Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Nie
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Kiedy wreszcie te pieniądze będą moje?
Czy da się uczciwie płacić podatki? Lewandowski zdradzony. Norki i rozpad rządu. Analiza nowelizacji o ochronie praw zwierząt. Koniec cyrków? W kagańcu czy bez? Maczety. Dzira budżetowa...
Po prostu biznes
wczoraj
Na co zwrócić uwagę podczas zakładania spółki z o.o.?
Często wracacie do nas z pytaniami, jak wybrać numery PKD, jak załatwić adres dla spółki z o.o., czy taką nazwę nam zarejestrują. Dziś kilka słów o tym, co naszym zdanem najważniejsze...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: KonteStacja w terenie 2010-03-20

Przed kim sciąga spodnie poseł Kurski?

Nadający: Dziennikarze - kontestatorzy

Czyli Kontestacja na targach CEBIT w Hannoverze.

KOMENTARZE

marcins 2010-03-20

I jak tam Hugo, jak Ci się podobał pierwszy raz w samolocie? ;) 
Zazdroszczę cierpliwości w "dyskusji" z młodymi trockistami (nawiasem, którą buddyjską szkołę zen kończyłeś ? ) ;) 
Ad meritum. 
Patrząc na branże nowych technologii i internetowe w krajach UE, miejmy nadzieję, że ich "research and development" ;) nie kanalizuje się jedynie na takich projektach jak corocznie organizowany przez PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) - nazwany "8.1 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka" finansowany z funduszy "unijnych", czyli również naszych podatków. Jak ciężkie pieniądze są marnotrawione ujawnia portal twojaeuropa.pl: www.twojaeuropa.pl i a propos tego sprawozdania filmik w CNBC TVN, który pozwolę sobie Wam przybliżyć:  
www.youtube.com
Pełna wersja raportu do pobrania za darmo w postaci pliku PDF: www.twojaeuropa.pl 
Naprawdę słabo się robi... 
 
I na weekend kto jeszcze nie widział wywiad z JKM'em w tvbielsko: www.tv.bielsko.biala.pl 
Pazdrawlaju!

Słuchacz 2010-03-20

Ot świetny przykład stanu wiedzy przeciętnego polskiego ,,inteligenta'' na tematy gospodarcze, te najbliższe każdemu tj. jego pensja. I jak tu ma być wolny rynek w demokracji ? Coraz bardziej skłaniam się ku tezie ,że całemu socjalizmowi winny jest nie rząd, nie mało wykształcony lud, nie zbyt rzadkie audycje kontestacji, ani nawet spiski różnych ludzi ,,władzy'' - winna jest DEMOKRACJA i ją trzeba zlikwidować !!!!!

Marcin 2010-03-20

Świetna audycja. Brawo Hugo! Najlepsza audycja na Kontestacji jak na razie. 
Ale opinie tej młodej polskiej inteligencji są przerażające.

Marcin 2010-03-20

To jeszcze jedna obserwacja z Zachodniego Wybrzeza: 
* Rzeczywiście w McDonaldzie jest taniej, lecz jadają głównie bezdomnii i "element" oraz jedzenie jest bylejakie, gorsze niż w McDonaldzie w Polsce (w miej dopieszczone wizualnie i mi też mniej smakuje) 
* W pociągu dalekobieżnym w USA checkin jest jak w samolocie - trzeba być godzine wcześniej by nadać bagaż, a potem security check.

Bezimienny 2010-03-20

swietne wstawki muzyczno-satyryczne:) dzieki!

rev 2010-03-20

Dlaczego nie ma odcinków na iTunes?

Pioterek 2010-03-21

ja ten koleś był mega niedoinformowany ! 
 
nie mogę uwierzyć, że on powiedział, że podatki są nieistotne

Mateusz z Kanady 2010-03-21

Ale ci chlopcy byli swiecie przekonani ze tak ma byc bo tak jest i jak gotowi byli tego bronic ... bo tak.

Mateusz z Kanady 2010-03-21

@ Sluchacz: Wedlug mnie, jedyny sposob zeby zapobiec temu aby demokracja w naturalny sposob nie stoczyla sie do socjalizmu to zabronic (konstytucyjnie) glosowac tym co sa na garnuszku tych co placa. Napewno inni juz poruszyli ten temat w poprzednich dyskusjach ale jak do glosowania nie beda uprawnieni ci na zapomodze, biurwy i uniwersytutki to bedzie ich tyle ile naturalnie potrzeba. W przeciwnym razie, to jak to powiedzial bodajze Franklin, dwa wilki i owca glosuja co na objad.  
 
Aha warto zeby owca miala bron ... tak na wszelki wypadek.  
 
A tak przy okazji to przeczytaj (jak znasz Angielski) Parliament of Whores napisany przez P.J. O'Rourke, bedzie ci sie podobac.

Zuzel 2010-03-21

a ja tak nie na temat... Kiedy zostanie uaktualniona ramówka? nie lubie włączać radia na "slepo". Martin w audycjach coś tam wspomina jak wygląda ramówka radia, ale moja skleroza jest za duża - wolałabym mieć to na stronie ;)

mirgag 2010-03-21

Ja mam lat prawie dwa razy więcej i nie leciałem samolotem... 
 
Ale mam zamiar samolot przelecieć...

kombajndosalatek 2010-03-21

ŚWIETNA audycja.. 
ale z drugiej strony załamałem się jak tępi są młodzi, zdawałoby się wykształceni ludzie... 
Boże.. widzisz i nie grzmisz... 
 
(gdzie sie robi te rządowe testy na wycenianie pracy?)

SA 2010-03-21

Coś w tym "wycenianiu" jest skoro w jednym państwie zarabia się za coś inne pieniądze niż w drugim.

Słuchacz 2010-03-21

Do MATEUSZ Z KANADY i wszystkich pozostałych: 
Otóż pomysł jaki przedstawiłeś jest kolektywistyczny i tym samym komunistyczny. Pozwala on bowiem dzielić ludzi na kategorie, inaczej - na klasy. Klasa urzednicza, zasiłkowców, studentów itd. to wbrew pomysłodawcom nie stała grupa ludzi. Otóż osoba ,która dziś jest urzędnikiem jutro może zostać zwolniona w wyniku np. powyborczych czystek politycznych lub konfliktu z przełożonym,a na jej miejsce przychodzi osoba,której biznes właśnie zbankrutował. Osoba ,która jest na zasiłku może znaleźć pracę, a student przejść na studia zaoczne np. na 2 i 3 roku,aby ,,dorobić'' ,a później znów wrócić na dzienne ,co oznacza powrót do błogich imprez na koszt państwa. W związku z tym ,iż te grupy ludzi nieustannie się wymieniają, każdy kto raz straci pracę -> pójdzie na zasiłek -> wróci na rynek pracy będzie głosował za socjalnymi rozwiązaniami ponieważ w obawie przed ponownym ustaniem zatrudnienia ,,na wszelki wypadek'' uzna ,iż trzeba pomóc potrzebującym chwilowo wsparcia. Niestety w tym samym momencie politycy będą uciekali się do oszustw politycznych i demagogii by podpuścić lud do głosowania na rozwiązanie korzystne dla urzędników, tłumacząc że za wszystko zapłacą oczywiście bogaci,a przy tworzeniu nowych podatków będą starali się je ukrywać ,tzn tworzyć podatki pośrednie (inflacja ,vat itp) tak by ludzie faktycznie myśleli,iż to nie oni płacą za to wszystko. 
 
I to pokazuje cały problem podsuniętego pomysłu. Lud nigdy nie będzie mógł posiąść takiej wiedzy ekonomicznej,która pozwalałaby w skali masowej na podejmowanie dobrych dla narodu decyzji w powszechnym głosowaniu, gdyż nie jesteśmy w stanie nauczyć wszystkich (a nawet większości) tych zagadnień. Nawet gdybyśmy byli w stanie nauczyć wszystkich to czas jaki musieliby na to poświęcić (jedni 7 dni, inni 17 lat) spowodowałby gwałtowne zubożenie społeczeństwa ,gdyż zamiast rolnik uczyć się jak nawozić ziemię,by jak najwięcej urosło,a szewc jak naprawiać buty ,by jak najdłużej służyły, uczyliby się ekonomii co przyczyniłoby się do braku wielu specjalistów w każdej dziedzinie gospodarki. 
 
Tak więc problemem pozostaje DEMOKRACJA i dopiero po jej zniesieniu i zastąpieniu jej monarchią pojawi się szansa na dłuższe trwanie kapitalizmu. 
 
Przypominam ,że w USA kiedyś nie było zasiłków,ale w wyniku demoracji je wprowadzono, więc musieli za nimi głosować wyborcy nie będący na utrzymaniu państwa.

shark 2010-03-21

Monarchia jest tylko odrobinę mniej zła niż demokracja. Instytucja państwa jest opresywna z samej swej natury a nie z powodu formy rządów. 
Monarchia/dyktatura nie gwarantuje kapitalizmu. W Korei Płn. mamy dość ciekawą formę monarchii - już drugie pokolenie - a z kapitalizmem jakoś to się nikomu nie kojarzy.

EstEst 2010-03-21

Jakoś mnie temat nie pociągnął i nie słuchałbym, gdyby nie rekomendacja Marcina. I się nie zawiodłem. Reportaż FANTASTYCZNY! Mógłby być wizytówką Kontestacji. 
 
Co do cierpliwości Hugo: bez przesady, da się rozmawiać z lewicowcami spokojnie i cierpliwie. Warto potrenować, ale odrobina ogólnej życzliwości do ludzi zwykle wystarcza by na nich nie krzyczeć. Jedyny problem miałbym z tym, żeby nie wybuchnąć śmiechem od czasu do czasu, bo niektóre kwestie brzmiały jak dobry żart i trudno mi było wierzyć, że ludzie bądź co bądź niegłupi mogą takie bzdury opowiadać poważnie. 
 
@Słuchacz: Ja się trochę nie zgodzę, jako ostrożny (acz niefanatyczny) demokrata. Częściowo popierając argument sharka tj. że monarchia kapitalizmu bynajmniej nie gwarantuje, a częściowo z powodu, o którym pisał Mises: kosztów ,,zmiany władzy'' w momencie, gdy ,,władca'' przestaje działać dla dobra ,,poddanych''. W dyktaturze taka sytuacja wcześniej czy później prowadzi do rewolucji, która zawsze przynosi spore straty ekonomiczne (nie mówiąc o stratach ludzkich i szkodach wynikających z destabilizacji systemu). Te straty moim zdaniem przewyższają zyski, które dyktatura może (acz nie musi) przynieść. A od czasu do czasu zdarzyć się musi, bo trudno zakładać, że każdy władca w dynastii będzie dobry - optymistycznie licząc się pewnie trafia jeden Pinochet na dzięsięciu Pol Potów, Bokassów, Castrów i Zygmuntów Wazów.

pawelsz 2010-03-21

Do Pyrzowic jechałeś. Mieszkam 5 km dalej.

Mateusz z Kanady 2010-03-22

@ Sluchacz: ale nakreciles.  
 
Po pierwsze, oczywiscie ludzie beda zmieniali zawod, przechodzili z i na zasilek etc. I co z tego? Jaki to jest podzial klasowy? Ja proponuje ze jak w poprzednim roku wzioles wiecej niz dales to w tym roku nie masz prawa glosu (na kazdym szczeblu od soltysa do prezydenta). I to wszystko. Chcesz glosowas? To przestan doic innych. I to wedlug ciebie jest kolektywizm? Jakim cudem?  
 
Mowisz ze placacy podatki beda glosowali zeby byl zasilek? Zeby miec jakies ubezpieczenie? I co w tym zlego? Problemem nie jest istnienie zasilku. Problemem jest decydowanie o zasilku przez tych co na zasilku siedza. To samo odnosi sie do plac dla sektora publicznego. 
 
A system podatkowy swoja droga trzeba naturalnie uproscic i w ten sposob ograniczyc mozliwosc wprowadzania nowych podatkow (najlepiej znowu konstytucyjnie). Poza tym pamietaj ze jak bycie biurwa prestanie sie oplacac to do polityki i biurwarstwa mniej ludzi sie bedzie pchalo.  
 
Lud nigdy nie bedzie podejomowal odpowiednich decyzji. No i co z tego? A niech sie lud odpie*****. Jak zostawisz rynek w spkoju to rynek sam podejmie decyzje. Nikogo nie trzeba edukowac. Wprost przeciwnie, trzeba przestac decydowac, kontrolowac, sterowac, kreowac i uzdrawiac a jak chcesz stymulowac to sie zamkij w sypialni.  
 
I co wedlug ciebie jest alternatywa? Jasnie panujaca, laskawa super-biurwa? To ja mam zamienic stado biurw na jedna i nadal nie miec nic do powiedzenia? Bo ta pomazana super-biurwa i jej przydupasy wiedza lepiej co jest dla mnie dobre? Bo ja nie jestem wystarczajaco wyedukowwany zeby zdawac sobie sprowe co jest w moim interesie?. Uhmm, ok, ja biore siekiere i ide na herbate. Jak ktos ma pieniek i lopate to niech tez wpadnie.

Mr D 2010-03-22

Bardzo fajny reportarz. Cala rzecz o socjalizmie bez wspomninia tego slowa ani razu, Czyli jednak mozna ;) 
 
Ogolnie to postawa rozmowcow tez powszechna. Ci ludzie nie rozumieja za to wyglada fajnie w obecnej chwili ale za 50 lub 100 lat bedzie kiepsko.  
To jest wlasnie problem. Ludzie nie potrafia dojsc to setna sprawy sami i dlatego potrzebuja politykow ktorzy wykorzystuja swoja pozycje zeby 
bezczelnie klamac i korzystac w naszych pieniedzy. 
Naprawde usmialem ze po pachy jak gosciu probowal wytlumaczyc dlaczego sie oplaca produkowac w Chinach a nie w Europie.  
Ten kurs waluty byl najlepszy !!! ;) Tlumaczenie typu "Dlaczego pomalowales to na czerwono - no bo to czerwona farba"  
jest powszechne w spoleczenstwie i co najsmutniejsze wzupelnosci wystacza. 
 
Co do socjalizmu w Europie. Ja pracuje w firmie co zatrudnia ludzi z Angli, Hiszpani ect. i to wyglada tak ze socjalizm jest wszedzie ale 
nie jest jeszcze ujednolicony. Jedni maja to drudzi tamto a my jeszcze cos innego. To ze cos fajne jest w Niemczech czy Angli nie znaczy 
ze te kraja sa wspaniale do zycia. Poprostu ich systemy jeszcze sie roznia ale nad tym juz sie pracuje. Za 50 lat bedzie wszedzie tak samo. 
 
Ostanio rozmawialem z moim angielskim kolego ktory jest przekonanay ze ich wersja socjalizmu jest ta wlasciwa, ze dziala juz przez 15 lat i  
to oznacza ze jest najlepsze wiec trzeba sie tego trzymac. I musze zaznaczyc ze jest to czlowiek pracujacy w IT wiec nie idiota. 
Choc rozmowcy Huga tez pewnie ITowcy wiec moze sie myle. 
 
Przez weekend rozmyslalem troche tym calym socjalistycznym zaklamaniem... Doszedlem do wniosku ze nie ma sie co tak przjmowac przyeciez to i tak upadnie za 50  
moze 100 lat ale i tak sie rozleci. Nie chce mowic ze protestowanie nie ma sensu bo lepiej zeby sie konczylo wczesniej niz pozniej ale i tak  
wygramy nie ma sie o co martwic.

Martin 2010-03-22

No słucham, słucham i nie wierzę: gość pyta czy ci wytłumaczyć podstawy ekonomii, a zaraz potem się okazuje, że na pytanie "kto ustala ceny" odpowiada, że... rząd! 
 
Niewiarygodne. Słucham dalej.

Martin 2010-03-22

Słucham i coraz mniej wierzę. Skąd ty Hugo, tych ludzi wziąłeś? Z Uniwersytetu Marksizmu i Leninizmu? Przecież oni nie mają bladego pojęcia ani o ekonomii, ani o systemie finansowym w jakim żyją! 
 
No gość jest na etacie i mówi "nie oddaję 50%" podatków?! Oddaje przecież dużo więcej niż 50%! Jak rząd mógłby wydawać 300 miliardów rocznie z budżetu, przy nominalnym PKP Polski wynoszącym 600 miliardów! A wydatki budżetu, przypomnę, nie uwzględniają np. wypłat z ZUSu... 
 
Więc choćby po tym widać, że podatki MUSZĄ wynosić grubo powyżej 50%! 
 
Jak można będąc dziennikarzem mieć tak podstawowe braki w wiedzy? Zszokowałem się...

dezzibel 2010-03-22

Martin i rerszta! 
 
Osobiscie mysle, ze nie ma co tutaj zalamywac rak.  
Caly ten reportaz dowodzi tylko jednego: nieprawda jest ze polski system ksztalcenia jest taki super bo jak to sie okresla w mediach "zapewnia mlodemu czlowiekowi wszechstronna wiedze od jezyka polskiego az po fizyke i chemie w stopniu rozszerzonym". Nie ma tez co sie ekscytowac ze ktos kto skonczyl UJ, UW czy SGH badz jak kto woli jedni IT a drudzy dziennikarstwo maja tak duze braki.  
Stan tzw wiedzy ogolnej o otaczajacej nas rzeczywistosci widac golym okiem i Ci panowie poprostu reprezentuja poziom wiekszosci narodu, a raczej tych ktorzy nie rozumieja idei dzialania Kontestacji ;) Caly system jest zly bo nakazuje sie mlodym ludziom wkuwania a potem wiernego recytowania z pamieci tego co juz sie zdarzylo nastukac. Mamy tu przyklad prostego systemu wymiennego: Ty mi regulke, ja Tobie 5 z aktywnosci.  
Nie ma tu miejsca na zrozumienie tego o czym sie czytalo, na debate, wymiane argumentow za i przeciw. To skutkuje wypuszczaniem takich potworkow jak Ci panowie z audycji. Jesli bedzie to wygladalo dokladnie tak samo w przyszlosci to tez i nasze dumy narodowe Jagielonka, UW, UAM beda dalej w czwartej setce rankingu uczelni europejskich. Nie dzieje sie tak bez powodu.  
 
Ludzie w Europie czesto krytykuja spoleczenstwo amerykanskie, ze zwykli ludzie maja tam potezne braki elementarnej wiedzy. Jesli jednak zapytac kogokolwiek na ulicy: jak tworzy sie stawka godzinowa za prace to watpie zeby choc jedna osoba odpowiedziala ze ustala ja rzad!!

Mr D 2010-03-22

Tak z innej beczki... wlasnie przeczytalem ze w jameryce przeglosowali obowiazkowa skladke ubezpieczeniowa. Koniec jest bliski !!!!!

Martin 2010-03-22

No może koniec Unii (tej amerykańskiej, nie europejskiej). Teksas jest na tyle bogaty i samodzielny, że jest całkiem realna możliwość, że wystąpią z Federacji. Swoją drogą, byłoby to z ich punktu widzenia, bardzo dobre posunięcie: z jednej strony dużo taniej siły roboczej z Meksyku (która jest KORZYSTNA dla gospodarki kraju, wbrew obiegowym lękom panów pokroju tych z odcinka), z drugiej wielki rynek zbytu. Wprowadzenie własnej waluty zamiast dolara byłoby też ratunkiem przed tym co wyczynia rząd federalny z finansami. 
 
Mam dużą nadzieję, że nastąpi secesja - wielu ludzi by to obudziło z letargu.

Sebeq 2010-03-22

Ej u was też się nic z ramówką nie zgadza? Zamiast bloków przedsiębiorczych np zawsze lecą piosenki Kaczmarskiego.

EstEst 2010-03-23

Po prostu jeszcze nie cała ramówka jest wypełniona. A nawet jeśli jest, to raczej nigdy nie będzie ,,na styk'' np. audycja która wypełnia godzinę (blok publicystyczny) trwa powiedzmy 40 minut i dopełniona jest muzyką.

Mateusz z Kanady 2010-03-23

@ Mr D. & Martin: ta ustawa nie wejdzie w zycie do 2014. Czyli to tego czasu beda dwa razy wybory do kongresu, dwa razy wybory do jednej trzeciej senatu i raz wybory prezydenckie. Juz w tym roku demokraci (the evil pary) straca kongres, poniosa tez straty w senacie. Za dwa lata republikanie (the stupid party) powinni miec juz zdecydowana wiekszosc w senacie (moze nawet 60 miejsc). Czyli, jezeli republikanie nic nie spieprza (wiem optymistyczne zalozenie) to ta ustawa ma szanse przetrwania podobna do pierda na wietrze. Szanse ze za cztery lata Franklin Delano X Hussein Obongo al-Chicago bedzie nadal prezydentem sa porownywalne do szans przetrwania ustawy, love affair is over. Jezeli republikanie to madrze rozegraja, to straty demokratow beda dlugotrwale. Naszczescie kac jakiego maja republikanie po rozpasaniu sie za Busha i przegranych wyborach w 2008 i 2010 wydaje sie motywowac ich we wlasciwym kierunku (wszyscy republikanie w kongresie glosowali przeciwko ustawie, dwa do przodu, trzy do tylu, wiem).  
 
Poza tym, jezeli dwie trzecie stanow opowie sie przeciwko tej ustawie (spora szansa) to moga one wymosic poprawke do konstytucji niwelujaca ustawe i zapobiegajaca podobnym ustawa na przyszlosc.  
 
Dodatkowo, mimo ze teoretycznie kongress przyjol ustawe senatu, senat mosi teraz zgodzic sie ze zmiany wprowadzone przez kongres sa a tyle minimalne ze nie trzeba po raz kolejny glosowac. To zajmie miesiace niekonczacych sie dyskusji. A duza proporcja glosujacych na demokratow jest podobna do wyborcow Samoobrony, TKM cala para. Czekac to oni nie umieja i chca darmoche juz. Nie ma darmochy? To na nastepne wybory nie przyjda.  
 
@Martin specifically: Tania sila robocza jest bezsprzecznie fajna, niestety emigracja z Meksyku to znacznie wiecej niz tylko tania sila robocza. Pokrotce, oni przychodza do Stanow bo sa od dziecka uczeni ze Stany ukradly im polnocny Meksyk (od Kaliforni do Teksasu), oni przychodza na swoje, buduja swoje (bez cienia lojalnosci dla Ameryki) ... a jak swoje wyglada to wystarczy popatrzec skad przyszli, syf, socjalizm, korupcja, biurwokracja, agresja i zlodziejstwo. Meksyk dzisiaj to Gierkowskie Polactwo bez opozycji. Oni sa z tego dumni i to buduje w Stanach. Glosuja zawsze na demokratow i przeciwko wolnosci.

Mateusz z Kanady 2010-03-23

Sorry republikanie przegrali wybory w 2006 i 2008 a nie 2008 i 2010.

aborygo 2010-03-24

Masakra, zapewniam, że bardziej obyte z wiedzą o gospodarce są dzieciaki z 3 klasy gimnazjum. Co to za ludzie? Oni jakieś biznesy zrobili w Polsce? Jednak Łunia ma racje, teraz KAŻDY moze.

Robert 2010-03-26

Nie uwierzyłbym gdybym nie usłyszał - skąd ty wziąłeś tych jełopów Hugo??

Dodaj komentarz...

Dziennikarze - kontestatorzy

Od czasu do czasu KonteStacja wychodzi z mikrofonem, a czasem z kamerą w teren. I pojawiają się takie formy, jak reportaże, relacje lub wywiady. Szczególnie reportaże i relacje wymagają cholernie dużo pracy, wobec czego warto je uhonorować osobnym miejscem.

Inne audycje tego autora:

Polski"WallStreet" (4) - 5 lata temu

Polski "Wall Street" (1) - 5 lata temu


Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

50% dla dziennikarzy terenowych - - 215.00
Łukasz Adamus - - 20.00
Marcin z Wawy - - 100.00
Michał Banasinski - - 20.00
Warszawa - - 30.00
ZdroweNogi24.pl - - 30.00
Multinumer - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt