Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Terazaudycja odwołana
Nie
20:00
Firma na emigracji
Słuchaj radia
Wydanie Główne (4)
wczoraj
Nauczyciele uciekają
bo boją się koronawirusa. Jak zorganizować edukację? Szumowski chory. Górnycy znowu wygrali. Gdzie jest nasza elektrownia jądrowa? Poczta Polska zwalnia. Praca w IT security ... w...
Jan Fijor zaprasza
4 dni temu
KRYZYS 2020. ODC #31 TWORZYMY GRUPY PRZETRWANIA
Sytuacja pandemiczna panująca w Izraelu, Argentynie, Australii, Nowej Zelandii, a ostatnio także w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech pokazuje, że "sielanka" może się w każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2019-11-13

Jak poprawnie oszczędzać

Nadający: Jan Fijor

Na początku o bezspadkowym mieniu pożydowskim a potem temat główny - czyli jak oszczedzać a co za tym idzie jak się dorobić.

KOMENTARZE

Piter 2019-11-14

Panie Janku podaje pomysł na następną audycje pt 
“jak i dlaczego allegro dyskryminuje drobnych sprzedawców”. 
Sprawa jest niezwykle bulwersująca a prawie o niej nie słychać. 
 
Mianowicie allegro od października usuneło ze swojego portalu WSZYSTKICH sprzedawców którzy nie mają konta “firmowego”. Jednym słowem aby sprzedawać teraz na allegro trzeba mieć zarejestrowaną firmę ! Wystawione aukcje można jeszcze wznawiać do lutego 2020 roku ale nie można już wystawiać nowych aukcji.  
 
“Nie firmowych” sprzedawców przeniesiono do zrobionego na “odwal się “ portalu zwanego allego lokalne. Oczywiście prawie nikt tam nie zagląda bo i po co. Zdjęcia wielkości znaczka pocztowego , prosty opis , brak komentarzy - na tyle pozwalają - wygląda to tragicznie. Jednym slowem nic albo prawie nic 
tutaj nie sprzedacie…Bo sprzedawać mają tylko firmy a nie pospólstwo, ono ma tylko kupować. 
 
Oczywiście jest to zmuszanie do zakładania legalnej firmy… 
Zostawiono na lodzie ludzi którzy czasem kilkanaście lat pracowali na swoją dobrą opinie . A dostarczali produkty/usługi które były bardzo konkurencyjne.. Klienci również stracą bo takich okazji już nie będzie. 
 
Pytanie czy nie ociera się to o łamanie Konstytucji która nie pozwala na dyskryminacje z powodów …no właśnie np posiadania lub nie posiadanie czegoś (firmy) ? Allegro sprzedaje nam pewne “narzędzie” w tym wypadku jest to miejsce  
na swoim “bazarku”. Dlaczego jeden może kupić to miejsce a inny już nie ? 
 
Wyobraźcie sobie że idziecie do sklepu i chcecie kupić profesjonalną wiertarkę do zrobienia dziury w ścianie. Sprzedawca wam mówi “ sorry nie możesz kupić sprzętu  
pro tylko amatorski , załóż firmę to sprzedamy ci odpowiedni sprzęt “ . W domyśle “wynajmij fachowca to zrobi ci dziurę w ścianie “ . Nie masz firmy ? No tak pewno na lewo będziesz wiercił u sąsiada za $$$ ( Tak właśnie postępuje allegro. 
 
Generalnie mamy tu do czynienia z bardzo powtarzam bardzo niebezpiecznym procederem . Łamaniem prawa z korzyścią dla monopolu dużych firm…  
 
Powie ktoś że allegro to prywatna firma i może robić co jej się podoba. Z drugiej strony jest to niekwestionowany monopolista a walka z monopolami wpisuje się w zasady wolnego rynku. Zagwozdka dla Pana Janka; co mają robić w tej sytuacji drobni sprzedawcy na allegro ? Bo wolny rynek tutaj nie działa a jego beneficjenci (właściciele i założyciele allegro )  
stali się instrumentem (fiskalnym poniekąd) władzy. Na allegro jest 21 milionów kont z czego 170 tys to konta firmowe… 
 
Na łamach szanownej kontestacji krytykowałem kiedyś Ebay. Dzisiaj Ebay wydaje się być oazą wolności w stosunku do allegro. Owszem maja swoją marże ale możesz sprzedawać na równych zasadach. Sklep możesz założyć nie będąc firmą, O ile płacisz masz takie same warunki. 
No cóż potwierdza się stara zasa że nikt cię tak nie “wyrócha” jak rodak z Polski ( Możemy narzekać na żydów i jankesów. Ale qórwa zacznijmy najpierw od swojego podwórka. Tutaj to tylko 
twarda dyktatura może coś zmienić. Ktoś musi tego bajzlu pilnować i bić po łapach. A zmiana mentalności ludzi (o ile będzie) potrwa dekady , tutaj żaden Korwin nie pomoże.

Tomasz Tofil 2019-11-15

Pozdrawiam.

Michał 2019-11-16

Jak kupować srebrne monety, żeby już na starcie nie być stratnym 18,7 ich ceny? Wiem, że w Estonii można kupić srebro bez VAT, ale domyślam się, że wysyłka też do tanich nie należy. Z jakich stron korzystać?

Jan 2019-11-17

Kupowanie srebra fizycznego, nawet w monetach obiegowych jest w Polsce obarczone haraczem VAT. Od biedy można zrozumieć opodatkowanie VAT w stosunku do medali okolicznościowych czy sztabek, ale w stosunku do obiegowego pieniądza (n[. American Silver Eagle) jest nieuzasadnione. Tym niemniej ten podatek się płaci i to w [prawie całej Europie. W Estonii jest inny problem. Tam VAT nie ma, ale za to dealerzy nakładają na transakcje swoje oplaty, które tylko nieznacznie różnią się wysokością od VAT. Bez podatku można kupić monety w USA, ale tamci dealerzy nie chcą (czy nie mogą) srebra eksportować i jedyny sposób, żeby kupić polega na złożeniu zakupionego metalu w profesjonalnym składzie. Te z kolei są opłacalne m,niej więcej od transakcji rzędu $10,000 USD. No i wybierajcie. Jest jeszcze możliwość kupowania papierów srebrnych, ale ja od nich stronię, i innym nie polecam.

Gal anonim 2019-11-17

No i jedyną audycją zaorał Pan Janek Szafrańskiego.

Sofronoff 2019-11-17

@4 "W Estonii jest inny problem. Tam VAT nie ma, ale za to dealerzy nakładają na transakcje swoje oplaty, które tylko nieznacznie różnią się wysokością od VAT. " 
 
Głupoty piszesz, ignorancie-teoretyku, bo w Estonii z VAT na monety bulionowe problemu nadal nie ma. Tam nadal również CIT=0%. 
Wchodzę na strony p i e r w s z e g o z b r z e g u estońskiego sklepu i mam ofertę kangura, już wybitego na 2020r, za 75,41 zł tymczasem najtańszy kangur w PL widzę za 91 zł, i to zapewne przy kombinowanej VAT marży. 
 
Tu, na tej infografice, macie współcześni niewolnicy źródło swojej biedy. Zapytajcie niewolnicy swoich faktycznych panów, cóż się kryje pod pojęciem "pozostałe wydatki" zamykające się w kwocie bagatela 178,1 mld złotych. Ot "pozostałe wydatki" stanowiące 41% budżetu. No q..a resztówka ! I to taka resztówka, że nawet MinFin trudno ją jawnie opisać. 
 
źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zniesienie-limitu-30-krotnosci-a-budzet-panstwa-na-2020-r/4tjp89y

Sofronoff 2019-11-17

@5 Pan Sz jest mistrzem autopromocji i automarketingu. To trzeba przyznać. W tym obszarze naprawdę można się od niego uczyć. Najpierw na blogu opisał sposoby na oszczędności, jak liczył wartość kropli wody uciekających z nieszczelnego kranu, czy liczył do dwóch miejsc po przecinku wydatków na samochód. W międzyczasie, ZEBRAŁ wokół siebie CYBERPLEMIE wyznawców, aby parę lat później s p r z e d a ć im nietanią książkę ze spisanymi na blogu "myślami" i zarobić NA KSIĄŻCE c.a. 7mln zł i to chyba nawet netto {wartość zapamiętana przeze mnie przed rokiem}. Czyż to nie jest genialne ? Polska, to od wieków terytorium zamieszkałe przez idiotów i leni, którym wydaje się, że zakup książki czy szkolenia z miejsca ich ozłoci, pozwoli wyzbyć się odpowiedzialności i nie pracować do śmierci. Doprawdy, PL to odwieczne terytorium polowań lwów na antylopy :-)

jan M Fijor 2019-11-17

Strogonoff, nie nadymaj się tak, bo pękniesz z samouwielbienia, i czytaj ze zrozumieniem. To, że cena srebra (bo w kontekście Estonii pisałem wyłącznie o srebrze, w złocie Polska jest nie do pobicia) w Estonii jest podobna do ceny Ag w Polsce (podobna, nie jednakowa), ponieważ tamtejsi dealerzy korzystając z braku VAT w jego miejsce doliczają wysoką marżę. To dotyczy wszystkich monet srebrnych i większości dealerów. Najczęściej marża ta wynosi 20 proc. przy VAT, u nas 23 proc. Do tego dochodzi koszt wysyłki. Mimo to Estonia jest tańsza niż u nas, chociaż i w Polsce są dealerzy stosujący kreatywną (jaką, to tajemnica) wycenę, która powoduje, że ceny monet brutto nie różnią się więcej niż o 5 - 6 procent. Podajesz przykład kangura, ja mam z 13 listopada na American Silver Eagle różnicę 82.00 i 77.00 (przeliczane z euro, z wysyłką), czy li 5 zł, czyli 6 proc. Jeśli jednak dokładnie policzysz, to estońska cena zwiera w sobie spread przy zmianie waluty. Przy wymianie PLN ana EUR to jest niekiedy 2 proc. Do tego dochodzi wysyłka. Przy dużych ilościach to się opłaca. Przy małych bywa różnie.

Sofronoff 2019-11-17

@8 "(...) w złocie Polska jest nie do pobicia..." 
 
Widzę oto u tegoż samego estońskiego dostawcy ofertę od ręki Filharmonika/Liścia/Kruga za 5849,05 zł versus krug 5854,83 zł od najtańszego polskiego dostawcy {w dostawie 24h, de facto - od ręki} i nie jest nim - co oczywiste - "pompowana" przez pana Mazovia. 
 
"Podajesz przykład kangura" 
 
Bo zakładałem naiwnie, że jest pan poważny i WIE, że przy tej samej próbie srebro, to zawsze srebro, złoto, to złoto i przyłożony do krążka stempel mennicy takiej czy owakiej, a w ślad za tym pobierane przez mennicę premium, jest dla ulicznych frajerów a nie rozumnych długofalowych inwestorów w kruszec. Ale niech będzie. Widzę srebrnego orła w cenie 76,27 zł. Różnica z 75,41 zł = 0,86 zł. Może być ? 
 
"(...) ja mam z 13 listopada na American Silver Eagle..." 
 
Dla mnie, to może pan mieć i kupować a choćby i po 200 zł. 
 
"Jeśli jednak dokładnie policzysz, to estońska cena zwiera w sobie spread przy zmianie waluty." 
 
Mam uprzejmą prośbę nie uczyć mnie uwzględniania spredów. 
 
Jakieś jeszcze zarzuty co do czytania ze zrozumieniem i "Polski nie do pobicia" ?

Michał 2019-11-18

Kupowanie paru monet miesięcznie nie jest więc aż tak dobrym pomysłem.

jan M Fijor 2019-11-18

Ta ostatnia uwaga to zapewne od Michała Szafrańskiego? Prawdaż?

Andrzej 2019-11-19

W ciągu 20 lat złoto dało niemal 2 razy więcej ochrony przed inflacją niż np GPW.

Sofronoff 2019-11-21

@10 
 
na tej jednej zimnej, pozbawionej emocji grafice ma pan skonkretyzowane potwierdzenie, że "kupowanie paru monet miesięcznie nie jest więc aż tak dobrym pomysłem". 
 
https://stooq.pl/q/?s=xaupln&c=30y&t=l&a=lg&b=0

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 7 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 8 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 8 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 9 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 10 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - 10 miesięcy temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - 10 miesięcy temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - 11 miesięcy temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - 11 miesięcy temu

Jak banki rabują klasę średnią! (9) - 11 miesięcy temu

Firma która upadła przez Państwo. (4) - 11 miesięcy temu


Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - 11 miesięcy temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - ponad rok temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - ponad rok temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 2 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 2 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 3 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lata temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 6 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 7 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 7 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 7 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 8 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 8 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 9 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 9 lat temuJan Fijor o gejowych (50) - 9 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 9 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 10 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt