Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2016-08-19

Jan Fijor - Kontestacja nie jest potrzebna?

Nadający: Jan Fijor

Po krótkim wstępie Janek skupia się na komentarzach i dyskusji na temat tego czy Kontestacja da radę utrzymać się na rynku, a jeżeli tak to w jakim modelu.

KOMENTARZE

Gucio 2016-08-19

Ja jakiś czas temu dopisałem sobie w CV, że słucham Kontestacji :D

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-08-19

If you cannot beat the Islamic State, join them! ;P 
 
A Stany wyciągały już rękę nieraz. Np. Obama zaczął prezydenturę od resetu (choć wtedy dopiero co Putin zrobił w Gruzji to, co teraz na Ukrainie). 
 
Co do interesów państwa rosyjskiego odnośnie Polski, to cytuję ich czołowego geostratega (źródło: niniwa22.cba.pl 
„Nie jesteśmy zainteresowani po prostu zachowaniem własnego państwa czy narodu. Jesteśmy zainteresowani wchłonięciem, przy pomocy wywieranego przez nas nacisku, maksymalnej liczby dopełniających nas kategorii. Nie jesteśmy zainteresowani kolonizowaniem tak jak Anglicy, lecz wytyczaniem swoich strategicznych granic geopolitycznych bez specjalnej nawet rusyfikacji, chociaż jakaś tam rusyfikacja powinna być. Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana w istnieniu niepodległego państwa polskiego w żadnej formie. Nie jest też zainteresowana istnieniem Ukrainy. Nie dlatego, że nie lubimy Polaków czy Ukraińców, ale dlatego, że takie są prawa geografii sakralnej i geopolityki.  
Polska musi wybrać: albo tożsamość słowiańska, albo katolicka.”

barl 2016-08-19

https://patronite.pl/KonteStacja - Patronite Kontestacji. Wpłacać :D i brać nagrody od Huga

Pcimek 2016-08-19

Z płaceniem za zawartość (content) jest pewien problem. Otóż niemal każdy płaci za dostęp do Sieci (ja 700 zł rocznie). I dlatego są opory w opłacaniu zawartości. Przypomina to z grubsza konieczność opłacenia karnetu na wejście do księgarni aby kupić książkę. Dlatego aby wykrzesać z siebie chęć do dodatkowego opłacania treści, trzeba osiągnąć jakiś tam poziom profesjonalizmu. Niestety w moim odczuciu ten na Kontestacji zaczyna dołować.  
Polecam studium vloga Gonciarza. Super start, ale ... obecnie gościu zaczyna dołować, znowu moje odczucia, za dużo Gonciarza, za mało Japonii w Tokio. 
 
Podsumowując polecam pomyśleć o abonamencie niskim (5 zł rocznie) i projektować w ilość odbiorców.

Paweł 2016-08-19

@2 Byteiter - ośmieszasz się z tym "czołowym geostrategiem", po co Ci to?

jan M Fijor 2016-08-19

Moja znajoma wymyślila taki numer (I like it!). słuchanie na żywo - jest za friko, odsłuchiwanie, ściąganie - po 1 zl od sztuki. Kto by chciał wykupiłby sobie prepayment card/abonament np. za 30 zł i z tego miałby potrącane za odsłuch audycji.  
Ten model można wzbogacać/modyfikować, ale z grubsza chodzi o to, żeby jak najwięcej słuchało on-line. pozdr.

Libertarium.pl 2016-08-19

@4 Ten wpis mnie zalamal. 5 zl rocznie? Serio? Nawet nie wiem jak to skomentowac. Jesli kogos nie stac, na to, zeby sponsorowac, to niech przynajmniej siedzi cicho i sie cieszy, ze jest za darmo, bo takie wpisy to tylko demonstracja wlasnego zdziadzienia.

Pcimek 2016-08-20

@7 
Ja u Ciebie tych jednorazówek z durnymi nadrukami i za 5 zł bym nie kupił. I jak to powiedział słusznie Pan Stanisław do Pana Janusza, nikt nie dotrze do szerszej widowni jak będzie każdemu mówił, że jest cham, ćwok i swołocz, i jeszcze sobie kazał za to słono płacić.

Jaro 2016-08-20

Ja place 3.5 dol skubskrypcji za TOK FM. Wy jestescie lepsi wiec moglbym zaplacic 4 dol mies przez Google store albo iTunes. 
 
P.S Dolar idzie do gory. Powodem silnej zlotowki byla sprzedaz obligacji rzadowych. Poza tym resort finansow trzyma zlotowke silna bo politycy twierdza ze to dobre dla gospodarki.

Andrzej 2016-08-20

Lewaki nie płacą tylko za darmo biorą !

Endriu 2016-08-20

Odnośnie zakupu dolarów przez jednego ze słuchaczy i sytuacji na USDPLN, to należałoby w pierwszej kolejności zapytać o fundamenty, czyli porównać stopy procentowe: 
 
LIBOR USD 1Y (UKOUSD1Y) (1.52570) 
stooq.pl 
 
WIBOR PLN 1Y (PLOPLN1Y) (1.81) 
stooq.com 
 
Jak widać mniej więcej na chwile obecną wartości są porównywalne, natomiast warto brać pod uwagę teorię: 
 
Maliszewski: W przyszłym roku widzę franka po 3 złote 
www.bankier.pl 
 
"[...] Z punktu widzenia teorii parytetu stóp procentowych, taka słabość dolara w relacji do euro jest aberracją. Teoria ta mówi bowiem, iż jeśli weźmiemy dwie waluty porównywalne pod względem ryzyka kredytowego (czyli wypłacalności), to ta waluta która ma wyższą stopę procentową, lub będzie miała wyższą stopę procentową, powinna się umacniać względem waluty o niższej stopie procentowej. Tak to wygląda w wielkim skrócie rzecz jasna. [...]'. 
 
...i mieć na uwadzę to, że Polska względem USA to jest kopciuszek, i przy jakichkowiek kłopotach na rynkach globalnych nasza waluta zdewaluuję się natychmiast. Stąd pomimo tego, że wartości stóp procentowych może są i podobne, to jednak fakt, że ostatnio stopy w ameryce rosną z 0 na 2% ma większa wagę, niż to że waluta Polska ma Wibor na poziomie 2%. 
 
Porównując więc globalnie ostatnie zachowanie stóp procentowych np względem EURO: 
 
LIBOR EUR 1Y (UKOEUR1Y) (-0.07257) 
stooq.com 
 
.... klient mający gotówkę i chcący ją gdzies zdeponować będzie musiał wybrać Dolara, zamiast dopłacać do depozytów w Euro. 
 
Co do zaś kwestii technicznej, marketprofile nie wskazuje nic szczególnego i wskazuje póki co na powrót do konsolidacji na 3,80/3,70: 
 
images78.fotosik.pl 
 
...natomiast sytuacja na candlevolume już wygląda nieco bardziej niepokojąco: 
 
images78.fotosik.pl 
 
... i widać jakby ktoś skumulował ogromne wolumeny na 4,00/3,95, i jeżeli wykres po ewentualnej korekcie ostatnich spadków nie przeskoczy powyżej 4,06, to przy następnym pokonywaniu dołków wydaje mi się może zejść gdzieś w okolice 3,48.

Pcimek 2016-08-21

@11 
A ja widzę to tak (2017-2019): 
1. Turcja wychodzi z NATO. 
2. Rosja rozbiera Ukrainę. 
3. Iran pokazuje środkowy palec USA. 
4. Żydzi z Izraela ze strachu szukają pomocy u Zimnego Czekisty. 
5. Mniejszość rosyjska na Litwie, Łotwie i Estonii żąda referendum w sprawie powrotu do macierzy. 
 
Dolar jest po 1,50 zł. Maliszewski dalej projektuje dolara po 4,20 zł.

Łukasz 2016-08-21

W Patronite PayPal wywala mi błąd (nie ma szczegółów), ale zrobię stałe zlecenie przelewu na kontestację.

Robi 2016-08-21

Jak ja to widzę. Radio się zwija, bo ignorujecie słuchaczy. Jak kiedyś miałem propozycję, aby zaprosić ciekawa postać, to Hugo napisał, ze gość nie pasuje do profilu. Czyli zapraszacie samych swoich i się ze sobą zgadzacie. Kamil udaje, ze kłóci się z Jankiem. To jest dziwaczne. Kolejna kwestia jest taka, że ja słuchajać Kontestacji miałem nadzieję, że to się będzie rozwijało, że osoby i audycje zwiazane z radiem wyjdą gdzieś dalej, zafunkcjonują w telewizji i będe mógł się pochwalić, ze ja od dawna słucham gościa, który występuje w TV. Miałem nadzieję, że pan Janek do polityki wystartuje itp., a tu mijaja lata i okazuje się, że jak trwaliśmy w grajdołku , tak trwamy dalej. Ja mam wspierać coś, co nie ma ambicji? Coś, co nie chce być potegą, czymś niesamowitym, czymś, co planuje dokonac rewolucji w tym kraju? Nie ma adrenaliny, nie ma testosteronu, nie ma emocji, za którymi można by podążyć. Hugo powinien sprzedać radio komuś, kto ma pomysł. Myślę, ze sama marka warta jest tyle, że zwróci mu poniesione koszty i wysiłek. Może się mylę, ale uważam, ze Kontestacja jako taka ma pewną wartość.

Endriu 2016-08-22

Panie Jak Pan nie wie dlaczego nasze władze zamknęły ruch przygraniczny z Rosją, to ja Panu przypomnę, że w okolicach lutego 2015 roku, gdy w kotle Dablcewskim dogorywały resztki okrążonej armii ukraińskiej (czyli zbieraniny europejskich najemników i prywatnych armii ukraińskich oligarchów  
zmianynaziemi.pl szkolonych m.i.n w szkole policyjnej w Legionowie) to akurat jakoś parę dni później nagle zapłonął strategiczny most na Wiśle: 
 
Wchodzimy w etap konfrontacji  
www.michalkiewicz.pl 
 
"[...] Chyba jednak ze względów finansowych poprzestano na Moście – ale widać, że operację tę przeprowadzali pierwszorzędni fachowcy, bo Most jak się zapalił, to trudno go było ugasić, tak jakby do akcji użyto napalmu [...]". 
 
Po tym wydarzniu w całym kraju wdrożono system stopni alarmowych: 
www.antyterroryzm.gov.pl 
 
.... a minister Macierewicz w na wszelki wypadek zabezpieczył się (szczególnie podczas szczytu NATO) żeby go w krytycznej chwili nie porwały jakieś zielone ludziki z ruchu przygranicznego, coś a'la te spotykane spotykane swego czasu na Krymie, bo w to że pancerna brzoza rozwaliła samolot, jak i w to że na pokładzie naszej Tutki wybuchł trotyl, to on sam (pomimo lansowania tej tezy w Gazecie Polskiej) już chyba nie wierzy: 
 
Grzegorz Braun: MAŁO ZNANE INFORMACJE o ZAMACHU W SMOLEŃSKU!  
https://www.youtube.com

Adam 2016-08-22

Kontestacja jest radiem niezwykle niszowym. Jeśli do tego dołoży się fakt, że z Kontestacji się wyrasta (tak tak, jak z Korwina, bo dorosłe, post-studenckie życie weryfikuje objawione prawdy), lukrując całość zachowaniem głównego prowadzącego "złoty" program miesiąca, który swoim niewyobrażalnym (bo w stosunku do Słuchaczy ergo Klientów) chamstwem obraża odbiorców, to mamy przepis na piękną katastrofę. Kontestacja też powinna rosnąć, ale nie po to, żeby skończyć jako "budka z piwem" czy rewia pomysłów. Może segmentacja audycji byłaby właściwa? Treści ideowe dla początkujących, mięso (za opłatą?) dla średniozaawansowanych lub szukających konkretów, dla prawdziwych miłośników bonusy szkoleniowe od Przyjaciół. I koniecznie: płatne audycje archiwalne (tj. starsze niż miesiąc) z systemem ocen nadawanych przez kupujących plus zdrowy system podziału zysków między autorem a nadawcą. Im wyższa ocena, tym więcej kasy będzie płynęło do autorów.

Edon 2016-08-22

ByteEater, dzięki za ten lik.

Mariusz 2016-08-23

Płacić za to żeby Pan Matrejek miał gdzie się reklamować ze swoimi pseudo inwestycjami - no ciekawy pomysł ale ja odpadam

Adam 2016-08-24

@18 Właśnie po to 4-5 ostatnich wydań programu powinno być darmowe, aczkolwiek jeśli zastosować to do audycji Dżanka, to nikt by do starszych nie zajrzał, choć parę lat temu kilka było całkiem interesująco-naprowadzających.

Marcin Banach 2016-08-24

@2 Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 
Google "imperializm rosyjski".

Tomaszek 2016-08-24

Czy można się spodziewać, że jak kontestacja stanie się płatna lub częściowo płatna to Dżanek __PRZESTANIE__: 
- dukać i jąkać się na antenie? 
- odbierać telefony prywatne podczas audycji? 
- przygotowywać się merytorycznie do audycji podczas jej trwania?

Verde88 2016-08-25

Mowcie co chcecie, ja tam slucham glownie Janka w KS ;) 
 
Pomysl z platnym dostepem na audycji archiwalnych uwazam za trafny, pytanie czy bylyby z tego jakies zyski. Tego rodzaju abonament, jakiej poczucie elitarnosci poprzez logowanie, chyba byloby bardziej kuszace niz ta zbiotka na petronite.

Andrzej 2016-08-25

Płacić za radio, gdzie może posłuchać np. ,że samochody powinno produkować państwo ? To to samo moża posłuchać w I programie Polskiego Radia albo podejrzewam na zebraniu Partii Razem.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-08-25

@Edon, no, tak dla przypomnienia jeszcze raz go wrzuciłem. :-) W ogóle, to polecam więcej o Duginie i jemu podobnych (np. www.osw.waw.pl bo wroga trzeba znać i rozumieć. 
 
@Marcin, no, niejedno o nim czytałem. Słuchasz moich audycji? Bo śmiem twierdzić, że Janek (i Kamil też) to – no, bez urazy, wszak to normalne, że ludzie się różnią, i oni w wielu innych obszarach są ode mnie lepsi – jednak w porównaniu ze mną niewiele wiedzą na te tematy, jak to już nieraz się okazywało (a większość z tego, co myślą, że wiedzą, to zmanipulowana narracja, tworzona lub propagowana przez Korwina, Kolonkę, Brauna, Kukiza, Pazia, Pyż i całe to towarzystwo – ja się wgłębiam i wiem zarówno, co oni mówią, jak i inne źróðła i ich grupy, także zagraniczne). 
 
@Paweł, niech czytający to ocenią, ile jest merytoryki, i czy śmiesznie mało, w Twoim komentarzu, a ile w moim oraz w odcinkach mojej audycji, gdzie i sam temat szerzej rozwijam, i uzasadniam, dlaczego uważam poruszanie go za tak ważne. 
 
@Andrzej, posłuchaj przedostatniego odcinka, który wspólnie z Maćkiem prowadziłem ja, i podjąłem się tru wolnościowej polemiki: www.kontestacja.com

Tomasz Tofil 2016-08-25

https://www.youtube.com

Paweł 2016-08-26

@24 Krzysiu, to że panuje epidemia rusyfilisu nie oznacza, że masz wciskać kit o "czołowym geostrategu" Duninie. Kontestacja to nie portal dla debili Fronda.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-08-26

Paweł, po raz drugi zbliżasz się niebezpiecznie do symptomów (zarzucanego pośrednio mi) debilizmu, nie podając żadnych argumentów, a jedynie plując. Zaiste, nie lubi się takich miernych dyskutantów na KonteStacji, i gdybym był np. Martinem, zapewne już wyłapałbyś bana. Czytałeś chociaż podlinkowane opracowanie OSW, z Duginem i Panarinem w rolach głównych? Proszę, dla własnej reputacji, i oszczędzenia mi oraz innym rozcieńczenia rozmowy na poziomie jakimiś tanimi popłuczynami, reprezentującymi jedynie nieuzasadnione zdanie „jedynie słuszne” (jak pospolite lemingi, którym do głów wkłada Kijowski lub Kaczyński – otóż odmiana Korwinowa też istnieje, niestety, i tutaj lubi się gnieździć, więc od czasu do czasu trzeba popsikać trutką), zamilcz już, bądź się doucz. W przeciwnym przypadku będziesz co najmniej ignorowany (przynajmniej przeze mnie, ale spodziewam się, iż także przez innych reprezentujących odpowiedni poziom). 
 
A na pożytek być może Twój, jednak bardziej prawdopodobne, że Edona i pozostałych tychże innych, zacytuję jeszcze (żeby wpis nie był tylko o diagnozie jednego przypadku wśród słuchaczy) jeden fragment (wcale nie z Frondy): 
> W ciągu niespełna dwóch dziesięcioleci prace Dugina ukształtowały poglądy niemal całej rosyjskiej klasy politycznej – od komunistów Ziuganowa przez populistów Żyrynowskiego po polityków rządzącej Jednej Rosji. Z czasem Dugin zbliżał się coraz bardziej do ekipy Putina, bywał coraz częstym gościem na Kremlu i w rozmaitych instytucjach związanych z polityką zagraniczną i obronnością. Obecnie zaś kierując Zakładem Socjologii Stosunków Międzynarodowych i Centrum Studiów nad Konserwatyzmem Uniwersytetu Moskiewskiego, jest stałym współpracownikiem Siergieja Naryszkina, przewodniczącego Dumy Państwowej i jednego z liderów rządzącej partii Jedna Rosja. 
> Wydane w 1997 Podstawy geopolityki (z podtytułem Geopolityczna przyszłość Rosji) autorstwa Dugina zostały zalecone jako podręcznik dla studentów najpierw w akademiach wojskowych i dyplomatycznych, a następnie w pozostałych uczelniach wyższych. Doszło do tego, że gazeta „Moskowskij Komsomolec” określiła kierowany przez Dugina ruch eurazjatycki jako intelektualną partię władzy, zaś „Argumenty i fakty” nazwały go wprost ideologiem Putina, a jego Centrum Eurazjatyckich Inicjatyw Geopolitycznych – drugim MSZ Rosji. Choć nie brak w tych określeniach pewnej przesady, warto zauważyć, że zrealizowana właśnie aneksja Krymu przebiegała dokładnie według scenariusza nakreślonego przez Dugina wkrótce po wojnie w Gruzji w 2008 roku.

Jaroslaw 2016-08-27

@ Krzysztof ByteEater 
 
Mam pytanie: Jak Pan Dugin twoim zdaniem zapatruje sie na pozycje Polski w tej euroazji ? 
Co on proponuje zamiast neoliberalizmu w ekonomii? 
 
Wiesz, niewatpliwie facet to barwna postac. Szkoda ze nie znam rosyjskiego zeby go lepiej zrozumiec bowiem jest kilka filmow na youtube.  
 
Zobaczymy czy zisci sie jego plan podzialu Ukrainy...

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-08-28

Co do filmików z Duginem, to też ich trochę oglądałem, już w 2014, w tym ten (z 2013), który polecam, przerażający: russia.ru (Spoiler: pada słowo katechon ;-P.) 
 
A odpowiem Ci, Jarosławie, kolejnymi cytatami z samego Dugina: 
 
(h) przeciwstawiać się procesom prywatyzacji i kapitalizacji, a także grom giełdowym i spekulacjom finansowym w Imperium, orientować się na korporatywną, kolektywną i państwową kontrolę sprawowaną przez naród nad gospodarką, odrzucić wzbudzającą wątpliwości chimerę „narodowego kapitalizmu” 
 
A w sumie to nawet wrzucę tłumaczenie (ze słuchu, niedoskonałe; m.in. trochę zamieszała tłumaczka z tym protestantyzmem (ale w oryginale też nie jest to do końca jasne), no i pominęła katechona): 
 
> 1) Wprowadzenie na rosyjskiej stronie internetowej : 
(podlinkowanej powyżej) 
 
> „Idea ustanowienia rosyjskiego protektoratu nad Unią Europejską, utworzenia nowego Cesarstwa Bizantyjskiego tylko na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie. Przyglądając się jej uważnie oczywiste jest, że projekt ten może stać się nie tylko nową rosyjską ideą narodową, ale i przynieść wiele pozytywów zarówno Rosji, jak i Europie.” 
 
> Tłumaczenie na język polski. Jest to tłumaczenie wypowiedzi mówionej, miejscami nieskładnej. 
 
> „Obecnie w Rosji bardzo ostro odczuwalny jest brak idei narodowej. I z jednej strony wszyscy rozumieją, że jest ona niezbędna, a z drugiej nie jest na razie tak łatwo zaproponować coś uzasadnionego, nowego lub coś przekonującego. I ja przez wiele lat rozmyślałem nad tym problemem, nad problemem idei narodowej. I niedawno przyszła mi do głowy myśl dotycząca tego, jak rozwiązać kwestię idei narodowej. Wypowiem ją jako propozycję, w charakterze hipotezy, a dalej już społeczeństwo i w pierwszej kolejności państwo zdecyduje, czy ją przyjąć, czy nie. 
 
Idea jest taka, że musimy zagarnąć Europę, podbić ją i przyłączyć. Po pierwsze wiele osób powie „Ale o co chodzi? Co to za idea – zagarnąć, podbić, przyłączyć, włączyć do swoich granic? Jakże to tak?” A z drugiej strony, kiedy minie pierwsza niechęć, lub oburzenie, lub „powiedziano coś nie tak”, nie pomyślano, lub nie z tego czasu, nie z tej epoki, no i w ogóle, co to takiego – i „podbić Europę” – kiedy to minie… Najpierw trzeba ludziom dać możliwość, żeby postękali, pokrzyczeli, żeby liberałowie powiedzieli „no przecież my zawsze mieliśmy taki zamiar, do tego wszyscy prowadzili”. A kiedy ta fala skowyczących agentów Zachodu, piątej kolumny i innych histeryzujących sił i zakłopotanie samych patriotów, którzy zniżają porządek dnia, aby tylko się uratować, aby tylko przeżyć, zachować się, opadnie, kiedy zakończy się ta fala oburzenia – można pomyśleć – a dlaczego by nie? I wtedy przypomnieć sobie projekty naszego wielkiego poety Tiutczewa, który występował z taką koncepcją w XIX wieku. Sądził on, że Imperium Rosyjskie powinno podbić Europę, że rosyjski car powinien być cesarzem ogólnoeuropejskim, i, w ten sposób, odbudować Cesarstwo Bizantyjskie. Można dać im duży zakres autonomii w ramach tego globalnego III Imperium Rzymskiego. Prawosławie może wspaniale porozumieć się z konserwatywnymi kręgami katolickimi, nie zabraniać katolikom wyznawania ich wiary na naszym imperialnym terytorium, jak było we wczesnych okresach jedności imperium od epoki Konstantyna Wielkiego do Karola Wielkiego, i przy określonej autonomii Europa Zachodnia i tak uznawała jedność imperatora bizantyjskiego. Z drugiej strony, tę samą ideę można zobaczyć u Nietzschego. Nietzsche mówił, że niby niech Europa będzie jak Grecja pod ochroną Rzymu, niech Rosjanie podbiją Europę. A Nietzsche mówił już z pozycji Niemców – będzie znacznie lepiej, kiedy będziemy w stanie skoncentrować się na rozwoju własnej kultury, naszej narodowej tożsamości i nie będziemy się troszczyć o kwestie strategiczne. Rosjanie postawią swoje patrole, swoje dozory na naszym terytorium, i będą nas po prostu bronić, chronić, a my wzrośniemy, jako unikalna warstwa kulturowa. Czyli są w Europie przedstawiciele tej idei. Tak samo myślał Oswald Spengler, tak samo myślał przyjaciel Mereżkowskiego Arthur Moeller van den Bruck, który zachwycał się Dostojewskim. W ogóle tak naprawdę europejska elita w znacznym stopniu przemyśliwała nad perspektywą oddania Europy Rosji, Rosji silnej i konserwatywnej, Rosji pewnej siebie, Rosji wzlatującej. Czyli, mówiąc ogólnie, jakaś tam prorosyjską piątą kolumnę mamy w Europie zapewnioną. Są to europejscy intelektualiści, którzy chcą umocnić swoją własną tożsamość. Można popatrzeć na siły zbrojne Europy, które są prawie zerowe. Oczywiście istnieje blok NATO. Ale chodzi o to, że blok NATO nie miesza się do twardych operacji takich, jak na przykład w Osetii Południowej czy w Abchazji. Starliśmy się już z ich przyjacielem Saakaszwilim, wyszliśmy z tego zwycięsko, i było więcej hałasu i takiego baletu wodnego na Morzu Czarnym, i krążowniki amerykańskie, natowskie. No i co? Osetia Południowa, Abchazja są nasze czy samodzielne. 
 
Więc Europie zaproponujemy, by była samodzielna, by była sama sobą, po prostu ustanowimy protektorat i już. To także kwestia tego, że potencjał wojskowy Europy jest słaby. Oczywiście, nie musimy wojować. Po co nam walka zbrojna? Walczmy Soft Power, zaproponujmy obronę Europy przed gejami, przed Pussy Riot, przed nią samą. Przecież dziś rozpada się świadomość europejska. Wszyscy poczytalni europejczycy rozumieją, że jeszcze trochę – i Europa zapadnie się w przepaść, będą tam enklawy zwyrodnienia, emigrantów, którzy po prostu zniszczą europejską tożsamość, muszą coś robić. I widzicie, oni jak Breivik strzelają do swoich, z powodu niezrozumienia tego, co należy robić, niszczą sami siebie. Więc powiedzmy im „Pod naszym protektoratem damy wam ochronę, u nas siedzą Pussy Riot – i waszych posadzimy, u was Femen popełnia wybryki w kościołach – u nas szybko obrywają pałką i wysyłamy je ciężarówką na śmietnik lub do historycznej ojczyzny”. Wtedy Ukraina lub Gruzja nie będzie mieć dokąd się śpieszyć. Idąc do Europy, przyjadą do nas. Dzięki temu Europa skorzysta na jednolitym protektoracie Rosji. 
 
A po drugie, Europa tak bardzo nienawidzi sama siebie, tak bardzo kaja się przed wszystkimi, że w rzeczywistości jest już zmęczona marszem po tej drodze nihilizmu, a my powiemy „My do was w ogóle żadnych pretensji nie mamy. Wystarczy kajania się, my zaprowadzimy u was porządek. Sami nie jesteście w stanie poradzić sobie z emigracją a my damy radę. Emigrant? -walizka – dworzec – podróż powrotna” My również będziemy musieli zaostrzyć prawo migracyjne. Ale tego, co dzieje się u nas, w żaden sposób nie można porównać z tym, co dzieje się w Europie, Europa po prostu niknie w oczach. Dlatego my jesteśmy narodem indoeuropejskim, możemy również przypomnieć… Przy tym mamy wielką różnorodność etniczną, mamy doświadczenie prawdziwej, faktycznej wielokulturowości – dlatego ci, którzy obawiają się, że będą od razu wysiedleni – nie od razu. Zaproponujemy im system działań adaptacyjnych, by pozostali w naszym globalnym Imperium Euroazjatyckim, obejmującym również Europę, wspaniałe zastosowanie naszej euroazjatyckiej różnorodności kultur w Europie, zademonstrujemy, czym jest prawdziwa tolerancja – nie jako obojętność wobec przyjeżdżających, a jako integracja najróżniejszych społeczeństw, kultur, w jedną cywilizację. 
 
Później nasi obywatele będą zadowoleni, bo kwestia wiz zostanie automatycznie rozwiązana. Nie będzie kwestii kontroli wizowej, nie będzie granic, po prostu Unia Europejska wejdzie w skład Unii Euroazjatyckiej jako jej część. A wtedy nasi zwolennicy Zachodu również zostaną całkowicie zadowoleni, bo znajdziemy się w Europie. Rosja w pewnym sensie stanie się Europą, ponieważ nie będzie granic, wartości europejskie w pełni mogą się do nas przenosić, jeśli tylko jeśli sami Europejczycy je jeszcze zachowają, ponieważ właśnie te wartości europejskie w ich współczesnym postmodernistycznym wyrazie są właśnie tym, co zabija Europę. Dlatego w rzeczywistości wprowadzimy w europejskich środkach masowego przekazu pewną cenzurę patriotyczną. Nie liberalną, jak teraz, kiedy dziesięć tysięcy razy gazety liberalne sprawdzają różne poziomy, czy nie ma tam przypadkiem nieliberalnego elementu, tj. ma tam miejsce prawdziwa totalitarna rasistowska euro-centryczna liberalna cenzura. My tę cenzurę zniesiemy, pozwolimy ludziom na swobodne wyrażanie swojego zdania, ale wprowadzimy antynihilistyczną cenzurę, która będzie blokować, lokalizować pewne nihilistyczne przejawy duszy ludzkiej. 
 
Plus jeszcze mamy przecież doświadczenie takiej ekspansji do Europy w czasach radzieckich, kiedy nasze partie komunistyczne – III Międzynarodówka, Komintern, Kominform – osiągały potężne wyniki w przenikaniu do parlamentów krajów europejskich, tak, to był instrument, naszej polityki zewnętrznej. Dziś sytuacja się zmieniła, nie jesteśmy już państwami komunistycznymi, ale możemy znaleźć innych partnerów. I wtedy, jeśli obecnie za narodową ideę uznamy przyłączenie Unii Europejskiej do Unii Euroazjatyckiej, ekspansję do Europy, możemy w rzeczywistości w zasadzie zebrać się wokół wielkiej idei. Wyobrażacie sobie – przyłączenie Europy, to jest po rosyjsku! Jeśli nam mówią – podnieść PKB 0,1-3%, tam, umieścić emigrantów, szczepić psy – to oczywiście jest fajne, ale to nie po rosyjsku, dlatego nic takiego nie robimy. Nie planujemy podnoszenia żadnego PKB, bo na to plujemy. Rosjanie mobilizują się wokół wielkiego celu. A przyłączenie Europy to wielki cel. 
 
Nawiasem mówiąc, rosyjscy dziewiętnastowieczni zwolennicy Zachodu, którzy zachwycali się Zachodem, w jaki sposób się nim zachwycali? Oni chcieli przejąć zachodnie technologie, by Rosja stała się potężna i wielka, żeby mogła pokonać Zachód. My również stańmy się takimi zwolennikami Zachodu. Proszę bardzo, podobają się wam europejskie technologie? Weźmiemy. Jak wziąć? Będą je nam przekazywać łyżeczką od herbaty za pośrednictwem jakiegoś tam tranzystora za ropę, za gaz… Nie, lepiej wszystkie europejskie wysokie technologie weźmiemy za jednym zamachem. Podbijamy Europę – i mamy wszystkie wysokie technologie. Oto rozwój, oto modernizacja, jeśli chcieliście, oto europeizacja naszego społeczeństwa. Piotr I otworzył okno na Europę, i co stamtąd pokazał? Po prostu wystawił armaty i zaczął uczestniczyć w polityce europejskiej, posłał rosyjskich żołnierzy i kozaków do centrum Europy, „bistro” – zostały po nas takie ślady. 
 
Wydaje mi się, że taki skok na Zachód jest obecnie niezwykle ważny. To jest i idea eurazjatycka, jeśli tak pasuje, to europeizacja, i modernizacja, i narodowa autoafirmacja i wielki projekt narodowy. O co chodzi Czubajsowi z nanotechnologiami? Po pierwsze, jego nienawidzi cały kraj, dali mu nanotechnologie, żeby nikt go tu więcej nie widział, żeby odszedł do mikroświata i więcej stamtąd się nie pokazywał. Teraz patrzą, gdzie poszły pieniądze – właśnie tam, w nano, do mikroświata. Oczywiście, to mikro-człowiek, mikro-idee, nano-idee. Tacy nano-ludzie nie mogą stać się ideą narodową, to idea nano-narodowa. Tzn. my znikniemy w tej niewidocznej mikroskopijnej przestrzeni, a tam i budżet, i pieniądze, u nas łatwo umieją to robić. A dawajcie makro-projekt, globalny makro-projekt, naprawdę fundamentalny – podbój Europy. 
 
Tak, przyjdzie nam niektórych zmusić do zmiany opinii, no i co z tego. Uważam, że należy do tego wykorzystać nie hard power, a soft power, euroazjatycką soft power, znaleźć piątą kolumnę, ukształtować i rozwinąć, doprowadzić naszych ludzi w Europie do władzy, wzmocnić, na przykład, za pieniądze „Gazpromu” wykupić główne domy agencji reklamowych w europejskich wydawnictwach, a właśnie one mają wpływ na prasę, po prostu działać tak samo aktywnie, jak Zachód działa względem nas. W rzeczywistości kontratak – oni nas atakują swoimi NKO, ze swoimi „lekarzami bez granic”, rowerzystami, którzy pomagają bojownikom i wahabitom, a my po prostu będziemy grać z nimi według ich zasad. To jakby nic osobistego, nic strasznego, w paradygmacie rzeczywistości polityki międzynarodowej jest to całkowicie naturalne. 
 
Zaczęliśmy od tego, że ta teza jest niemożliwa, absurdalna, paranoidalna. Nie mamy zasobów, nie mamy chęci, woli, to oczywiste, argumenty leżą na ulicy. Ale jeśli spojrzeć inaczej, i inaczej skonfigurować dyskurs – to jest wspaniała idea narodowa. Myślał o tym Władimir Sołowiow, twórca rosyjskiej filozofii religijnej, akurat uważał, że Rosja powinna połączyć się z Europą, ale pod egidą rosyjskiego cara. Dlaczego o tym się zapomina? Występowałem w bardzo dużym katolickim konserwatywnym ośrodku w Paryżu. Było bardzo dużo ludzi, prawie stadion, i ja im opowiadałem o tym co nas łączy, a oni – „chcemy się z wami zjednoczyć, macie taki konserwatywny kościół, macie takie społeczeństwo, ono jeszcze względnie zachowuje przyzwoitość w odróżnieniu od naszego społeczeństwa, po prostu jesteśmy wami zachwyceni, zjednoczmy się”. Ja mówię: – „Dobrze, to dobra myśl, ale przypomnijmy sobie te okresy, kiedy pozwalano nam żyć razem. To przed Karolem Wielkim – to okres cesarstwa od IV do IX wieku, kiedy żyliśmy jeszcze w ramach jednego imperium, jednego chrześcijańskiego świata. A potem już zaczął się podział, no i doszło do wielkiej schizmy. Ale jednoczmy się nie na papieskiej zasadzie unictwa, że wszyscy uznajecie wielkość Papieża, a dalej to już jak chcecie, ani nie na tej modernistycznej zasadzie, a na imperialnej – jeden dla całej Europy rosyjski car lub rosyjski prezydent i różnorodność kościoła wschodniego i zachodniego”. Możemy się zjednoczyć, nie tyle zjednoczyć, ile współpracować ze sobą nawzajem, mamy wspólnego wroga. Atakuje nas nieczystość, ich kościoły i nasze kościoły, ich kulturę i naszą kulturę, i nie nominalni protestanci, a naprawdę wierzący w Chrystusa – oni będą przeciw takiemu zjednoczeniu. Oczywiście, że nie będą, ponieważ Rosja niesie im ochronę akurat przed królestwem Antychrysta. Oto jest misja podtrzymującego, misja ograniczenia świata Antychrysta. 
 
Sens imperium – po prostu przywrócimy europejskie, rzymskie, greckie, bizantyjskie cesarstwo na swoje miejsce. My budujemy Imperium, oni budują Unię Europejską, również swego rodzaju imperium, ale zasady są bardzo żałosne, gospodarka nie zadziałała – od razu się rozpadają. A my, powiedzmy – „zadziałała gospodarka czy nie – to co powie nasz euroazjatycki, imperialny, nasz rosyjski, imperialny car – to i będzie, tam pójdziecie”. Gospodarka – dobrze, ale to nieważne, nie samym chlebem… – przypomni car. Najważniejsze to zachowywać godność człowieka. Oto taka humanitarna, nowa idea rzymska, jak mi się wydaje, przedstawia sobą dobry projekt dla Rosji. Optymalna forma wyłożenia idei narodowej”.

Andrzej 2016-08-28

Fajna ruska teoria. W praktyce Rosja nigdy samodzielnie nie pokonała żadnego mocarstwa. Zresztą co mogą ruskie zaoferować ? Jakąś ochronę przed gejami i brudne ruskie onuce ?

Marcin Banach 2016-08-29

@32 Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater. Dlatego mam nadzieję, że Dugina czytają za oceanem jak i w Chinach.

Jaroslaw 2016-08-29

@29 ByteEater 
 
Dzielki za przyblizenie sylwetki tego demiurga rosyjskiej mysli politycznej i ta garsc cytatow.  
Rosjanie potrzebuja takich jednostek zeby realizowac swoje cele. Byl Iwan Grozny, Stalin, teraz Putin.. 
Ci ludzie potrzebuja podbudowy ideologicznej. 
 
Wedlug mnie Dugin jest bardzo radykalny i ultaortodoksyjny  
i najbardziej przeraza mnie ze nie jest spojny. 
Raz popiera ukraincow raz kaze ich wymordowac. 
Raz mowi ze prawoslawie dogada sie z katolikami, w innym miejscu twierdzi ze katolicyzm ma wyginac. 
 
Najgorsze jest to ze te jego proroctwa sie powoli spelniaja. Polska z ta masa ukrainskich uchodzcow tez staje sie blizsza wschodowi niz zachodowi. 
 
Ostatnie wiesci sa takie ze pozbawiono Dugina katedry na uniwersytecie moskiewskim, bodajze socjologii. 
Wydaje sie zbyt radykalny.  
Tak czy inaczej ciekawa postac.  
 
P.S  
Ostatnio rozmawialem z Rosjaninem- Sergiejem po angielsku. 
Ubawilem sie bo on sobie wytatulowal ze Rosjanie boja sie tylko Boga. Ciekawe. Poza tym mowil ze Ukraincy to ich bracia ...

Marcin Banach 2016-08-30

@32 Jaroslaw "Najgorsze jest to ze te jego proroctwa sie powoli spelniaja. Polska z ta masa ukrainskich uchodzcow tez staje sie blizsza wschodowi niz zachodowi. " przykro mi ale oni się w Polsce spolonizują. [Pracują dla polskiej gospodarki co jest bólem dupy dla Niemiec jak i Rosji] 
Tacy ci Ukraińcy bracia dla Rosjan, że ich Stalin 10mln wymordował pośrednio.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 10 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt