Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Jutro
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
6 dni temu
Państwo przepłaca za celebrytów?
Czy te pieniądze się im po prostu należały? Co na to zwykły podatnik? Państwowa aplikacja do hodowania roślin. Taxi - autobus. UK nie potrafi zablokować pornografii. Przebudowa strony...
Myśleć jak przedsiębiorca
wczoraj
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2017-05-10

Media społecznościowe, korporacje, inwigilacja, służby, spiski i kryptoanarchia

Nadający: Krzysztof Maczyński

Geekowigilia przed aktywacją Segregated Witness

KOMENTARZE

Bezimienny 2017-05-11

Jeżeli ktoś nie chce inwestować, to BTC jest bezużyteczny. 
1. Masakryczne wahania kursu - cechą pieniądza powinna być stabilność 
2. Kłopotliwe wejście i obsługa - BTC jest dość wymagający, trzeba mu trochę czasu poświęcać 
3. Wciąż rząd może zakazać i próbować namierzać ludzi korzystających - ryzyko inwestycyjne 
4. Tysiąc pięćset pozostałych kryptowalut nie ułatwia sprawy, dla zwykłego człowieka tylko zaciemnia obraz 
5. Brak realnej wartości, brak pokrycia w czymś co ma jakąkolwiek wartość. Dlaczego mam polecać BTC, jeśli mogę polecać złoto?

Bezimienny 2017-05-11

6. Ataki hackerskie na giełdy i portfele internetowe (i nie tylko internetowe) - przecież to jest jakaś masakra ile ludzie potracili...

Z imieniem 2017-05-12

1. Zgoda 
2. Chyba żartujesz, ściągnięcie aplikacji na telefon i kupienie w kantorze BTC nie jest żadnym problemem dla nawet średnio ogarniętego człowieka. 
3. Zgoda, ale złoto też można zakazać i ścigać posiadaczy, teraz podobno weszła ustawa, że sprzedawcy złota mają spisywać kupujących. 
4. To samo ze złotem, tysiące innych metali zaciemnia tylko obraz. 
5. Złoto też praktycznie nie ma żadnej realnej wartości, używa się go w niewielkich ilościach w elektronice i może w niektórych dziedzinach przemysłu i tyle. 
6. Zgoda, ale łatwiej zabezpieczyć przed kradzieżą bitcoiny niż złoto. 
Złoto ma taką przewagę nad bitoicnem, że złotem można się wymieniać nawet w warunkach braku prądu, internetu i w czasie ogólnej apokalipsy oraz to że system bitcoina można zniszczyć jeżeli by się uprzeć.

Bezimienny 2017-05-12

@2 - i co, bedziesz trzymal np. kilka tys zlotych na smartfonie ktory wszedzie zabierasz? Pozostaje albo miec kilka portfeli, albo na biezaco wymieniac np. zł na BTC i odwrotnie (pytanie po co, poza zakupem kokainy, ktora mozna nabyc za gotowke) 
@3 no ok, w sumie BTC tez mozna kitrac 
@4 bzdura, ewentualnie srebro, czy miedź stosowalo sie obok złota, oba metale dobrze sie trzymaja, trzymaja wartosc 
@5 tym bardziej bzdura, zloto ma wlasciwosci fizyczne jakich zaden inny metal nie ma. Dlaczego zloto nie kosztuje tyle co wegiel? 
 
generalnie najwazniejszy jest punkt 1 - BTC to marny pieniadz, srodek platniczy. System platniczy - byc moze jedyny wlasciwy.

Z imieniem 2017-05-13

2. Zawsze można mieć smartfona/laptopa tylko i wyłącznie jako portfel, który leży w szufladzie, jak jest zabezpieczony hasłem to jest znacznie bezpieczniejszy niż złoto nawet w sejfie. 
4. No nawet jeżeli skupimy się na metalach inwestycyjnych, to nadal istnieje problem, złoto, srebro, platyna. Jak złoto to jakie - fizyczne czy papierowe? Jak fizyczne to jakie - monety czy sztabki? Jak monety to jakie - z RPA, Kanady, USA, Chin, Australii, Europy? Jak np z RPA to jakie jedno-uncjowe, pół-uncjowe, ćwierć-uncjowe itd. Dla lajka to może być problem. 
5. Złoto nie kosztuje tyle co węgiel, bo jest go mniej na świecie niż węgla, użycie przemysłowe stanowi tylko 10%, reszta to inwestycje(w tym jubilerstwo).

Cezary 2017-05-13

@1: Wręcz przeciwnie: Bitcoin to potencjalnie dobry pieniądz. Choćby ze względu na niemożliwość sfałszowania czy dodruku ponad ustaloną wartość. Właśnie jako system płatniczy wymaga dopracowania. Ja wolę pieniądz, który z czasem się stabilizuje. Pieniądz tradycyjny zachowuje się na odwrót. Najpierw działa stabilnie a gdy ludzie nabiorą zaufania to hiperinflacja. 
 
@2: Trzymać na telefonie możesz nawet miliony pod warunkiem, że odpowiednio zaszyfrowane i skopiowane w inne miejsca (żeby nie stracić) 
 
@4: Metale ostatnio słabo trzymają wartość.

Bezimienny 2017-05-13

@1 Ale obecnie wciąż nie wiadomo czy w ogóle wypali (albo, czy akurat BTC z tych wszystkich kryptowalut). Trzeba szukać miejsc gdzie można płacić - jest skrajnie nieużyteczny, to co to za pieniądz...) 
@2 - no więc jest kłopotliwy w użytkowaniu.

Bezimienny 2017-05-13

Z tego co wiem jeżeli większość użytkowników (lub większość kapitałowa?) zgodzi się, to jest możliwość modyfikacji BTC by można było znieść limit - taka modyfikacja obsługiwałaby by więc stare BTC. Dlaczego nie ma wewnętrznej blokady takiego scenariusza?

Jacek z Au 2017-05-15

Drogi Byte! Kiedy audycja o najgorszych jezykach programowania? Czekam i czekam i sie doczekac nie moge, a wszystko do orania mam juz przygotowane :)

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-05-16

O, fajna dyskusja się wywiązała! 
 
Kontynuujcie, bo dzisiaj audycji nie będzie, jako żem chory. Zamiast tego odcinek z drem Grzegorzem Chmajem o Internecie rzeczy (IoT) i innych ciekawych rzeczach prawdopodobnie 13 czerwca. 
 
Za to za tydzień w Pz gość z Finlandii. Macie jakieś pytania związane z tym krajem? 
 
Ogłoszenie: Szczepan Bentyn, który był gościem w „Epicentrum” w styczniu, wciąż się przygotowuje do debiutu w KonteStacji ze swoją zapowiedzianą wtedy audycją, podtrzymuje zamiar. 
 
Widzę, że przyda się odcinek z jakąś polemiką między stanowiskiem krytycznym wobec Bitcoina (w tym z powyższymi argumentami) oraz entuzjastycznym (które m.in. ja reprezentuję). Może jakiegoś gościa, znanego z merytorycznej krytyki Bitcoina (czyli nie Janka Fijora ;-P), bym zaprosił; pomyślę… 
 
A wewnętrzna blokada możliwości zmiany zasad działania Bitcoina na jakiekolwiek inne (w tym i takie, przy których będzie można tworzyć dodatkowe jednostki i przekroczyć 21000000) nie jest możliwa, bo to otwarta specyfikacja. Każdy może zaproponować i zaimplementować nową kryptowalutę (i nazywać ją nawet wciąż Bitcoin – od ludzi zależy, czy takie przejęcie się przyjmie), która będzie działać inaczej, ale zaczynać od stanu wyjściowego takiego, że każdy ma jej tyle, ile obecnie bitcoinów. Każdy też będzie mógł, jeśli Bitcoin pójdzie w nieodpowiadającą mu stronę (decyzją większości mocy obliczeniowej górników), zrobić forka i wraz ze zwolennikami używać odtąd Bitcoina w wersji starej, niekompatybilnej z nową. (Środki otrzymane przed forkiem będzie można niezależnie wydać na obu łańcuchach bloków, więc się jakby rozdwoją, dając tę samą ilość jednej i drugiej kryptowaluty.) Takie coś miało miejsce np. w zeszłym roku na Ethereum, oprócz którego mamy też od wtedy Ethereum Classic. 
 
@Jacek z Au, jest w planach, tyle mogę powiedzieć za darmo. :-D

Bezimienny 2017-05-16

Fajnie, że odpowiedziałeś ByteEater. Teraz już czaję jak te forki (mogą) działają Ja to widzę tak - teraz jest spoko, ale widzę takie scenariusze: 
1. Rząd(y) legalizują i przechodzą na BTC - do demokratycznej grupu userów przybywa ileś tam (większość) ludzi, których nie obchodzą ideały, zresztą po 50 latach od wejścia BTC liczba ideowców wśród userów jest mniejszościowa. Rządy/banki robią forka umożliwiającego brak limitu oraz różne bonusy za przejście na niego, lub wymuszają go groźbami. 
2. Amazon, ebay, alibaba w całości przejmują handel na świecie. Decydują się na to by (wymusić) przyjmować płatności w nowej wersji BTC, bez limitu. 
3. Permanentna inwigilacja internetu - co z BTC w przypadku gdy internet przestanie być anonimowy (każdy ma swoje IP powiązane z nazwiskiem i odciskiem palca)? Wtedy to już chyba nic nie pomoże. 
 
No, ale jak jest możliwość obrony przed grupami interesu to już coś. 
 
Ja bardzo chętnie zapoznam się ilu faktycznych użytkowników BTC (czyli regularnie kupujących samo BTC, lub za BTC, no albo sprzedawców przyjmujących BTC) posiada tylko jeden portfel - jeśli tak to jaki. Jak w praktyce się zabezpieczają. 
Nie ufam dyskom twardym, tym bardziej ssd - nawet dyski hdd serwerowe mają dość znaczącą awaryjność (niektóre modele serwerowe czołowych producentów jak WD, Seagate osiągają stosunkowo dużą awaryjność), co dopiero zwykłe. Generalnie z dyskami to jest trochę loteria. Trzymanie dwóch kopii portfela, offline jest więc minimalnym zabezpieczeniem, może pendrivy wystarczają? No bo NAS pod same BTC to chyba lekki overkill. No chyba, że te nowe ssd intela faktycznie są takie niezniszczalne? Chętnie poznałbym co ludzie sami używają, konkretne rozwiązania sprzętowe, i software'owe. Ludzie posiadający co najmniej te kilka tys. zł w BTC. Zeszycik z hasłami? Papierowy portfel można "doładowywać" (czy później na jego podstawie można założyć portfel w celu zebrania wiszących transakcji)? Tylko taki papier to też, namoknie i lipa, a strach chyba iść gdzieś zalaminować. Pytam poważnie. 
Interesuje mnie portfel inwestycyjny (więc wyłącznie do gromadzenia), jak najmniej obsługowy. Odporny na wszystko co się da. Wydaje mi się, że 100% realnych inwestorów/użytkowników myśli podobnie? Dlatego bardzo mnie bawią takie odpowiedzi jak "portfel na smartfonie". Nie kupuję tego. Może dla "entuzjasty", jako pierwszy/drugi portfel, ewentualnie dla newcommera, który chce za stówkę kupić kilka satoshis (i za kilka miesięcy zapomnieć o temacie, a za rok dwa "zgubić" to siano zmieniając komórkę, bo tak to w praktyce wygląda). Idę o zakład, że BTC jest pieniądzem najczęściej "gubionym".

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-05-17

To dobrze, że udało mi się Cię przekonać, że kryptowaluty to coś specjalnie tak skonstruowanego, że nie byłoby łatwo rządowi na tym położyć łapy. Bo jakby nawet położył, to łatwo byłoby stworzyć podziemną alternatywę, i to nawet niezaczynającą od zera, tylko od stanu w określonym momencie we wcześniejszej kryptowalucie. 
 
Przede wszystkim myślę, że jak się ma dużo, to warto nie trzymać wszystkiego na jednym adresie. 
 
Może faktycznie byłoby fajnie zaprosić kiedyś gościa od bezpieczeństwa, tak od praktycznej strony, gdy chodzi właśnie o kryptowaluty, a nie tylko o informacje, które mogą być dowolne. 
 
A co do gubienia, to obecnie prawdopodobnie tak, ale wkrótce to się zmieni.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-05-17

To dobrze, że udało mi się Cię przekonać, że kryptowaluty to coś specjalnie tak skonstruowanego, że nie byłoby łatwo rządowi na tym położyć łapy. Bo jakby nawet położył, to łatwo byłoby stworzyć podziemną alternatywę, i to nawet niezaczynającą od zera, tylko od stanu w określonym momencie we wcześniejszej kryptowalucie. 
 
Przede wszystkim myślę, że jak się ma dużo, to warto nie trzymać wszystkiego na jednym adresie. 
 
Może faktycznie byłoby fajnie zaprosić kiedyś gościa od bezpieczeństwa, tak od praktycznej strony, gdy chodzi właśnie o kryptowaluty, a nie tylko o informacje, które mogą być dowolne. 
 
A co do gubienia, to obecnie prawdopodobnie tak, ale wkrótce to się zmieni. 
 
Ogłoszenie nowsze mam zaś takie, że wspomniany odcinek o IoT będzie 20 czerwca. 
 
Tymczasem zachęcam do sponsorowania!

Karol 2017-06-09

Krzyśku!  
Proszę o audycje na temat steema. Najlepiej abyś poświęcił temu cała audycję.  
Nigdzie nie mogę znaleźć niczego sensownego - po polsku, oczywiście, bo angielskiego nie znam. 
Pozdrawiam.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-06-09

Karol, OK, zapisuję temat! Najpierw pewnie sam tam zacznę publikować, żeby opowiadać nie tylko teoretycznie.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:


Futurologia nieruchomościowa (3) - 11 miesięcy temu

Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu

Internet przyszłości (9) - 2 lata temuHakerskie opowieści - 3 lata temu

Więcej audycji...
Droga do bankructwa (2) - 3 lata temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 3 lata temu


Co pokona Bitcoina? (1) - 3 lata temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - 3 lata temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - 3 lata temuNaga półprawda (3) - 3 lata temu


Odcinek wielobarwny (4) - 4 lata temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - 4 lata temuCzym otruć prezydenta? (4) - 4 lata temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - 4 lata temu

Jak oni programują (11) - 4 lata temu


Czy koty są okrutne? (6) - 4 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 4 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 5 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 5 lat temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 5 lat temuSzachy kontra go (10) - 5 lat temuZagadkowy odcinek (4) - 5 lat temu


Co to jest biohacking? (8) - 6 lat temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 6 lat temu

Epicentrum wolności (4) - 6 lat temu

Śmierć Windows XP (7) - 7 lat temu


ARM vs x86 (5) - 7 lat temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 7 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 7 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 7 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 7 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 7 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 7 lat temuMagia gier (2) - 7 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 8 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 8 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 8 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 8 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 8 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 8 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 9 lat temuUMPC (1) - 9 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 9 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 9 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 9 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 9 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 9 lat temu
Własne media center - 9 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 9 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 9 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 9 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 9 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 10 lat temu
Cała prawda o Windows Phone7 (2) - 10 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 10 lat temu
UMPC i tablety (8) - 10 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 10 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 11 lat temuAudycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antonio - - 65.00
Bierzcie przykład, sponsorujcie! - - 215.00
Rafael from Silesia - - 20.00
Zamiast patronite - - 77.00
nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt