Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne
przedwczoraj
Czy Wiedźmin jest polski?
670 tys. pozwoli odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Przywłaszczenie kulturowe. Czy kapitał ma narodowość. Tarcza 2.1 - czyli dlaczego rząd znowu wspiera wielki biznes. Czy można...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
O PROSTYM SPOSOBIE POZYSKIWANIA KAPITAŁU.
Rynek crowdfundingu udziałowego rośnie w siłę̨. W roku 2019 zainwestowano na nim ponad 40 mln zł., zaś́ w tym roku, mimo pandemii, już ponad 35 mln zł. Dzieje się tak, ponieważ...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2017-06-14

Jak to jest z tą Skandynawią? 2/2

Nadający:

Negatywne konsekwencje skandynawskiego flirtu z socjalizmem + kilka osobistych wspomnień z pobytu w Norwegii.

Źródła:
http://www.fijor.com/blog/2017/06/14/jak-to-jest-z-ta-skandynawia-22/
http://www.fijor.com/blog/2015/11/20/mit-skandynawii-czyli-porazka-polityki-trzeciej-drogi/

KOMENTARZE

Z imieniem 2017-06-15

Odniosłeś się do moich wcześniejszych komentarzy, więc pozwolę sobie wyjaśnić o co dokładnie mi chodzi oraz odnieść się do słów z tej audycji. Przyjmijmy na chwilę, że jest pewien czynnik X, z którego bezpośrednio wynika IQ i preferencja czasowa, a z niskiej preferencji czasowej wynika sukces społeczeństwa. Przy takich założeniach będzie korelacja pomiędzy preferencją czasową a IQ oraz będzie korelacja pomiędzy IQ, a sukcesem cywilizacji (chociaż jedno by nie wynikało z drugiego). W takim przypadku mówienie, że wysokie IQ prowadzi do sukces społeczeństwa byłoby błędem, ale jak wspomniałeś w tej audycji to nie ma większego znaczenia. Nie ma większego znaczenia jeżeli badamy przeszłość, ale ma znaczenie jeżeli chcemy kreować przyszłość, tzn. jeżeli będziemy znali czynniki, które wpływają na sukces cywilizacji to będziemy mogli na nie wpływać. Da się podnieść siłę mięśni poprzez trening, da się też podnieść IQ czy obniżyć preferencję czasową poprzez trening. Z tego co czytałem możliwości wpływania na IQ są niewielkie, ale są i podniesienie IQ o te kilka pkt wydaje się nie dużo, ale jeżeli średnie IQ Polaków wynosiłoby zamiast 99 to 103 to już byłoby najwyższe w Europie. 
 
Teza moja jest taka: Niska preferencja czasowa jest nieporównywalnie ważniejsza w osiągnięciu sukcesu niż IQ, a preferencja czasowa nie koniecznie musi wynikać z IQ. Jeżeli teza jest prawdziwa to osoby, które obniżą preferencję czasową będą osiągać większe sukcesy.  
Jako przykład podam swoje własne doświadczenie. Mam wrodzone wysokie IQ, ale niestety również wysoką preferencję czasową. Prawie cała moja edukacja szkolna to była katastrofa, nawet w podstawówce miałem zagrożenie z jednego przedmiotu, po prostu nie odrabiałem prac domowych, nie uczyłem się, bo nie interesowało mnie to, że przy wystawianiu oceny końcowej za te kilka miesięcy mogę mieć nieprzyjemności, dobre oceny miałem tylko z przedmiotów gdzie liczyło się myślenie. Sytuacja się zmieniła kiedy w szkole średniej oblałem przedmiot, i musiałem chodzić jeszcze rok do tej samej klasy. Zrobiłem wtedy sobie rachunek sumienia i głęboką analizę co jest ze mną nie tak, wtedy też natrafiłem na tematykę ASE i dowiedziałem się, co to preferencja czasowa, jakie ma konsekwencje oraz, że u mnie nie jest z nią najlepiej, więc postanowiłem ją poprawić. Oj nie było łatwo, bo jak tu poprawić preferencje czasową skoro wyniki tej poprawy będą widoczne dopiero za jakiś czas, błędne koło, trochę niewykonalne. Po za tym nie wiedziałem kompletnie jak to zrobić, na szczęście udało mi się w końcu opracować metody, które zadziałały. Skutek był taki, że maturę zdawałem z kilku przedmiotów na poziomie rozszerzonym, oraz odnosiłem sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. 
 
Na koniec krótkie pytanie retoryczne: kto odniesie większy sukces geniusz, który myśli na dzień do przodu, czy idiota, który planuje na dekady?

Zauer 2017-06-19

Piszesz bardzo sensownie. 
 
Przypadek ludów kultury hiszpańskiej/iberyjskiej pokazuje, że czynniki kulturowe na przykład mogą korelację IQ - preferencja czasowa zaburzyć. Tym niemniej takowa jest. 
 
A ostatnie pytanie wcale nie jest takie retoryczne :) 
Jakie społeczeństwo rozwijałoby się lepiej - złożone z ludzi o IQ 80 i niskiej preferencji czasowej (zero innowacji, fatalne zarządzanie, brak jednostek zdolnych produktywnie wykorzystać zakumulowany kapitał) czy złożone z ludzi o IQ 120 i wysokiej preferencji czasowej? :) 
 
PS. Może poleć innym metody obniżania preferencji czasowej, które w Twoim przypadku dały efekt :) 
 
Pozdrawiam 
KZ

Z imieniem 2017-06-21

Na pytanie jakie społeczeństwo rozwijałoby się szybciej nie potrafię odpowiedzieć, bo musiałbym znać odpowiedź np na pytanie kto ciągnie bardziej społeczeństwo: czy garstka geniuszy czy rzesza ludzi o tylko wysokiej inteligencji. Ayn Rand by pewnie powiedziała, że garstka geniuszy ale nie wiem czy jej wierzyć:)  
 
Natomiast mogę odpowiedzieć na pytanie o jednostki. Dlaczego geniusz myślący na dzień do przodu by umarł pod płotem ze strzykawką z heroiną w ręce? Człowiek żyje dla przyjemności, geniusz wykorzystując swoją inteligencję szybko by doszedł do tego, że narkotyki są najłatwiejszą i najszybszą drogą do osiągnięcia przyjemności, a w szczególności twarde. Narkotyki wyniszczają organizm i prowadzą do uzależnienia, a kolejne dawki sprawiają już coraz mniejszą przyjemność, ale tego konkretnego geniusza to nie obchodzi, bo nie myśli dalej niż na dzień do przodu. 
Człowiek o niskiej inteligencji myślący na dekady sadziłby te ziemniaki czy inną kapustę, odchowałby dzieci, które by mu pomagały, a w sytuacji niezdolności do pracy się zaopiekowały, może by się nawet czegoś dorobił, chodziłby do lekarza na wizyty kontrolne, jakby miał szczęście dożyłby nawet tych prawnuków. 
 
Jeśli chodzi o te metody obniżania preferencji czasowej to podam jedną najważniejszą. Od razu napiszę, że to jest raczej leczenie objawowe niż u przyczyny, przyczyna jest wrodzona więc raczej nic się z tym nie da zrobić. Natomiast nie ma to znaczenia co do efektu, tylko trzeba raz na jakiś czas(2-3 lata) to leczenie powtarzać. Metoda jest dość prosta w zrozumieniu, trudniejsza w wykonaniu. Ktoś kto palił przez jakiś czas tytoń lub marihuanę, może zauważyć, że przyjemność pojawia się już w momencie zaciągania. Substancja aktywna dociera do mózgu dopiero po jakimś czasie od zaciągnięcia, więc dlaczego przyjemność pojawia się już przy zaciąganiu? Tworzy się w mózgu pewne kojarzenie bodźców, kojarzy się przyjemność z działania substancji z samą czynnością zaciągania. Ten sam mechanizm wykorzystuje ta metoda. Trzeba znaleźć sobie jakąś czynność, która sprawia dużą przyjemność, a można ją osiągnąć szybko. Może to być zjedzenie czegoś co się bardzo lubi, wypicie dobrego drinka czy sex(lepiej masturbacja, jest szybsza). Następnie należy robić sobie sesje łączenia przyjemnego z pożytecznym. To znaczy trzeba pomyśleć co można zrobić z myślą o przyszłości, a następnie łączyć to z przyjemnością teraźniejszą np lubisz jeść pizze, odłóż 10x tyle pieniędzy ile ona kosztowała albo uważasz, że mogłaby się jakaś wiedza przydać w przyszłości, naucz się jej, a później wypij dobrego drinka itd. Ważne aby działanie, które ma odnieść skutek w przyszłości wykonać PRZED działaniem, które przyniesie przyjemność od razu. Po około 2 miesiącach umysł zaczyna myśleć co by tu zrobić, aby w przyszłości było lepiej, a przyjemność będzie pojawiać się przy wykonywaniu czynności związanych z przyszłością nawet jeśli nie będzie się już wykonywać czynności dających efekt natychmiastowy. Po osiągnięciu tego stanu można zakończyć kurację, a umysł będzie przekierowany na prawidłowe tory na czas około 2-3 lat, po tym czasie należy leczenie powtórzyć.

Dodaj komentarz...


Jan Fijor
Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Krzysztof Zuber
Z Kontestacją działą od dawna, choć zakulisowo. Każde ograniczenie wolności sprawia mu ból fizyczny. Dlatego ciągle chodzi obolały. Póki co wie więcej niż potrafi powiedzieć, zobaczymy jak będzie jak potrenuje.

Prowadzą audycję prorynkową Fakty i Mity

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Telefonia Internetowa - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt