Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2018-12-19

Jan Fijor - Indeksy USA oficjalnie niedźwiedziami

Nadający: Jan Fijor

Część indeksów na giełdzie w USA spadła poniżej 20% od najwyższego punktu, co powoduje, że oficjlanie mają kłopoty. W audycji rozmawiamy głównie o inwestowaniu i pieniądzach.

KOMENTARZE

Endriu 2018-12-21

Takie niby "potentaty" i "ekonomisty", Pan Janek co w drugim zdaniu używa słowo "byznes", a tu przemawia w radiu, w którym nic nie działa. Ludzie nie mogą się dodzwonić, bo skype padł i chodzi tylko jednostronnie, Panu Jankowi jakaś reklama zasłania pół ekranu i nie widzi wykresów giełdowych. 
 
Ludzie naprawcie to wszystko w końcu, bo tak to my "Polskje" nie odbudujemy ....

damian33 2018-12-21

Janki, co do tego że nieruchomości stały się zhypowana inwestycją dla mas - pełna zgoda. Powszechnie wmawia się jegomosciom z łapanki na szkoleniach że inwestycja na nieruchomości to najprostsza że wszystkich z grupy inwestycji i że każdy, nawet ten kto.nie zna podstaw matematyki może w nie inwestować. Jest to bardzo mylący pogląd i tak jak wspomniałes w audycji obawiam się że najbliższy kryzys zweryfikuje te propagandowe slogany ze szkoleń nieruchomościowych dość boleśnie wobec naszych "magnatów" posiadających z mieszkań czy domów w polskim kredycie niewolniczym (tzn nawet jeśli wartość nieruchomości spadnie nie możesz jej oddać bankowi w celu anulowania długów bo polskie banki w przeciwieństwie do tych angielskich czy amerykańskich zabiorą Ci nieruchomości a dług pozostanie przypisany pseudo inwestorowi). 
 
Nie zgodzę się natomiast z Twoją strategią nadplacania kredytu. Jedyna zaletą tego rozwiązania jest chyba tylko dobry nastrój kredytobiorcy. Strategia o której wspominasz miała by tylko wówczas sens gdy waluta w której mamy kredyt nie niszczona, dewaluowana. W dzisiejszych dziwacznych realiach gospodarczych takich walut jest niewiele (może dolar singapurski?)  
Innymi słowy zaciągając dzisiaj kredyt na 300k zł możemy być pewni że za lat 30ci rzeczone 300k nie będzie miało takiej siły nabywczej jak 30lay wcześniej. Podam przykład kolegi z pracy który kupił swój dom w Yorkshire, UK w latach 90tych za 20k funtów. Ten sam dom 20lat później był wart 90tys. Gdyby kolega go nadplacal oddawał by do banku pieniądz o dużej wartości nabywczej. Lepiej było zatem płacić ustaloną ratę, poczekać aż inflacja zrobi swoje z nominalna wartościa kredytu i 20 lat później spłacić całość z oszczędności z paru miesięcy pracy etatowej.  
Co robić w międzyczasie z oszczędzanymi pieniędzmi?  
Kupować złoto którego wartość nie podlega dewaluacji w długim okresie...

Endriu 2018-12-21

"[...] Lepiej było zatem płacić ustaloną ratę, poczekać aż inflacja zrobi swoje z nominalna wartościa kredytu i 20 lat później spłacić całość z oszczędności z paru miesięcy pracy etatowej[...]". 
 
Też kolega pierniczy. Umowy kredytowe wydawane są w oparciu o aktualny Libor i może być tak, że jak kolega będzie miał pecha, i weźmie kredyt teraz (Libor 1%), a sytuacja zmieni się, i RPP zacznie podwyższać stopę i np. dojedzie do 5% (normalność), to się kolega może nie doczkeać "aż inflacja zrobi swoje" bo raty wzrosną 500% ... 
 
Wszystko jest kwestią tego kiedy bierze się kredyt. Moja szwagierka wzięła kredyt jak było Liboru (czy Wiboru) 5% i później zjechali z nim do 1%. Szwagierka spłaciła kredyt z 3 lata wcześniej ze względu na mniejsze odsetki ...

cracko 2018-12-21

Jak to zakup na kredyt pod wynajem się nie spina? Przecież ten gość sam tak zrobił więc co za bzdury wypisuje? Janek też podaje rentowności 2-3%, a nawet na stronie Mzuri w ofertach ogólnie dostępnych (tj. nie przeznaczonych dla klientów wewnętrznych) spokojnie można mieć rentowność 6-7% i to już po prowizji za zarządzanie najmem. Z tego wynika, że gdyby robić to samemu to rentowność byłaby bliżej 8% i to w wypadku kawalerki. W przypadku wynajmu dużych mieszkań na pokoje dla studentów te rentowności mogę przekraczać 10%. 
 
Co do nadpłacania to robiłbym to dopiero wtedy kiedy stopy procentowe wzrosną powyżej średniej historycznej, a do tego czasu pomnażał kapitał w sposób bardziej zyskowny niż korzyści wynikające z nadpłaty. Póki stopy są tak niskie to należy z tego korzystać. 
 
W sprawie giełdy polecam świetny wywiad Stanley Druckenmiller dla Bloomberg, gość bardzo rzadko się udziela publicznie: 
https://www.youtube.com 
 
Zwrócił słusznie uwagę, że indeksy spadły ostatnio 15%, ale należy spojrzeć na konkretne grupy akcji i tak akcje sektora samochodowego, bankowego, budowlanego poleciały ponad 25-30%

damian33 2018-12-21

@Endriu - przykład kolegi z pracy to nieruchomość zakupiona w Yorkshire, Anglia. Niby nic ale ten mały szczegół robił olbrzymią różnicę. To czego się nie mówi Polakom to fakt że są masowo robieni w walą przez banki działające w Polsce. To o czym wspominasz (Wibor/Libor) to podstawa ! polskich ! kredytow na nieruchomości. W Anglii możesz wziąć kredyt z gwarantowana stopą odsetek (tzw Fixed rate mortgage) na 5, 10, 15 lat a w USA nawet na 30 lat I żaden Libor czy Wibor Cię nie interesuje. Innymi słowy jeśli twój kredyt to dziś 2.5%, podpisujesz z bankiem np 10 letnią umowę na fixed rate mortgage I nawet jeśli Libor podskoczy do 20% za rok to Ty i tak dalej płacisz tylko 2.5% przez kolejne 10 lat. 
Proste? Wiem, wiem, niesamowite i często powoduje zawieszenie w rozmówcy gdy opowiadam mechanizm działania fixed rate mortgage w Polsce. Dopiero wtedy rozmówca zdaje sobie sprawę że umowy kredytowe w Polsce to jak kontrakt z kasynem, Ty grasz a bank wygrywa w każdym scenariuszu czy stopa procentowa rośnie czy spada oni zawsze dostaną swoją część na konto. 
 
@cracko nie sugerowal bym się za bardzo tym co robi Mzuri i jakich to wyliczeń zysku nie publikują. Prawdę mowinąć to juz od dawna widzę że zachowują się jak Ci szkoleniowcy od nieruchomości o których wspominał Janek. Powiedzą Ci wszystko co chcesz usłyszeć byle byś tylko kupił mieszkanie i oddał im w zarządzanie.  
Ponad 3 lata temu pisałem na blogu Sławka Muturi że zachowuje się nieetyczne. Sławek przez dekady pracował dla dużej firmy audytorskiej, doskonale wie co to jest ryzyko, due diligence, jakie znaczenie przy inwentycjach (szczególnie tych w nieruchomości) ma stabilność prawa, systemu sądownictwa, własności prywatnej.  
Wszystko to wymieniłem 3 lata temu na blogu Sławka i wszystkie te ryzyka się zmaterializowały odkąd PiS dorwał się do władzy. 
Szczególnie jeśli chodzi o własność prywatną, widać po aferze KNF z Leszkiem Czarnieckim. Wyszło na jaw że sitwa urzędnicza szykował się na przejęcie 6go co do wielkosci w Polsce, prywatnego  
banku za złotówkę. Rzecz jasna nacjonalizacja odbyłaby się to pod hasle repolonizacji, budowania narodowego kapitału a tak.naprawde wiadomo chodzi o przejmowanie aktywów za bezcen żeby potem taki bank posiadły cwaniaczki inne pociotki spokrewnione że znajomymi królika. Mechanizm znany i uzywany w Polsce od dawna, mój kolega tak stracił biznes 15 lat temu i musiał wyjechać za granicę żeby zacząć od zera. 
 
Do inwestycji w nieruchomości absolutnym.minimum jest stabilność prawa, szacunek dla własności prywatnej i w Polsce takiego stanu nie ma i nie będzie. Przy najbliższym kryzysie Ci pseudo inwestorymościowe ktorzy jadą na kredytach niewolniczych z polskich banków zamienią się w kolejną spanikowana, płaczliwa grupę społeczną jak dawnej tzw frankowcy...

cracko 2018-12-21

@damian33 napisałeś "nie sugerowal bym się za bardzo tym co robi Mzuri i jakich to wyliczeń zysku nie publikują." 
 
Dlaczego? Podaj jakieś argumenty. Jak dla mnie ich wyliczenia mają twarde podstawy. Sam byłem ich klientem i przez kilka miesięcy otrzymałem wiele ofert kupna mieszkania więc wiem jakie rentowności są osiągane w jakich miastach. Żadnego naginania rzeczywistości tutaj nie ma. Przejrzałem pewnie koło setki, oczywiście rentowności między mniejszymi miastami a Warszawą różnią się nawet o 2 punkty procentowe. 
 
Mnie bardziej interesuje jakie perspektywy widzicie dla rynku nieruchomości na najbliższe lata i czy bessa na giełdzie, która chyba powoli staje się faktem, będzie miała na ten rynek wpływ czy to dwie niezależne sprawy? Na moje oko ceny nieruchomości w PL są troszkę drogie, ale bańki nie ma. Posługuję się tutaj wskaźnikiem publikowanym kwartalnie przez NBP. który mówi nam ile metra kwadratowego można kupić za średnie wynagrodzenie. Poza tym marża deweloperów również nie przepowiada jakiegoś spadku cen. Osobiście spodziewałbym się jakiejś stagnacji cenowej. Pozdro

damian33 2018-12-21

@cracko, też byłem na liście kontaktowej Mzuri i tez dostawałem od nich tzw oferty inwestycyjne zanim nie przyjrzałem się bliżej rynkowi nieruchomości w Polsce i nie doszedłem do wniosku że inwestowanie w nieruchomości w Polsce jest obarczone zbyt dużym ryzykiem mikro jak i makroekonomicznym żeby mogło być długookresowo zyskowne.  
 
Co do Mzuri Sęk w tym że ich wyliczenia nie biorą pod uwagę wielu kosztów czy elementów ryzyka z jakim inwestor mierzy się na codzien. Prawdę mówiąc te oferty Mzuri przypominaja mi trochę prospekty polskich funduszy inwestycyjnych na których wszystko wygląda fantastycznie, każdy inwestor powinien zarabiac krocie. W praktyce najlepiej na tym biznesie wychodzi sam fundusz które binkasuje regularnie opłatę za zarządzanie czy rynek ma się dobrze czy dołuje...

cracko 2018-12-22

@damian mieszasz strasznie. Opłata jest ustalona jako % od kwoty najmu, więc jak nie wynajmą mieszkania to nic nie zarobią. Jeśli koniunktura będzie gorsza i czynsze najmu spadną to również zarobią mniej. Z mojej strony koniec, bo walisz ogólnikami z których nic nie wynika. Pozdro

damian33 2018-12-22

@cracko, Czy fizycznie inwestujesz? Nie koniecznie mówię tu o nieruchomościach (chociaż gdybys miał jakieś portfolio z pewnością byłoby to pomocne), może giełda, metale?  
Jeśli człowiek w praktyce zajmuje się inwestowaniem i już parę razy doświadczył zysku ale przede wszystkim straty to wie że to co napisałem powyżej to nie są jak to określasz "ogólniki" ale absolutne podstawy dzięki którym albo bedziesz miał kwotę x do dyspozycji z np 3-5 lat albo bedziesz miał jedynie wspomnienia bądź dług do spłacenia.  
 
Tak się składa że inwestowaniem zajmuje się już od jakiegoś czasu i mój staż na nieruchomościach jest bodajże najdłuższy. Mam nieruchomości inwestycyjne ale jak się zapewne domyślasz nie w Polsce i już z pewnością nie są w żaden sposób powiązane z Mzuri. 
Mogę tylko powiedzieć że moja stopy zwrotu są o wiele wyższe niż to co wypisuje Mzuri w tych swoich prospektach i dalej uważam że inwestowanie w nieruchomości w Polsce w oparciu o kredyt z banku w Polsce to samobójstwo. Jedyna sensowną opcja (pod kontem zarządzania ryzykiem inwestycyjnym) dla inwestora polskiego to kupować za gotówkę tylko że z punktu widzenia opłacalności kompletnie bezzasadne rozwiązanie. Sztuka dla sztuki ...

cracko 2018-12-22

@damian od niedawna i ostrożnie coś tam sobie inwestuje. Mam kawalerkę na wynajem w kredycie, kupioną z 30% wkładem własnym (rata jest na tyle niska, że nie stanowi dla mnie zagrożenia), trochę srebra, ale najwięcej gotówki podzielonej między PLN i USD. Na giełdzie zero, szczerze mówiąc od dłuższego czasu czekałem na bessę żeby rozpocząć giełdową przygodę... i chyba się doczekałem, więc może za kilka miesięcy tam zawitam. Chwilowo nie wykonuję żadnych większych ruchów, bo uważam, że jesteśmy w momencie przełomowym na wielu polach (giełda, realna gospodarka, wojna handlowa, zmiana polityki banków centralnych, jak dla mnie za dużo naraz - stąd też moja obecność w USD).

Endriu 2018-12-22

@ Damian 
 
"[...] W Anglii możesz wziąć kredyt z gwarantowana stopą odsetek (tzw Fixed rate mortgage) [...]" 
 
Wydaje mi się, że to co proponują na zachodzie to taki sam kredyt jak u nas, tylko zabezpieczony w kontraktach na hedge (w obie strony) na wzrost/spadek stopy % (Libor, Wibor). 
 
Gdyby tak dobrze pokombinować to może i u nas szło by coś takiego zrobić, aczkolwiek nie wiem, bo się tym tematem nie interesowałem.

Endriu 2018-12-22

@10 " [...] Na giełdzie zero, szczerze mówiąc od dłuższego czasu czekałem na bessę żeby rozpocząć giełdową przygodę [...]". 
 
Ja też czekam, z tym, że nie na bessę, tylko na hossę po tej bessie :).  
 
P.S. Indeksy amerykańskie jak dla mnie nie są jeszcze niedźwiedzie. Na SP500 nie spadło jeszcze poniżej 20% (18% na dzień na wczoraj) i gdyby odbili harmonicznie np. z okolic 2346 na północ, zostawiając Chińczyków z palcem w dupie z wybiciem z konsolki (tworzącej się od lipca 2018 - China50) z 11380 na 8410, to na bessę w ameryce przyjdzie nam jeszcze poczekać ... 
 
A co tam dopiero na hosse ...

Endriu11111111 2018-12-22

Panie Janku nie pieprzy farmazonów. Receptą na kryzys jest obniżanie stopy procentowej (tańszy kredyt) a nie jej podwyższanie. A ostatnio jak był kryzys (2009) to była deflacja (a nie inflacja). 
 
Dlatego USA idą w dobrą stronę (podwyższają stopy na szczycie prosperity), żeby mieć co obniżać jak przyjdzie "armagiedon" (jak mawiała Babka Kiepska :)). 
 
U nasz Kaczory z całą RPP to dyletanci ekonomiczni jak Balcerowicz w czasach 1992-2005 i pewnie w czasach kryzysu (który może za niedługo nadejdzie, będą zarzynali podwyższaniem stopy naszą chwilowa zatkaną kryzysem gospodarkę) podczas gdy amerykanie zapewne w tym czasie będą "luzować/obniżać"... 
 
To Zubelewicz wnioskował o podwyżkę stóp 
https://www.bankier.pl

Pcimek 2018-12-27

Niedźwiedzie podcierają się zającami, idzie bessa. Jak będą posuwać lisice giełda odbije się od dna. A jak wilk puknie panią niedźwiedziową będzie hossa.

Endriu11111111 2018-12-30

"[...] Niedźwiedzie podcierają się zającami, idzie bessa. Jak będą posuwać lisice giełda odbije się od dna. A jak wilk puknie panią niedźwiedziową będzie hossa. [...]" 
 
Kolego Pcimek, zamiast wstawiać tego typu pierdolety, szykujcie kasę z panem Jankiem, bo odbicie już niedaleko: 
 
Wall Street szczęśliwie już za półmetkiem bessy  
wojciechbialek.blox.pl

Jan 2018-12-31

Ktoś, kto pisze takie dyrdymały nie rozumie ani w ząb ekonomii. Jestem gotów założyć się o 10000 tys. zł, że giełda jest dopiero na początku rynku niedźwiedzia, a spadki będą trwały przez co najmniej 3-4 lata. Pcimek bardzo zgrabnie ujął ten sposób prognozowania, który na ;podstawie przeszłości wróży o przyszłości. Nazywa sie to analizą techniczną i ignoruje fundamenty ekonomiczne procesów . będzie okazja rozmawiać o tym przez następne kilka lat. Oby nam Dobry Bóg dał tych lat jak najwięcej. Szczęśliwego Nowego Roku życzę. Rzadko w który rok będziemy tego szczęścia potrzebowali tyle , co w 2019.

Endriu11111111 2019-01-01

"[...] Ktoś, kto pisze takie dyrdymały nie rozumie ani w ząb ekonomii. Jestem gotów założyć się o 10000 tys. zł, że giełda jest dopiero na początku rynku niedźwiedzia, a spadki będą trwały przez co najmniej 3-4 lata.[...]" 
 
Był taki jeden profesor co chciał szhortować przeciw trendowi na SP500 i go rozjechali ... 
 
Prof. Rybiński nie doczekał się Eurogeddonu. Fundusz znanego ekonomisty został zlikwidowany 
https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/eurogeddon-prof-rybinskiego-zostal-zlikwidowany/xyyz6tk 
 
Teraz ostatni szhortuje słynny filantrop/finansita (zapewne troszkę na wyższym poziomie niż 10 tyś PLN) i zobaczymy jak to wyjdzie ... 
 
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/579418,donald-trump-george-soros-wall-street.html 
 
... bo już raz sobie zęby połamał: 
 
https://www.rp.pl 
 
P.S. Amazon zaprezentował świetne wyniki, ale wg "analityków" to "za mało", więc może rzeczywiście nadchodzi "kryzys": 
 
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/amazon-wyniki-finansowe-za-trzeci-kwartal-2018-roku/pgz0360 
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/amazon-wyniki-finansowe-za-trzeci-kwartal-2018-roku/pgz0360

cracko 2019-01-01

@Jan Proszę o uzasadnienie tak długich spadków. Bessa z reguły trwa kilkanaście miesięcy. Jedyny scenariusz jaki przychodzi mi do głowy, w którym mogłaby się taka prognoza sprawdzić to coś zbliżonego do stagflacji lat 70 kiedy to akcje poruszały się trendem bocznym przez wiele lat, co po uwzględnieniu inflacji oznaczało spadek realne wartości rzędu kilkudziesięciu procent.

Endriu 2019-01-01

"[...]a spadki będą trwały przez co najmniej 3-4 lat [...]" 
 
Wg mnie spadki mogą potrwać MAKSYMALNIE do 15 lutego (jupiter w skorpionie). Po tym terminie jowisz (astronomicznie - nie astrologicznie) wchodzi w strzelca (czyli we władanie) i cały świat dostanie "kopa finansowego" - chińczycy również, więc tyle Trump ma czasu "pocioranie" chińczyka, bo później będzie to już niemożliwe i będzie se musiał odpuścić ...

Pcimek 2019-01-02

Endriu dodał do anal(izy) technicznej element świata ezoterycznego. Też dobrze. Im więcej czynników tym większy burdel, tzn. dokładniejsza anal(iza). Zasadniczo pytanie sprowadza się do: czy dobry szachista to taki co przewiduje ruchy przeciwnika czy taki, który je wymusza? Odpowiedzią jest oczywiście: taki który je wymusza. A więc czy można przewidzieć trendy na giełdzie? Nie. Ale można je kreować. Czy drobny gracz może je kreować? Nie. To co może robić drobny gracz? Inwestować w stabilne branże długoterminowo, ignorując w ten sposób trendy.

Endriu 2019-01-02

"[...]Inwestować w stabilne branże długoterminowo, ignorując w ten sposób trendy.[...]". 
 
Kolego Pcimek. Dawno nie słyszałem tego typu zabawnych "pierdolet". 
 
Powiem ci jedno. Żeby pozwolić sobie na ignorowanie trendów to naprawdę trzeba mieć JAJA.

Pcimek 2019-01-03

Endru a czytasz swoje wypociny? Zabawniejsze są tylko mądrości Morawieckiego.

Endriu11111111 2019-01-03

"[...] Endru a czytasz swoje wypociny? Zabawniejsze są tylko mądrości Morawieckiego.[...]". 
 
Kolego Pcimek, rozdawanie pieniędzy na lewo i prawo już sie chyba kończy, bo w systemie zaczyna brakować szmalu... 
 
Początek końca „dobrej zmiany”?  
www.michalkiewicz.pl 
 
"[...] Toteż premier Morawiecki zrozumiał, że to może być początek czegoś jeszcze gorszego i zdementował fałszywe pogłoski o podwyżce cen prądu z takim pospiechem, że nie zdążył powiadomić o tym nawet swoich ministrów, którzy jeszcze myśleli po staremu [...]" 
 
Jak im wypierdoli dziura budżetowa jak u Bauca, to będą musieli znowu sięgnąć po Millera co to ratował nasz "bantustan" po wielkopomnych reformach Buzka za czasów Krzaklewskiego ....

tkarla 2019-01-04

Janku, jakbyś miał czas proszę zerknij na ten filmik: 
https://www.youtube.com 
Jeśli byś nie miał czasu to proszę o odpowiedź  
Czy zgadzasz się z taką tezą, że państwom może tak 
bardzo zależeć na wzroście gospodarczym, że ich banki 
centralnie zaczną udzielać kredyty z ujemnym procentem 
bankom komercyjnym? Po to żeby Kowalski dostał kredyt na 0% 
lub również na ujemny %, aby wydał tą kasę w gospodarce,  
dostarczając przy okazji podatki państwu.

Endriu 2019-01-04

Proszę. Pan Janek straszy, a u Yankesów szczyt prosperity: 
 
Donald Trump tryumfuje. Amerykańska gospodarka stworzyła w grudniu 312 tysięcy miejsc pracy. Najwięcej od 3 lat 
https://nczas.com/2019/01/04/donald-trump-tryumfuje-amerykanska-gospodarka-stworzyla-w-grudniu-312-tysiecy-miejsc-pracy-najwiecej-od-3-lat/

Monika 2019-01-05

Czy Chiny to rzeczywiście taka potęga, a może raczej kolos na glinianych nogach? Od lat nie mogą wyprodukować kulki do długopisu... https://zawielkimmurem.net/2017/01/11/polecany-wpis-imperium-i-kulka-do-dlugopisu/ A w ogóle to bardzo ciekawy blog - Polaka, mieszkającego w Chinach.

KojotZeSmolenska 2019-01-05

@25 Endriu, prosze Cie, nie powielaj tutaj propagandy.  
Wiesz jak tworzone sa te statystystyki zatrudnienia? Radze poszukac informacji w internecie zani znowu zaczniesz sie branzlowac rzadowa propaganda.  
 
Z tym kreowanie nowych miejsc pracy to taka sama prawda jak z nadwyzka budzetowa ktora juz paro krotnie PiS obtrabil, zreszta lekcje prania mozgow polska partia pobiera pewnie od administracji Trumpa a moze i u zrodla tj strategii Goebelsa  
 
Produkcja przemyslowa w USA leci na pysk a zatrudnienie (statystyki) oficjalnie rosnie. Jak to mozliwe? Cud?  
 
Zaden cud, poprostu wywala sie na pysk z roboty Johna czy Billa, i daje mu sie opcje pracy w tym samym miejscu ale na pol etatu (wtedy podatki wychodza nizsze dla przedsiebiorcy). i za polowe starej stawki godzinowej. Teraz John/Bill pracuje 20h u starego pracodwcy i kolejne 20h na pol etatu w fabryce na przeciwleglym krancu miasta. Musi chlopina naginac bo statwka godzinowa mu spadla.  
 
Wzroslo zatrudnienie w statystykach. - wzroslo! Zamiast jednej pracy na caly etat sa dwie ale w rzadowych Excelach nie ujmuje sie ze sa to dwie prace na pol etatu (zreszta pewnie celowo zeby pokazac jak dobrze ma sie gospodarka skoro tworzy tyle miejsc pracy). Tyle w temacie, cud wyjasnioniy....

Endriu11111111 2019-01-07

@27 Może zatrudnienie wzrosło może nie, niemniej indeks póki co odbił po tej informacji. No ale fakt, to co mówił Pan Janek o tym, że za obniżeniem podatku winny iść cięcia w wydatkach, to się potwierdza, bo jedyne co wyszło Trumpowi z tej jego "reform" to skok długu publicznego: 
 
Za prezydenta Trumpa dług publiczny wzrósł o 2 bln 
https://m.bankier.pl/wiadomosc/Za-prezydentury-Trumpa-dlug-publiczny-USA-wzrosl-o-ponad-2-bln-dol-4191223.html

Piter 2019-01-08

Wydaje się że “trenerzy biznesu” w temacie nieruchomości traktują swoich klientów jak idiotów ( 
Sposób na robienie “biznesu “ np; znaleźć jelenia co nam wynajmie nieruchomość za pół ceny rynkowej. Następnie podzielić ją na mniejsze “kwadraty” i znaleźć następnych jeleni którzy to kupią ) 
No I mamy zwrot na poziomie 100% włożonej kasy… 
A w międzyczasie “profesjonalne “ porady typu ; najtańsze meble kupisz w IKEA ) Qórwa przecież to nawet dzieci wiedzą. 
 
Czy naprawdę myślicie że właściciele nieruchomości są tak mało kumaci że nie mogą se sami podzielić nieruchomości na mniejsze klitki ? W starym blokowym budownictwie to nawet tego nie trzeba bo pokoiki są i tak mikroskopijne. 
Więc na cholerę mam dawać zarobić komuś jak sam mogę to zrobić ? Oczywiście niby po to aby mieć więcej czasu dla siebie… No tak jak będziemy Rockefelerami to istotnie nie będzie nam zależało na $$$ tylko na wolnym czasie ) Ale zwykle nie jesteśmy i każdy orze jak może. 
Mam zarobić więcej to dlaczego nie ; zwykle mamy mało $$$ a dużo czasu. No I stąd się biorą te wszystkie problemy “trenerów biznesu” w temacie nieruchomości. 
Zamiast mitycznych 100% zarobku pozostaje kilka procent…No i tak jest bo każdy chce zarobić czyli konkurencja jest duża.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 10 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt