orientacja domu. 
 
Natomiast ze wszystkich szmerów-bajerów, ostatecznie najbardziej opłacalnym okazuje się być kominek z płaszczem wodnym i rekuperacją. 
Ceny drewna zależą trochę od lokalizacji, ale rekordowo, w zimnych miesiącach zimowych (średnio -5st) udało się osiągnąć koszt - ogrzanie domu+ogrzanie wody dla 3 osób dorosłych, na poziomie 400 PLN. 
I to w dość starym domu, źle zaplanowanym, o rozproszonej bryle, nie w pełni ocieplonym (strych, zimna piwnica).  
 
Minus - trzeba palić i utrzymywać ogień. No i składować, układać i nosić drewno. Koszt dla drewna już pociętego z transportem, buczyna, grabina, brzoza.

Sofronoff 2016-02-14

Głowy mamy pełne mitów zasłyszanych w mediach.  
Ja twierdzę, że najniższy koszt budowy (w systemie gospodarczym) i mieszkania (per m2) to właśnie prosty, nieduży, NIEPRZEKOMBINOWANY dom jednorodzinny na niedużej działce. Ale na tyle dużej, aby możliwa była instalacja POŚ i własne ujęcie wody. 
 
Po zakupie działki jedyne rozsądne rozplanowanie sprowadzało się u mnie do zachowania odległości od granic działki i max. linii zabudowy od ulicy. Tak więc w zasadzie żadnej możliwości manewrowaniem orientacją budynku. A projekt typowy. 
 
Mam dwa "awaryjne" piecyki wolnostojące na drewno (takie "nowoczesne" przeszklone kozy). Jeden na parterze i jeden na poddaszu. Zanim podłączono gaz, cały budynek ogrzewany był Z POWODZENIEM tymi urządzeniami (cały listopad i grudzień). Bez jakichkolwiek płaszczy wodnych i DGP, bo ciepłe powietrze, jak się okazało, skutecznie (i wystarczająco) rozprowadza już sam ruch domowników (CWU miałem z zasobnika z grzałką 3kW, ale oczywiście płaszcz + pompka 4W z powodzeniem załatwiłaby temat). Do dziś nie zapomnę zdziwienia majstrów z PGNiG zakładających któregoś mroźnego poranka licznik: "to tu ktoś JUŻ mieszka???". Min jaśniepanów monopolistów, którym wydawało się, że bez gazu (w domu) żyć się dziś już nie da. 
 
Lubię popracować przy drewnie, palić drewnem i chętnie bym to robił dalej. Niestety, "wyuczone lenistwo" i wygoda wzięło górę, a przede wszystkim tryb życia, powoduje, że muszę zdać się na gaz i automatykę, która wyręcza mnie z obowiązków podczas nieobecności. Ale też niedrogo. I bez jakiejś specjalnej "inteligencji". Oczywiście można pójść w kierunku domu pasywnego.... pytanie o koszt versus faktyczny (a nie domniemany) zysk.

Tomek.K 2016-02-16

Tak, tak! dziś inteligentny dom a jutro inteligentna stodoła!  
 
A co do automatycznego podajnika dla pupili, zachodzi obawa że w sytuacji zagrożenia w momencie krytycznym zwierzak obroni podajnik a nie właściciela!

IRAs108 2016-02-26

Witam. Może prześle filmiki z Domoticzem w akcji. Chciałem zadzwonić na antenę, ale nie zdążyłem. Filmiki kompletna amatorka: 
https://www.youtube.com 
Steownik CO: 
https://www.youtube.com

IRAs108 2016-02-26

Witam, niestety nie zdążyłem zadzwonić na antenę aby opowiedzieć więcej o DOMOTICZu. 
Moje filmy (kompletna amatorka): 
https://www.youtube.com 
i sterownik CO: 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:


Hugo zostaje kurem domowym (3) - 2 tygodnie temu

Kto nas będzie leczył? (4) - 3 tygodnie temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - 5 tygodni temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - 6 tygodni temu

Więcej audycji...
Francja wprowadza ACTA2 (3) - 7 tygodni temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - 3 miesiące temu

10 groszy za indyka (1) - 3 miesiące temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - 3 miesiące temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - 3 miesiące temu

Oddaje500plus chellange! (13) - 4 miesiące temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - 4 miesiące temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - 4 miesiące temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - 5 miesiące temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - 5 miesięcy temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - 6 miesięcy temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - 6 miesięcy temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - 7 miesięcy temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - 7 miesięcy temu

Czy będą matury? (1) - 7 miesięcy temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - 8 miesięcy temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - 8 miesięcy temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - 8 miesięcy temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - 9 miesięcy temu

ROI z obywatela (9) - 9 miesięcy temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - 10 miesięcy temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - 10 miesięcy temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - 10 miesięcy temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - 10 miesięcy temu

Kiedy można zabić intruza? - 11 miesięcy temu

Magiczne szable i tarcze (1) - 11 miesięcy temu


Kto zaorał Hugo? - 11 miesięcy temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - ponad rok temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - ponad rok temuPolskie produkty mogą być gorsze (4) - ponad rok temu

Matka Boska Dotacyjna (9) - ponad rok temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - ponad rok temu

Rozwody przez internet - ponad rok temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - ponad rok temu

Podatki, które się opłacają? (3) - ponad rok temu

RODO nie jest potrzebne! (2) - ponad rok temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - ponad rok temu

Autostopem na Kitaj (2) - ponad rok temu


Zdrajcy sprawy (4) - ponad rok temu


Czy istnieją niezależne media? (3) - ponad rok temu


Taxi zamiast PKS (4) - ponad rok temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - ponad rok temu

A może by się tak nie wcinać? (3) - ponad rok temu

Nie daj sie golić za muzykę (3) - ponad rok temu


Każdy w końcu umrze (2) - ponad rok temuZnajdź swojego alfonsa (11) - ponad rok temu

Zabić czy usunąć? (7) - ponad rok temu

Jak zostać Dworcem? (1) - ponad rok temu

Życie rodzinne kwitnie w kolejce. (5) - ponad rok temu


Jak pędzić bimber (10) - ponad rok temu

Czy bańka już pękła? (8) - ponad rok temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - ponad rok temu


Nie kupujcie polskich produktów (15) - ponad rok temu

Pracodawcy dziękują Morawieckiemu (22) - ponad rok temu

Darmowa edukacja jest za droga! (2) - ponad rok temu

Nowy, legalny hazard (2) - ponad rok temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - ponad rok temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - ponad rok temu

Black Friday po polsku (4) - ponad rok temu

Nowy próg podatkowy (11) - ponad rok temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 2 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 2 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 2 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 2 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 2 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 2 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 2 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 2 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 3 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 3 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 3 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 3 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 3 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 3 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 3 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 3 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 3 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 3 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 3 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (41) - 3 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 3 lata temu

Warto być biednym (8) - 3 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 3 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 3 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 3 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 4 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 4 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 4 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 4 lata temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 4 lata temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 4 lata temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 4 lata temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 4 lata temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 4 lata temu


"Te wybory to przełom" (24) - 5 lata temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 5 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 5 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 5 lata temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 5 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 5 lata temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 5 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 5 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 6 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 6 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 6 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 6 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 6 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 6 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 6 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 6 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 6 lat temu


Jak kraść? (49) - 6 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 6 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 6 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 6 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 7 lat temu

MLM to ściema (67) - 7 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 7 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 7 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 7 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 7 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 7 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 7 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 8 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 8 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 8 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 8 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 8 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 8 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 8 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 8 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 8 lat temu

ACTA samo zło (87) - 8 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 8 lat temu

Naloty na graczy (17) - 8 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 8 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 8 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 8 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 8 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 8 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 9 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 9 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 9 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 9 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 9 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 9 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 9 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 9 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 9 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 9 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 9 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 9 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 9 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 9 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 9 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 9 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 9 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 10 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 10 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 10 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 10 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 10 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 10 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 10 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 10 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 10 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 10 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 10 lat temu


O buncie informatyków (8) - 10 lat temuUE powstała! (2) - 10 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 10 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Blog o zarabianiu w internecie - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
Okna dako complex nowy sącz - - 20.00
borówka amerykańska - sadzonki wysokie - - 20.00
Tiande - - 20.00
Kursy zawodowe Nowy Sącz Tisbud - - 20.00
poradnik jak założyć bloga - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt