Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2017-08-03

Inwestor czy Gracz ?

Nadający:

Co zrobić po 40% stracie ?

KOMENTARZE

Cezary 2017-08-04

Mamy 2 osoby które kupiły to samo aktywo w różnym czasie. 
 
Pierwsza kupiła wcześniej po cenie 10zł za sztukę. Druga kupiła później, na górce, po cenie 100zł za sztukę. Następnie cena spadła ponownie do 10zł. Pierwsza osoba jest na zero druga jest z ogromną stratą. 
 
Z tego co Pan mówi wynika, że druga osoba powinna sprzedać a pierwsza nie. Trochę to nielogiczne podejście, bo niby dlaczego decyzja o sprzedaży miałaby zależeć od tego czy mam zysk czy stratę? 
 
Jest Pan w stanie na bazie logicznych argumentów wyjaśnić dlaczego strata ma być podstawą do sprzedaży? Kompletnie tego nie rozumiem, na prawdę.

Paweł Salamucha 2017-08-05

Oczywiście, to bardzo proste. Problem ze zrozumieniem polega na tradycyjnym i intuicyjnym podejściu do inwestycji. Identycznie jak miałoby to miejsce offline. Najpierw trzeba posiać, żeby potem zebrać. Najpierw musisz coś kupić (przedłożyć posiadany pieniądz) by później odzyskać go z nadwyżką. Ale Giełda jest inna. Tu dołączasz do już dziejącej się „obietnicy zysku”.
Nie ma nic bardziej głupszego niż racjonalne podejście w nieracjonalnym środowisku. A za takie uważam rynki finansowe. Przewidywania ceny i czasu to mrzonka która blokuje graczy i w końcu doprowadza ich do strat. Bazując na Analizie Technicznej opieramy się na zasadzie powtarzalności i prawdopodobieństwie. Analiza Fundamentalna stara się określić wartość oraz reakcję innych graczy. 
Jaki sens jest trzymać coś od ceny 10-100-10 lub ze 100-10… Przykład który Pan przedstawił dowodzi nieracjonalności środowiska, stąd też taka zachowawczość podczas pracy ze stratami i z góry założenie, że cena zakupu, czyli moment inwestycji może być źle wybrany. :)

Cezary 2017-08-07

Dziękuję za odpowiedź, ale teraz to już kompletnie nic nie rozumiem. Przedstawia Pan pewne tezy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć, bo rynek nie jest racjonalny? A niby dlaczego? 
 
Ja uważam, że nawet nieracjonalne zachowania ludzi można racjonalnie tłumaczyć choćby czynnikiem efektu stadnego czy emocjami. 
 
No ale dobrze, niech będzie, że się nie da. Więc radzi Pan sprzedać przy stracie, ale nie podaje Pan żadnych argumentów bo rynek jest nieracjonalny. W takim razie skąd taka teza? Skąd przekonanie, że przy stracie należy sprzedać, skoro nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć? Miał Pan jakiś sen czy objawienie? Czy może źródła tej wiedzy też nie da się racjonalnie wytłumaczyć?

Cezary 2017-08-07

A cena inwestycji oczywiście może być źle wybrana, ale to nie znaczy,że cena sprzedaży (po 40% spadku) jest dobrze wybrana. Nie można naprawić błędu sprzedając ze stratą przecież.

Paweł Salamucha 2017-08-08

ok, to może inaczej :)  
 
Wyobraźmy sobie na przykład, że raport o sytuacji na rynkach zbożowych informuje, 
że zbiory soi będą o 10% mniejsze niż w zeszłym roku. Na pierwszy rzut oka wygląda 
to na informacje zapowiadającą wzrost cen, ponieważ wynika z niej,  
że podaż soi znacznie zmaleje. Jeżeli jednak inwestorzy oczekiwali, że w raporcie pojawi się informacja o 15% spadku zbiorów, ta pozytywna na pozór dla rynku wiadomość, może spowodować gwałtowny spadek cen…

Cezary 2017-08-09

OK, rozumiem, że przykład soi miałby dowodzić nieracjonalności rynku. Niestety nie widzę związku z hipotezą, że po 40% spadku należy sprzedać. No ale przejdźmy jeszcze da wątku soi. 
 
Moim zdaniem upraszcza Pan analizę i stąd wniosek, że rynek jest nieracjonalny. Zaprezentuję Panu jak ja patrzę na tego typu sprawy. 
 
Załóżmy, że informacja o 10% obniżce zbiorów faktycznie jest dobrą informacją. Nie oznacza to wcale, że taka informacja zapowiada wzrost cen. Wręcz przeciwnie. Bardzo często dokładnie w momencie pojawienia się informacji, cena spada. Dlaczego? 
 
Co to znaczy, że cena spadła? To nie jest tak, że "wszyscy sprzedają". Na każdą sprzedaną tonę, musi przypaść tona przez kogoś kupiona. Jeśli mamy dobrą informację i jest ona powszechnie znana, to wtedy jakaś grupa "inwestorów" dokonuje zakupów. W takim razie kto im sprzedaje? 
 
Ja dzielę inwestorów" na grubasów i leszczy. Grubas kupuje jeszcze przed pojawieniem się dobrych informacji i sprzedaje leszczowi jak tylko takie informacje się pojawią.  
 
Dlatego rynek może spadać w momencie pojawienia się dobrej informacji i nie musi to być dlatego, że ktoś spodziewał się informacji jeszcze lepszej. Może spadać po prostu dlatego, że grubasy przy dobrych informacjach sprzedają. Dlaczego przy dobrych informacjach? Bo tylko wtedy znajdą na tyle dużo leszczy, żeby opchnąć takie duże ilości jakie są w ich portfelu. 
 
Krótko mówiąc informacja,którą każdy zna już jest zdyskontowana w cenie. Należy szukać informacji, których nikt nie zna, lub wyciągać wnioski, których inni nie wyciągają.

Dodaj komentarz...Paweł Salamucha Przedsiębiorca i Inwestor. W wieku 22 lat został Dyrektorem w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ostrołęckie Forum Gospodarcze. W wieku 25 lat założył swoją pierwszą firmę, w której po 6 miesiącach zatrudniał ponad 30 osób.
Jego ważnym elementem życiowego Biznes Planu jest Giełda Papierów Wartościowych, na której inwestuje już przeszło 9 lat. Uważa, że „Trumna nie ma kieszeni, a akcji na giełdzie wystarczy dla wszystkich”. Informacje o inwestycjach oraz spostrzeżenia rynkowe Pawła możecie śledzić na jego stronie: www.pawelsalamucha.plProwadzi audycję Polski "Wall Street"


Inne audycje tego autora:

Kontrakty CFD w praktyce (2) - ponad rok temu


100 Audycja - ponad rok temu

Którym spółkom kibicuje? - ponad rok temu

Wyzeruj konto na start! (1) - ponad rok temuWięcej audycji...
Wybór Konta Maklerskiego (1) - ponad rok temu

Multi Level Marketing - ponad rok temu

O motywacji... - 2 lata temu

Czym Kusi Rynek (1) - 2 lata temu

Strach przed stratą - 3 lata temuŻycie a giełda... (5) - 3 lata temu

Psychologia Inwestora - 3 lata temuTrading Jam Session... (1) - 3 lata temu


Co warto, a czego nie warto? (2) - 3 lata temu


O krok od tragedii... - 3 lata temu

Tanie akcje... - 3 lata temu


Czas na akcjach... - 3 lata temu

XTB okiem technika - 3 lata temu

O Masonerii na Giełdzie - 3 lata temuPalimy Książki!?! - 3 lata temu
Tanio więc kupuje! (2) - 3 lata temuInwestor czy Gracz ? (6) - 3 lata temu

Inwestowanie Długoterminowe (1) - 3 lata temuDywidendy w praktyce (1) - 3 lata temu

Cana Akcji na Giełdzie - 4 lata temu

Biznes, Giełda czy Etat ? (3) - 4 lata temu

Krypto Kokaina (8) - 4 lata temu


Uśrednianie Cen Akcji (5) - 4 lata temu


Stop Loss na Giełdzie (2) - 4 lata temuAfirmacja na Giełdzie - 4 lata temu


Korekty Na Rynku ... (2) - 4 lata temu


Tu i teraz na GPW! - 02.2017 (8) - 4 lata temu


Święta + Garść Plotek (3) - 4 lata temu


Ostatnia Audycja (1) - 4 lata temu


Autorytet Na Giełdzie (1) - 4 lata temu

Autorytet Na Giełdzie (3) - 4 lata temu


Duchowość Finansowa (2) - 4 lata temu


FOREX - Fałszywa Syrena … (2) - 4 lata temu

Problem Z Podjęciem Decyzji (1) - 4 lata temu

Definicja AkcjiPL - 4 lata temu


Jak Zarobić Na Akcjach - 4 lata temu


O Dołkach Bessy (4) - 4 lata temuETF-y w Praktyce (5) - 5 lata temuTu i teraz … (2) - 5 lata temu

Definicja Hossy (2) - 5 lata temu

Wolność, Buffett, Zarabianie (10) - 5 lata temu

Intuicja Na Gieldzie (2) - 5 lata temu

Polski"WallStreet" (8) - 5 lata temu

Polski Wall Street - odcinek 1 (15) - 5 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nexty - - 10.00
Rzecznik Praw Pacjenta - - 30.00
Mikołaj - - 50.00
Odszkodowanie komunikacyjne - OdkupSzkody.eu - - 40.00
Pożyczki pod zastaw nieruchomości - - 20.00
Inicjatywa Polska - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt