Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
audycja odwołana
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2017-02-27

Nierówności w dochodach kobiet i mężczyzn

Nadający:

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czy to skutek dyskryminacji i wada kapitalizmu? Piotr Szumlewicz uważa, że tak, Janek i Krzysiek, że nie.

Źródła:
Dane oraz wiele argumentów, na które się powoływaliśmy pochodzą z książki "Fakty i mity w ekonomii" Thomasa Sowella, w której jest osobny rozdział na ten temat.

KOMENTARZE

Dariusz 2017-03-02

Jeśli chodzi o dyskryminację przez pracodawcę. Czytałem że w Singapurze każdego mężczyznę wojsko może powołać na 2 miesięczne szkolenie tak od czapy za 3 tyg. Dlatego pracodawcy opłaca się zatrudnić kobietę bardziej bo ta jak zajdzie w ciąże to ma przynajmniej 9 miesięcy na znalezienie zastępstwa. Daczego tu lewica nie protestuje?

RAdesign 2017-03-05

Przez większość część historii "kobiety nie pracowały", ponieważ nie istniało obecne pojęcie pracy. 
 
Ludzie pracowali "na swoim", albo u kogoś jako służba. Elita posiadająca majątek i środki produkcji stanowiła raczej mniejszość. 
 
np.: 
 
chłopi - wolni lub najemni. Kobieta zawsze pracowała razem z mężem - albo pomagała przy roli czy przy gospodarstwie, albo opiekowała się domem - sprzątanie gotowanie. 
 
rzemieślnicy - kobieta pomagała w warsztacie, albo zajmowała się domem, bo rzemieślnik nie miał w ogóle na to czasu 
 
szlachta - tu faktycznie kobieta nie "pracowała", ale bardzo często pełniła pracę managera - majątku, pracowników najemnych, etc. 
 
Także - w historii kobieta ZAWSZE pracowała razem z mężczyzną. 
 
Podział pracy szedł po linii podziału różnic płciowych - mężczyzna wykonywał prace wymagające siły, ryzykowne, ciężkie, a kobieta wykonywała prace domowe, pomocnicze, lekkie, wymagające skupienia czy estetyki - od gotowania, po wyszywanie ubrań czy robienie zakupów. 
 
Więc kobiety zawsze pracowały. Mężczyźni też. Tylko był jasny podział pracy. 
 
Podobnież - do XIX wieku 80% ludzi utrzymywała się z rolnictwa. 
Sami wykonywali 90% prac i większość rzeczy. Kupowano minimum. 
 
Dlatego nie istniało współczesne pojęcie "utrzymywania rodziny", bo to był wysiłek zbiorowy - wszyscy w rodzinie pracowali.

anka 2017-03-05

co za stek bzdur; jestem oburzona!!! kobieta idzie do pracy, zeby zarobic to, co panstwo zabierze mezowi? ktoś tej audycji w ogóle słucha? a jak kobieta nie ma męża to co ma zrobić? dwie banki mleka przyczepione na stałe??? co to ma w ogóle być.. hahah :):):)

Zauer 2017-03-06

@2 
 
Absolutna zgoda. Co więcej, czytałem kiedyś, że wielu badaczy twierdzi, że na wczesnym etapie rozwoju rodziny gdzieś tam w czasach paleolitu, pozycja kobiety relatywnie wyższa. W zbieracko-łowieckim trybie życia kobieta była znacznie pewniejszym "providerem" - kobietom zawsze udawało się nazbierać owoców, korzonków etc, żeby było cokolwiek do jedzenia, a mężczyznom nie zawsze udawało się coś upolować. Po rewolucji neolitycznej to się zmieniło, bardziej zaczęła się liczyć tężyzna fizyczna mężczyzn w pracy na roli i pozycja kobiety uległa mocnemu osłabieniu. 
 
@3 
 
"stek bzdur"  

 
"kobieta idzie do pracy, zeby zarobic to, co panstwo zabierze mezowi?" 
Nie lubię tego argumentu, choć niestety czasem tak jest. Jeśli przykładowo facet zarabia 5k brutto, a jego żona dorabia w kiepsko płatnej pracy, to ona przynosi do domu mniej (chodzi o wynagrodzenie netto), niż jemu państwo zabiera w podatkach. To żadna reguła, ale jest sporo takich małżeństw. 
 
"a jak kobieta nie ma męża to co ma zrobić?" 
Jak nie ma męża to pewnie pracuje, nie bardzo rozumiem. 
 
"dwie banki mleka przyczepione na stałe??? co to ma w ogóle być.." 
Czy ktoś tu ma jeszcze poczucie humoru? :) 
Chodzi o to, że jeśli jedno z rodziców musi zająć się dzieckiem przez pierwszy rok czy dwa, to biorąc pod uwagę chociażby korzyści wynikające z karmienia piersią (to np. jeden z niewielu sposobów na zwiększenie IQ dziecka), korzystniej dla rodziny jako całości jest, żeby była to kobieta. W rodzinie też warto stosować się do prawa przewagi komparatywnej. Nie trzeba ale warto.

Tomasz Primke 2017-03-07

Janku, Krzysztofie - dzięki wielkie za tą audycję. Setnie się uśmiałem, słuchając wypowiedzi Szumlewicza. I pomyśleć, że ten człowiek jest z mojego pokolenia, a takie głupoty wygaduje... Widać niektórzy nigdy z socjalistycznych mrzonek nie wyrastają. 
 
Mam nadzieję, że kolejne audycje też poświęcicie na komentarze do tego, co wygadują socjaliści. Biorąc pod uwagę komentarz anki (i zakładając, że to nie jakiś troll), widać, że jest to potrzebne. Dla mnie to, co mówicie, to "oczywista oczywistość", no ale nie wszyscy widać to rozumieją.

Dodaj komentarz...


Jan Fijor
Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Krzysztof Zuber
Z Kontestacją działą od dawna, choć zakulisowo. Każde ograniczenie wolności sprawia mu ból fizyczny. Dlatego ciągle chodzi obolały. Póki co wie więcej niż potrafi powiedzieć, zobaczymy jak będzie jak potrenuje.

Prowadzą audycję prorynkową Fakty i Mity

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Telefonia Internetowa - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt