Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
audycja odwołana
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2017-06-05

Jak to jest z tą Skandynawią? 1/2

Nadający:

Wszyscy słyszeliśmy o słynnym dobrobycie skandynawskim. Czy faktycznie jest on wynikiem polityki wysokich podatków i rozbudowanego państwa opiekuńczego?

Źródła:
http://www.fijor.com/blog/2017/06/05/jak-to-jest-z-sa-skandynawia-12/
http://www.fijor.com/blog/2015/11/20/mit-skandynawii-czyli-porazka-polityki-trzeciej-drogi/

KOMENTARZE

Adam 2017-06-06

Jak to "Szwecja przez wieki z dala trzymała się od wojen"? 
www.fronda.pl :-) 
Wszystkie kraje skandynawskie dostały w kość każdej europejskiej i światowej wojnie. 
Jest oczywistym, że jak się ma ciemno przez pół roku i zimno przez 3/4 roku, to istota myśląca robi zapasy - inne podejście do życia, gdzie bez pełnej jedzenia piwniczki nie ma bezproblemowego "maniana", jak w krajach, gdzie żywność rośnie na drzewach i krzewach i wystarczy chodzić w opasce z liści. 
Polakom jest bliżej mentalnie do skandynawów niż mogłoby się wydawać, ale fakt naszego położenia geograficznego na "trasie" licznych przemarszów wojsk oraz istnienie nieżyczliwych i silniejszych sąsiadów mają cały czas swoje konsekwencje. 
Brakuje pytania i odpowiedzi (może pojawią się w drugiej części), dlaczego w takiej protestanckiej i racjonalnej Szwecji toleruje się nieróbstwo, prymitywizm oraz brak integracji ze strony sprowadzonych muzułmanów.

Zauer 2017-06-06

Ostatni raz Szwedzi brali czynny udział w wojnie w roku 1814. Od tego czasu udało im zachowywać neutralność (w tym w obu wojnach światowych) i unikać wojennej rozpierduchy na własnym terytorium. 
https://www.thelocal.se 
 
Gospodarność w takich warunkach może i jest oczywista, ale jej implikacje już niekoniecznie. Najwyraźniej nie dla ludzi, którzy ignorują takie czynniki kulturowe. 
 
W tej audycji (i tekście) skupiłem się na okresie do lat 1970. W następnej audycji (i tekście) będzie o obserwowanych obecnie negatywnych konsekwencjach lewicowej polityki, w tym dokładnie tych, o których wspomniałeś :) 
 
KZ

Adam 2017-06-07

Artykuł z powyższego linku przemilcza fakty. Tutaj dokładnie opisano, jak wyglądała ta neutralność: https://en.wikipedia.org/wiki/Sweden_during_World_War_II 
 
BTW, kolejność jest taka, że najpierw jest kwestia zapełnienia żołądka, a dopiero wtedy budowane się wzorce kulturowe, do których następnie przenika zachowanie wytworzone w danych warunkach geograficzno-klimatycznych. Najpierw są żniwa, a potem imprezy dożynkowe.

Zauer 2017-06-07

Nie chodzi tutaj o ocenę etyczną ich postawy podczas wojen, tylko o wpływ neutralności na ich dobrobyt. Faktem jest, że w ich kraju nie doszło do destrukcji zarówno kapitału trwałego jak i ludzkiego. 
 
Jeśli chodzi o drugą część Twojej wypowiedzi, to nie bardzo rozumiem do czego się odnosisz. Oczywiście, że na pierwszym miejscu jest przetrwanie. Sposób walki o nie wytwarza w dłuższym czasie pewne normy kulturowe, które to przetrwanie ułatwiają.

Marek Bagiński 2017-06-08

Koncepcja o iq które wzrasta wraz z oddalaniem się od równika, jest bardzo sensowna. Ale jak w takim razie wytłumaczyć sytuację eskimosów czy innych ludów dalekiej północy. Przewidywanie czy zapobiegliwość musieli wykształcić w formie wręcz ekstremalnej A mimo to nie wydaje się żeby radzili sobie zbyt dobrze W obecnych warunkach.

Adam 2017-06-09

@5 Wpływ mają oderwanie od cywilizacji, mała populacja oraz szczególne otoczenie, w którym brak było np. drewna (stąd lampki na tłuszcz, kajaki szkieletowe obciągnięte skórą foczą, itp) czy ziemi uprawnej (zboża i warzywa). Jak wszystkie grupy endemiczne Eskimosi wiszą na łańcuchu zdobyczy technicznych cywilizacji zachodniej, które z jednej strony ułatwiają codzienność, a z drugiej niszczą zdrowie (stąd w wielu wspólnotach panuje całkowita abstynencja i zakaz palenia, gdy w innych piją na umór, jak Indianie północnoamerykańscy w swoich rezerwatach). 
Ale żeby stwierdzić, że Skandynawowie są wyjątkowi ze względu na położenie geograficzne, to trzeba by porównać ich z mieszkańcami Sachalina, Alaski i Kanady, a wtedy okazuje się, że ludzie w podobnych warunkach/sytuacjach myślą podobnie lub wręcz identycznie.

Zauer 2017-06-09

Nie znam naukowej odpowiedzi na to pytanie, ale powodem może być to, że jak wszystko na świecie, IQ nie zależy od jednego czynnika. Wraz z przejściem z klimatów równikowego/zwrotnikowego w umiarkowany życie stawało się coraz trudniejsze i "wymagało" od ludzi coraz więcej. To teoria dość mocno ugruntowana w świecie naukowym. Szerzej pisze o tym np. Sowell w "Bieda, bogactwo i polityka". Ale skrajnie blisko biegunów, choć klimat był jeszcze bardziej wymagający, to znowu środowisko nie sprzyjało rozwojowi czegokolwiek. Nie ma chociażby różnorodności surowców, roślin, zwierząt itp. - wszędzie tylko mróz, lód i śnieg. Kolejna rzecz to izolacja geograficzna i niska liczebność żyjących tam lodów. Im większa izolacja i im mniejszy tak zwany "krąg kulturowy" tym większa bieda i zacofanie, bo nie następuje dyfuzja idei i ludzie przez tysiąclecia robią wszystko takimi samymi sposobami - patrz Aborygeni Australijscy, czy ludność rodzima Wysp Kanaryjskich. Obstawiałbym takie powody.

Z imieniem 2017-06-09

IQ Skandynawów nie jest wyższe od IQ Polaków. Dania: 98, Norwegia:98, Finlandia:98, Szwecja:101, Polska:99. IQ moim zdaniem nie jest bardzo istotnym czynnikiem, dużo ważniejsza jest preferencja czasowa, która w żaden sposób nie wynika z IQ. Co komu po inteligencji jak będzie myślał tylko na tydzień do przodu. Niska preferencja czasowa wykształciła się poprzez rolnictwo w klimacie gdzie istnieją pory roku. Dlatego eskimosi jej nie mają bo nigdy nic nie uprawiali.

Zauer 2017-06-09

IQ to nie jedyny czynnik jaki wpływa na preferencję czasową, niemniej jednak silnie z nią koreluje: 
www.webmd.com 
psycnet.apa.org

Z imieniem 2017-06-10

Korelacja to nie to samo co wynikanie. Wystarczy, że istnieje jakiś czynnik, który powoduje jednocześnie zwiększenie IQ i obniżenie preferencji czasowej, to już będzie można wykazać korelację. W społeczeństwach, które by były pozbawione tego czynnika lub ten czynnik zostałby zdeformowany mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej. Hiszpanie mają z tego co pamiętam IQ 99, a preferencja czasowa u nich znacznie odbiega od preferencji czasowej Skandynawów.

Zauer 2017-06-10

Oczywiście że korelacja to nie to samo co wynikanie (o tym była pierwsza audycja) i oczywiście, że świat jest wieloczynnikowy - o tym też pisałem w jednym z komentarzy wyżej. Co nie znaczy, że nie da się wykazać dobrze ugruntowanej korelacji. Taka występuje między IQ i preferencją czasową - podałem linki do badań. I wreszcie IQ to nie wszystko - między narodami kultury hiszpańskiej czy iberyjskiej a narodami Europy Północnej są zasadnicze różnice kulturowe.

RAdesign 2017-06-12

-Szwecjo, jak to jest, że jest u ciebie taki dobrobyt ? 
 
-Cóż, moi drodzy, to wszystko przez socjalizm.... 
 
-...socjalizm ? 
 
-Oczywiście ! Narodowy socjalizm ! 
 
Dzięki programom "złote zęby plus" - wymiany złotych zębów na żelazo, drewno i inne bezwartościowe rzeczy, w latach 1939-45, oraz uniknięciu praktycznie całkowicie zniszczeń wojennych i rozwinięciu przemysłu w latach 39-45, oraz w głodzie produkcyjnym lat 45-55, Szwecja zarobiła sobie na bycie rentierem. 
 
Opłacało się Szwecji wspierać narodowy socjalizm. 
Więc w istocie tłumaczenia lewaków, że Szwecję rozwinął socjalizm, mają trochę sensu. W krzywym zwierciadle.

Sluchacz 2017-07-02

Szwecja jako pierwszy kraj zaczęła "wymianę handlową" z bolszewikami i przez jakiś czas (rok-dwa) miała w tym wyłączność. Zwykła grabież niezależnie od tego czy jest wykonana bezpośrednio czy poprzez pośredników nadal jest grabieżą.  
Można wierzyć w mit neutralności i cierpliwego etycznego budowania kapitału, albo zauważyć stan faktyczny. A jest on taki, że kraje takie jak Szwecja zmieniły funkcję precjozów (złota, drogich kamieni...). Są kraje w których te rzeczy są wykorzystywane w roli rytualnej i symbolicznej, a wartością są ludzie i ich praca. A ta nowa rola to zmuszenie zwykłych ludzi do płacenia podatku w tym co de facto jest tylko ozdobą kaście żołdaków, którzy nikomu nie służą. 
 
Kraje-owce płacą trybut krajom-wilkom w różnorakiej postaci, a te produkują dla tych pierwszych różnego rodzaju środki odurzające na pocieszenie.

Dodaj komentarz...


Jan Fijor
Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Krzysztof Zuber
Z Kontestacją działą od dawna, choć zakulisowo. Każde ograniczenie wolności sprawia mu ból fizyczny. Dlatego ciągle chodzi obolały. Póki co wie więcej niż potrafi powiedzieć, zobaczymy jak będzie jak potrenuje.

Prowadzą audycję prorynkową Fakty i Mity

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Telefonia Internetowa - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt