Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
przedwczoraj
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Myśleć jak przedsiębiorca
3 dni temu
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Proste zwierciadło 2016-04-13

Trudne rozmowy na temat aborcji

Nadający: Krzysztof Maczyński

ByteEater demaskuje głupie argumenty, a słuchacze dzwonią i podejmują dyskusję na poziomie.

KOMENTARZE

Donata_pk 2016-04-13

" Między 6. a 7. tygodniem ciąży wyjątkowo szybko rozwija się mózg dziecka" Może świadomości jeszcze nie ma, ale to jest nadal osobne życie.

Kwiat126p 2016-04-13

Od cholery słyszałem tych debilizmów-argumentów w necie, na FB itd. To potwierdza starą prawdę że większość to idioci. 
 
- odnośnie masturbacji i zabijania plemnikow. Człowiek, życie człowieka zaczyna się od zapłodnienia i połączenia kodów genetycznych, chromosomów itd. W tedy zaczyna się jego rozwój. 
 
- mówią że jak w brzuchu to płód a jak nie w brzuchu to już człowiek. Czyli granicą człowieczeństwa jest ujście pochwy dla nich(zwolennikow). Gratulacje. 2 minuty przed porodem to płód, jak tylko głowę wychyli to już człowiek i zabić nie można. 
 
- podczas miesiaczki giną jajeczka albo podczas poronienia też giną ludzie. Super argument...Tylko że tutaj decyduje natura podobnie jak w wypadku naturalnej śmierci, ze starości po prostu. TO że w naturze wystepuje zjawisko śmierci czy jakiegokolwiek unicestwienia, obumierania itd jest argumentem za tym żeby przypier.. facetowi na ulicy pałą w łeb i zabić? No bo i tak ludzie umierają naturalnie! :)  
 
- płód nie ma nawet rączek, ukladu nerwowego itd. No czyli puki dziecko nie będzie mialo browara w ręku i umiało 6 językow to też nie człowiek? To tylko jeden z etapów rozwoju człowieka co nie znaczy że nim nie jest. 
 
takie "argumenty" napotkałem ja.

Piro 2016-04-13

Jak zwykle nie słuchałem na żywo a ciekawa audycja była. Zastanawiam się czy jako wolnościowiec powinniśmy decydować czy ktoś ma do czegoś prawo czy nie? Nie mówię tutaj o moralności tego czyny czy też o jego słuszności. Ja sam odradzałbym aborcję w przypadku mojej żony lub też nawet znajomej lecz nigdy bym nie posunął się do zabraniania tego ponieważ nie na tym wolność polega. Tak samo ciekawy jest argument dotyczący tego czy płód jest już człowiekiem czy nie. Odpowiadając na ten argument możemy odpowiedzieć czy jest to morderstwo czy nie. Załóżmy że jest sobie osoba która wykorzystuje i znęca się nad inną osobą. Jeżeli jedynym rozwiązaniem aby osoba nad którą się znęca została od niej uwolniona jest śmierć tej pierwszej osoby czy możemy zabraniać jej próby obrony osobistej? Dokładnie tak samo jest w przypadku płodu. Traktujmy płód jako człowieka który aby żyć musi wykorzystywać inna osobę, korzystać z jej ciała. Jeżeli osoba się na to nie zgodzi płód zginie. Tym samym uważam że to sprawa osobista kobiety czy zdecyduje się na aborcję czy też nie ponieważ to jest jej ciało i nie możemy jej odbierać wolności osobistej na rzecz innej osoby (czyt. płodu).

Tomek Primke 2016-04-13

Wolność człowieka samotnego, to kwestia wolności osobistej i konieczność ponoszenia konsekwencji własnych czynów. 
 
Kiedy człowiek wiąże się (lub zostaje związany, nawet wbrew własnej woli) z innym człowiekiem, to jego wolność osobista zostaje w oczywisty sposób ograniczona. 
 
Jestem żonaty. Nie wolno mi więc bawić się uczuciami mojej żony, czy też podejmować działań, które mogłyby ją skrzywdzić. Jest to niemoralne. 
 
Jeśli kobieta jest w ciąży, to jej życie jest związane z życiem młodego człowieka. Nie wolno tego młodego człowieka krzywdzić (np. pijąc alkohol, paląc papierosy, czy zabijając go). Jest to niemoralne. 
 
Żadne pisanie o "płodach" tego nie zmieni. (Swoją drogą słyszałem już gorsze określenia...)

Andrzej Dubiel 2016-04-14

@Tomek Primke, "Kiedy człowiek wiąże się (lub zostaje związany, nawet wbrew własnej woli) z innym człowiekiem, to jego wolność osobista zostaje w oczywisty sposób ograniczona.  
" czyli w tym momencie popierasz niewolnictwo, sutenerstwo itp. tak? 
No bo jak ktoś kogoś złapie i zniewoli ("zostaje związany, nawet wbrew własnej woli"), to ten zniewolony ma ograniczoną wolność i musi podporządkować się swojemu oprawcy. 
 
Spokojnie, nie neguję tego argumentu w stosunku do małżeństwa czy rodzicielstwa i dziecka, ale zwyczajnie można tego argumentu użyć jak najbardziej do takich absurdalnych przypadków jak opisałem powyżej. Więc moim zdaniem "nawet wbrew własnej woli" nie powinno występować. 
 
Co więcej, na zasadzie "nawet wbrew własnej woli" otwierasz furtkę do narzucania ludziom takich odpowiedzialności jak płacenie podatków, utrzymywanie obcych ludzi (zasiłki, emerytury państwowe), edukację państwową, przymusową służbę w wojsku i przymus obrony terytorium, a nawet przymus zaatakowania innego państwa. NO BO PRZECIEŻ JESTEŚMY ZWIĄZANI UMOWĄ SPOŁECZNĄ/MIĘDZYPOKOLENIOWĄ. Oczywiście wbrew naszej woli :)

Jaro 2016-04-14

Krzysztofie, nie wiem jak mozna ozenic libertanianizm z katolicyzmem peln obostrzen i zakazow. 
Jak ty to robisz..? 
Aborcja jest paskudnym tematem. Nie ma tutaj idealnego 
rozwiazania dla wszystkich. Nalezaloby to indywidualnie rozpatrywac a nie popzez ustawe.. 
.

Złośliwiec 2016-04-14

Jaro: Popieram. Nie łączył bym katolicyzmu ani z libertarianizmem ani nawet ze zwykłym zdrowym rozsądkiem. Nawet na przykładzie tej audycji widać jak te starożytne zabobony degradują ludzi mentalnie. Byte, który ma taką wiedzę i kulturę, człowiek który zwykle podchodzi do wszystkiego na chłodno, analizuje, dyskutuje... w tym odcinku zaczyna rzucać tekstami jak małe dziecko: a bo oni mają głupie argumenty i chcą nimi tylko poklask zdobyć! Taki spadek formy widać u wszystkich, którzy zaczynają patrzeć na świat przez pryzmat swojej wiary.Zygota nagle staje się "dzieciątkiem", podają teksty rodem z Barei: przez aborcję na tygodniowym płodzie nie powstanie dziecko... w przyszłości... itd. Albo taki Martin Lechowicz - rozprawia o archeologii, nauce, prawie, a nagle zaczyna z poważną miną nawijać o gadających wężach i osłach, olbrzymach albo o tym, że tęczę stworzył Panbucek na pamiątkę czegoś tam. Tym sposobem może doczekamy się kiedyś audycji, gdzie ByteEater będzie w naukowy sposób wyliczał ile diabłów mieści się na główce od szpilki. Będą wyniki badań, wzory, ciekawostki związane z fizyką, nazwiska znanych naukowców no i goście: producent szpilek oraz ksiądz.

Faraday007 2016-04-15

Z jednej strony uważam że ludzie powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny choćby dla samej zasady ponieważ świat z takimi osobami będzie lepszy. Czy jest sens jeżeli to wszystkich unieszczęśliwi? Nie za bardzo. Dlatego uważam ze kobiety powinny mieć prawo do aborcji. 
 
Jak udowodniła słuchaczka swoją wypowiedzią możemy czuć empatię do kobiety która przechodzi stres donoszenia niechcianego dziecka. Czy możemy poczuć empatię do płodu? Jeżeli nie powstał tam jeszcze żaden umysł ze swoimi marzeniami, strachem, wątpliwościami itd. to jest to zbiór tkanek którego uśmiercenie w żaden sposób nie może być porównane do morderstwa. Twierdzenie inaczej jest równie absurdalne co stwierdzenie że rozdeptanie żołędzia jest równoznaczne ze ścięciem drzewa. Posiadanie potencjału dostania się czym nie jest bycie tym czymś. 
Nie można stosować tutaj porównania że śpiącym bądź nieprzytomnym człowiekiem ponieważ umysł już tam jest, co prawda w "zawieszeniu", ale istnieje. 
 
Można tez się zastanowić nad konsekwencjami społecznymi. Oczywiście może się zdarzyć że wśród niechcianych i niekochanych dzieci będzie drugi Einstein, ale generalnie będą one zasilały przyszły margines społeczny.  
 
P.S. 
Byte! Rekombinacja jest na poziomie mejozy przy powstawaniu gamet, a nie przy powstawaniu zarodka.

JakaJa 2016-04-15

Wszyscy głoszący niby wolność, ale o samych kobietach zapominają. Wolność wg Was dotyczy mężczyzn chyba, bo traktujecie kobiety jak inkubatory, nie macie pojęcia jak to jest być w ciąży, z czym wiąże się to fizycznie i psychicznie. Jaka to męczarnia rodzić. Skoro Ktoś- Bóg dał możliwość rodzenia kobietom, to z jakiegoś powodu. Prawo zakazujące aborcji w wyniku gwałtu jest zupełnym odebraniem wolności kobiecie. Dziecko-płód nie ma szans na życie bez matki, tego nie da się zakwestionować. Chyba że to sztuczne łożysko ktoś wymyśli, tak jak Prowadzący wspomniał. Ale wtedy będziemy żyli już w świecie mutantów i robotów.  
Zwróćcie uwagę też na socjopatów, ogólnie ludzi z problemami psychicznymi, którzy niszczą społeczeństwo- pewnie 99% przypadków zostało (jako dzieci) porzuconych, było niechcianych, niekochanych, "zniszczono" im psychikę we wczesnym dzieciństwie. To, co po urodzeniu dzieje się z dzieckiem ma ogromną siłę oddziaływania. Na tym się skupcie, bo to większy problem.  
Słuchaczka ujęła to najlepiej, bo rozumie. A mężczyźni tego nie pojmują. I dziwię się kategorycznym sprzeciwom facetów, że to zbrodnia. Większość z Was nie czuje miłości do dziecka, póki ono nie zaczyna chodzić albo mówić! To kobiety już w ciąży kochają swoje dzieci, mówią do nich, opiekują się nimi po porodzie. Porzucają złe nawyki dla dobra dziecka. Więc większość nigdy przenigdy nie dokona aborcji. Ale dajcie nam oddychać!

Leaks 2016-04-15

Telefon słuchaczki Sylwii - tragiczny. Dobrze podsumowała swoje wejście : "tutaj się wypowiem (w tym temacie) bo mam jakieś odczucia". Rzeczywiście powiedziała o swoich odczuciach. Ona czuje/słyszy/uważa/nie popiera żadnej partii/ma starsze znajome/słyszy co one mówią/nie jest feministką/ale też by poszła na marsz. Ech, szkoda, że ByteEater nie miał jaj by wejść w polemikę niczym jakiś amerykański mówca typu AlexJones. Bo jestem przekonany, że po tym telefonie Sylwia jest nadal niezachwianie pewna swoich racji i w dodatku tego "że przegadała prowadzącemu do rozsądku!"

Złośliwiec 2016-04-15

@10: Wiemy wszak, że to mężczyzna jest od tego aby przywoływać kobietę do porządku. Wie to każdy chrześcijański wolnościowiec ze swojej świętej księgi! Krzyczymy "you stupid woman!" i kopiemy w nasz inkubator gdy zaczyna się psuć! Baby nie powinna mieć prawa głosu, bo one głupie są, nic nie rozumieją, tylko "czują"... Tak więc nawet jak jest ciąża pozamaciczna, to morda w kubeł i zdać się na opatrzność Bożą!

Vombato 2016-04-17

Hej Byte! 
 
Zaprosisz kiedyś PitońTV* do swojej audycji? Bardzo ciekawa osoba. Fajnie opowiada o różnych sprawach na świecie. Myślę, że by się świetnie wpisał w tematykę Twoich audycji. 
 
* https://www.youtube.com

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-04-19

@Piro 
Podnosisz argument, który nie jest pozbawiony sensu, i istnieją wolnościowcy, nawet przeciwnicy aborcji, którzy jednakże uważają, że matka ma prawo zaprzestać świadczeń na rzecz dziecka w jej brzuchu poprzez eksmisję. Najbardziej spójne jest to ze stanowiskiem, iż także po urodzeniu nie ma obowiązku zajęcia się dzieckiem (i to nawet w takim stopniu, żeby zadać sobie trud przekazania go, bezpośrednio lub pośrednio, komuś zainteresowanemu adoptowaniem go), tylko może sobie leżeć, aż umrze. Inaczej natomiast ma się rzecz z sytuacją zagrożenia matki – przyrównuje się to do ataku szaleńca, w stanie pełnej niepoczytalności, który też nie jest winny temu, co czyni, jednakże mamy prawo do samoobrony przed nim, nawet ze skutkiem śmiertelnym, jeśli to konieczne. 
 
@Jaro 
Libertarianizm jest tylko przeciwko narzucaniu przemocą komuś reguł, innych niż zakaz agresji. W religii katolickiej są reguły, ale jedną z nich jest konieczność dobrowolności aktu wiary, zatem fundamentalnej sprzeczności z libertarianizmem nie ma. Poza tym jeśli postrzegasz katolicyzm jako system obostrzeń i zakazów, to jest perspektywa z dupy strony. Bo chodzi o relację z Bogiem, i ze względu na nią pewnych rzeczy spełnianie, a od innych się powstrzymywanie. Całkiem podobnie jest, gdy zależy Ci na jakiejś ludzkiej osobie, np. żonie, i chcesz mieć z nią dobrą relację. Przestrzegasz z własnej woli pewnych ograniczeń (np. braku seksu, a nawet pomniejszych przypadków intymnego obcowania, z innymi kobietami). 
 
@Złośliwiec 
Adekwatny nick. ;-P 
> a bo oni mają głupie argumenty i chcą nimi tylko poklask zdobyć! 
Zauważ, zdobywając się na stopień uczciwości intelektualnej, na który, sądząc po całokształcie Twojej wypowiedzi, nie wątpię, że Cię stać, że nie tak to było ustawione. Powiedziałem już na początku, że z mojej strony, choć mógłbym oczywiście przystąpić do standardowej dyskusji, świadomie będzie w tym odcinku wybiórcza prezentacja treści, uczulająca na pewne niedorzeczności, z jakimi można się spotkać po stronie zwolenników aborcji (i oczywiście, że można się też spotkać z lepszymi), natomiast w głębszą polemikę, bądź refleksję o innym charakterze, możemy wejść pod wpływem wypowiedzi słuchaczy. Co się udało – jestem zadowolony z ich ilości i jakości. 
 
@Faraday007 
Czy może istnieć umysł w „zawieszeniu”, i czy to się różni od tego „zawieszenia”, które jest przed wystarczającym rozwinięciem układu nerwowego, to dość filozoficzne pytanie. Zauważyć jednak warto, że zwolennicy aborcji zwykle używają takich argumentów nie na rzecz dopuszczalności jedynie wczesnej aborcji, tylko w ogóle. 
A co do rekombinacji, to angielska Wikipedia podaje taką definicję, jaką zakładasz, natomiast w polskiej jest to ujęte szerzej (być może występuje taka różnica między tymi językami, takie przypadki się zdarzają w wielu naukach, choć bywa to bardzo mylące), i wtedy to, co ja powiedziałem, podpadałoby pod przypadek wymieniony na końcu: 
> U organizmów wyższych rekombinacja zachodzi w wyniku niezależnej segregacji genów i crossing-over zachodzącego podczas profazy mejozy I, a także losowego łączenia się gamet. 
 
@Leaks 
Znam Sylwię także poza anteną (choć wyemigrowała do Anglii, więc dawno się nie widzieliśmy), więc czuję się tym bardziej upoważniony do podważenia Twoich domysłów odnośnie tego, o czym jest przekonana. 
A co do jaj, to niekoniecznie chcę, podobnie jak Jezus Tomaszowi (jako że chodziło o części ciała nienależące do intymnych), proponować Ci namacalne przekonanie się o ich posiadaniu przeze mnie, wszakże chciałbym nadmienić, że brak jej zmasakrowania wynika z mojej świadomej decyzji. To był niełatwy moment dla mnie jako prowadzącego, i m.in. stąd pierwsze słowo tytułu odcinka. Bo albo nie zaoram, i niektórzy będą skłonni mnie posądzić o brak jaj, albo to uczynię, narażając się na natychmiast oraz później zarzuty niedostatku empatii. Wypowiedź Sylwii, choć oczywiście są w niej (jak też na antenie powiedziałem) rzeczy, z którymi się nie zgadzam, była szczera, reprezentatywna, składna i kulturalna, dlatego po dziennikarsku postanowiłem ją pozostawić bez obszernego komentarza, przytłumiającego jej wydźwięk, tylko pozostawić słuchaczy z jak najbardziej bezpośrednią ekspozycją nań. Licząc oczywiście, że może się pojawić polemika, którą chętnie dopuszczę. I rzeczywiście, taki właśnie głos zabrał następny słuchacz – uważam, że to było dużo lepsze, niż gdybym podobnie, jak on, sam się odniósł zamiast niego. 
 
@Vombato 
Poznałem tego człowieka w grudniu. Potem zdarzało mi się wchodzić na jego kanał. Ma wiedzę. Jednak po pierwsze, ma już swoją audycję, po drugie, odnoszę wrażenie, że jest człowiekiem, który najlepiej się czuje, samemu przedstawiając informacje i swoje poglądy odbiorcom. Ale w tematach, na które się wypowiada, planuję innych, także dobrych gości.

Faraday007 2016-04-22

@ByteEater 
To bardzo trudne pytanie. Ciężko stwierdzić kiedy dokładnie powstaję umysł. 
 
Co do definicji to przejrzałem na szybko swoje egzemplarze: "Biologi molekularnej" Węgierskiego, przetłumaczonej "Biochemii" Strayera, oraz "Genomów" Browna i nie znalazłem tam nic o tym żeby zachodziła rekombinacja po połączeniu się gamet. 
Po za tym źródłem podanym na przy polskim artykule o rekombinacja jest praca o grzybach z 1964 oraz jakaś ogólna rozprawa z 1975 roku.

Libertarianin_MW 2016-05-15

Wasz problem polega na tym, że widzicie świat jako czarno-biały. Dzielicie świat na Ludzi i nie-Ludzi. Podniecacie się, że zygota bez mózgu i układu nerwowego to "Człowiek", ale już nic was nie obchodzi cierpienie czujących i myślących zwierząt, które zabijamy na mięso. Zamiast zająć się faktami, uprawiacie filozoficzne pitu-litu, by uzasadnić swoje emocjonalne, irracjonalne podejście do tematu. 
 
Świat nie dzieli się na Ludzi i nie-Ludzi. Sami przyznacie, że wartość życia nie jest taka sama dla wszystkich istot. Tylko że wy różnicujecie tą wartość prosto i przyjemnie - wg gatunku. Doprowadza to do absurdu - życie ludzkiej, dopiero co zapłodnionej komórki jajowej jest więcej warte, niż życie świadomego, czującego zwierzęcia. 
 
Mnie interesuje poziom świadomości. Interesuje mnie, od kiedy płód rozwija mózg, czuje ból. Mógłbym się zgodzić na zakaz aborcji od tego miesiąca ciąży, w którym płód ma już jaki taki mózg (choć jaki taki to ma nawet mucha). Ale twierdzenie, że Ludźmi (w sensie duchowym, a nie gatunkowym) jesteśmy od poczęcia, jest tak samo absurdalne, jak twierdzenie że jesteśmy nimi od wyjścia z brzucha. Trup to też człowiek - jeśli dźgnę go nożem, oskarżycie mnie o zabójstwo? Powiecie: "ale on nie żyje". A w jakim sensie żyje zygota bez mózgu? Takim samym, jak roślina.  
 
ByteEater w audycji spytał Blachę, dlaczego w takim razie nie może zabić nieświadomego (nieprzytomnego/śpiącego) człowieka? Odpowiedź jest prosta jak drut, wystarczy nie filozofować: Bo ten człowiek już rozpoczął swoje świadome życie, miał jakieś plany na przyszłość, chciał żyć dalej po obudzeniu. Szkoda, że Blacha dał się zbić z tropu tą erystyczną sztuczką, ale tak to jest na żywo. 
 
Co do głupoty argumentów typu: „dlaczego straty plemników nie uważacie za morderstwo” - one są celowym odbiciem głupoty waszych poglądów. No bo skoro zabicie zygoty jest morderstwem, to czemu nie zabicie plemników? Co mnie obchodzi, od kiedy nazwiemy to organizmem ludzkim, skoro oba są nieświadome swego istnienia? 
 
Jeszcze zagadka: dlaczego Kościół tak walczy z aborcją, jednocześnie walcząc z antykoncepcją? Przecież antykoncepcja to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie liczby aborcji. No ale im nie zależy na dobru płodu, odpowiedzialnym rodzicielstwie itd. Oni chcą żeby katolicy rodzili jak najwięcej dzieci, nieważne: chcianych, czy niechcianych. Bo religia rozpowszechnia się epidemiologicznie, jak wirus - nie przez przekonywanie się do niej dorosłych ludzi, lecz przez kopiowanie poglądów rodziców, programowanie dziecka od najmłodszych lat. Twoja religia zależy po prostu od miejsca urodzenia i wiary rodziców.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:

Granice wolności słowa - 7 miesięcy temu


Kto i jak korzysta na ZAiKSie (1) - ponad rok temu
Karta smoleńska (1) - 3 lata temu

Więcej audycji...


Marks miał rację! (2) - 3 lata temu


Wanderlust i nasz gust - 3 lata temu


Egzotyczny kraj: Finlandia (2) - 4 lata temuWalentynkowo o płci i seksie (12) - 4 lata temu


Czy Hugo jest oszustem? (12) - 4 lata temu


Prasówka z dobrych źródeł (2) - 4 lata temu


Wróżenie ze szklanej kuli (4) - 4 lata temuOdcinek piekielny (6) - 5 lata temu

Trudne rozmowy na temat aborcji (16) - 5 lata temu


Politycy i pedofilia (5) - 5 lata temuJak bardzo Nowoczesna? (4) - 5 lat temu


Jak Żydzi robią biznes (5) - 5 lat temu

Prohibicja to śmierć (7) - 6 lat temu
Anarchia! (14) - 6 lat temuPolicjantka lubi gaz (1) - 7 lat temu

Kto gardzi Lechem Kaczyńskim? (11) - 8 lat temu

PrzeGoście (23) - 8 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Przemo - - 15.00
Kordian - - 15.00
scav - - 35.00
Mgd - - 10.00
Magda - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt