Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-05-29

Podróż w dal, by odnaleźć siebie

Nadający:

O rozwoju osobistym przez podróże

KOMENTARZE

Arek Naruk 2015-05-29

Ten odcinek jest trochę nietypowy i wierzę, że otworzy trochę drogę do dyskusji. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami - twórzcie audycję ze mną!

Hunter 2015-06-01

Nazwa audycji to "W głąb siebie" i w związku z tym mam pytanko: interesowałeś się psychoanalizą Freud`a i jej rozwinięciu przez współcześniejszych psychologów ?

Arek Naruk 2015-06-02

Hej, dzięki za pytanie, Hunter. 
 
Tak, interesowałem. Mam wykształcenie spoza tej działki, więc czytałem hobbistycznie o różnych zagadnieniach i siłą rzeczy, część spraw, które tu poruszam będzie o to zahaczać.  
 
Masz jakieś swoje doświadczenia w tym temacie?

Ala 2015-06-03

tak się tylko zastanawiam, na pewno podróżować warto, tylko hmm ja mam ten problem, że ciężko mi wyjść z tej strefy komfortu- chciałabym bardzo wyjechać gdzieś, zwiedzić mnóstwo miejsc, tylko się boje, nie mam też za bardzo z kim...wiem, że na pewno warto, tylko obecnie ten strach jest jednak silniejszy, więc moje pytanie- jak zacząć, skąd wziąć siłę, motywacje? 
 
co do ćwiczenia z uśmiechaniem się, na pewno jest to świetne ćwiczenie, tylko jak uśmiechnąć się na prawdę szczerze do kogoś obcego, jeśli się nie jest przyzwyczajonym do tego, a i reszta ludzi siedzi np w autobusie pogrążona we własnych sprawach, naburmuszona itd.

Arek Naruk 2015-06-03

@Ala! 
Dzięki, to świetne i ważne pytanie! I do tego, heh, akurat kończę pisać o tym artykuł do pewnej gazety.  
 
Jasne, dla WIELU osób nie jest to łatwe. I standardowo obowiązuje stara znana zasada, że na wszystko jest sposób. Jeśli jeszcze go nie znalazłaś, to nie znaczy, że go nie ma - tylko, że go nie znalazłaś. :) 
 
A pozwolisz, że odpowiem tym artykułem, kiedy (i jeśli) będzie opublikowany? Dam o nim znać na blogu - może się zapiszesz, to wtedy na pewno Cię nie ominie? Rozstrzygnie się to lada moment. 
 
Co do uśmiechania - tak, jest to trudne. Wiem jak jest to trudne. I właśnie w tym tkwi wartość ćwiczenia! Kluczem jest chyba ta myśl pomocnicza - cokolwiek Cię __szczerze i uczciwie__ rozbawi.

Jacek_vel_Blacha 2015-06-03

Mnie w dużej mierze zawiodła ta audycja.Nie rozczarowała bo to by było zbyt mocne i nie adekwatne tylko właśnie zawiodła . Jestem absolutnym przeciwnikiem używania parametrów związanych z wydajnością czy produktywnością, efektywnością podczas podróżowania gdziekolwiek i jakkolwiek. Wtłoczyłeś jakieś korporacyjne nawyki w swoim pobycie w Azji , jaki to pobyt jest jednym z moich marzeń, do krainy w jakiej bardzo cenni się lekkość bytu mimo ciężkiej pracy.Szczerze mówiąc gdybym ja miał podróżować w takim charakterze jak to opisałeś wolałbym dopłacić ludziom jacy byli by tam ze mną żeby na lotnisku w Polsce zapomnieli o mnie i wogóle mnie tam nie brali ze sobą. 
Dla mnie każda podróż nawet taka wewnątrz krajowa była zawsze delektowaniem się innym środowiskiem , innym klimatem i nowo poznanymi ludźmi. a nie chęcią zobaczenia i doświadczenia wszystkiego - co i tak najczęściej jest nie możliwe. To jest też coś o czym wspominał Jacek Walkiewicz w swoim słynnym wystąpienia na TED, które jak się domyślam widziałeś, gdzie ludzie pytani o wrażenia po swoim pobycie w Egipcie odpowiadają ,że jest ciepło lub mówią o tym jak to bardzo niskie są piramidy i to jest ich cała żenująca konkluzja z pobytu. Co więcej już na etapie szkolnym jak pamiętam budziły moje obrzydzenie wycieczki z przewodnikiem ,który reprezentował podobny sposób myślenia do Twojego i ten sposób myślenia narzucał zazwyczaj wszystkim terroryzując ich zarazem. Jeszcze się jeden dzień nie skończył a już cała grupa wiedziała ,że następnego dnia zaczynamy o godz. 5 rano po posiłkach dokładnie o 6.00 jest zbiórka tu i tu a o 7.30 mamy dojść tam i tam bo o godz.9 pójdziemy zobaczyć to i to . W konsekwencji takich działań wszyscy byli sparaliżowani piętnem czasu i zestresowani co kompletnie odbierało im przyjemność z podróży . Stosując taką matrycę zachowań powinienem się kochać czy też całować z kobietą z zegarkiem w ręku no bo przecież życie jest krótkie i koniecznie trzeba znaleźć w harmonogramie dnia miejsce na inne rzeczy - przeraża mnie to. 
 
Na podsumowanie dodam ,że w kategorii podróżowanie jestem wielkim fanem tego co robi np: Mac Walen ( wywiad z nim dostępny w jednej z audycji Kamila C ) lub twórca kanału na YouTube o wiele mówiącej nazwie "Ucieczka do Raju" lub nawet tego w jaki sposób podróżuje Sławek Muturii . Podróż życia i na budowanie go na nowo na terenie Niemiec Maćka Binerta również daje mi pewien horyzont , krajobraz miejsc i ludzi , ich zachowań , mentalność 100 krotnie większy niż , wybacz mi to określenie, bełkot turysty jaki dorwał się do skutera w Tajlandii i wyciąga z tego "bardzo głębokie" przemyślenia.  
Lepiej opowiedz mi Arek pchało Cię do kariery naukowej i robienia doktoratu oraz co z tego może zafascynować i przydać się osobą jakie się nie znają na tej dziedzinie zupełnie , wierzę że na tym poziomie wiedzy byłbyś w stanie wskazać takie aspekty. Lajf stajlowy mem z "podróżowania" z jakiego nic nie wynika i służy do wykładu o przesuwaniu strefy komfortu jest słaby a dla mnie osobiście gwałcący wszystko to za co tak bardzo podziwiam całą kulturę azjatycką  
 
Jest to moje subiektywne zdanie więc .... 
 
Z wyrazami Symaptii do Ciebie Arku jako osoby i w poczuciu radiowego entuzjazmu JacekVelBlacha . Pozdrawiam ..

Arek Naruk 2015-06-03

@Jacek_vel_Blacha 
Heh, nie pomyślałem, że tę audycję można tak zinterpretować - a zupełnie nie miałem takich wrażeń, jak napisałeś i nie taka była intencja. :D 
 
Osobiście nie jestem zadowolony z tej audycji i chyba chciałem za dużo w niej upchnąć; zrobić jednocześnie o podróży, i o rozwoju, a na to jest za mało czasu. Wiem, że samo opowiedzenie części przygodowej z Tajlandii zajmuje minimum 3 godziny...  
Z kolei rzeczy o których mówię w audycji zostały mocno przycięte ze szczegółów, żeby zdążyć powiedzieć __suchą teorię dotyczącą rozwoju__. I tu był zasadniczy błąd. Dobra audycja ma jednak dobre story, a nie tylko suchą teorię ze skróconymi przykładami. Lesson learned. ;) 
 
Wnioski "korporacyjne" wyciągnąłem dopiero... w domu (o czym zreszta mowie!). Więc to nie jest tak "łał, jestem w Bangkoku i jestem efektywny", tylko raczej po powrocie do domu poczułem się po prostu rozleniwiony. Po drugie, taka hiperaktywność (o czym też mówię, może za mało to podkreśliłem) NIE dotyczy pracy i jakichś przykrych obowiązków, tylko rzeczy, które chcę robić. MAKSYMALNIE pozytywne uczucie! Podobnie mam własnie w tym momencie, kiedy wiem, że jutro lecę do Izraela, mam do przygotowania audycję (skrypt, nagranie, montaż), masę poprawek na blogu, skończenie wpisu, artykuł do gazety, załatwienie miliona spraw na mieście i spakowanie się. I właśnie TO mnie niesie. Tak jak w Tajlandii. ;) 
 
Wniosek: za bardzo zafiksowałem się na tym, żeby opowiedzieć suche rzeczy "jakie wnioski rozwojowe przywiozłem" i jeszcze widzę, że zrobiłem to w mało atrakcyjny, mylnie interpretowany sposób. Mam lepsze story z wyjazdu i tam BYŁA ta magia Azji, o której mówisz. ;) 
 
Dzięki za komentarz. Jak pisałem, uczę się przez robienie. Właśnie się czegoś nauczyłem.

Piotrek 2015-06-05

Witam Wszystkich, 
Dla mnie OK, audycja o rozwoju osobistym a nie program " Boso przez Tajlandię czy Egipt ". Pewnie że są ludzie, którzy jedyne co zauważą podczas wycieczki do Egiptu to myśl że piramidy są duże, pełno kurzu dookoła wraz z ludźmi i ogólnie za gorąco a piwo do bani. Ale są też ludzie którzy z wielką przyjemnością podejdą żeby dotknąć, przyjrzeć się im z bliska, próbować ogarnąć jak najwięcej wrażeń z tego miejsca zwłaszcza gdy ktoś jest ograniczony czasowo. A potem na spokojnie kiedy jest na to czas, wracać do tego miejsca mentalnie i zastanowić się, po co człowiek zadał sobie tyle trudu... To tylko moje skromne zdanie, dzięki Arek ;)

Ania 2015-06-08

Cześć Arek! Mimo wszystko audycja ciekawa, od strony rozwoju i podróży do Tajlandii także. Wcześniej nawet nie chciałam myśleć o ok.16-godzinnym locie, ale teraz się zastanawiam. Chyba ten kokos mnie przekonał;) To twoja trzecia audycja, więc Ty sam się uczysz i rozwijasz, także, cytując Ciebie z poprzednich audycji - zapomnij o tym, co wg Ciebie nie wyszło i działaj dalej. Pozdrawiam!

Arek Naruk 2015-06-17

@Ala 
Dostępny jest już artykuł o przełamywaniu lęku: 
podprad.pl 
 
@Piotrek 
Dzięki za komentarz, podoba mi się jak to ująłeś! 
 
@Ania 
Oo, to bardzo budujące słowa, dziękuję! :D Po udanym wyjeździe nikt nie pamięta lotu. A jak się przygotujesz (laptop/książki/audycje), to jest nawet przyjemnie!

Dodaj komentarz...Trener intelektualnego rozwoju osobistego, motywator, inżynier, podróżnik.
Niegdyś otyły, leniwy, nieszczęśliwy palacz z kompleksami, bez perspektyw na przyszłość. Teraz: szczęśliwy, wolny, żyjący rygorystycznie zdrowo łowca sukcesów. Wyróżnia się dociekliwym umysłem, który rozwiązania problemów opiera na ich źródle, a nie objawach. Działa w myśl zasady "jeśli coś nie działa, to znaczy, że coś robisz źle" - i znajduje CO nie działa. Po trzech latach porzucił doktorat z automatyki i robotyki, by móc w całości oddać się pomaganiu ludziom zainteresowanym rozwojem siebie.


Prowadzi audycję W głąb siebie


Inne audycje tego autora:


Twoja praca marzeń (1) - 5 lata temu

13 książek (6) - 5 lat temu

Piękne ciało bez wysiłku (4) - 5 lat temu

Noworoczne zmiany (2) - 5 lat temu

Progresy i postoje (2) - 5 lat temu


Więcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Kody swift - - 30.00
Kraina Doznań - - 15.00
Bookowski Grzesiek - - 50.00
Adam Wasilczuk - - 40.00
MIND-SPA - psychoterapeuta - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt