Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
3 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
wczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2019-05-31

Wystarczy języczek u wagi

Nadający: Jan Fijor

Rozważania ze słuchaczem Grześkiem w oparciu o Kisielewskiego i Petersona

KOMENTARZE

Greg 2019-05-31

Małe sprostowanie do mojej wypowiedzi, sytuacja nie jest z Pruszcza, tylko ze Starogardu. Poniżej link do sprawy o której mówiłem: 
 
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/94555-od-40-lat-czekaja-na-kilkadziesiat-metrow-rury-mieszkancy-tego-domu-w-starogardzie-boja-sie-kazdego-deszczu 
 
Pozdrawiam Kontenstatorów. 
G.

T.Tofil 2019-05-31

Super audycja, zwłaszcza końcówka, też zachodzę w głowę, jak to jest możliwe, że nikogo nie interesuje przyszłość ich własnych dzieci. Może za mało osób wyemigrowało.

demoGRAcja 2019-06-01

a propos kontroli wyborow, mozna to czesciowo sprawdzic poprzez porownanie kart do glosowania i wynikow w danym okregu, teraz to proste bo taka aplikacja to kwestia kilku tygodni: https://github.com/demogracja/dlaczego

Pan Dzikus 2019-06-02

W Polsce nie ma miliona libertarian. Jest ich maksymalnie 50 tys.  
 
Nie jestem przekonany co do tego, że kupowanie mieszkań w Hiszpanii jest rozsądne. Niby Vox ma ok.10% poparcia ale reszta to komuniści i w każdej chwili mogą wpaść na pomysł by znacjonalizować mieszkania i oddać je imigrantom z Afryki i Azji Mniejszej.  
 
W następnej audycji poproszę o relację z Brazylii. Wybory wygrał brazylijski Korwino-Cejrowski, ministrem od gospodarki został ekonomista ze szkoły chicagowskiej nawrócony na szkołę austriacką i jakoś nic nie słychać o obniżkach podatków ani wielkich prywatyzacjach. Coś mi się zdaje, że z zapowiadanych wolnorynkowych reform nic nie będzie, lud obali prezydenta i Brazylia podąży śladem Wenezueli.

damian33 2019-06-03

Janku, o ile zazwyczaj się z Tobą zgadzam to w kwestii kupowania nieruchomości w Hiszpanii nie za bardzo rozumiem gdzie jest ta okazja inwestycyjna. Nie piszę tego żeby Cię krytykować, chciałbym porostu zrozumieć czemu uważasz że to dobry pomysł. Podaję swoje argumenty przeciwko inwestowaniu w Hiszpanii ponizej i chciałbym żebyś się do nich odniósł. 
 
A) W Hiszpanii u władzy są komuniści i lud sam również ma ciągoty do polityków obiecujących darmoche z powietrza. O ile dobrze pamiętam to jesteś jak ja zwolniennikiem tzw analizy fundamentalnej. Czemu zatem uwasmzasz że inwestowanie w najmniej płynne aktywo ((i najłatwiejsze do opodatkowania) to dobry pomysł skoro delikatnie mówiąc fundamenty hiszpańskiej są raczej wątle? Czy kryterium ceny w przypadku takiej inwestycji to jedyny parametr jaki należy brać pod uwagę? To że coś jest względnie tanie, nie znaczy że nie może się stać jeszcze tańsze... W Grecji, Wenezueli czy Argentynie też można znaleźć tanie nieruchomości ale czy ktokolwiek rozsądny pakowalby się tam inwestycje nieruchomościowe? Już nie mówiąc o tym że w każdym większym mieście w UK wystarczy się przejść po centrum żeby usłyszeć częściej język hiszpański niż angielski. Bezrobocie w Hiszpanii jest ogromne pośród młodych a mimo to jak rozmawiam że swoimi znajomymi Hiszpanami to nie widzę u nich świadomości tego że to socjalizm niczym rak toczy ich ojczyzny i to właśnie on jest czynnikiem sprawczym ich przymusowej bytnosci w UK potocznie zwanej emigracja za chlebem 
 
B) o ile mi dobrze wiadomo to we wszystkich krajach południowych Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Włochy dominuje lapuwkarstwo, kumoterstwo i korupcja a naród pospolity tylko czeka aż coś mu skapnie od populistow u władzy. Nieruchomośc jako inwestycje kupuje się na dekady. Raz jeszcze, od strony analizy fundamentalnej dla mnie oznacza to zapalenie wszystkich czerwonych lampek ostrzegawczych. 
 
C) Przed zakupem czegokolwiek polecam poczytać o czasie Airbnb w Barcelonie (jakie są kary za wynajmowanie mieszkań czy domów bez licencji czyli opalania działki urzędnikom) i wycieczkę do Barcelony również. Wskoczyć sobie na pokład czerwonego autobusu dla turystów i posłuchać co mówi lektor. Mniej więcej w połowie wycieczki można usłyszeć jak to lokalny rząd regularnie wywlaszczal mieszkańców, na siłę zabierał Im nieruchomości żeby np wyburzyc jakąś część i zbudować sobie park miejski, zbudować jakąś drogę czy rozbudować marine. 
Jakoś tak zaczyna człowiek wątpić w to że pojęcie własności prywatnej i szacunku do niej jest czymś istotnym w Hiszpanii. Rzekłbym wręcz że jeśli nasza okazyjna nieruchomość stanie na drodze jakiemuś urzędnikowi to raczej nikt się nie będzie zbytnio zastanawiał i prędzej czy później wykopia nas z tej inwestycji. 
 
Nie chciałbym żeby ktokolwiek odebrał powyższy wpis jako narzekactwo ale raczej jako powód do rzeczowej dyskusji/debaty.  
Może warto byłoby Janku zrobić audycje z AgenTomasz-em i Traderem21. Pierwszy mieszkał w Hiszpanii przez lata i uciekl(o ile mnie pamięć nie myli) z Hiszpanii do PL przed wszechobecna komuna i mentalnościa homosovieticus.  
Drugi na stałe mieszka na hiszpańskiej Majorce, bynajmniej nie we własnościowym ale wynajętym lokum mimo że stać byłoby go na zakup. Myślę że słuchacze chcieliby usłyszeć opinie takich osób blisko hiszpańskiego źródelka i poznać ich opinie na temat inwestycji w nieruchomosci w tym kraju...

Łukasz 2019-06-03

Moim zdaniem libertarian jest (strzelam) 100,000. Połowa z nich głosuje na JKM, 2 część na Kukiza, nie wiem, Gwiazdowskiego i inne wynalazki, bo są na Korwina obrażeni. Reszta głosów "wolnościowców" to ludzie głosujący: bo tak im chłopak/dziewczyna kazał (moja dziewczyna głosuje, ale nie rozumie jeszcze wszystkiego), dla śmiechów tzn beki itd itd. Na wolnym rynku to zależy właśnie tej setce, reszta nie ma o tym pojęcia. Oczywiście to moje zdanie. Pozdro

Piter 2019-06-03

Pan Janek sprowadził moje wątpliwości w sprawie monopolów do …absurdu. 
Oczywiście że nie mam nic przeciwko monopolowi tylko dlatego że sobie jest. Powód mojej niechęci do monopolów jest prozaiczny : pompowanie wysokich cen a także obniżanie jakości. 
 
Ale musimy odnieść się do konkretów. Dla przykładu Ebay jest monopolistą jeśli chodzi o sprzedaż międzynarodową czyli z jednego państwa do innego. Nikt albo prawie nikt nie korzysta 
z Ebaya aby kupować w Polsce ( z wiadomych powodów). 
 
Portal w wersji PL z dnia na dzień podniósł swoją marże od sprzedaży DZIESIĘĆ razy czyli z około 1% do 10%…Powołując się na rzekomy wzrost wydatków na rozwój firmy….  
Oczywiście że Ebayowi opłacało się sprzedawać z marżą 1% czy 5% ale po co jeśli jest monopoilstą i nie ma konkurencji ? 
 
Oczywiście mamy “wybór” ; nie musimy z niego korzystać. W PRLu też mieliśmywybór - kupując samochód mogliśmy wybrać fiata albo poloneza , albo korzystać z państwowej komunikacji ) Ale chyba nie o taki wybór chodzi. 
 
Marże ebaya są absurdalnie wysokie. Dla porównania dodam że zysk producentów samochodów to zależnie od marki 2 do 10% … A mowa tutaj o produkcji przemysłowej wymagającej najbardziej zaawansowanych technologii… 
 
Jak to mawiają “do tanga trzeba dwojga”. Aby zadziałał wolny rynek musi być przynajmniej dwóch równorzędnych graczy… I jeszcze pytanie jaki jest cel wolnego rynku ? Celem wolnego rynku jest “raj dla klientów i piekło dla firm” ) Czyli walka o klienta , dostarczenie dóbr/usług najwyższej jakości i o najniższej możliwej cenie.  
 
Obecną sytuacje w branży “usług wirtualnych” bym porównał do początków telefonii komórkowej. Rozmowy za 3 zeta za minutę przy ograniczonym zasięgu . Pamiętacie ? Młodsze pokolenie nie pamięta. Dało sie zrobić 20 zeta za miesiąc gadania ? Dało się. Łatwo nie było bo stacje przekaźnikowe kosztowały krocie a komórki jeszcze więcej. Ale nikt nie opowiadał głodnych kawałków że koszty rozmów muszą wzrastać bo “firma potrzebuje kasy na rozwój”.  
 
I wbrew pozorom nie neguje dobrodziejstw wolnego rynku tylko staram się dociec dlaczego nie działa w niektórych branżach.

Pan Dzikus 2019-06-04

Co do monopoli. Nie zgadzam się z definicją, która mówi, że monopolem jest firma, która dzięki produktom lepszym od konkurencji zdobyła dominującą pozycję na rynku. Zgadzam się Janem Fijorem, że monopolista to firma, która dostała przywilej od państwa na prowadzanie danej działalności i konkurencja po prostu nie może zaistnieć. Monopole we współczesnym świecie istnieją. Np. najbogatszy Meksykanin dostał monopol na telefonię i tylko dlatego jest najbogatszy bo nie ma konkurencji. Podobnie w Polsce panował oligopol trzech firm, bo tylko trzy firmy dostały licencję i tyle. Często jednak się zapomina, że przywilejem monopolistycznym jest patent. Różne rzeczy można robić na różne sposoby ale najczęściej bywa tak, że tylko jeden ze sposobów jest najlepszy. Firma, która opatentuje ten sposób ma monopol na X lat. Zarabia na tym monopolu i patentuje kolejne rozwiązania, które wzmacniają jej pozycję. W usługach internetowych jest rzeczą oczywistą, że tylko jedna firma zdominuje dany typ usług. Pamiętam czasy, gdy było kilkanaście wyszukiwarek internetowych. Wystarczy, że jedna będzie lepsza od pozostałych tylko o jeden procent i musi zdominować rynek bo po co ktoś miałby korzystać z gorszych zamiast z najlepszej? Google ma swoją pozycje bo lud tak chciał i nawet gdyby nie było patentów to i tak byłaby tylko jedna wyszukiwarka, która miałaby prawie cały rynek. I co, zakazywać korzystania z Google czy tworzyć na siłę konkurencję? Bez sensu. Weźmy na ten przykład cyfrową sprzedaż gier komputerowych. Jakieś 85% rynku ma Steam należący do firmy Valve. Jakiś rok temu swój sklep z grami otworzyła firma Epic, która obłowiła się na bardzo popularnej grze Fortnite i postanowiła wykorzystać swoją szansę. Steam z każdej sprzedanej gry zagarnia 30%, Epic tylko 12%. Epic co dwa tygodnie rozdaje za darmo jakąś grę i płaci producentom za to, by przez jakiś czas sprzedawali gry tylko w sklepie Epica. I co? Gracze są powszechnie oburzeni pojawieniem się tej konkurencji i wyrażają swoje niezadowolenie wystawiając niskie oceny gier tych firm, które zdecydowały się na czasową wyłączność w sklepie Epica. Chcą by Steam miał "monopol" bo jest dla nich wygodne mieć gry w jednym sklepie.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 9 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu


Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 8 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 10 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt