Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2018-01-23

Jan Fijor - Polacy już są bogatsi od Niemców

Nadający: Jan Fijor

Dzisiaj rozmowa czysto inwestycyjna. Od złota, przez wstrzymanie zakupu obligacji, złoto, aż do odkrycia przez słuchacza, żę interpretacje podatkowe nie są wiążące.

KOMENTARZE

Maciej 2018-01-23

Janek, ja Ci tylko wyjaśniałem z czego wynika to, że Niemcy gromadzą mniej majątku, więc nie rozumiem Twojego uniesienia się. Nie mówiłem, że to popieram, tylko podałem Ci przyczynę  
 
Po prostu taki jest fakt, że dużo więcej korzystają z usług niż Polacy, naprawy samochodów czy remonty domów prawie wyłącznie zlecają, mniej gotują w domach i więcej chodzą do restauracji, częściej jeżdżą na droższe wakacje i tak dalej, i tak dalej.  
 
A czy to dobrze czy źle - kwestia indywidualna czy być, czy mieć. Trzeba by przeankietować ludzi na łożu śmierci, czy więcej satysfakcji mają z mnogości wspomnień, czy z pozostawionego potomkom majątku. 
 
Można się spierać bez końca, czy lepiej gromadzić majątek, czy korzystać z życia pełną parą. Najlepiej i to, i to, ale większość musi wybrać. I nie gadaj głupot, że człowiek co uciułał na dom wegetując jest "lepszy" od człowieka co zwiedził pół świata. Nie jest ani lepszy, ani gorszy, po prostu co innego go rajcuje.

Endriu 2018-01-23

Panie Janku co do złota, niby wibiło z lekka konsolkę, ale nie porobiło lokalnych High: 
 
https://images82.fotosik.pl/973/0e9408847e04a50d.jpg 
 
Jak juz kiedyś mówiłem, cena złota trzymana jest za ryj przez kartel: 
 
Co czeka nas na rynku metali szlachetnych? 
https://independenttrader.pl/co-czeka-nas-na-rynku-metali-szlachetnych.html 
https://independenttrader.pl/fileman/Uploads/zloto_inflacja_6.png 
 
... i zamrażanie teraz gotówki w złocie uważam za stratę potencjału. Co do bitcoina po zjeździe do R3 o którym wspominałem wcześniej: 
 
www.kontestacja.com 
 
... uważam, że teraz pubuja się w konsolce z parę tygodni w okolicach 10716.

Endriu 2018-01-23

Kamilu, moja małżonka jest zbulwersowana stylem prowadzenia rozmowy z dzwoniącymi. Najpierw Pan Janek mówi, żeby dzwonić, a jak już się ktoś dodzwoni, to go Pan Janek zagłusza i nie daje dojść do słowa, a Ty go Kamilu rozłączasz. Może na drugi raz wyłącz Pana Janka :).

RAdesign 2018-01-23

Siła nabywcza Niemców z najbiedniejszych regionów (Meklemburgia, Ostpommern) jest nadal 2 razy wyższa, niż Polaków z najbogatszych (powiat Warszawa) 
Typowy Niemiec jest 4-5 razy bogatszy niż Polak, a Bawarczyk - 8-9 razy bogatszy. Majątek też mają większy. 
 
Dane - GfK, Nielsen, badania coroczne 2011-2016  
 
krótko mówiąc - iksde xD

Mateusz 2018-01-23

I serio Wy się dziwicie, że ludzie nie chcą do Was dzwonić? 
Proszę mi wybaczyć, ale sposób, w jaki potraktowano rozmówce, który raczył się nie zgodzić z Panem Jankiem to był istny pokaz buractwa. Nawet człowiek nie mógł spokojnie myśli dokończyć. 
Może rzeczywiście trzymajcie się monologów Pana Janka, bo chyba taka forma Wam bardziej odpowiada. 
 
Zabawne jest też to, że Pan Janek tak bardzo nawiązuję do Austriackiej Szkoły Ekonomii i Prakseologii, a jednocześnie nie potrafi zrozumieć tego, co starał się wytłumaczyć Pan Maciej podczas audycji i jeszcze podsumował w pierwszym komentarzu tutaj - że ludzie mają inne priorytety i być może większość niemców woli podróżować, korzystać z życia, mieć masę wspomnień niż przez całe zycie gromadzić dobra.

Krzysztof 2018-01-23

Śmieszny jest ten cały Dżanek, który głosi idee wolnego rynku biorąc jednocześnie pieniądze z ZUS. Modelowy lewak.

Piter 2018-01-23

Jakieś bzdury Pan Janek opowiada. Akurat jakiś czas temu miałem wyliczenia przypadającego majątku na obywatelu w krajach zachodnich i w Polsce. W Niemczech czy UK było to 7 czy 8 razy więcej niż w Polsce. W Szwajcarii to już było ponad 10 razy więcej. W każdym razie różnica była wręcz porażająca i o wiele większa niż stosunek zarobków zachód/Polska. 
 
Zresztą logicznie wynika to z akumulacji kapitału w krajach zachodnich przez kikadziesiąt lat. Przeciętny Niemiec nie jest bogaty tylko dlatego ze zarabia cztery razy więcej niż Polak ale  
też dlatego że coś mu tam się dostało od rodziców typu mieszkanie, samochód, oszczędności itp. Jednym slowem nie musi sie dorabiać od zera i nie musi tak zaiwaniać aby utrzymać dobry poziom życia. 
 
Nawet dług publiczny liczy się mając na względzie bogactwo danego kraju. Włochy mają chyba trzy razy większy niż Polska ale ogólne bogactwo tego kraju jest kilka razy większe niż Polska. Czyli de facto jest on mniejszy. Wynika to też z prostego faktu ze kiedy kraje zachodnie się bogaciły u nas królował socjalizm/komunizm. Owszem dynamika wzrostu w krajach zachodnich teraz przystopowała ale prędzej ubogi z głodu zdechnie niż bogaty schudnie. 
 
Kwestia wydatkowania czy na dom czy na wakacje jest wtórna i zależy od indywidualnych preferencji . No cóż żyjemy ileś tam lat i jedno jest pewne ; ani złotówki na tamten świat nie weźmiemy. Pieniądze, domy , akcje mają dla nas znaczenie o ile żyjemy. Wizja taka że pracujemy nie dla siebie tylko dla przyszłych pokoleń jest kontrowersyjna. Bo co ma robić przyszłe pokolenie ? 
Siedzieć na dópie i korzystać z tego co ich rodzice wypracowali ? Ani to zdrowe ani moralne. Trzeba znaleźć balans między korzystaniem z życia a wydatkowaniem pieniędzy. Na zachodzie ten balans jest a u nas to zwykłe ściubianie grosza aby “dzieci miały lepiej”. A lepiej mieć nie będą bo zadłużamy je na potęgę.

Maciej 2018-01-23

Janek, większość Niemców całe życie wynajmuje mieszkanie, bo nawet minimalna emerytura w Niemczech bez problemu wystarcza na wynajem małego mieszkanka, więc zawsze będzie ich stać na wynajem mieszkania. Polacy w dużej części kupują mieszkania nie z chęci posiadania, tylko ze strachu przez bezdomnością na starość, gdyż najniższa emerytura w Polsce nie wystarcza na wynajem mieszkania. Banalne, logiczne i nie wiem dlaczego nie rozumiesz tak prostych rzeczy.  
 
W Szwajcarii bywa, że jedno mieszkanie rodzina wynajmuje przez dziesiątki lat, wprowadza się do pustego, mebluje i siedzą tam większość życia.  
 
Samochodów też się na zachodzie już zwykle nie kupuje, tylko wynajmuje w takim specjalnym "leasingu prywatnym", dzięki którym spłacają tylko utratę wartości samochodu, a nie cały samochód, przez co rata jest prawie 2x niższa niż przy zwykłym kredycie, a po kontrakcie samochód się oddaje i bierze nowy. 
 
Naprawdę nie wszystko trzeba posiadać. A w Polsce to już w ogóle i Kamil tutaj ma rację - nigdy nie wiesz kiedy czerwona hołota z rządu Ci to zabierze.

Maciej 2018-01-23

Piter, masz rację. Ja nie oczekuję i nawet wolałbym nic nie odziedziczyć po dziadkach czy rodzicach. No ale coś tam mają i pewnie na mnie część tego spadnie, ale nie podnieca mnie to w ogóle, wręcz przeciwnie, bo jako dorosły, samodzielny i odpowiedzialny facet chcę na wszystko pracować sam, więc najchętniej bym tego nie brał, bo po prostu nie lubię darmochy, która przede wszystkim demotywuje do wydajnej pracy, bo się człowiek już tak nie spina, a jak się nie spina, to zwykle majątek jest powoli przejadany i topnieje. Darmowa złotówka zawsze będzie słabiej pomnażana, bo się nie czuje trudu jej uzyskania. Dlatego darowane dzieciom mieszkanie może im zaszkodzić, bo leniwa natura człowieka spowoduje, że większość z nich będzie miała mniejsze parcie na zarobki, bo przecież mają mieszkanie to i koszty życia już małe. Oczywiście są jednostki odporne na to, jednak ja wolałbym je tak wychować i wyedukować, żeby sami byli w stanie sobie kupić mieszkanie i to bez problemu za gotówkę, a nie liczyć na jakieś stare mieszkanie po babce.

Tomasz Tofil 2018-01-24

Bitcoin cały czas jest w kanale spadkowym, bliżej dolnej krawędzi https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=27&t=25968&p=441244#p441244 Aktualnie czekamy na zmianę trendu na 1D, by wynaleźć jakiś sygnał do ewentualnego kupna. 100% to można zarobić było na kryptowalutach ze względu na dużą zmienność, łatwo kupić, łatwo sprzedać, zaś złoto mi się kojarzy z przechowaniem a nie zarobkiem, no chyba, że inwestycja ma trwać ponad 5-10lat... ale to długo... O złocie i srebrze/kryzysie i równoważeniu się cen czytam/słucham od 2012roku... z niewielką zmianą wartości. Niewielka zmiana, już lepiej dobrze moim zdaniem spekulować na standardowej giełdzie. Pozdrawiam.

Tomasz Tofil 2018-01-24

Przy okazji z ciekawości sprawdziłem złoto/waluty na 1W i z tego co widać złoto jest przy górnej bbands i stoch ustawiony na sell, odwrotnie do CHF i USD, które leci po dolnej bandzie na minimach.  
 
A poza tym odnośnie jasnowidztwa to miałem sen, że zastrzelili Trumpa na wiecu, wybaczcie, musiałem się z tego zwierzyć. Pozdrawiam.

damian33 2018-01-24

Janku,  
 
Musze przyznac ze zaskoczyles mnie ta audycja. Jako piewca polskiego bogactwa zapominasz chyba o banalnym i powszechnie znanym powiedzeniu: jest duze klamstwo, male klamstwo i statystyka. Spedziles duza czesc zycia w USA i to za czasow swietnosci tego kraju wiec wiesz zapewne co to jest tzw common sense. Obywiam sie ze na statystyki bogactwa narodu polskiego nalozaloby spojrzez przez filtr z napisem common sense.  
Owszem statystyki moga tak sugerowac ale zastanowmy sie co to oznacza w praktyce. Niemiec czy anglik zyje w stabilnym systemie prawnym i podatkowym. Moze oficjalnie miec kredyt na dom w ktorym mieszka, np pozostalo mu do splacenia 60k euro. (badz rownowartosc w funtach).  
Przychodzi globalny kryzys o ktorym mowisz, czas rozliczenia. Nastepuje ogolnosiatowe spowolnienie, ceny nieruchomosci, obgligacji, akcji leca na pysk, bitcoin kosztuje 10 dolcow za sztuke a zloto pewnie z 5 tys dolcow za uncje.  
Polska gospodarka jest zupelnosci zalezna od swiatowej koniuktory, kiedy za zachodnia miedza jest dobrze to i polskie firmy dobrze sobie radza. No ale mamy globalny kryzys, wszedzie na swiecie zaciskaja pasa a Polska no coz, wyszlo na jaw ze po paru latach rzadow PiS mamy potezne dlugi. Duza czesc spoleczenstwa ma dwie lewe rece bo przez ostatnie pare lat dostwali 500+ albo brali kasy Unii na jakies glupawe projekty badz dostawali doplaty do ziemii rolnej (ktore wlasnie zostaly zredutkowane w ramach oszczednosci). Polska na swiece znana jest z produkcji wodki, burakow, ziemniakow, wedlin wiec sasiadujaca z nami Ukraina moze spokojnie wygrac z nami w konkurach sa w koncu o wiele tansi niz my.  
W Polsce zaczyna sie represja, ucisk na masowa skale bo kraj jest na krawedzi bankructwa wiec wszystkie podatki ida do gory, swiadczenia wyplacane przez panstwo sa albo likwidowane albo ustatawowo obcinane o conajmniej 50% (np emerytury). Program 500+ juz dawno odwolany - mysle ze wizja dosc realistyczna.  
 
Zasadniczne pytanie: czy naprawde wolalbys w tej sytuacji znajdowac sie w Polsce czy w Niemczech badz UK czy USA? 
Nawet jesli w zgodzie z ta statystyka na ktora sie powolujesz duza czesc spoleczenstwa posiada majatek o wartosci 60k euro kazdy a zazwyczaj sa to nieruchomosci to czy jest to dobra czy zla wiadomosc dla posiadacza? Obawiam sie ze zla bo taki majatek najlatwiej jest opodatkowac, domu wszak nie spakujesz w kieszen i nie zabierzesz ze soba za granice.  
 
Podobnie bylo w Polsce w 2008 r gdy nastapil tzw credit crunch.  
Mieszkalem wtedy w UK i oficjalnie u nas byla tragedia a Polska byla wtedy tzw zielona wyspa. Niby w UK wszyscy mieli dlugi, tracili domy i nie mogli znalezc pracy a jakos dziwnym trafem to moi znajomi mieszkajacy w Polsce mieli problemy finansowe, wielu nie mialo pracy a biznesy przedly cieniutko.  
Jest to jednak wbrew pozorom bardzo logiczne bo jak pisalem polska koniunktora jest zalezna od tej zachodniej jak u nihc jest problem to u nas raju nie bedzie, chocby nie wiem jak zyczyli sobie tego polscy politycy . . .

Adam 2018-01-24

@1 - głupot nie da się uniknąć w audycjach Janka, bo są ich esencją. Kto chciałby mieć auto bez paliwa? ;-) 
 
@6 - libertarianizm i lewica mają wspólnego rodzica - kto nim jest? Vide wykłady p. Krzysztofa Karonia. 
 
Chciałbym, żeby Janek lub Bajtiter zrobili audycję o ordoliberaliźmie, bo w tym zapatrzeniu w wolność nie widzą, że wpieprzają własne ogony goniąc utopię. 
Słowa ordoliberalizm na antenie Kontestacji nie słyszałem ani razu przez ponad 5 lat słuchania - a przecież mówią, że to radio ludzi wolnych.

DanielPiesto 2018-01-24

13# Adam, było wspominane, ale faktycznie audycji nie było. 
Kiedyś rozmawiałem z Bytem o ordoliberalizmie na antenie. Była też taka audycja kontestarena, czy jakoś tak i tam też o tym rozmawiali.

Endriu 2018-01-24

@11 
 
> A poza tym odnośnie jasnowidztwa to miałem sen,  
> że zastrzelili Trumpa na wiecu, wybaczcie, musiałem  
> się z tego zwierzyć.  
 
Nie wiem jak to Trump wszystko przeymyślał, ale jeżeli przy 2% koszcie amerykańskich obligacji: 
 
https://images82.fotosik.pl/975/b55db1e5150c702a.jpg 
 
...ledwo udało im się znaleźć kasę na to żeby administracja działała, to przy normalności jaką chce uzyskać Trump (czy on tego chce ?) i bondach kosztujących normalnie 5%, będzie musiał trochę tych urzędasów powypierdalać na zbity pysk, bo mu się budżet nie zamknie. Ja nie wiem jak to się zakończy ...

Bezimienny 2018-01-25

Proszę Szanownego Pana , absolutnie się nie zgadzam z argumentami związanymi z Niemcami , jezdze z żoną do pracy od kilku lat , ... nawet nie chce argumentować ,.. od kilku lat tam się uwijamy ,. znamy wielu Niemców ich zasobność i infrastrukture w jakiej żyją ....

Tomek35 2018-01-25

A ja uwazam ze strasznie uogolniasz Janek, powolujac sie na te informacje o polakach i niemcach.  
 
Tak sobie mysle ze wielu ludzi ktorych znam (mieszkam od dawna poza Polska) pojawiliby sie w Twoich statystykach jako dluznicy, ktorzy maja po 150, 200 tys euro kredytu (na mieszkanie/dom). Sam moge otwarcie przyznac sie do takich samych zobowiazan. Tylko ze tu gdzie mieszkam w razie klopotow moge oddac dom do banku i wyjsc z calej sytuacji z czystym kontem. Niech mi ktorykolwiek Polak zyjacy nad Wisla sprobuje zrobic taki sam myk... 
 
Twoje statystyki nie biora jednak pod uwage ze przecietnego niemca, holendra czy anglika stac na to zeby inwestowac i oszczedzac. I tu zaskoczenie bo pomimo ze w Twoja statystyka okreslilaby mnie osobiscie jako poteznego dluznika (dom na kredyt) to mam podobnie jak wielu moich znajomych pieniadze ulokowane w kruszcach, sztuce czy walutach, ktore trzymam poza krajem w ktorym mieszkam (okreslmy to bezpieczna jurysdykcja ;) 
 
Rzecz jasna zadne statystyki tego nie obejmuja i gdyby ktos z urzedu mnie o powyzszy fakt zapytal, zaprzecze z wiadomych powodow (chyba kazdy sluchacz kontestacji nie wierzy w przyjazn miedzy obywatelem a urzedem).  
 
A teraz odwrocmy sytuacje: ile podobnych inwestycji czy oszczednosci posiada przecietny polak. Statystyki mowia 60 tys euro tylko beda to zapewne glownie nieruchomosci czyli aktywo malo ruchliwe, ktore ciezko spieniezyc w razie koniecznosci (w czasie kryzysu nic sie raczej nie da zrobic oprocz posadazenia paru pyr i marchewki w ogrodzie). Przecietnego polaka na zakupy zlota czy sztuki oczywiscie nie stac bo sila nabywcza przecietnego miesiecznego wynagrodzenia delikatnie mowiac jest dosc depresyjna.  
 
Prosilbym zatem Janku zebys zamiast patrzec na warstwe wierzchnia zerknal czasem glebiej i przemyslal sprawe zanim cos powiesz. Hmm Polska vs Niemcy w czasie kryzysu, jak by to ladnie podsumowac: zanim gruby schudnie to chudy zemrze dwa razy...

Dariusz 2018-01-25

Od paru lat mieszkam w Niemczech i nie zgadzam się z poglądem Jankem, iż zgromadzenie majątku powinno być celem przedsiębiorczego człowieka. Posiadacze majątku w 1945 po dekrecie Bieruta zostali kopnięci w d... i jak historia pokazała najlepszą i najszybszą opcją był wyjazd do normalnego kraju i rozpoczęcia życia na nowo a nie lamentować jak mój sąsiad do 90-ątki jaki to on wielki majątek pod Lwowem musiał opuścić. 
 
Pochodzę z Opolszczyzny w mojej miejscowości 90% ludzi posiadający domy czy ziemię dorobili się ciężką pracą ale nie w niaszej pięknej ojczyźnie tylko na budowach i fabrykach w Niemczech. Wystarczyło by ten korek z kasą zakręcić a miasteczko by podupadło z dnia na dzień. Co z tego że mamy na własność domy warte po kilkaset tysięcy złotch skoro by je utrzymać cały czas trzeba być na kroplówce z zagranicy. 
 
Natomiast Niemiec się nie martwi, że nie ma domu. Bo jak straci sobie pracę to od razu może sobie znaleść nową a jak wynajmuje to państwo z socjalu na czynsz zawsze da. Brak domu daje rówież możliwość spakowania swojego tobołka i przeprowadzenia się o 400 km. Sam w przeciągu ostatnich 2 lat zrobiłem tak już 3 razy. 
 
@3 - masz rację 
Sam bym chętnie zadzownił i pogdadał na ten temat ale wizja że jak nie powiem ,,Panie redaktorze ma Pan całkowitą racje`` oraz ,,Chwała wielkiemu Misesowi`` Janek mnie spóści na drzewo a Kamil po chamsku wywali jest bardzo zniechęcająca.

Dariusz 2018-01-25

Od paru lat mieszkam w Niemczech i nie zgadzam się z poglądem Jankiem, iż zgromadzenie majątku powinno być celem przedsiębiorczego człowieka. Posiadacze majątku w 1945 po dekrecie Bieruta zostali kopnięci w d... i jak historia pokazała najlepszą i najszybszą opcją był wyjazd do normalnego kraju i rozpoczęcia życia na nowo a nie lamentować jak mój sąsiad do 90-ątki jaki to on wielki majątek pod Lwowem musiał opuścić. 
 
Pochodzę z Opolszczyzny w mojej miejscowości 90% ludzi posiadający domy czy ziemię dorobili się ciężką pracą ale nie w naszej pięknej ojczyźnie tylko na budowach i fabrykach w Niemczech. Wystarczyło by ten korek z kasą zakręcić a miasteczko by podupadło z dnia na dzień. Co z tego że mamy na własność domy warte po kilkaset tysięcy złotych skoro by je utrzymać cały czas trzeba być na kroplówce z zagranicy. 
 
Natomiast Niemiec się nie martwi, że nie ma domu. Bo jak straci sobie pracę to od razu może sobie znaleźć nową a jak wynajmuje to państwo z socjalu na czynsz zawsze da. Brak domu daje również możliwość spakowania swojego tobołka i przeprowadzenia się o 400 km. Sam w przeciągu ostatnich 2 lat zrobiłem tak już 3 razy. 
 
@3 - masz rację 
Sam bym chętnie zadzwonił i pogadał na ten temat ale wizja że jak nie powiem ,,Panie redaktorze ma Pan całkowitą racje`` oraz ,,Chwała wielkiemu Misesowi`` Janek mnie spuści na drzewo a Kamil po chamsku wywali jest bardzo zniechęcająca.

jan M Fijor 2018-01-26

32 proc. Amerykanów, którzy są bogatsi od Niemców en masse posiada majątek netto ok. 100 złotych polskich. Tylko 3,5 proc. Amerykanów posiada majątek wartości 1 mln dola. lub więcej. żeby być człowiekiem bogatym nie trzeba podróżować i jeść dużo kinder bueno, lecz akumulować kapitał. a co przynosi ludziom szczęście? Wynajmowanie mieszkania całe życie, czy stworzenie siedziby dla dalszych pokoleń? czy lepiej jeść cukierki i zmieniać iphona co roku, czy może budować zasoby i żyć bezpiecznie? Nie istnieje miarą szczęścia, ale poczucie spełnienia w grupie milionerów jest nie mniejsze niż w grupie jedzących wykwintne potrawy, pijących drogie wina i jeżdżących na drogie wakacje, aby potem na starość, w domu starców powspominać. Aby mieć właściwy pogląd na problem nie wystarczy widzieć to co widać. Trzeba czasem poczytać. Intuicja jest myląca. Polecam Sekrety amerykańskich milionerów oraz Przestań zgrywać milionera. Wydaliśmy obie. Są dostępne i bardzo pouczające. Utracjusze mają dużo więcej problemów finansowych niż ciułacze. A przecież chodzi o to, aby problemów mieć jak najmniej. Znikam na trzy tygodnie, a może i na dłużej. pozdrówko

Piter 2018-01-26

Panie Janku rzuca Pan jakieś hasła typu “32 % jankesów ma mniej niż 100 zł”. Nie wiem czy śmiać się z tego czy płakać. Ma Pan jakieś podstawy tych wyliczeń ? Bo na zdrowy chłopski rozum to za 100 zł /25 $ w USA to może przeżyje … trzy dni bezdomny na ulicy. A jak dostaje zasiłek to już ma kilkaset $ “majątku na miesiąc ) A jak już bardzo kiepsko zarabia to może mieć już 1200 $ “majątku’ na miesiąc itd , itp. Jeżeli liczy Pan zaciagnięte kredyty i wychodzi minus to też kiepski sposób liczenia.  
 
Nie wiem czego to ma dowodzić; ze amerykanom żyje się źle ? Owszem żyje się źle jeśli jest się leniwym i ma się lewe ręce do jakiejkolwiek roboty… W USA wedlug oficjalnych danych mieszka 46% wszystkich milionerów na świecie… 
Generalnie śmiem twierdzić że przeżywa Pan syndrom Polaka dorobionego w USA. Syndrom ten polega w dużym skrócie na zachwycie dzisiejszą polską czy polskością. Czyli jest fajna przyroda, bardzo dobre żarcie (nie to co amerykańskie) , nowe drogi i infrastruktura (pamiętamy ta za PRLu) , ludzie tutaj myślą inaczej itp, itd…Jednym słowem mając kasę da sie tutaj dobrze żyć. No pewnie że się da . W zasadzie to wszędzie się da dobrze żyć mając kasę. Jako kraj dla emerytów z USA to wręcz raj można by powiedzieć. 
Ale chyba nie o to chodzi. Nie po to prawie 3 miliony rodaków w tym stuleciu wyemigrowało tak dla własnego widzimisie. Tak dzisiejsza Polska to już nie PRL bo można wszystko kupić i wygodnie żyć - warunki się zmieniły diametralnie.  
Tylko jeden “szczegół” trzeba mieć maniane $$$ a z tym jest bardzo cienko. W 95% powód emigracji jest “banalny” czyli względy finansowe. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie decyduje sią opuścić rodzinę (rodziców bo chyba ich nie weźmie ze sobą ) i swoje rodzime środowisko aby było mu trochę lepiej. NIe , musi być zdecydowanie lepiej. Emigracja zarobkowa nie jest niczym dobrym a wręcz przeciwnie. 
Tym bardziej robienie sobie jaj z ludzi którzy zdecydowali się na to jest co najmniej żałosne. Albo świadczy o tym ze nie zna się realiów.

tomek35 2018-01-27

@21 Piter, trudno się z Tobą nie zgodzić. Janek faktycznie zdaje się zatracił trochę kontakt z przeciętnym polakiem mieszkającym w ojczyźnie. Gdyby stanął teraz przed nim 37 letni Jan Fijor który wyjechał w latach 80tych do USA to podejrzewam że ten 37 latek sam wyśmiałby dzisiejszego emeryta Fijora.  
Fantastycznie jest prowadzić sobie życie w Polsce gdy ma się amerykańska emeryturke, kasę z UE z tytułu posiadanej ziemii i pewnie paru innych źródeł. Żeby nie było że zazdroszczę Jankowi czy krytykuje, bynajmniej. Sam życzyłbym sobie takiej sytuacji finansowej gdy zostane emerytem.  
 
Zastanówmy się jednak czy gdyby Janek nie wyjechał na emigracje, nie dorobil się właśnie tam to czy stać byłoby go na podróże po całym świecie? Na jakie to wypady stać przeciętnego polskiego emeryta? Wiekszosc może sobie pomarzyć conajwyzej o tygodniu w Ciechocinku. Czy stać byłoby go na kupienie tych hektarów ziemii na Pomorzu? Kto w Polsce dorobił się uczciwie po transformacji? Był kiedyś taki pan Kluska od Optimusa który dzisiaj pasie owce na Podhalu. A jak skończyl wspominany często w Kontestacji Krzysztof Habich - z jednego z bogatszych przedsiębiorców spadł na pozycję skazańca i umarł dręczony przez państwo w więzieniu. 
 
Janki, przejrzyj na oczy. Dzisiejsi 20, 30 parolatkowie nie mają żadnych szans zgromadzenia majątku i zapewnienia rodzinie godziwego bytu jeśli mieszkają w Polsce. I nie wiem czemu tak się upierasz przy tych statystykach i 60 tys majątku. To jest ułudą jakąś, państwem rządzi banda lewicowych, ekonomicznych demagogów. Żaden naród nie jest w stanie się bogacić w otoczeniu ogromnego fiskalizmu, polityki rozdawnictwa (500+) i zadłużenia państwa w celu rozdawania pieniędzy ciemnym masom i kupowania ich głosów poprzez tzw kielbache wyborcza. Już teraz Polska jest koszmarnie zadłużoną i los tego kraju i jego obywateli jest od dawna przesądzony. Polska to nie USA, nie dodrukujemy sobie waluty z powietrza żeby zdewaluować dług jak robi to teraz po cichu FED za pośrednictwem Exchange Stabilization Fund.  
 
Dla przeciętnego 20-30 latka jedyna szansą to dać nogę z tego łez padołu i zainstalować się w kraju takim jak UK, Australia czy Kanada gdzie prawo własności jest święte, szanowana i respektowana jest konstytucja oraz niższe akty prawne a panstwo nie przycina obywatela do kosteczki na podatkach jak to się dzieje w Polsce (przypominam kwota wolna od podatku dalej 3 tys zł rocznie podczas gdy w UK już ponad 55 tys zł rocznie).

Endriu 2018-01-28

> Janki, przejrzyj na oczy. Dzisiejsi 20, 30 parolatkowie  
> nie mają żadnych szans zgromadzenia majątku i  
> zapewnienia rodzinie godziwego bytu jeśli  
> mieszkają w Polsce. 
 
Wiesz kolego, to jest tak, że jeżeli rodzice byli zapobiegliwi i zdołali odłożyć trochę kasy, to pomogą dzieciom wybudować chałupę bez kredytu. 
 
Jak nie musisz odprowadzać haraczu do banku za kredyt na mieszkanie to nawet jakoś idzie żyć.

Ignacy 2018-01-28

Panie Janku! Nie wiem jacy ludzie wybierają sięna wakacje do Białej Podlaskiej

tomek35 2018-01-28

@ 23, widzisz Endrju, jeśli masz tyle szczęścia że urodziłeś się w odpowiedniej rodzinie i rodzice byli zapobiegliwi i prawdopodobnie zamożni to nie ma znaczenia czy mieszkasz na USA, na Bualorusi, Ukrainie czy w Erytrei bądź Kongo. Śmiem jednak twierdzić że w naturze już jest tak że dzieci nie wybierają sobie rodziców, ani kraju ani nawet szpitala w którym mają się urodzić. Co to za trudność urządzic się dobrze w życiu jeśli Twoim ojcem jest Jan Kulczyk, Bill Gates czy Donald Trump. Choćbys przyszedł na świat w najpodlekszym kraju świata ale rodziców stać na to żeby posłać Cię na studia w Stanford, przekazać Ci w zarządzanie jedną ze spółek i podarować pieniądze na budowę nowej willi to czym tu sie przejmować.  
 
W komentarzach mówimy tu jednak o sytuacji 95% ludzi a nie 5% szczęśliwie urodzonych. Mówimy o kraju który stwarza szansę przeciętnemu obywatelowi żeby się dorobić, zgromadzić majatek nawet jeśli jako dziecko trafiłeś do rodziny ubogiej, może biewyeeukiwanej albo.co gorsze do domu dziecka. Sytuacja gdy nie masz nic ale zakasujesz rękawy i walczysz, starasz się, oszczędzasz i edukujesz się, odkładasz kapital żeby zapewnić lepszy byt swojej rodzinie nawet gdy jako dziecko wylądowałeś w jakimś patologicznym domu.  
 
Uważam że Polska dla takich ludzi z ambicja i chęcią walki jest skrajnie nieprzyjaznym krajem. Gromadzenie kapitalu dla kogoś kto startuje od zera jest bardzo trudne z względu na kosmiczny poziom opodatkowania obywatela (wyciska się go jak cytrynkę) żeby go.na starość kopnąć w d**e i dać śmiesznie niska emeryturę i zmusić do życia w strachu (niewiadomo przecież jak długo polski ZUS jeszcze pociągnie bo od dekad leci na permanentnych stratach) żeby obywatel.siedzial cicho i nie pyskował za bardzo...

Pcimek 2018-01-29

Ja ma do Pana Janka taką uwagę. 
My - Polacy - powinniśmy przestać porównywać się do innych. Ponieważ zarówno naukowo jak i nienaukowo to jest bez sensu. Co nas obchodzi czy Niemcy, czy Amerykanie są bogatsi czy biedniejsi? Who cares! Ważne że my jesteśmy niewystarczająco bogaci na nasze aspiracje. I koniec. I to powinien być wyznacznik. A nie jakieś z palucha wyssane wskaźniki.

Jmf 2018-01-29

Document masz racje. Jednak porownanie uswiadamia nam na co and stac. Pozdr

Endriu 2018-01-29

Panie Janku, a Pan zamiast pierdolić głupoty o tym że Polacy są bogatsi od Niemców niech Pan weźmie dupę w troki i zapierdziela do Trumpa i błagać go o zablokowanie petycji 447 tak jak to robi polonia amerykańska: 
 
To jest straszne podejrzenie! Ale - już jest! I dlatego Netanjahu żąda... - Stanisław Michalkiewicz 
https://www.youtube.com

Sofronoff 2018-02-01

@ jan M Fijor 
 
"Wynajmowanie mieszkania całe życie, czy stworzenie siedziby dla dalszych pokoleń? " 
 
Wchodzi pan i zaczyna pan operować pojęciami i wymysłami ze sfery pojęć filozoficznych a wymysłów subiektywnych. 
 
Co jest złego w wynajmowaniu mieszania ? Nawet całe życie, jeśli kogoś w ogólnym rozrachunku na to stać ? Ot, wynajmuje ktoś sobie dach nad głową bo nie chce zamrażać żywej gotówki w nieruchomość. 
 
System obecnego korponiewolnictwa & państwizmu z jego nadzorcami tak jest skonstruowany, aby z wynagrodzenia stać było wyrobnika co najwyżej na ratę kredytu za "własne" mieszkanie, żeby za resztę dochodu PRZEżyć na jako takiej stopie. I tu jest problem (w braku możliwości odłożenia jakiegokolwiek kapitału, potencjału) a nie w samym "wynajmowaniu". Proszę porównać kapitał ZAMROŻONY w nieruchomości wraz z jego potencjałem, versus "wynajmowanie" mieszkania + potencjał tego, co zostanie w portfelu. 
 
Dalej: czy w życiu naprawdę chodzi o to, aby WYRĘCZAĆ "dalsze pokolenia" ? I to wyręczać w geopolitycznej strefie zgniotu zasiedlonej na pokład przez debili, funkcjonalnych analfabetów, gdzie raz na 50-100 lat wszystko, dosłownie wszystko, jest gruzowane a to, co pozostanie - rozkradane, często w majestacie "prawa" ? 
 
W jednym zdaniu zaprzecza pan swojemu stanowisku z innego zdaniu. Dwubiegunowość jakowaś, czy co ?

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 9 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 8 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt