Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
4 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
4 dni temu
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2019-11-13

Jak poprawnie oszczędzać

Nadający: Jan Fijor

Na początku o bezspadkowym mieniu pożydowskim a potem temat główny - czyli jak oszczedzać a co za tym idzie jak się dorobić.

KOMENTARZE

Piter 2019-11-14

Panie Janku podaje pomysł na następną audycje pt 
“jak i dlaczego allegro dyskryminuje drobnych sprzedawców”. 
Sprawa jest niezwykle bulwersująca a prawie o niej nie słychać. 
 
Mianowicie allegro od października usuneło ze swojego portalu WSZYSTKICH sprzedawców którzy nie mają konta “firmowego”. Jednym słowem aby sprzedawać teraz na allegro trzeba mieć zarejestrowaną firmę ! Wystawione aukcje można jeszcze wznawiać do lutego 2020 roku ale nie można już wystawiać nowych aukcji.  
 
“Nie firmowych” sprzedawców przeniesiono do zrobionego na “odwal się “ portalu zwanego allego lokalne. Oczywiście prawie nikt tam nie zagląda bo i po co. Zdjęcia wielkości znaczka pocztowego , prosty opis , brak komentarzy - na tyle pozwalają - wygląda to tragicznie. Jednym slowem nic albo prawie nic 
tutaj nie sprzedacie…Bo sprzedawać mają tylko firmy a nie pospólstwo, ono ma tylko kupować. 
 
Oczywiście jest to zmuszanie do zakładania legalnej firmy… 
Zostawiono na lodzie ludzi którzy czasem kilkanaście lat pracowali na swoją dobrą opinie . A dostarczali produkty/usługi które były bardzo konkurencyjne.. Klienci również stracą bo takich okazji już nie będzie. 
 
Pytanie czy nie ociera się to o łamanie Konstytucji która nie pozwala na dyskryminacje z powodów …no właśnie np posiadania lub nie posiadanie czegoś (firmy) ? Allegro sprzedaje nam pewne “narzędzie” w tym wypadku jest to miejsce  
na swoim “bazarku”. Dlaczego jeden może kupić to miejsce a inny już nie ? 
 
Wyobraźcie sobie że idziecie do sklepu i chcecie kupić profesjonalną wiertarkę do zrobienia dziury w ścianie. Sprzedawca wam mówi “ sorry nie możesz kupić sprzętu  
pro tylko amatorski , załóż firmę to sprzedamy ci odpowiedni sprzęt “ . W domyśle “wynajmij fachowca to zrobi ci dziurę w ścianie “ . Nie masz firmy ? No tak pewno na lewo będziesz wiercił u sąsiada za $$$ ( Tak właśnie postępuje allegro. 
 
Generalnie mamy tu do czynienia z bardzo powtarzam bardzo niebezpiecznym procederem . Łamaniem prawa z korzyścią dla monopolu dużych firm…  
 
Powie ktoś że allegro to prywatna firma i może robić co jej się podoba. Z drugiej strony jest to niekwestionowany monopolista a walka z monopolami wpisuje się w zasady wolnego rynku. Zagwozdka dla Pana Janka; co mają robić w tej sytuacji drobni sprzedawcy na allegro ? Bo wolny rynek tutaj nie działa a jego beneficjenci (właściciele i założyciele allegro )  
stali się instrumentem (fiskalnym poniekąd) władzy. Na allegro jest 21 milionów kont z czego 170 tys to konta firmowe… 
 
Na łamach szanownej kontestacji krytykowałem kiedyś Ebay. Dzisiaj Ebay wydaje się być oazą wolności w stosunku do allegro. Owszem maja swoją marże ale możesz sprzedawać na równych zasadach. Sklep możesz założyć nie będąc firmą, O ile płacisz masz takie same warunki. 
No cóż potwierdza się stara zasa że nikt cię tak nie “wyrócha” jak rodak z Polski ( Możemy narzekać na żydów i jankesów. Ale qórwa zacznijmy najpierw od swojego podwórka. Tutaj to tylko 
twarda dyktatura może coś zmienić. Ktoś musi tego bajzlu pilnować i bić po łapach. A zmiana mentalności ludzi (o ile będzie) potrwa dekady , tutaj żaden Korwin nie pomoże.

Tomasz Tofil 2019-11-15

Pozdrawiam.

Michał 2019-11-16

Jak kupować srebrne monety, żeby już na starcie nie być stratnym 18,7 ich ceny? Wiem, że w Estonii można kupić srebro bez VAT, ale domyślam się, że wysyłka też do tanich nie należy. Z jakich stron korzystać?

Jan 2019-11-17

Kupowanie srebra fizycznego, nawet w monetach obiegowych jest w Polsce obarczone haraczem VAT. Od biedy można zrozumieć opodatkowanie VAT w stosunku do medali okolicznościowych czy sztabek, ale w stosunku do obiegowego pieniądza (n[. American Silver Eagle) jest nieuzasadnione. Tym niemniej ten podatek się płaci i to w [prawie całej Europie. W Estonii jest inny problem. Tam VAT nie ma, ale za to dealerzy nakładają na transakcje swoje oplaty, które tylko nieznacznie różnią się wysokością od VAT. Bez podatku można kupić monety w USA, ale tamci dealerzy nie chcą (czy nie mogą) srebra eksportować i jedyny sposób, żeby kupić polega na złożeniu zakupionego metalu w profesjonalnym składzie. Te z kolei są opłacalne m,niej więcej od transakcji rzędu $10,000 USD. No i wybierajcie. Jest jeszcze możliwość kupowania papierów srebrnych, ale ja od nich stronię, i innym nie polecam.

Gal anonim 2019-11-17

No i jedyną audycją zaorał Pan Janek Szafrańskiego.

Sofronoff 2019-11-17

@4 "W Estonii jest inny problem. Tam VAT nie ma, ale za to dealerzy nakładają na transakcje swoje oplaty, które tylko nieznacznie różnią się wysokością od VAT. " 
 
Głupoty piszesz, ignorancie-teoretyku, bo w Estonii z VAT na monety bulionowe problemu nadal nie ma. Tam nadal również CIT=0%. 
Wchodzę na strony p i e r w s z e g o z b r z e g u estońskiego sklepu i mam ofertę kangura, już wybitego na 2020r, za 75,41 zł tymczasem najtańszy kangur w PL widzę za 91 zł, i to zapewne przy kombinowanej VAT marży. 
 
Tu, na tej infografice, macie współcześni niewolnicy źródło swojej biedy. Zapytajcie niewolnicy swoich faktycznych panów, cóż się kryje pod pojęciem "pozostałe wydatki" zamykające się w kwocie bagatela 178,1 mld złotych. Ot "pozostałe wydatki" stanowiące 41% budżetu. No q..a resztówka ! I to taka resztówka, że nawet MinFin trudno ją jawnie opisać. 
 
źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zniesienie-limitu-30-krotnosci-a-budzet-panstwa-na-2020-r/4tjp89y

Sofronoff 2019-11-17

@5 Pan Sz jest mistrzem autopromocji i automarketingu. To trzeba przyznać. W tym obszarze naprawdę można się od niego uczyć. Najpierw na blogu opisał sposoby na oszczędności, jak liczył wartość kropli wody uciekających z nieszczelnego kranu, czy liczył do dwóch miejsc po przecinku wydatków na samochód. W międzyczasie, ZEBRAŁ wokół siebie CYBERPLEMIE wyznawców, aby parę lat później s p r z e d a ć im nietanią książkę ze spisanymi na blogu "myślami" i zarobić NA KSIĄŻCE c.a. 7mln zł i to chyba nawet netto {wartość zapamiętana przeze mnie przed rokiem}. Czyż to nie jest genialne ? Polska, to od wieków terytorium zamieszkałe przez idiotów i leni, którym wydaje się, że zakup książki czy szkolenia z miejsca ich ozłoci, pozwoli wyzbyć się odpowiedzialności i nie pracować do śmierci. Doprawdy, PL to odwieczne terytorium polowań lwów na antylopy :-)

jan M Fijor 2019-11-17

Strogonoff, nie nadymaj się tak, bo pękniesz z samouwielbienia, i czytaj ze zrozumieniem. To, że cena srebra (bo w kontekście Estonii pisałem wyłącznie o srebrze, w złocie Polska jest nie do pobicia) w Estonii jest podobna do ceny Ag w Polsce (podobna, nie jednakowa), ponieważ tamtejsi dealerzy korzystając z braku VAT w jego miejsce doliczają wysoką marżę. To dotyczy wszystkich monet srebrnych i większości dealerów. Najczęściej marża ta wynosi 20 proc. przy VAT, u nas 23 proc. Do tego dochodzi koszt wysyłki. Mimo to Estonia jest tańsza niż u nas, chociaż i w Polsce są dealerzy stosujący kreatywną (jaką, to tajemnica) wycenę, która powoduje, że ceny monet brutto nie różnią się więcej niż o 5 - 6 procent. Podajesz przykład kangura, ja mam z 13 listopada na American Silver Eagle różnicę 82.00 i 77.00 (przeliczane z euro, z wysyłką), czy li 5 zł, czyli 6 proc. Jeśli jednak dokładnie policzysz, to estońska cena zwiera w sobie spread przy zmianie waluty. Przy wymianie PLN ana EUR to jest niekiedy 2 proc. Do tego dochodzi wysyłka. Przy dużych ilościach to się opłaca. Przy małych bywa różnie.

Sofronoff 2019-11-17

@8 "(...) w złocie Polska jest nie do pobicia..." 
 
Widzę oto u tegoż samego estońskiego dostawcy ofertę od ręki Filharmonika/Liścia/Kruga za 5849,05 zł versus krug 5854,83 zł od najtańszego polskiego dostawcy {w dostawie 24h, de facto - od ręki} i nie jest nim - co oczywiste - "pompowana" przez pana Mazovia. 
 
"Podajesz przykład kangura" 
 
Bo zakładałem naiwnie, że jest pan poważny i WIE, że przy tej samej próbie srebro, to zawsze srebro, złoto, to złoto i przyłożony do krążka stempel mennicy takiej czy owakiej, a w ślad za tym pobierane przez mennicę premium, jest dla ulicznych frajerów a nie rozumnych długofalowych inwestorów w kruszec. Ale niech będzie. Widzę srebrnego orła w cenie 76,27 zł. Różnica z 75,41 zł = 0,86 zł. Może być ? 
 
"(...) ja mam z 13 listopada na American Silver Eagle..." 
 
Dla mnie, to może pan mieć i kupować a choćby i po 200 zł. 
 
"Jeśli jednak dokładnie policzysz, to estońska cena zwiera w sobie spread przy zmianie waluty." 
 
Mam uprzejmą prośbę nie uczyć mnie uwzględniania spredów. 
 
Jakieś jeszcze zarzuty co do czytania ze zrozumieniem i "Polski nie do pobicia" ?

Michał 2019-11-18

Kupowanie paru monet miesięcznie nie jest więc aż tak dobrym pomysłem.

jan M Fijor 2019-11-18

Ta ostatnia uwaga to zapewne od Michała Szafrańskiego? Prawdaż?

Andrzej 2019-11-19

W ciągu 20 lat złoto dało niemal 2 razy więcej ochrony przed inflacją niż np GPW.

Sofronoff 2019-11-21

@10 
 
na tej jednej zimnej, pozbawionej emocji grafice ma pan skonkretyzowane potwierdzenie, że "kupowanie paru monet miesięcznie nie jest więc aż tak dobrym pomysłem". 
 
https://stooq.pl/q/?s=xaupln&c=30y&t=l&a=lg&b=0

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 11 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 11 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

rolety dako nowy sącz - - 20.00
Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt