Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2020-02-20

Debata Janka z liberałem Łukaszem

Nadający: Jan Fijor

Niecodzienne wydanie audycji Janka. O liberaliźmie i wizji państwa wraz z gościem Łukaszem

KOMENTARZE

Sofronoff 2020-02-20

Panowie w zasadzie, to się uzupełniają choć chwilami jeden próbuje udowodnić drugiemu, że ma dłuższego. Generalnie ciekawa, chocmemeczaca rozmowa...

Piter 2020-02-26

Wydaje się że Pan Janek zatrzymał się w czasach gdy firma apple budowała komputery w garażu a Bill Gates tworzył system operacyjny w przerwach na drugie śniadanie ) 
 
Dzisiaj niestety wygląda to zupełnie inaczej. Mamy do czynienia z monoplem a czasem wręcz z dyktatem wielkich koncernów i firm. Ale to jeszcze nie jest najgorsze bowiem wielkie firmy tworzą swoje prawa nie licząc się z prawem obowiązującym w danym kraju. Rzecz przerażająca ale tak jest. 
 
Żeby nie być gołosłownym podam dwa przykłady życia . 
Pierwszy to Ebay. Sprzedaż sprzętu do klienta do innego kraju na terenie UE . Sprzet dotarł częściowo uszkodzony przez firme kurierską X. Klient zgłasza chęć zwrotu. Polskie prawo mówi wyraźnie ; zwrot jest możliwy po odesłaniu towaru a środki powinny być wypłacone do 14 dni. 
 
Wersja Ebaya a nawet trzy wersje do wyboru: 
 
pierwsza najbardziej optymistyczna - zgadzasz się na zwrot czyli opłacasz transport firmy kurierskiej X a klient dostaje zwrot kasy po dotarciu przesyłki. 
 
druga opcja - nie zgadzasz się na zwrot w tej formie , Ebay może podjąć tę decyzje za ciebie nie czekając na odesłanie sprzętu. Czyli po prostu wypłacić klientowi kase z paypala jeśli tam ją masz . Ewentualnie zablokują ci sprzedaż. 
 
trzecia opcja - to już istne kuriozum. Zgadzasz się na zwrot i klient nie musi odsyłać sprzętu . W przypadku sprzętu za kilka tysiaków to już istna wtopa. A wystarczy tylko 
kliknąć na tą opcje nawet omyłkowo. 
 
Pozostaje jeszcze forma mediacji z której skorzystałem , dzięki temu po wielu wysiłkach udało się dojść do porozumienia. 
 
Jak się to ma do polskiego prawa handlowego ? Nijak. Bo prawo handlowe mówi wprost - zwrot jest możliwy po otrzymaniu towaru od klienta. I oczywiście sprawdzeniu czy wszystko  
jest ok. Zwrot kasy jest do 14 dni a nie z automatu po otrzymaniu przesyłki. 
 
Drugi przykład to firma kurierska X która zniszczyła częściowo towar. 
Prawo mówi wyraźnie że reklamacje są rozpatrywane do 30 dni. Mineły już dwa miesiące a decyzji nie ma. A przesyłka była dodatkowo ubezpieczona na pewną kwote. Mało tego obciążono mnie kosztami częściowego zwrotu od klienta na sporą kwotę . 
Jak na razie firma kurierska X zarabia dodatkowo na samym fakcie zniszczenia towaru ! 
 
OK nie mówimy tutaj o firmach typu “krzak” ale o miedzynarodowych koncernach. Jak się ma to do wolnego rynku i biznesowej gry fair play ? Nijak . Jeżeli masz prawnika za  
300$ za godzine może masz jakieś szanse. Jeśli nie masz to musisz grać na ich zasadach. 
 
Oczywiście Pan Janek zripostuje że w ramach odwetu nie trzeba korzystać z usług tych firm. No owszem fajnie tylko pierwszy to monopolista a drugi za bardzo się nie przejmuje że  
jakiś tam klient nie będzie korzystał z ich usług bo przecież to nie jest reguła że przesyłki są uszkadzane w transporcie. 
 
Zrozumcie że wolny rynek nie jest możliwy w warunkach ogromnych dysproporcji typu mała firma czy osoba a duży koncern plus olewania prawa jako takiego. Dopuki goście w rodzaju Zuckerbega mogą jeść “firmową “ kolacje z Donaldem Trumpem nie będzie to możliwe. 
Jedynie odcięcie pępowiny typu państwo-koncerny i bezwzględny zakaz lobbingu może tutaj pomóc. Do tego oczywiście system prawny który jest nie zależy od kasy a od prostych zasad. I wtedy dopiero możemy mówić o prawdziwym wolnym rynku jako takim.

kontestator 2020-02-27

Piter, właśnie sam udowodniłeś swoim komentarzem, że Twoja teza o niedziałającym wolnym rynku jest fałszywa. 
Dowód przeprowadzony właściwie, wnioski fałszywe :-).

Jan 2020-02-27

Piter, wytłumacz mi w takim razie, skąd się wzięły duże korporacje, skoro małe nie mają szans? Czy duże korporacje od razu były wielkie? Kto załatwił MSFT monopol? Jak to się dzieje, że na wolnym rynku ktoś ma monopol w jakiejś dziedzinie? Konkurenci mu załatwili? Czy może konsumenci?

Piter 2020-02-27

No właśnie o to chodzi że duże korporacje na początku były małe. A jak były małe to musiały dbać o klienta , musiały pracować na dobrą marke. Ale na pewnym etapie firma zdobywa monopol na swoje usługi/produkty. I wtedy zaczynają stawiać swoje warunki . Do tego dochodzą powiązania na styku wielki 
biznes/polityka/lobbyści . Małe firmy ich nie mają takich extrasów. 
Oczywiście wtedy również zaczyna się podnoszenie cen - bo klient nie ma alternatywy. 
 
Druga sprawa to kwestia zaawansowanej technologii w dzisiejszym świecie. Przykładowo w warunkach “garażowych” nowego procesora raczej nie wymyślisz. Jak wiadomo mamy dwóch wielkich graczy Intel kontra AMD . I dzięki Bogu że mamy 
dwóch bo jest konkurencja . Dowodem spadek cen na procesory Intela gdy AMD zaczął ich doganiać. A teraz wyobraźmy sobie że obie firmy łączą się w jeden koncern  
Np INTELAMID . Ceny procesory firmy “Intelamid” skaczą do góry bo nie ma już konkurencji. Albo i jest ale technologicznie tak do tyłu że nawet za dekadę nie zbliżą się jakością czy wydajnością…. 
 
Tutaj oczywiście powinno wkraczać państwo i mówić nie stop , nie możecie się połączyć. Wolny rynek w tym przypadku w żaden sposób nie zadziała albo zadziała źle !  
 
W przypadku Facebooka Państwo nie zadziałało - mamy monopol. 
 
Przykłady można by mnożyć. Jedno jest pewne z jednej strony wolny rynek działa na korzyść klientów a z drugiej musi mieć pewne ograniczenia aby działał właśnie na korzyść klientów. 
Nie sądze też aby te ograniczenia dotyczące wielkich korporacji miały jakiś wpływ na 
wolność w sensie jaki odbierają ją wolnościowcy.  
Bo czy jest ograniczeniem wolności ekonomicznej gdy np jakaś korporacja dąży do tego aby jej “hamburgery” były jedynymi na świecie i wykasza w tym celu konkurencje? 
Powiedzmy że właściciel tej wspaniałej “hamburgerowni” zarobi 100 miliardów $$$ ale gdy będzie chciał zarobić następne 200 to urząd antymonopolowy powie mu stop. 
 
No sorry będzie “trochę” biedniejszy pomimo że i tak nawet za 1000 lat nie “przeje” tego majątku. 
 
I jeszcze ciekawostka. Na stronach Amazona lawina fejkowych/shakowanych kont. Jedno z nich 
oferuje 500 000 (pięćset tysięcy) produktów które oczywiście nigdy nie ujrzą właściciela ). 
Sam na takie wlazłem ale nie ze mną takie numery . Co ciekawe konta te “wiszą” tam od dwóch tygodni i Amazon niewiele z tym robi ! Co potwierdza teze że efektywne zarządzanie firmą 
kończy się w momencie gdy liczba pracowników przekracza setke )

jan M Fijor 2020-02-28

@5 Jak w środowisku dużych korporacji, które twoim zdaniem monopolizują rynek, te małe korporacje mogły sie rozwijać? Jedno drugiemu przeczy co oznacza, że to co pisałeś poprzedni prawdą nie jest. Duże korporacje mają swoje grzechy, ale monopolistami nie są tak długo, jak długo państwo im tego nie zagwarantuje. I to w państwie,m a nie w kapitalizmie tkwi zło. Państwo nie chroni przed monopolem, ono ten monopol tworzy. Wyjątkiem są firmy, które dzięki swym dobry produktom i niskim cenom zdominowały rynek w sposób naturalny. Np., Microsoft, czy Amazon.

Tomasz Tofil 2020-03-08

Ja pieprzę, ten świat już całkiem ześwirował. Nie wiadomo nawet gdzie zwiewać. Teraz pseudo prawica dwie lewe ręce i majątek po babci będzie wprowadzać monarchie i inni pseudo-przedsiębiorcy od biurokracji. W kapitaliźmie tkwi ogromne zło. Finansowali m.in. NSDAP, a konta ich znajdziecie dzisiaj w Szwajcarii - kolejny super wzorzec, że niby demokracja liberalna pitu pitu... Grabież i tony złota niemieckiego lokowane w amerykańskich skarbcach. Teraz z kolei ten wspaniały kapitalizm rozgrywa od dwóch dekad bliski wschód na spółkę z podupadającymi Rosjanami, którzy utrzymują się z ropy. Bo o ropę głównie chodzi. Setki tysięcy niewinnych istnień ginie każdego dnia, a pustaki z EU i USA będą teraz debatować między sobą w teorii jak jest. Nawet sam Buffet dobrze wie, że kapitalizm bez regulacji państwa i prawa nie może skutecznie działać - i ta hybryda obu systemów w różnej proporcji występuje w każdym zaawansowanym, rozwiniętym kraju.  
 
Poza tym ja już się naoglądałem wystarczająco za życia i kapitalistów i państwowców - jedni i drudzy kradną tyle na ile im pozwoli społeczeństwo. Im głupsze społeczeństwo tym częsciej będzie przez nich dymane. Państwo od dekad działa w porozumieniu z finansjerą i wielkimi korporacjami - w ten sposób najłatwiej się pasożytuje nad durnym podzielonym między sobą społeczeństwem.

Tomasz Tofil 2020-03-08

Nigdy nie będzie wolności, to utopia - po osiągnięciu kolejnych poziomów rozwoju, czyli wydajność produkcji, AI, transport, medycyna itp. system coraz częściej będzie zmuszony do zwiększania redystrybucji i wyrównywania szans w społeczeństwie m.in. po to by nie dochodziło do zamieszek - w konsekwencji konfliktów zbrojnych. W państwach rozwiniętych ludzie będą pracować coraz krócej. Jedynym zagrożeniem dzisiejszych czasów są żądni władzy psychopaci gotowi dzielić świat na lepszych/gorszych, prawaków/lewaków, bogatszych/biedniejszych. Każdy jest do zastąpienia, ów cywilizację wybudowała większość - nie kapitaliści, nie politycy ani prorocy ułańscy. Takie dywagowanie bakterii nad logiką istnienia dinozaurów.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 10 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt