Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Nie
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne (5)
4 dni temu
Pomagał bez zgody stosownych organów!
Cezary opowiada jak próbował walczyć z wirusem. Nowe regulacje. Czy rząd ma zawsze racje? Zus trzeba płacić. Termin wyboprów wciąż aktualny! Nocna zmiana kodeksu wyborczego. Głosowanie...
Myśleć jak przedsiębiorca
wczoraj
Czy relacje to nasze nasze największe aktywa?
Przygotowując tę audycję, zastanawiałem się czy poruszać kolejny raz temat ważności relacji w biznesie. Jednak wątek ten naturalnie wpisuje się w nasze codzienne życie, a mając na uwadze...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady 2013-04-26

Liczenie kosztów auta w firmie

Nadający: Kamil Cebulski

W Polsce nie prowadzę już żadnej działalności, ale często ludzie pytają o różne rzeczy, tak też jak mogę to odpowiadam.

KOMENTARZE

STiL85 2013-04-26

Za takimi audycjami tensknilem :) stary dobry Kamil. Dzieki za audycje

Marriusz 2013-04-26

Podatek obrotowy? -Trochę bez sensu.O ile dobrze pamiętam to wprowadzono VAT zamiast obrotowego jako bardziej sprawiedliwy i lepszy dla gospodarki podatek bo w przypadku podatku obrotowego płacisz podatek od podatku czego przy vacie się unika.Idźmy do korzeni.Po co w ogóle podatek dochodowy?Jest to podatek który generuje największe koszty obsługi.Gdyby go zlikwidować i jednocześnie zlikwidować obsługę tego podatku to zarówno w kieszeni przedsiębiorców,jak i pracowników jak i państwa zostało więcej pieniędzy.Rzecz polega na upraszczaniu a nie komplikowaniu .Vat jest jedynym podatkiem który powinien pozostać.Tak byłoby prościej,skuteczniej,lepiej dla wszystkich poza tymi którzy muszą wykazać jak skomplikowane jest rządzenie państwem i obliczanie należności a co za tym idzie kontrola czyli konieczność posiadania armii nadzorców czyli elektoratu itd itp. 
Vat albo pogłówne i wszystko w temacie. 
 
A odnośnie kosztów samochodów ,kilometrówki czy faktur to wiem że kiedyś były limity na miasto i płaciło się ryczałtem.Poza miastem na podstawie delegacji kilometrówka.Nie wiem tylko czy to się nie zmieniło bo w kraju dziadów dziady cały czas mieszają żeby "ułatwić" 
Wiem też że karty pojazdu trzeba było prowadzić każdorazowo wpisując skąd dokąd jedziemy i chyba nawet policja miała prawo to kontrolować ale to o ile pamiętam w samochodach firmowych. 
Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś namieszałem z tymi samochodami. 
Pozdrawiam

Marriusz 2013-04-26

Kamil powiedz jeszcze jak się liczy takie koszty w UK.

Lord Ondrii 2013-04-26

Marriuszu, ale obrotowy ma pewną przewagę nad VATem :) 
 
Vat możesz odliczać, a więc znów KOSZTY KSIĘGOWE, uznaniowość urzędnika co możesz wrzucić w koszty, a co nie, Ty wrzucisz bo uważasz, że to ważne, a urzędnik powie: #$%@ nie i wywala z kosztów, dowala karę... na kij to wszystko? 
Poza tym potem dochodzą takie patologie jak to, że w różnych urzędach różne stawki VAT dają na te same rzeczy. 
I w jednej gminie możesz prowadzić biznes z 23% VAT, a gdzie indziej będzie niższy... gdzie tutaj uczciwa konkurencyjność? 
 
A obrotowy... to jest faktycznie jeden podatek dla wszystkich, obroty i tak masz zawsze obliczone, bo to tylko przychody, żadnych problemów z obliczeniem, żadnej uznaniowości urzędnika, jest obrót, prosto obliczony podatek i brak kłótni, sądzenia, karania. 
 
Właśnie urzędnikom i państwu zależy na VATcie i dochodowym, żeby móc kontrolować, zastraszać, zmienić interpretację i zwinąć komuś interes, gdy przestanie pasować. 
 
A w obrotowym czegoś takiego nie zrobisz - moim skromnym zdaniem najbardziej uczciwy podatek (w porównaniu do VATu i dochodowego).

Marriusz 2013-04-26

Tylko uświadomię że surowiec w towarze który jest przetwarzany przez kolejnych producentów handlujących miedzy sobą czy też towar który przechodzi od producenta przez kolejnych pośredników 
typu przedstawiciel, hurtownia, dystrybutor ,sklep w przypadku podatku obrotowego o wysokości 3 % byłby opodatkowany w wysokości 23% tylko z samego tytułu przechodzenia z rąk do rąk w siódmych rękach.Zapłaci oczywiście klient i nie ma zmiłuj się.Gdyby jednak komuś przyszło do głowy wprowadzić obrotowy o wartości 5% to "wsad" w siódmych rękach byłby opodatkowany w wysokości 40%..Pamiętam że właśnie jednym z powodów przejścia na VAT z obrotowego był duży udział w cenie podatku płaconego przez odbiorcę pomimo jego niskiej nominalnej wartości. Vat miał spowodować że podatek będzie powszechny i od wartości końcowej netto(to ten błąd o którym pisałem gdy Kamil zaczął wypisywać fakturę że liczył Vat od wartości brutto) 
Poza tym Kamil za Gwiazdowskim zaproponował podatek obrotowy obok Vatu a nie zamiast.Tak więc do wszystkich niedogodności z obliczaniem Vatu doszłyby uciążliwości związane z wysokością realnie płaconego podatku obrotowego. 
Wg mnie najgorsza konstrukcja podatkowa jaką możnaby było stworzyć. 
Lepiej jest upraszczać .Zrobić jeden powszechny podatek o prostej konstrukcji ale taki by był on płacony od wartości którą otrzymuje klient a nie od podatku już zapłaconego na etapie wcześneijszym.

Maryjka 2013-04-26

Chciałabym zobaczyć Hummera, który pali 10 litrów... :)

Sławosz 2013-04-27

Ale wypas audycja :) 
Tyle kasy zmarnowałem... :D

Tomasz 2013-04-28

Bardzo ciekawe! Gratuluję formy i treści!

PeterP 2013-04-29

Niestety realnie ryczałt na auto nie zawsze się opłaca, tak wychodziło przynajmniej w moim wypadku - pracownika najemnego co w robocie musiał po dziurawych drogach jeździć i później zawieszenie wymieniać ;) . Jest natomiast inny sposób aby się fajnie podatkowo i płacowo "zoptymalizować" a mianowicie chodzi o delegacje (zwłaszcza zagraniczne) o ile sama dieta jest rzeczą dobrze znaną i lubianą, o tyle do dyspozycji mamy jeszcze ryczałty noclegowe, a raczej ekwiwalenty w postaci 25% maksymalnego ryczałtu, kwotowo na przykładzie delegacji do np. UK wygląda to następująco: 35 GBP dieta i 200 X 25% GBP ryczałt noclegowy, co miesięcznie daje kwotę 2550 GBP "kosztów" nie obciążonych żadnymi podatkami i składkami, w Polsce będzie to odpowiednio 30 zł + 30zł X 150% za ryczałt, czyli 2250 zł miesięcznie bez zusu i podatków, niby kokosów nie ma ale gdyby z tych 2250 zł netto zrobić brutto przy umowie o pracę robi się 3127zł, a całkowity koszt pracodawcy to około 3775 zł... czyli 1525 zł różnicy miesięcznie ;)

Jed 2013-04-30

spoko nagranie.  
 
nie powiedziales tylko o przegladach i ubezpieczeniu OC i AC czy mozna je wliczac. Kilometrowka wynosi 0,8358zl. a od jakiegos czasu mysla nad podniesieniem do ok 1zl 
 
Z tymi fotelikami to tylko biurwa mogla wymyslic. Przedsiebiorca jako czlowiek przedsiebiorczy wie ze lepiej wziac pusty fotelik i jezdzic z nim sluzbowo w ciagu dnia tylko po to zeby po "pracy" mozna bylo odebrac dziecko z przedszkola bez koniecznosci jechania do domu po fotelik. Kraj dziadow faktycznie. 
 
Podatek obrotowy - pomysl Gwiazdowskiego odkrywczy w swej prostocie. 
 
Pozdr 
Jed

Kamil Cebulski 2013-05-07

Peter P, ładnie tak kraść tematy kolejnych odcinków :) Chciałem w przyszłości o delegacjach też coś napisać :)

PeterP 2013-05-08

Kamilu, temat jest tylko "liźnięty" można by rzec że na zachętę ;) , do opowiedzenia są jeszcze wszelakie różnice pomiędzy delegacją i oddelegowaniem, kwestie wszystkich ekwiwalentów czy też cięcia diet z uwagi na posiłki i tym samym wystrzeganie się na rachunkach za hotele zapisów "bed and breakfast" ;)))

mgr inż. BlackEmperor 2013-06-07

Moja księgowa (osoba z wieloletnim stażem) twierdzi, że po wprowadzeniu samochodu do ŚT nie potrzebuję kilometrówki - zbieram faktury i wszystko idzie w koszty. 
DG, bez VAT, karta podatkowa 
 
Czy ktoś to może potwierdzić lub zaprzeczyć?

zbyszek 2013-11-09

K.Cebulski się MYLI mówiąc, że nie trzeba zbierać faktur tylko wpisywać kilometry i na ich podstawie mieć koszt. TO NIE JEST prawda! W koszty można TYLKO wpisywać sumę Z FAKTUR (za paliwo, OC, naprawy itp) a kilometrówka określa maksymalną sumę odliczenia. NIE można odliczyć nic jeżeli nie ma się faktur dla danego samochodu (z nr rejestracyjnym).

Dodaj komentarz...

Kamil Cebulski

Człowiek, który swoją przygodę z biznesem rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy to założył swoją pierwszą firmę. W wieku 18 lat zatrudnił pierwszego pracownika, a rok później miał ich dziesięciu. W wieku 21 lat wydał książki w których opisał swoją drogę do sukcesu, które stały się bestsellerami. Prasa zaczęła nazywać go najmłodszym milionerem w Polsce.

W wieku 23 lat założył fundację promującą przedsiębiorczość, a kilka lat później szkołę biznesu ASBIRO, w której wykładają wyłącznie przedsiębiorcy.

Prowadzi audycję na żywo Świat Kamila C., w którym przeprowadza wywiady z biznesmenami.

Medale:

Prowokator miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...
Byłem na Gender Fluid Poly Party (2) - ponad rok temu
O świętach #5 Jan Kubań - ponad rok temu


O świętach #4 Jan Fijor - ponad rok temu

O świętach #3 Piotr Motyl - ponad rok temu

O świętach #2 Tad Witkowicz (1) - ponad rok temu

O świętach z Jackiem Gniadkiem (2) - ponad rok temu

Otwarcie Roku 2018/2019 (1) - ponad rok temuWojciech Siryk - Namzalezy.pl (4) - 3 lata temuMarta Marzec - Mój Dietetyk (1) - 3 lata temuGrzegorz Myszor- JakZagrac.pl (3) - 3 lata temuAdam Sulimski - Ekolog relacji (2) - 3 lata temuTomasz Grzelak - People Helper (1) - 3 lata temu


Dawid Szeląg - Szkoła tańca (1) - 4 lata temu


Religia vs Bezpieczeństwo (8) - 5 lata temuPrawda z Dziadów - Q&A | # 06 (4) - 5 lata temu
Patryk Borowski - Edengrad (3) - 5 lata temu


Biznes z PASJĄ - Q&A | # 02 (5) - 5 lat temu

Fundacja - Q&A | # 01 (3) - 5 lat temu


Damian Redmer - Rozwojowiec (6) - 6 lat temu
Maciek Gudan (3) - 6 lat temu

Kamil Kosior (14) - 6 lat temu
Sprawdzanie pomysłu na handel (11) - 7 lat temu

Z kasą fiskalną na wakacje (1) - 7 lat temu
Rusza ASBIRO w UK (5) - 7 lat temuJak schować majątek? (31) - 7 lat temu
Adam i firma turystyczna (13) - 7 lat temu


Łukasz Harazim - Klaun Hary (9) - 8 lat temu


Irena Borucka - Survival (15) - 8 lat temu


Tomasz Dąbrowski - Poligrafia (10) - 8 lat temu


Błażej Kozioł (6) - 8 lat temu
Krawiec, co szył reklamy (9) - 9 lat temu
Kamil, kobiety i sukces (8) - 9 lat temu

SKC#7 - Piotr Mazurowski (8) - 10 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Praca dodatkowa i dorywcza przez internet w... - - 20.00
biklim klimatyzacja nowy sącz montaż serwis - - 20.00
Albumy drewniane na zdjęcia na prezent... - - 20.00
Zarabianie na ankietach - - 20.00
Express Taxi Nowy Sącz - - 20.00
Album drewniany na zdjęcia - - 20.00
klatki weterynaryjne - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt