Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2016-11-23

Zachowaj w pamięci wiedzę o pamięci

Nadający: Krzysztof Maczyński

Jak działa pamięć ludzka, jakie figle nam płata, i jak efektywnie zapamiętywać

KOMENTARZE

Verde88 2016-11-24

Bardzo ciekawa audycja. 
Świetna dygresja o przydawkach w j.angielskim;)

Verde88 2016-11-24

Tylko co ten Blacha... 15-latek, ktory nie zna liter...  
15 minut zmarnowane na dyskutowanie tej abstrakcji. Mocno kusilo, zeby przewinac!

Ćwok 2016-11-24

Może tu znajdziesz program platformy z 2005 ? 
https://web.archive.org/web/*/www.platforma.org

Piotr 2016-11-24

Może tu znajdziesz program PO z 2005 
https://web.archive.org/web/*/www.platforma.org

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-24

Dzięki, podpowiedź cenna, ale już szukałem. Z odkopów jest tylko to (a miałem to też z innego źródła): https://web.archive.org/web/20060430050342/www.ipia.org.pl 
 
A Blacha jest… nieregularny. Ma przez to swój urok ;-)

JacekVelBlacha 2016-11-26

@ByteEater 
 
Miałem wiele wspólnego zarówno z nauczycielami języków w szkołach publicznych jak i z całkiem prywatnymi lektorami. Przez długi czas w kwestiach językowych konsultowałem się , mailowo co prawda, z jednym z takich nauczycieli ,który to dziś jest tłumaczem przysięgłym a zaczynał od edukacji wczesnoszkolnej. Pierwsze co usłyszałem od lektorki gdy szlifowałem swój język w prywatnym zakresie to to ,że wspomniana w audycji metoda Callana jest zasadniczo przeznaczona dla osób dorosłych ( czytaj majacych już podstawy języka ) .To ,że wiele ośrodków wykorzystuje ta metoda na dzieciach wynika z czegoś zupełnie innego - choćby z tego ,że rodzice maja taki kaprys lub by oswoić dziecko z odwaga w posługiwaniu się danym językiem.Innym aspektem jest to ,że samo określenie "metoda Callana" dobrze się sprzedaje przy promocji konkretnego ośrodka. Dziwi mnie ,że żaden nauczyciel lub lektor ( osoba wyedukowana w tym kierunku) nie zwróciła Ci uwagi Byte na te anty edukacyjne wręcz krzywdzace zabiegi jakie tu proponujesz. 
Masz oręż do tego by mnie "pozamiatać" w tym watku ponieważ sam wielokrotnie posługiwałaś się obcnym językiem ( angielskim ) przy tworzeniu swoich audycji jednak będzie to zabieg po za merytoryczny w tym aspekcie i mam nadzieje ,że jakiś językowiec wyłapie bład w Twoim rozumowaniu. Ewentualnie wyjaśnisz swój tok myślenia w tym zakresie przy najbliższej okazji. Czyżby hasełko *nieszablonowego podejścia do edukacji* tak bardzo sprzedażowo Ci się spodobało ,że próbujesz naginać nim rzeczywistość?  
W kwestiach dev-owych nie śmiałbym z Toba polemizować w zakresie znajomości szeroko pojętej logiki także natomiast w tym wypadku zaliczyłeś niezły error systemowy ( może z nadmiaru obowiazków ?).  
 
@Verde88  
 
Masz racje kusiło ,żeby przewinać ... Byte jest dla mnie w KS numerem jeden wśród nadajacych nie od dziś i az przykro patrzeć jak faworyt pierwszy w peletonie potyka się o własne sznurowadła. Mam jeszcze sporo wiary w to ,że była to prowokacja - niestety nie udana bo patrzac na Twój komentarz chyba duzy % osób łykneło to skiśniałe masło bez zastanowienia.

Verde88 2016-11-28

@Blacha, nie, uwazam, ze to Byte wygral dyskusje. Bez poparcia tego jakimis badaniami trudno jest osadzac skutecznosc metody. Osobiscie jestem zwolennikiem tradycyjnych metod nauczania jezykow i podchodze podejrzliwie do tego rodzaju ekspetymentow (sam interesuje sie ich nauka), ale prawda jest taka, ze bardziej przekonujacy w tej przydlugiej dyskusji byl Byte. Ciagle wracales do kompletnie absurdalnego wyobrazenia, ze 15-letnia osoba nauczona czytac cale wyrazy (jako dziecko) dalej nie zna liter i nie potrafi rozpoznac symboli w metrze. Jak mowie, nie jestem zwolennikiem metody Byte'a, ale moim zdaniem zaserwowales sluchaczom swoj staly numer, czyli postawiles dziwna teze, z ktora trudno sie zgodzic i broniles jej przez 10 minut. Ergo nie wystarczy miec racje, zeby wygrac dyskusje w radiu :) (Nihil novi sub sole.) 
 
@Byte - Czy planujesz kolejna audycje, w ktorej poruszylbys kwestie zapamietywania od strony praktycznej? Wydaje mi sie, ze takiej nie bylo u Ciebie (prosze o skorygowanie, jesli sie myle). Tzn wszelkiego rodzaju mnemotechniki ale wychodzac poza zupelne podstawy i banaly. Ja sam posiadam koszmarna pamiec (moge czytac ksiazki wiele razy, bo nie pamietam o czym sa), z tego wzgledu jest to temat dla mnie nad wyraz interesujacy :)

Verde88 2016-11-28

Jeszcze à propos Metody Callana (ktora faktycznie sprawila, ze zaczalem mowic plynnie po angielsku, stosowalem ja majac okolo 17 lat). Uwazam, ze nie jest to zadna rewolucja, nauka jest bardzo tradycyjna, raczej chodzi o skupienie sie na pewnym specyficznym cwiczeniu mowienia, tak, aby struktury gramatyczne wbily sie glowe. Jest proste wyjasnienie na to, dlaczego ta "metoda" przynosi wyniki... Otoz niestety w polskiej szkole mowienia nie cwiczy sie wcale, wiec w jaki sposob ktos mialby sie tego nauczyc :) Kazda forma aktywnosci jest lepsza niz jej brak, tak jest tez i w tym wypadku.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-28

Metoda Callana stanowiła tylko przykład, ma ona swoje wady i zalety, szeroko znane, i od zawsze (choć sam miałem z nią niewielką styczność) twierdzę, że niewłaściwe byłoby poleganie wyłącznie na niej, natomiast warto ją stosować jako jedną z wielu. (Sam też mówiłem w odcinku o tym, że dobre skutki przynosi nauka tego samego w pewnych odstępstwach czasowych i różnych formach.) 
 
@Blacha, nie widzę nowych merytorycznych argumentów, ani odniesienia do argumentów podanych przeze mnie w audycji, więc tylko się zapytam: polemizujesz z metodą Callana, czy z nauką czytania niepoprzedzoną nauką liter, przyporządkowanych im głosek i literowania, tak właściwie? 
 
@Verde, to prawda, metoda jest szczególnie skuteczna w Polsce, przez kontrast wobec nauki szkolnej, a także w wojsku, na którego potrzeby została opracowana przez Robina Callana w 1960. A odcinek zawierał rady praktyczne, jednak fakt, że (jak to często czynię), bardziej się skoncentrowałem na możliwie kompletnym zarysowaniu strony teoretycznej, czyli daniu pewnych podstaw, po których raczej nie będzie się głosić w danym temacie bredni, a gdy ktoś z nimi wyskoczy, łatwo je zdemaskować. Potrzeba teraz typowego praktycznego poradnika? Co uważają pozostali? Może się podejmę.

Jacek_vel_Blacha 2016-11-29

@ByteEater 
 
Ja już zasadniczo wyłożyłem swoje argumenty to powyżej co napisałem miało jedynie służyć za podkładkę. 
Napisałeś tak:  
"polemizujesz z metodą Callana, czy z nauką czytania niepoprzedzoną nauką liter, przyporządkowanych im głosek i literowania, tak właściwie? "  
 
Polemizuje z jednym i z drugim a konkretniej z stosowaniem metody Callana u dzieci co wiem ,ze nie należy do dobrych praktyk a jeszcze bardziej mnie oburza ta następna kwestia jaka wskazałeś w swoim pytaniu. Uznałeś problem jaki wtedy wskazałem za w zasadzie nie były , trochę jak Ty powiedziałbyś Bóg jest i czuwa a ja bym Ci odpowiedział pokaż mi go i zaraz potem dodał gdzie on jest przecież go nie widzę.Dokładnie tak samo bym Cię przyciał...Na bardzo wczesnym etapie nauczania chciałbyś nowoczesnymi metodami zastapić podstawy , fundamenty tego na czym każdy z nas uczuł się języka lub do nauki podstaw równorzędnie dołożyć naukę czegoś co już znajduje się kilka leveli wyżej jeśli chodzi o nauczanie ( nie tylko języków ). Jeszcze finalnie wymowa Twojej odpowiedzi jest taka jakbyś arbitralnie uznał temat za zamknięty i było lekko zdziwiony czego jeszcze ten Blacha chce. Zobacz nawet Verde88 ma watpliwości .... Daj mi coś co ostatecznie "naprostuje mi zwoje mózgowe" bo inaczej będe zmuszony sciagnać tu wiecej osób np: posługujacych się angielskim na codzien i ilość oponentów zwiększy Ci się kilkukrotnie. To nie groźba tylko poczucie jakiejś dziwnej wzgardy - gdyż nie jedna dyskusja już z Toba przegrałem więc jakby trochę załozyłeś ,że i teraz szybko przegram.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-29

Czytałem o zastosowaniach metody Callana u różnych grup, w tym u dzieci. Wiadomo, trzeba dostosowywać. No i, co podkreślę, najlepiej ją stosować jako urozmaicenie, a nie jako jedyną, czy nawet podstawową (z wyjątkiem pewnych szczególnych żołnierzy, jak bezpośrednie, krótkie przygotowanie żołnierzy przed wysyłką na obce terytorium). Ale nie na niej się tu mamy koncentrować, tak myślę. 
 
Słowa to nie jest coś o kilka leveli wyżej, bo zauważ, że i tak je trzeba znać, żeby używać języka. Nawet dokładna znajomość wszystkich liter alfabetu nie pozwala jeszcze czytać, pisać, mówić, rozumieć. Co do języka obcego, nawet pisanego innym pismem alfabetycznym (np. cyrylicą), zauważ, że uczymy słów, zdań, mówienia, a równolegle liter, z których dopiero po pewnym czasie mamy jakiś znaczny pożytek, a ze słów od razu. Są też pisma niealfabetyczne, i ludzie się ich uczą, jako dzieci, będąc np. Chińczykami. I rodzimi użytkownicy, i uczący się języków obcych, uczą się też języków (kiedyś wszystkie takie były), które nie tylko nie mają alfabetów, ale nawet w ogóle formy pisanej. No, odnieś się do tych rzeczy (większość z nich już powiedziałem na antenie), jeśli jeszcze pozostajesz nieprzekonany.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:


Futurologia nieruchomościowa (3) - 11 miesięcy temu

Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu

Internet przyszłości (9) - 2 lata temuHakerskie opowieści - 3 lata temu

Więcej audycji...
Droga do bankructwa (2) - 3 lata temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 3 lata temu


Co pokona Bitcoina? (1) - 3 lata temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - 3 lata temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - 3 lata temuNaga półprawda (3) - 3 lata temu


Odcinek wielobarwny (4) - 4 lata temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - 4 lata temuCzym otruć prezydenta? (4) - 4 lata temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - 4 lata temu

Jak oni programują (11) - 4 lata temu


Czy koty są okrutne? (6) - 4 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 4 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 5 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 5 lat temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 5 lat temuSzachy kontra go (10) - 5 lat temuZagadkowy odcinek (4) - 5 lat temu


Co to jest biohacking? (8) - 6 lat temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 6 lat temu

Epicentrum wolności (4) - 6 lat temu

Śmierć Windows XP (7) - 7 lat temu


ARM vs x86 (5) - 7 lat temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 7 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 7 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 7 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 7 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 7 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 7 lat temuMagia gier (2) - 7 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 8 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 8 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 8 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 8 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 8 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 8 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 9 lat temuUMPC (1) - 9 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 9 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 9 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 9 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 9 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 9 lat temu
Własne media center - 9 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 9 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 9 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 9 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 10 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 10 lat temu
Cała prawda o Windows Phone7 (2) - 10 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 10 lat temu
UMPC i tablety (8) - 10 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 10 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 11 lat temuAudycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antonio - - 65.00
Bierzcie przykład, sponsorujcie! - - 215.00
Rafael from Silesia - - 20.00
Zamiast patronite - - 77.00
nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt