Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2017-09-10

Cenzura w internecie

Nadający:

W premierowym odcinku, rozmawiamy o cenzurze w Internecie. Omawiamy to, jak dotychczas jest ona realizowana, jak można ją uskutecznić oraz zastanawiamy się w jaki sposób można ją ominąć. Czy coś takiego jak skuteczna cenzura może istnieć?

KOMENTARZE

Piotr_W 2017-09-11

Bardziej pogadanka znajomych, niż coś konkretnego, ale miło się słucha. Powodzenia w przyszłości.

Gaddato 2017-09-11

Nie ma żadnego "vpn" w przeglądarce Opera. To zwykłe proxy i służy do gromadzenia historii przeglądania użytkowników. Zajrzyjcie do warunków umowy SurfEasy, którzy to dostarczają.  
 
I nie mówiłbym z taką lekkością o dnsach Google. Właściwe słowa kluczowe tutaj to np. PRISM czy MUSCULAR.

Dominik 2017-09-11

Super, czekam na więcej audycji!

JacekVelBlacha 2017-09-11

Ciekawa audycja chociaż jak dla mnie wiele watków było potraktowanych po omacku i mało expercko. Czekam na więcej. 
 
 
 
(Opanujcie Panowie swoje ADHD i nie wchodźcie sobie w słowo podczas nagrywania to bardzo źle się potem słucha ! )

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-09-12

To i ja się przyłączę do powitań, życząc powodzenia i składając serdeczne wyrazy! ;-D Zauważyłem ten podcast, gdy się pojawił, i zamierzałem posłuchać, nie wiedząc jeszcze, że zagości na KonteStacji, a tu taka niespodzianka! I zgadzam się z Piotrem_W, że miło się słucha. 
 
A czy Marcin Maj (drobna uwaga: o ile mnie jakaś chwila nieuwagi nie zwiodła, to byłeś jedynym, który się nie przedstawił) to ten sam, co mój ulubiony autor artykułów publikowanych przez Dziennik Internautów, na które jako źródło nieraz się powoływałem, prowadząc audycje? 
 
DNS-y od Google rzeczywiście, jak można się zresztą spodziewać, są po to, i gromadzą odpowiednie dane, żeby dawać korzyść tej firmie. Wspomniany przez Was jako alternatywa OpenDNS to obecnie własność Cisco. Kiedyś (do 2014) utrzymywał się z reklam wyświetlanych na stronach serwowanych w przypadku wpisania nieistniejącej domeny (np. z literówką), teraz nie wydaje mi się jasne, jaki model biznesowy temu przyświeca. Ale widzę, że jesteście żarliwymi adherentami RFC 2826, bo nawet nie wspomnieliście o alternatywnych korzeniach, OpenNIC i Namecoinie. Ja to zrobiłem, więc dla uzupełnienia materiału polecam słuchaczom te odcinki (szczególnie, bo inne też ;-) ) „Epicentrum” – jednej z moich audycji: 
www.kontestacja.com 
www.kontestacja.com 
www.kontestacja.com 
 
Kwestia grupy docelowej. Przypuszczam, że większość słuchaczy macie poza KonteStacją, tylko u siebie, więc tamtejsi odbiorcy dobrze wiedzą, co to DNS i jak działa (a jak nie wiedzą, to wiedzą, że po ich stronie leży dowiedzenie się, jeśli uznają za stosowne). A ja to wyjaśniam, jak również np. kryptograficzną istotę i dystrybucję certyfikatów. Z drugiej strony, prawdopodobnie to moja „wina”, że niektórzy w komentarzach powyżej piszą Wam (aczkolwiek ja się pod tym nie podpisuję; może słuchałem więcej takich rzeczy, i tworzyłem, z obu stron chleb jadłem, i umiem wyłowić wartość, jeśli jest), że „Bardziej pogadanka znajomych, niż coś konkretnego” i „wiele watków było potraktowanych po omacku i mało expercko”. Bo ja się nie waham, czy to samemu, czy ustami gościa, co któryś odcinek momentami wskakiwać na poziom wykładu akademickiego i taki hardcore część słuchaczy ceni, a część przynajmniej toleruje ;-). No ale właśnie, co do grupy docelowej, to oczywiście osoby stricte zainteresowane bezpieczeństwem odsyłam do Was, polecam nieraz Niebezpiecznik (przyznaję, że ZTS też, a bodajże nawet coś o Sekuraku niedawno wspomniałem), ja mam szerzej zarysowaną tematykę audycji (więc, siłą rzeczy, pewnie teraz, w przeciwieństwie do rzeczy podlinkowanych powyżej, będę się starał świadomie odróżniać jeszcze bardziej od Waszego podcastu). No i prowadzę na żywo (przeważnie). Wy też ponadto – to kolejna rzecz, w której nie zamierzam próbować Was prześcignąć (albowiem pick your battles ;-)) – zajmując się takimi rzeczami na co dzień zawodowo, macie w głowach kopalnie ciekawych przykładów, i myślę, że ich umiejętne wplatanie stanowi, a może być w jeszcze większym stopniu, czołowy atut „Na Podsłuchu”. 
 
Ujmę też wagi zarzutowi o ADHD i wchodzeniu sobie w słowo. Jak na pierwszy raz (zakładam), gdy nagrywacie i publikujecie swoją rozmowę, jest dobrze. Wiadomo, że jak się z kimś nagrywa coś dłuższy czas, to się dopasowujecie, a jak się ma np. gościa w audycji na żywo (jak często ja), z którym się nie rozmawiało nigdy wcześniej na głos, to nieraz wychodzi to tak, że się sobie niechcący więcej przerywa (zwykle jedna strona drugiej, ale bywa nawet, że obie), niż Wy. 
 
Dodam, że pierwszymi, którzy wzniecili na dużą skalę dyskusję na temat Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych, byli Blackout Europe i właśnie Kontestacja. Natomiast do debaty z premierem mianowany przez nich moderator Maciej Budzich (który się zarzekał, że nie było wytycznych, i mógł dobrać, kogo chce, i miał później wyjaśnić, dlaczego nie zaprosił nikogo stąd, jednak zamilkł) wziął tylko Dominika z owego Internet Blackout (o którym raczej wiadomo było, że nie będzie groźny, bo miał bojowe nastawienie i duży zapał, ale nie doświadczenie w słowie mówionym) i przedstawicieli organizacji, które później się przyłączyły, zajmujących stanowisko gdzieś pośrodku, między rządowym a wolnościowym. No, ewidentnie to wyglądało na jednak ustawione. 
 
A w grupie organizatorów protestów przeciw ACTA (ja je robiłem w Bielsku-Białej) zastanawiamy się przy każdym kolejnym kroku tego lub poprzedniego rządu, jak i czy da się ponownie zapalić obywateli do protestów. Niestety, wygląda na to, że wielu wyszło wtedy pokrzyczeć, poczuć siłę w kupie, a teraz zostało to skanalizowane przez inne środowiska. Rząd też się nauczył, jak gotować żabę pomału. I jak nie wysuwać na pierwszą linię rzeczy najbardziej wkurzających lud („Donald, matole, skąd będziesz ściągał pornole?”). No i obecne pokolenie poklika, owszem, w Internecie, ale żeby się ruszyć, zgromadzić, potrzymać transparent, to już zdecydowanie gorzej. Z tego też powodu np. Marsze Wyzwolenia Konopi odbywają się już tylko co roku w Warszawie i czasem w Krakowie lub Wrocławiu w innym terminie, a w tamtych latach były każdego roku, a nawet częściej, w kilkunastu miastach Polski, z kumulacją w dniu (a jeśli gdzieś nie dało rady, to w pobliżu) 2 października. Ja organizowałem w swoim mieście 4 w latach 2010—2012. A teraz nawet ciężko mi się doprosić, żeby jacyś aktywiści (pożal się Boże) raz czy 2 do roku rozdali ze 20 egzemplarzy (łącznie, nie każdy) swoim zainteresowanym tematem znajomym darmowej gazety konopnej „Spliff” („Nie czytają książek, bo tylko Żydzi czytają”, jak śpiewa Kelthuz, a nawet już i gazet). 
 
Oprócz przedstawienia się i podania nazwy podcastu, to datę można by też mówić – to dobry zwyczaj. I pozwala się zorientować, np. gdy poleci w radiu jako powtórka za jakiś czas. 
 
Przyjmujecie pomysły na odcinki? Jeśli tak, to może zrobilibyście kiedyś przegląd kuriozalnych ofiar praw cenzorskich (od domniemanych naruszeń praw autorskich przez korzystanie z własnej twórczości po obrazę prezydenta), które bądź zostały skazane, bądź przynajmniej spotkały ich jakieś nieprzyjemności z tego powodu? 
 
Dzięki za dobrą robotę, czekam z zainteresowaniem na kolejne odcinki! 
 
ByteEater

Dodaj komentarz...Ekipa serwisu Niebezpiecznik.pl odpaliła własną audycję.

Piotr Konieczny - Od 11 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu sieci oraz serwisów internetowych. Założyciel Niebezpiecznik.pl, firmy doradczej konsultującej projekty informatyczne pod kątem bezpieczeństwa. W ramach Niebezpiecznik.pl Piotr zarządza zespołem wykonującym audyty i testy penetracyjne systemow teleinformatycznych oraz prowadzi szkolenia dla administratorów oraz programistów w zakresie ochrony sieci komputerowych i bezpiecznego tworzenia webaplikacji.

Jakub Mrugalski - Trener, redaktor i pentester w Niebezpieczniku. Od lat publikuje artykuły i wideo poradniki z dziedziny programowania, administracji serwerami i bezpieczeństwa webowego. Prywatnie prowadzi kilka kanałów na Youtube i intensywnie udziela się w Social Mediach.

Marcin Maj - Redaktor Niebezpiecznika i dziennikarz zajmujący się od kilkunastu lat tym, co powstaje na styku technologii, bezpieczeństwa i prawa (nieco dziwaczna, ale fascynująca tematyka). Autor kilku obszerniejszych publikacji na temat inwigilacji i 'praw cyfrowych'. Z zamiłowania muzyk, fan gier, sportów umysłowych i ich historii.

Prowadzą audycję Na Podsłuchu


Medale:

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:

[NP #030] ten z lajwem w kwarantannie (1) - 9 miesięcy temu

[NP #029] ten o socjotechnice (1) - 11 miesięcy temu


Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Kuba, pamiętaj wpaść do Bielska! - - 215.00
Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater - - 215.00
Fotowoltaika - Solaris OZE - - 50.00
voipconnect - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt