Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2016-12-19

Inteligentne domy

Nadający:

Wywiad z Maciejem Turskim - praktykiem i propagatorem inteligentnych systemów w nieruchomościach mieszkalnych. Co nam może ułatwić życie i na ile wysłuchacie w nagraniu. Zapraszam

KOMENTARZE

Tomasz 2016-12-24

Witaj Damianie i Macieju, 
 
ciekawa rozmowa. 
to o czym mówicie to też moje hobby. 
 
W Polsce mówiło się o inteligentnych domach 15 lat temu dużo i dużo się robi tam gdzie jest zapotrzebowanie na rozwiązanie konkretnego problemu. 
 
Tutaj też daje o sobie znać ograniczenie wyobraźni każdego z nas. 
Sens stosowania systemów automatyzacji (bo inteligencja tu jest znikoma) istnieje, gdy jest jakiś problem z którego zdają sobie sprawę użytkownicy i właściciel lokalu.  
 
Odnosi się to do każdego aspektu życia. Pozwolę sobie na podanie mojej strony www, gdzie napisałem więcej, z konkretnymi rozwiązaniami dla mieszkania na wynajem na pokoje z konkretnymi przykładami: 
 
https://tom.sapletta.com/pl/uncategorized/mieszkania-na-wynajem-pokoje-na-wynajem-automatyzacja-inteligentna/

Damian Kleczewski 2016-12-24

Tomku, dziękuję, że podzieliłeś się w komentarzu rozszerzeniem tematu. O takie komentarze właśnie chodzi:)

Damian Kleczewski 2016-12-26

Tomku, może masz jakieś wyliczenia wynikające z oszczędności po zastosowaniu takich inteligentnych głowic o jakich wspominasz? jak to wygląda rok do roku? ile % lub zł średnio można faktycznie zyskać?

Marcin 2016-12-31

1) czujnik ruchu do światła proponuje sprawdzić pobory mocy ja kiedyś sprawdzałem lampkę przed domową i się okazało że czujnik ruchu/zmroku w czuwaniu bierze 10W a lampka led też 10W więc bardziej się opłaca włączyć na stałe niż korzystać z tego czujnika. 
 
2) projektuje systemy dla przemysłu i się zastanawiam czy system rozdziału kosztów na pokoje miał by sens wyglądało by to tak każdy najemca ma kartę zbliżeniową i jak wchodzi do łazienki to pyk otwierają się drzwi (jak domofon) i woda/prąd itd na jego konto w kuchni czajnik/piekarnik tak samo. Rozdział kosztów ogrzewania nie stanowi problemu jeśli jest piec gazowy przy centralnym nie ma się co okłamywać podzielniki nie są dokładne więc jak my dokładnie zmierzymy to i tak na koniec roku może wyjść co innego. Orientacyjnie cena sprzętu dla 5 pokoi + łazieka z wc + kuchnia podział kosztów prądu i ogrzewania - 3000-4000zł tyle że do tego montaż trzeba się wpiąć z licznikami w instalację wodną i elektryczną w zależności o warunków roboty od kilku godzin do remontu na kilka tygodni.

Tomasz 2016-12-31

@Damian, 
nie mam takich wyliczeń, gdyż nie mieszkam na stałe w jednym mieszkaniu, nawet gdyby tak było to pewnie w zależności od warunków zewnętrznych można by dojść do różnych wyników. Pozostawiam te kwestie, gdyż bardziej istotny jest komfort. 
Przed przybyciem do mieszkania mogę zdalnie ustawić oczekiwaną temperaturę. Przychodzę do nagrzanego mieszkania. Dla stylu życia kawalera, lub małżeństwa często niebędącego w domu jest to bardzo dobre rozwiązania. Same oszczędności wychodzą pośrednio, gdyż nawet fakt, że można monitorować daje pole do odpowiedniej reakcji, czego nie ma w rozwiązaniach offline, 
pozdrawiam, i cieszę się, że temat jest rozwojowy :)

Tomasz 2016-12-31

@Marcin 
1.Czujka Ruchu 
Racja, z tym poborem mocy trzeba się zastanowić, zanim się cokolwiek zmieni. 
Zainstalowałem na próbę taki czujnik w kuchni, bo często na krótko wchodziłem, niestety to się nie sprawdziło, bo w kuchni nieraz bywa się na dłużej i czujnik nie pokrywa całej kuchni, podobnie z łazienką. 
Jednak jest to bardzo dobre rozwiązanie jako doświetlenie, gdyż wchodząc na chwilę nie trzeba się fatygować żeby szukać i przełączać. 
 
2. Pobór mocy na użytkownika 
Taka instalacja wydaje się korzystna o ile koszty całego systemu zwróciły by się. 
Patrząc globalnie, opłacało by się to tam gdzie koszty energii i mediów są wysokie a instalacja byłaby w nowym budownictwie, gdzie istniała by już część infrastruktury. 
 
3. Rozwiązania na dziś 
Z tego co jest na rynku, niewiele rzeczy jest ekonomicznie uzasadnione z uwagi na koszty pośrednie instalacji i używania oraz koszty przyszłe pozwalające na integrację z przyszłymi systemami. 
Oświetlenie klatkowe na ruch to jedno z nielicznych rzeczy, które łatwo można zainstalować i co przynosi od razu oszczędność. 
Myślę, że warto po prostu skupić się na bezpieczeństwie i komforcie. Gdy ktoś patrzy na takie sprawy, to znajdzie pieniądze na intelgentną automatyzację, w innych przypadkach zawsze dochodzą koszty, których nie chcemy, a które stawiają znak zapytania odnośnie instalacji... temat rzeka

Monika 2019-03-19

To chyba najprostsze rozwiązania jeśli chodzi o energooszczędność - czujki ruchu, itp. Dom inteligentny to jednak sporo rzeczy jak np, pompa ciepła, która ogrzewa mieszkanie czy wodę w godzinach, gdzie prąd kosztuje najmniej. 
Podobnie sterować można lampami i natężeniem światła. Sporo lamp z możliwą regulacją znajdziecie na Ardant.pl. Jest też sporo żarówek energooszczędnych z czujnikami ruchu czy zmierzchu. Wszystko idzie ładnie do przodu.

Monika 2019-03-19

Polecam zapoznać się z rozwiązaniami domów inteligentnych i oświetlenia na www.ardant.pl Na żarówkach i oświetleniu da się oszczędzić i to sporo - w domu inteligentnym jeszcze więcej.

Dodaj komentarz...Od 2010 roku inwestor na rynku nieruchomości, autor książki: 'Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości', pasjonat zdrowego odżywiania i dobrej kuchni.
Więcej o nim: zrozumiecnieruchomosci.pl


Prowadzi audycję Zrozumieć nieruchomości


Inne audycje tego autora:Moje podejście do szkoleń - 6 tygodni temuKomfortowy dom (4) - 9 miesięcy temu


Więcej audycji...

Potencjał gruntów rolnych (5) - 2 lata temu

Życzenia Świąteczne - 2 lata temu


Książki i edukacja dzieci (1) - 2 lata temuJak wyposażać kawalerki? (6) - 3 lata temu

Subiektywna analiza rynku (2) - 3 lata temu
ROZRUCH INWESTYCYJNY - 4 lata temu

Amortyzacja nieruchomości (20) - 4 lata temu
Księgi wieczyste (12) - 4 lata temu

Inteligentne domy (8) - 4 lata temu
Kamienice (5) - 4 lata temu

Umowa dożywocia - 4 lata temuProgram Mieszkanie Plus (2) - 5 lata temu

Profesjonalny home staging (1) - 5 lata temu
Jak inwestować w strychy? (5) - 5 lat temuJak inwestować w garaże? (20) - 6 lat temu

ABC home stagingu (4) - 6 lat temuPodcast powitalny (9) - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzeczoznawca Emun - - 20.00
Pożyczka pod zastaw mieszkania - - 20.00
Japonia - - 30.00
Okapy kuchenne Toflesz - - 20.00
Jacek Kopa - - 20.00
meble na wymiar wrocław - - 15.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt