Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
3 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
wczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2018-09-13

Jan Fijor - Jak zainwestować tysiąc złotych

Nadający: Jan Fijor

Janek odpowiada na pytanie słuchacza o to, jak zainwestować tysiąc złotych. Janek ma swoje zdanie, a Kamil swoje.

KOMENTARZE

Piter 2018-09-13

1000 zeta na biznes hmmm…. 
Powiem tak ja swój biznes zaczynałem w czasach wczesnej postkomuny w latach 90 tych za … 100 $ . Ale trzeba wiedzieć że 100$ wtedy to była równowartość trzech może czterech średnich pensji w kraju. 
Oczywiście jedyna możliwość rozwoju biznesu z taką skromną kasą to był handel. Jechało się do West Berlina i kupowało różne fanty , sprzedając tutaj na bazarach czasem z dwukrotną przebitką. Zajmując się tym sporadycznie (w czasie studiów) za rok miało się już 1000 $ … Inne czasy inne realia ale shemat pozostaje ten sam. 
 
Primo po pierwsze 1000 zeta to 1/3 dzisiejszej średniej pensji czyli wiele z tym nie zdziałasz. 
Primo po drugie odkładasz “do skarpety” te 1000 zł i czekasz na następne aż zaoszczędzisz około 5000 zł. 
Primo po trzecie mając 5000 zł zaczynasz biznes . 
 
Jaki? oczywiście taki który przyniesie największy zysk małym kosztem. Czyli handel , w dzisiejszych realiach mogą to być Chiny. Nisze rynkową musisz znaleźć sam. I nie kontener oczywiście (na co cie nie stać ) tylko małe paczki typu “gift”. Dużo ale w małych ilościach ; małą łyżką jemy aby nie dostać “sraczki” ) Rynek chiński i sprzedawanie małych “pierdół” to zwykle przebitka 100% jest. 
 
Jak się dobrze wstrzelisz w rynek to docelowo średnią krajową na miesiąc wyciśniesz jak nie to sprzedając towar po cenie zakupu wyjdziesz na zero. Oczywiście chyba nie musze pisać że pracując na legalu cały ten “biznes plan” szlak trafia , ale chyba nie jesteśmy dziećmi i rozumiemy realia. 
Giełde i inwestycje “finansowe” ci nie polecam - to jest po prostu hazard. Chcesz uprawiać hazard to zagraj w ruletke wyjdzie na to samo. 
I jeszcze pytanie czy można zacząć to samo mając 1000 zeta ? Owszem można ale zanim fanty do ciebie przyjdą upłynie czasem miesiąc. Jak je sprzedasz to czekasz następny miesiąc 
a towaru brak…Ale nawet mając na uwadze cykl dwu miesięczy zarabiasz 100% - czyli żadna giełda tego ci nie da. 
Oczywiście pasywna "inwestycja" 1000 zeta na zasadzie "wsadze 1000 a wyjme 2000 " nie ma racji bytu . Bo nic więcej nie wyjmiesz najwyżej to samo jeśli bierzemy pod uwagę inflacje. Inwestowanie w firmy które dobrze sobie radzą jak Apple, Google czy HP to jest de facto przepłacanie za akcje (Firmy te mają zasoby $$$) i wczesniej czy później bańka pęknie. Z kolei inwestowanie w firmy które sobie nie radzą (nie mają $$$) a mają jakieś pomysły to spore ryzyko straty ( albo zarobku) . De facto hazard w czystej postaci.

damian33 2018-09-14

Janku, nie obraź się ale słuchając czasem Ciebie można dostać rozdwojenia jaźni. Jeszcze parę odcinków wstecz mówiłeś że na miejscu młodego człowieka nie wyjeżdżał byś dzisiaj z Polski tylko budował przyszłość w kraju dziadów. Przyznam że słuchając pomyślałem: czy ten Janek zwariował. Polska PIS przepala dzisiaj pieniądze na potęgę. Rozdawanie zasiłków na prawo i lewo, niszczenie przedsiębiorczości, rozwalanie systemu sądownictwa i szkolnictwa pod pretekstem reform po to żeby poobsadzac stołki swoimi pociotkami. W takim kraju młody człowiek miałby startować? Nie trzeba być geniuszem ekonomii żeby zauważyć że Polska zmierza w kierunku ekonomicznej katastrofy na wzór tego co wydarzyło się w Grecji, Wenezueli a ostatnio w Argentynie. 
 
W dzisiejszej audycji odpowiedasz na list słuchacza, emigranta. Co ciekawe gdy ten pyta o powrót do PL to Ty stanowczo odradzasz.  
To jak to jest ? Polska jest dobrym krajem dla młodych ludzi żyjących w Polsce ale zła dla kogoś kto mieszka poza krajem a chciałby zjechać na stałe ??? Dostrzegam tu lekki dysonans, brak konsekwencji... 
 
Sam uważam że z Polski trzeba spiep...c i teraz pora na ucieczkę jest idealna. Czemu tak uważam? PiSokomuna konsekwentnie rozwala gospodarke od paru lat. Mają szczęście że trawili na globalna koniunkturę ale i tak się niedługo skończy. Jak przyjdzie kryzys Polska będzie najbardziej zadłużonym krajem w regionie, z najwyższymi podatkami, kupą emerytów żyjących że pieniędzy z ZUS, zasilkowcow pobierających 500+, kleru i kupy polityków. Wszyscy Ci nic nie tworzą, tylko żerują niczym pijawki na pieniądzach transferowanych do budżetu przez młodych w postaci podatków. Już teraz trwają prace nad tzw podatkiem emigracyjnym (tzw exit tax). Jak przyjdzie kryzys to władz ła będzie przycinać wszystkich do kosteczki. Wniosek: uciekać trzeba teraz póki jeszcze trwa koniunktura, bezrobocie jest niskie a inflacja w PL dopiero nabiera rozpędu...

Do p. Damiana 2018-09-14

Drogi Panie, 
 
oczywiście, diagnoza, że to staczanie się do ekstremalnego socjalizmu jest słuszna. Nie jest to miotanie się, ale celowe dążenie do masońskiego wymysłu o nazwie "Agenda 2030". 
 
Co do innych spraw - proszę pamiętać, że jeszcze nawet przed wojną Kościół zajmował się sporą częścią edukacji, czy lecznictwa. Przed rozbiorami był to udział jeszcze większy i szukanie oszczędności akurat tutaj jest bezsensowne, bo to akurat marne grosiki wobec mienia ukradzionego przez zaborców, wojnę i PRL. 
A 500+ ludzie biorą, bo uważają, że bez tego coraz trudniej byłoby im się utrzymać. Wobec rosnących (między innymi przez to 500+) cen, z perspektywy "zwykłego" człowieka może być to trafne spostrzeżenie.  
Pamiętajmy, że dogłębna analiza mechanizmów to właściwość garstki ludzi i nie wińmy innych za to, że zasiłki biorą, bo tu działa prosty mechanizmi "nie wezmę, to i tak zmarnują", ale, jeśli ktoś taką kwotę przepija, to trzeba go ganić, ganić i ganić, bo to wstyd i hańba wtedy jest.

Pcimek 2018-09-15

A mnie bawią te razgawory. Wszyscy mają już wiedzę czym jest Unia Europejska, co to jest Manifest z Ventotene, kim był Spinelli, Marks, Lenin, widzą jaki socjal jest w Zachodniej Europie, co to jest Traktat Konstytucyjny, skąd wywodzą się PO, PiS, SLD, Nowoczesna, Kukiz, rozumieją dlaczego powstają korporacje, jaka jest rola prawa patentowego i praw autorskich. I ciągle, ciągle, ciągle to zdziwienie, zaskoczenie, opłakiwanie, kombinowanie. I po co to, na co? I w Chinach, i w Unii, i w USA rządzi marksizm odmieniany przez przypadki. Nie może być inaczej, ponieważ ekonomia i wymiana handlowa na całym świecie opiera się na tej samej ideologii. Chcecie uciekać przez marksizmem? Lećcie na Marsa, albo pogońcie marksistów.

O audycji 2018-09-15

Pan Jan zachowuje się, jakby oni miotali się bez sensu, jakby to był jakiś chaos, albo oni nie wiedzieli, dokąd to zmierza. 
To jest planowany chaos, to ma swój cel. 
Mówią o tym p. Krzysztof Karoń i dr Stanisław Krajski. 
To jest celowy system i pora to zrozumieć. 
Jest taki masoński dokument o nazwie "Agenda 2030", tam jest wszystko podane.

O audycji 2018-09-15

Załączam tekst tej Agendy niestety, po angielsku, po tym wątpliwości powinny przejść. To ma swój cel, to nie jest "zwykły bałagan", tylko próba zmiany świata: 
 
https://sustainabledevelopment.un.org/post2015/transformingourworld

RAdesign 2018-09-15

@1.Piter. 
Trochę wątpię z tym handlem... 
Jeszcze kilka lat temu, było niewiele (setki, może tysiące) firm/osób, które kupowały chińszczyznę, a następnie sprzedawały to na allegro, czy innych serwisach. 
(zrobienie własnej strony i sklepu to już pewien wydatek) 
Teraz kupić coś samemu na Aliexpress to bajecznie proste. 
Jest masa promocji, darmowych dostaw, gratisów, itp. 
Można kupić szybko i relatywnie tanio (transport kolejowy), albo wolno i bardzo bardzo tanio (transport statkiem). 
Wielu "sprzedawców" - którzy oferowali towar przed jego zakupem (quasi-dropshipping) - i często stosowali zmyłki, że "towar już idzie", "będzie już za 3 dni", podczas gdy dopiero ładowano go na kontener gdzieś w Chinach. 
To już też przeminęło, od czasu Aliexpress. 
 
Więc moim zdaniem zainwestowałbym w naukę porządnego fachu. 
Remonty, wnętrza, elektryka, hydraulika, ciesiołka. 
Ostatnio remontujemy daczę w świętokrzyskim. 
Dla rozsądku braliśmy firmy do 100 km dojazdu. 
Na 12 firm, 9 to nieterminowe lenie fachujowcy, którzy więcej spierdolili niż zrobili. 
1 elektryk zasłużył na ocenę 4+, był porządny, nie przeceniony, posprzątał po sobie. 
Flizy robimy sami, bo za proste, prostokątne podłogi, często jest 80 pln/mkw plus koszty przygotowania, dojazdu, a i tak spierdolą robotę - źle zrobią mijankę, krzywo fugi, klawiszowanie, itp. 
 
Więc niech słuchacz zainwestuje w naukę rzemiosła, robi porządnie, terminowo - a za rok-dwa, nie będzie się mógł opędzić od zleceń.

Endriu 2018-09-15

> Więc niech słuchacz zainwestuje w naukę rzemiosła, robi  
> porządnie, terminowo - a za rok-dwa, nie będzie się mógł  
> opędzić od zleceń. 
 
Kolego RAdesign robiłem z 10 lat w budowlance, i problem w tej branży wygląda tak, że robota to jedno, a wypłata to drugie. 
 
Cóż z tego, że napierdolisz się jak cap, zrobisz jednemu chujowi drugiemu robotę, jak na koniec jeden klient z drugim zaczyna stękać, dopierdalać się, a najlepiej na 5 minut przed zakończeniem roboty doprowadzić ekipę do skrajnej furii żeby ta się wyniosła po to by jej nie zapłacić. 
 
Ludzie to są skurwysyny robotę zrobić u nich to tak, ale płacić to już nie za bardzo. 
 
Jak ktoś chce robić w budowlance to najpierw niech się zapozna z dobrym ezoterykiem albo szamanem który wcześniej przebada klienta czy to nie jakiś skurwysyn, bankrut czy jaki inny popierdoleniec, żeby nie było tak, że do roboty na końcu będziesz musiał dokładać (wiadomo porządna ekipa remontowa to nie jeden człowiek i ludziom za robotę trzeba płacić). 
 
Plaga upadłości wśród wykonawców autostrad to wina GDDKiA 
forsal.pl

Endriu 2018-09-15

Co do wyboru zawodu Panie Janku, to wg mniee jest tak, że coś wartościowego bierze się od tak. Na wszystko co wartościowe co daje w życiu wartość dodaną trzeba sobie ciężko zapracować. 
 
Ja mam taką teorię, że cokolwiek byś nie robił, jaki fach nie obrał, żeby to robić dobrze musisz poświęcić na to CO NAJMNIEJ 10 lat.  
 
Wszystko łączy się z energetyką. Jak masz power to idziesz naprzód jak jesteś słaby to cię zjedzą. 
 
Człowiek marzy o rzeczach wielkich, a nie zwraca uwagi na rzeczy małe. A taką mała rzeczą jest choćby ustawienie swojej chałupy zgodnie z zasadami Feng-Shui, po to żebyś po robocie w swoim własnym domu odpoczywał. 
 
Chcesz aby twój dom przyciągał bogactwo postaw żabę pieniężną, albo akwarium ze złotymi karasiami w kącie bogactwa, może to pomoże: 
 
Chińska żaba finansowa – symbol bogactwa 
blog.magicznagaleria.pl

Chińska żaba finansowa 2018-09-17

@Endriu 
z jednej strony 10 lat praktyki a z drugiej strony feng-shui... 
co jeszcze proponujesz? moze nie zaszkodzi powiesic zyda na scianie? 
 
Pan Janek na pewno o to zadbal, bo przeciez nie mial doswiadczenia w nieruchomosciach a tyle zarobil. Dodatkowo pisze ksiazki i dzieki niemu wielu nowych milionerow mamy w polsce. 
 
A teraz na powaznie. 
 
Jesli chodzi o pomnozenie pieniedzy, to nie mam zadnego pomyslu, sam chetnie bym sie dowiedzial. 
Mam jednak mnostwo pomyslow, jak zarobionych pieniedzy nie stracic. 
Bo nawet jak pomnozysz dzis 1000zl, a jutro nie trafisz z inwestycja, to tylko sie narobisz, a efektow brak. 
Co zatem warto? 
1. Optymalizowac podatki, czyli placic ich jak najmniej i wyciagac od panstwa jak najwiecej. 
2. Kupowac towary, ktore umozliwiaja oszczednosc czasu lub/i podwyzszyc dochody 
3. Planowac zakupy, aby nie kupowac wtedy kiedy cena jest wysoka, tylko korzystac z okresowych przecen oraz korzystajac z globalnej gospodarki kupowac tam gdzie taniej: aliexpress, gearbest, amazon, ebay, ... 
4. Kupowac i Sprzedawac uzywane rzeczy 
 
Poza tym jest masa mozliwosci, jak przeniesienie czesci dzialalnosci do innych krajow. 
 
Praca na etacie tez nie jest az taka malodochodowa, gdy sie wezmie pod uwage wszystkie cechy takiej pracy, w zaleznosci od sytuacji w ktorej sie czlowiek znajduje. Mozna czas pracy wykorzystac w zaleznosci od mozliwosci do podniesienia swoich kwalifikacji.

Tomasz 2018-09-17

EUREKA!!! 
 
zeby zarobic, napisz albo daj do napisania ksiazke o zarabianiu! 
Zainwestuj 1000PLN w ebooka i ciesz sie dozgonnym zyskiem pasywnym :)

Maniek 2018-09-18

A ja nie wiedziałem, że Jaki będzie z gejami się zadawał. Gej jak nic.

DanielPiesto 2018-09-19

Wracaj do Polski. Przyjedź próbnie na jakiś czas. To jest świetne miejsce do życia w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Tomasz 2018-09-19

"Wracaj do Polski. Przyjedź próbnie na jakiś czas. To jest świetne miejsce do życia w porównaniu z innymi krajami europejskimi." 
W jakim kontekscie? 
Np. Niemcy sa lepszym miejscem i do zycia i do zarabiania, wiec jakie masz na mysli panstwo?

Endriu 2018-09-19

@Chińska żaba finansowa 
> z jednej strony 10 lat praktyki a z drugiej strony feng-shui...  
>co jeszcze proponujesz? moze nie zaszkodzi powiesic zyda na  
>scianie?  
 
Kolego Żaba, twoje podejście do starożytnej chińskiej wiedzy nie wróży ci nic dobrego. Zobacz gdzie stoją chiny (po otrząśnięciu się z komunistycznych banialuk) a gdzie stoimy my. 
 
Ostatnio z małżonką byłem w takim jednym sklepiku z majtkami. Niby zwykły sklepik a jednak coś w nim było takiego ciekawego. Sieć nazywa sie Cornette (ten sklep akurat mieści w Sosnowcu). Majtki sprzedają świetne bawełniane najlepszej jakości w dobrej cenie. Jak weszedłem do tego sklepiku patrze a tam tłok jakiś dziwny, dużo kobiet dyskutuje sobie o dupie marynie, tiutają gadają jakby cos nienaturalnego i KUPUJĄ w świetnym nastroju Sprzedwczynie uśmiechnięte - no mówię świetnie. 
 
Spojrzałem w róg, a tam w złota rybka w akwarium sobie pływa (nie sprawdzałem czy akurat w rogu obfitości). Wg mnie właściciel sklepu odrobił lekcję z Feng-Shui, w przeciwieństwie do kpiącego kolegi Żaba Finansowa...  
 
Gdy popatrzałem w rog

Jan 2018-09-20

Endriu @15 pięknie to opisałeś. Zawsze uważałem, że polscy handlowcy są wspaniali. Estetyczni, sprawni, nowocześni etc. Niestety tylko na początku. Potem im przechodzi. Ci, którzy mają cierpliwość i upór, robią karierę na skalę europejską. Takich jest niestety niewielu. Szkoda takich talentów. Podobne zjawisko na większą skalę notujemy w sporcie. w każdym razie Comette życzę sukcesów i zaraz do nich zadzwonię. ściskam

RAdesign 2018-09-20

@8 Endriu 
No widzisz, to ja mam nieco dłuższe doświadczenie, i to od trzech stron - klienta, wykonawcy i projektanta. 
Najgorzej ma niestety ten ostatni. 
 
Zaś wykonawca, o ile jest cokolwiek myślący i dobry, ma całkiem nieźle. 
I od razu mówię, że wiem, że nie każda branża wykonawców. 
W niektórych trzeba się mocno zabezpieczać - zwłaszcza jak się jest podwykonawcą zachodnich koncernów. 
Ponad 1000 polskich firm z branży drogowej zostało wyruchanych przez zachodnie firmy na samo Euro2012 - wykonawcy zagraniczni założyli spółki celowe, wzięli kasę od rządu, i tyle ich widzieli. 
Oczywiście nie można zlicytować zachodnich firm-matek, bo rządy Polskie (tu-inwestorzy-agencje rządowe) umieją dręczyć tylko słabszych. 
Jak się ma słabą pozycję, to pozostaje tylko być sprytnym. 
 
Wracając : B2B budowlankowe wypada różnie, ale to jak wyżej napisałem. 
Lepiej więc robić indywidualnie. 
Pomimo oczywistych wad "usług dla ludności", czyli okazjonalnych chujowych klientów - jak się jest dobrym, to można przebierać w klientach. 
Wystarczy tylko mieć jasny, logiczny tryb płatności i odbiorów (np etapowe).  
Zwłaszcza we wnętrzach, jak się pokaże jakość i terminowość, to można już tylko żyć ze znanych, bezproblemowych klientów. 
 
O feng-shui się nie wypowiem, zwłaszcza że mamy dość własnych tradycji budowlanych, bez ideologicznych nawisów. 
Prawdziwe feng-shui (nie pop-gazetowe bajeczki z Cosmo), jest bardziej skomplikowane niż "rybka w akwarium", wiąże się z chińską astrologią i I-chingiem - czyli ich wierzeniami. I faktycznie z takich kompleksowych ekspertów Chińczycy korzystają. 
 
@15 
Co do samych Chińczyków, to ich system wartości wygląda tak: 
1.pieniądze 
2.pieniądze 
3.pieniądze 
4.pieniądze 
5.pieniądze 
6.pieniądze 
7.zachowanie twarzy 
8.rodzina 
9.hierarchia społeczna 
10.naród Chiński i Wielkie Chiny 
 
ciężko jest robić interesy z kimś, kto zawsze ma z tyłu głowy jak oszukać, a tacy właśnie są Chińczycy w interesach - nie bez powodu są zwani "żydami Azji". 
tzn. totalnie nie mają sentymentów, jeśli w ich kalkulacji opłaci się jednorazowe oszustwo, to mogą nawet przekreślić kilka lat współpracy przynoszącej zyski.

Tomasz 2018-09-21

@Endriu, 
pewnie dlatego, że stosujesz się do "starożytnej chińskiej żaby" to jesteś obrzydliwie bogaty, oczywiście zazdroszczę ;) 
 
Dlaczego mówisz my, masz schizofrenię, uważasz się za Polskę? 
A może jesteś komunistą? 
Skąd ta potrzeba porównywania się do bylekogo?

Tomasz 2018-09-21

@RAdesign  
Kto by pomyślał, że w XXI wieku budowlańcy będą zarabiali prawie jak programiści? 
 
Są oczywiście wyjątki, którzy żyją przeciętnie. 
 
Słusznie ująłeś 'wartości' jakimi kierują się Chińczycy. 
Dobrze jest poznać mentalność a nie od razu uciekać się do astrologii i teoretyzmów. 
 
Polacy mają dużo do zaoferowania, ale i tak dojdzie do upadku RP, jak to bywało nie bez przyczyny jakiś czas temu. 
 
Bo niby dlaczego naród rzemieślników miałby rządzić we własnym kraju i ten kraj miałby przetrwać w odróżnieniu o krajów managerów, którzy rządzą swoim krajem i przy okazji krajami takimi jak polska. 
 
Może chińska żaba pomoże?

Endriu11111111 2018-09-23

> pewnie dlatego, że stosujesz się do "starożytnej chińskiej żaby"  
> to jesteś obrzydliwie bogaty, oczywiście zazdroszczę ;)  
 
Kolego Tomaszu. Jak byłem z małżonką ostatnio na festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym (teraz trochę niepopularny ze względu na to, że PiS doszedł do władzy i jakoś im nie po drodze z Panią Grażyną Torbicką, która często puszcza na tym festiwalu filmy typu "Unia jest the best" i kochajmy "uchodźców") to na chyba z pięć filmów na jakich byliśmy (nie byliśmy na całym festiwalu tylko parę dni) to z 4 filmy na pieć dotyczyły tematu tzw nazwijmy to kryzysów egzystencjalnych. 
 
Typowa narracja tego filmu to to, że albo ktoś zachorował, albo ktoś miał jakieś kłopoty z psych bo coś tam poszło nie tak, albo ktoś kogoś wkurza i jest kłótnia. 
 
To nie jest tak, że jak postawisz żabę to bedziesz miał kasę. Jak postawisz żabę albo akwarium, to zatrzymasz ENERGIĘ. Jest tych energii parę rodzajów (wody, drzewa, metalu i wiatru, ognia).  
 
Jeżeli zatrzymasz energię to prawdopodobnie nie dopadnie cie (twoją rodzinę) jakiś rodzaj kryzysu egzystancjalnego, a energia wody sprzyja kumulacji kapitału. 
 
Takie są starożytne chińskie zasady i ich bym się trzymał.

Paweł 2018-09-25

Jest urwany zapis audycji w mp3, mam prośbę o poprawienie tego i załączenie całej audycji...

RAdesign 2018-09-26

@19 Tomasz 
Nie wiem, czy faktycznie ironizujesz sobie z tych zarobków, ale faktycznie, DOBRZY budowlańcy niektórych specjalności, czy robotnicy wykwalifikowani, zarabiają lepiej niż przeciętni programiści (też zależy jakie technologie) 
Ale próg wejścia jest niższy dla budowlańca. 
Poza tym, praca fizyczna, czy ogólnie wykonywanie "namacalnych" rzeczy, ma dla facetów korzystny wpływ. To jest część "męskości". 
Dlatego często widzę, jak biurowy pierdzistołek produkujący papiery, musi mieć jakieś konkretne hobby, bo inaczej psyche siada - a to remontuje samochody, a to pędzi bimbry, albo składa modele kolejowe.... 
 
Co do "narodu rzemieślników", no coś w tym jest. Realizm takiego np. Dmowskiego, dość wyraźnie wskazuje, że lepiej się mają państwa, których grupy narodowe potrafią jasno i praktycznie określić swoje interesy, i je konsekwentnie realizować, makiawelicznie, bez sentymentów, cynicznie, pragmatycznie. 
Już choćby idealizm Polaków względem rzekomej równości Unii Europejskiej, pada w obliczu faktów - Unia to organizacja lobbystów państw członkowskich, którzy ciągną krótką pierzynkę w swoją stronę. 
Dlatego można drukować bez limitów Euro, żeby uratować dupska Niemieckich bankierów, kosztem innych krajów z euro. 
Dlatego konkurencyjni polscy przewoźnicy czy producenci muszą się zmagać ze sztucznymi ograniczeniami rynków innych państw, a rynek Polski stoi otworem. 
Dlatego dotacje mają różną wielkość, rynki pracy różne zasady dla innych państw, itp. 
Niesymetryczność w traktowaniu naiwnego "narodu rzemieślników" jest oczywista. 
 
Jest ucieczka od tego - liberalizacja, vide Rumunia - ale z niewiadomych względów w Polsce rządy tego nie stosują. Być może nie mogą, bo są sterowane z zewnątrz. 
 
A co do tej astrologii i feng-shui - nie przekreślałbym wszystkiego. 
Ludzie obecnie nie są dużo bardziej mądrzejsi w wielu dziedzinach - dawniej też mieli swoje spostrzeżenia - a to psychologiczne, socjologiczne, przyrodnicze, medyczne. 
Jakoś tą wiedzę empiryczną musieli zapisywać, i zapisywali. 
Kwestia interpretacji, co legło u podstaw uproszczonych później formułek. 
I ta rybka w akwarium - może mieć sens i wg współczesnych odkryć. 
1.szum wody i widok ryby uspokaja psychikę 
2.żywa przyroda poprawia nastrój 
3.akwarium poprawia jonizację i wilgotność powietrza 
4.kulturowa symbolika ryby i wody kojarzy się z pieniądzmi i powodzeniem (dla Chin) 
więc z 1,2,3 i 4 - faktycznie może poprawiać sprzedaż, ale nie dlatego, bo "magia feng-shui", ale z obiektywnych względów - bo klienci lepiej się czują, są rozluźnieni i mają przekaz podprogowy

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 9 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu


Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 8 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 10 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt